Távcsőállvány pólusra állítása

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.08.21. 21:53

Nem feltétlenül kell hozzá ASCOM-kapcsolat, írja is a dokumentum. ASCOM-mal tudja a szoftver, hogy a tubus merre néz, és a mozgatási parancsokat is ennek megfelelően adhatja ki.
De ASCOM nélkül, kézi mozgatással is megoldható a feladat.

Nem bonyolult a dolog, csak első ránézésre az. Először a meridián és az égi egyenlítő metszéspontjához közeli csillagra kell állni, majd a lassú elmozdulás alapján – ismerve a követőkamera és -távcső felbontását ill. fókuszhosszát, ebből kiszámolja korábban, hogy egy pixel hány ívmásodpercnek felel meg – nagyjából kiszámol és megjelenít egy kört, amire majd rá kell állítani a csillagot a mechanika állítócsavarjaival. Ez kezdetben az azimut-állítócsavarok, azaz a vízszintes beállítást lehetővé tevő csavarok.

Utána a szintén az égi egyenlítő közelében maradva vagy a keleti vagy a nyugati ég felett kell folytatni a beszabályzást, ezúttal a mechanika magassági állítócsavarjaival.

Ezt a két állítási műveletet kell szükség esetén kétszer-háromszor megismételni (ez függ a kezdeti vízszintezés pontosságától).

A Drift gomb megnyomására elkezdi a kúszás mérését, ennek megfelelően rajzolja ki a lila állítókört, az Adjust gomb megnyomására leáll a mérés és lehet az állítócsavarokhoz nyúlni, majd a Drift ismételt megnyomásával lehet ellenőrizni a beállítás pontosságát. Az >Altitude gomb önmagáért beszél, nem kell magyarázni.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.08.21. 22:13

Köszi Tamás az infókat, ez hasznos volt. Na lesz mivel eljátszadoznom. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.22. 00:36

mcll írta:Köszi Tamás az infókat, ez hasznos volt. Na lesz mivel eljátszadoznom. :)


Amit Tamás írt, az is jó, bár a magasság állítása nem lesz elegendően pontos, mivel a nyugati (vagy keleti) oldalon már erősen belerondít a képbe a refrakció. Ezért nem szeretem a Scheiner-módszert - legalábbis a magassági részét. Az Azimutra tökéletes.

Egy másik lehetséges alternatíva: http://www.alignmaster.de/

Itt a szoftver által felajánlott (de általad módosítható) csillagpárokra kell ráállni a távcsővel, majd az állítócsavarokkal kompenzálni a kalkulált eltérést.
Az első egy hónapra ingyenes a cucc, de a 14€-s (kb. 4.5eFt) ára sem egy horribilis összeg.

Én már használtam, és viszonylag jónak tűnik.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2016.08.23. 21:06

Sziasztok!

A kb. mázsás távcsőállványomat bizonyos okokból át kellett telepítenem 15 méterrel odébb
addigi helyétől.
Fényes nappal történt a dolog, saccra.
Mikor felraktam a tubust, bekapcsoltam az óragépet, a csillag hosszú percekig csak nem akart kimenni
a látómezőből.
A Scopiumot felrakva 4-5m-es fókusznál is a Mars percekig ott van a félkörömnyi chip közepén, persze némi
kis ide-oda vándorlással.
Gakorlatilag pontosabban eltaláltam a pólust, mint eredetileg volt!!
Szerintem ez felér egy lotto 5-ös találattal!
Nem pénzügyileg persze.. :lol:
Van ilyen is...
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.08.23. 21:19

berenteb írta:A kb. mázsás távcsőállványomat bizonyos okokból át kellett telepítenem 15 méterrel odébb
addigi helyétől...

Na akkor nagy szerencséd volt. :)
Amit viszont kérdezni akartam, hogy hogy lehet ilyen állványt csinálni? Pár jótanács, leírás jól jönne, én is tervezek egy ilyen megoldást. Az igazi mondjuk a csillagda lenne, de ez nem kevés pénz. Hogy ne terheljük feleslegesen a fórumot, írhatsz a mailemre is. PM-be.
Köszi
Üdv
Laci
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.23. 21:53

Kedves Béla, kár ilyent kibeszélni, most majd mehetsz mindenhova.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.24. 07:49

berenteb írta:... Gakorlatilag pontosabban eltaláltam a pólust, mint eredetileg volt!! ...


Áruld el légy szíves, milyen varázsigéket mormoltál előtte/közben, Béla? :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2016.08.24. 20:02

Semmi varázsige nem volt, csak óriási szerencse.
Van ilyen. :-)
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.24. 21:15

Szerencse..szerencse..érdekes. Nekem ilyenkor miért nincs? Soha.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.24. 23:16

berenteb írta:Semmi varázsige nem volt, csak óriási szerencse.
Van ilyen. :-)


Erről az jut eszembe, hogy Pelének mondta egyszer egy riporter, hogy micsoda szerencséje volt, hogy 10-ből 10x berúgta a labdát a felső lécről lelógatott hulla-hopp-karikába egy brazil focigála alkalmával.

Erre Pelé azt válaszolta: "Igen, ez igaz. De azt vettem észre, hogy minél többet gyakorolok, annál nagyobb szerencsém van..." :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”