Távcsőállvány pólusra állítása

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.07. 17:27

adam.gali írta:Sziasztok!

A pólustávcső szállemezét hogy tudom állítani? (EQ6) Gyárilag kb 45fokos eltérést mutat.

45 fokos eltérést nem mutathat, ezt nem is tudom értelmezni. Az egész RA tengelyt kell elforgatni, hogy a kivánt pozícióba forgasd.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.05.07. 17:53

Igen, tudom, de pl. a polaris transitidejénél, az RA tengely 0 óránál van, a szállemezen a kis kör balra majdnem 45 fokban tér el, pedig lent kéne lennie. Vagy rosszul tudom?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.07. 18:50

adam.gali írta:Igen, tudom, de pl. a polaris transitidejénél, az RA tengely 0 óránál van, a szállemezen a kis kör balra majdnem 45 fokban tér el, pedig lent kéne lennie. Vagy rosszul tudom?

Polaris tranzit időt honnan veszed és miért számolgatod a pólusraálláshoz?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2015.05.07. 21:08

Polarfinderrel néztem ma valamikor, csak rálestem akkor a pólustávcsőre,de ha én csináltam rosszul, elnézést a kérdésért.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.07. 22:06

adam.gali írta:Polarfinderrel néztem ma valamikor, csak rálestem akkor a pólustávcsőre,de ha én csináltam rosszul, elnézést a kérdésért.

Nincs gond. Az EQ-6 Pro mechanika szállemeze elég jól és egyszerűen használható. Úgy forgatod a RA tengelyt, hogy a Göncölszekér és a Kassziopeia úgy álljon rajta a valóságban, és megkapod a szállemezen, hogy a Sarkcsillagnak az északi pólustól merre kell esnie. És kész. Nem kell számolgatni :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.06.07. 14:52

Üdv!

(SkyWatcher 130/900 Newton + EQ-2 mechanika, dc motoros óragép)
Többször próbáltam pólusra állni a kereső távcső segítségével úgy, hogy a kereső távcsövet párhuzamosítani próbáltam a rekta tengelyel. Ez több kevesebb sikerrel meg is történt, de a kereső távcsőbe való nehéz betekintés illetve a gyengébb minőség eléggé nehezítette a dolgomat. Ráadásul minden alkalommal újból párhuzamosítani kell a tubussal.
Készítettem egy menetes orsós megoldást, amivel a távcsövet lehet párhuzamosítani rekta tengelyel. Pontosabban a deklinácios tengely és az általam beiktatott menetes orsóval párhuzamosítani lehet. Ez sem tökéletes, de gyorsabb és talán pontosabb. Kisebb mechanikáknál lehet ez könnyebb megoldás. Nekem legalább is könnyebben megy.

A lényege annyi, hogy az egyik tubusgyűrű magasságát tudom vele állítani.

Kép
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.28. 08:25

Valaki tudja kb hol lehet a Polaris pontos helyzete a Skywatcher régi szállemezén a kis karikához képest?
Gondolom legalább 10-15évvel ezelőtti az a szállemez és nagyon pontatlan emiatt.
Ha valaki állt már pólusra valamilyen más módszerrel és leellenőrizte a pólus távcsőben, látott képet és emlékszik hol volt a Polaris az berajzolhatná egy ilyen ábrán.

Csatolok egy ábrát hogy mire is gondoltam pontosan:
(piros karikában az elméleti 2015-ös pontos Polaris helyzete, ez csak példa)
eq6reticle.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.08.20. 20:15

És milyen megoldás van arra az esetre ha nem látni a sarkcsillagot, mert takarásban van? Sehogy sem tudom megoldani, hogy lássam, mert ahonnan látható lenne, ott nem érdemes észlelni, mert más tereptárgy minden mást takar. Szóval nem egyszerű. Óragép van, hosszú expókat szeretnék csinálni. Szóval létezik más megoldás amivel viszonylag pontosan be lehet lőni a tubust? Sajnos másik probléma, hogy fix helyet nem tudok kiépíteni (mert akkor útban van), így minden egyes alkalommal ha kimegyek észlelni, mindig be kell állítsam a rendszert.
Jó lenne egy részletes pontos leírás erre az esetre. :)
Köszi
Üdv
Laci
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.08.21. 19:32

Igen, lehetséges. Egy, a távcső végére illeszthető webkamera és PHD2 kell hozzá:
https://sites.google.com/site/openphdgu ... -alignment
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.08.21. 19:43

tordaitom írta:Igen, lehetséges. Egy, a távcső végére illeszthető webkamera és PHD2 kell hozzá:
https://sites.google.com/site/openphdgu ... -alignment

Köszi, bár angolból nem vagyok jó, de ahogy látom ez nem egyszerű, és a progginak mintha kellene guide (valami Ascom kapcsolat vagy mi). :( Nekem egy sima EQ2 van, léptetőmotorral.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”