Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.22. 18:06

Bizony, hogy jó, nincs annál rosszabb, mint amikor remeg a kezedben a műszer, még a kicsiknél illetve kis nagyításúaknál is nagyon hamar elfárad az ember karja.
Ráadásul egy ilyen, precízen elkészített eszközzel az objektumra állás egyszerűsége vetekszik azzal, mintha a saját karomat emelném fel. Miközben stabilan, remegésmentesen tartja a binoklit.
Még csak próbáltam ilyet, de biztosan készítek egyet magamnak.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.22. 19:43

m4k3r írta:Arra kíváncsi lennék, hogy 12x60 ... binokulárokat kik használnak _csak_ szabadkézből.


Szia,

nekem 12x60 -asom van. Egy darabig jó kézből használni. Azután jó letennie az embernek a könyökét. Ezzel csökken az értelmes módon befogható látótér. Innen kezdve jó lenne egy állvány. Na de ahhoz leglább egy 20x80-as. Szóval, lehet feljebb és feljebb lépdelni binoban, de nekem bino az az, amit szabad kézből jó darabig meg lehet tartani (lehet, hogy kisebbet, 10x50-est kellett volna választanom????). Ha meg kitelepülés, állvány, nagy műszer, arra ott a távcső, a 130-as Newtontól a 300-as Dobsonig. (Akinek nagyobb bojlerje van, szóljon csak.)
Ja, van mindenféle lencsés, én vettem egy 70/500-ast. De szar a mechanikája. (AZ, de nem ezért.)
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.22. 20:36

Hát én sem 10x50-esnek, hanem 15x70-nek csináltam. Majd ha lesz lehetőségem akkor szeretnék majd még egy 25x100-asat is majd egyszercsak.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.26. 21:35

Kipróbáltam 15x70-es binoklival az szerkezetet. Ég és föld a különbség a szabadkezes észleléshez képest. A két mehcanika közötti "kapcsolatot" még fejleszteni kell, mert a mostani megoldás az annyiból áll, hogy a binokli mechanikájának az alján egy 10-es csavarral van egy zártszelvény befenekelve. Ez megy bele a mechanika tetején lévő 10mm vastagságú korong közepébe fúrt 10-es lyukba. A kettő közé egy nagy alátét van helyezve, alulról egy szárnyas anyával szorítom össze. Ezt szeretném valamilyen csapágyas megoldásra cserélni, hogy sokkal stabilabb legyen.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.07.02. 23:40

Lassan egy éve, hogy megvan az állvány és a használatok során rá kellett jönnöm, hogy nem éppen a legjobb konstrukció, melyet sikerült összehozom. Nem mondom, hogy rossz, sőt! nagyon is jó használni, de kicsit kényelmetlen a használata. Ezért szeretném, ha olyanok jelentkezését szívesen venném, akik építettek hasonló szerkezetet. A mechanika illeztése a háromlábra továbbra is a 10-es csavarral történő rögzítés maradt. A szerkezet "teleszkópikus" 3 lábának magasságát eléggé nehézkes állítgatni. Bele kell kapaszkodni, ha mozgatni akarja az ember, talán annyiból könnyebb ezzel észlelni, hogy csak a binoklit kell ráerősítenem és már használhatom is.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.07.04. 21:32

Nekem is 15x70-esem van. A tripod nekem nem vált be. Eladtam és beszereztem helyette egy Velbon RUP-43 monopodot. Lábammal hozzászorítom a szék ülőkéjéhez, így teljesen stabil. A gömbfejet viszont nem húzom be erősen, úgyhogy szabadon tudom forgatni a binoklit.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.07.04. 22:58

Kipróbálnék egy ilyet, nincs tapasztalásom és ezzel relatíve még mozgathatóvá is válik a felszerelés.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.05.26. 18:09

Sziasztok,

Igaz, hogy nem binokulárhoz, de háromlábú állvány a téma. Az AZ4 mechanika alatti aluláb egyik csavarja, amelyik a kihúzható lábat szorítja, megszorult. Se ki, se be nem csavarható. Maximum egy fél fordulatot enged. Garanciális a cucc, így a csere/ javítás nem gond, de tartok tőle, hogy a konstrukcióból adódóan újfent elő fog jönni a hiba.
Az lenne a kérdésem, hogy valakinek sikerült-e már valamilyen jobb megoldást találni erre az alulábra, mármint módosítani ezt a szorítócsavar konstrukciót?

Válaszotokat előre is köszönöm.
Tibor
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.06.09. 12:01

krivan írta:Sziasztok,

Az AZ4 mechanika alatti aluláb egyik csavarja, amelyik a kihúzható lábat szorítja, megszorult. Se ki, se be nem csavarható. Maximum egy fél fordulatot enged.

Az lenne a kérdésem, hogy valakinek sikerült-e már valamilyen jobb megoldást találni erre az alulábra, mármint módosítani ezt a szorítócsavar konstrukciót?

Válaszotokat előre is köszönöm.


Gyártási hiba lehet. Amikor felet fordul a csavar, akkor az tipikusan kitágult menetet jelent, amiben ferdén
van a csavar és se ki se be. Vagy erős ütés érte, de gondolom ezt írtad volna.

Alapvetően a mechanika két részből áll, a láb (tripod) meg a fej. Ezeket szétszedheted és berakhatnál egy acéllábú tripodot. Az sokkal stabilabb, és jobb, de ott is van egy szorítócsavar, amivel kicsúszik a láb alsó fele.

B megoldás: Egyszer kihúzod a lábat, odaragasztod, és soha többet nem kínlódsz a csavarokkal.
C megoldás: Fix pontos rögzítés. Ha tudod, hogy mindig tökig ki fogod húzni a lábat, és nem akarod állítgatni, akkor a csavar helyén át kell fúrni a lábat, és egy acél tüskét belerakni. Lehetőleg kicsit kúposat, hogy megszorulhasson és ki is lehessen ütni, ha kész vagy. Ugyanezt a fúrást megismétled a teljesen összecsukott állapotban.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.06.09. 12:27

Krivan,

Kukac írta:
Gyártási hiba lehet. Amikor felet fordul a csavar, akkor az tipikusan kitágult menetet jelent, amiben ferdén
van a csavar és se ki se be. Vagy erős ütés érte, de gondolom ezt írtad volna.

Alapvetően a mechanika két részből áll, a láb (tripod) meg a fej. Ezeket szétszedheted és berakhatnál egy acéllábú tripodot. Az sokkal stabilabb, és jobb,

A többit ugord át!
A tripod lényegét veszíted el ha a "B" és "C" megoldásokat választod. A tereptől függően a három láb hossza ritkán egyezik, célszerű ugyanis ha a mechanika vízszintesen áll. Nem véletlenül van rajta az a kis műszer beállító buborék vízszintező...
A megoldás, kigyötröd a csavart, nagyobb lyuk fúrása, menetvágás és nagyobb csavar használata lehet...
Üdv,
L.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”