Mechanika tartó oszlop

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.03.09. 18:47

Szia!

1.
Tessék, itten vala Néköd egy göbcsuklós (trackball telescopes) kivitel:

Jerry & trackball.JPG


scope09a.jpg


források:
http://www.sff.net/people/j.oltion/trackball.htm
http://astronomyasylum.com/hemispheremount.html

2.

A nem függőleges állvány ötletét az astronomynow magazinban olvastam, most keresgélem, hogy melyik számban is (az biztos, hogy 2010 vagy 2011-es számokban..)

Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.21. 01:18

moon írta:
acz71 írta:Sziasztok!
... Viszont, ha a tartó oszlop kb. 45 fokos szögben hajlik, akkor a probléma nem jelentkezik. Csak egy ötlet, amit "loptam".... Ilyesfajta megoldás nem jött szóba?
Jó észlelést!


Nem rossz ötlet, végül is nem muszáj annak az oszlopnak pontosan függőlegesnek lennie.
Üzemen kívül akár napóra is lehetne a 45 fokos állványoszlop dobogóstól. :)


Háromláb, a fötartó szögletes átlója mentén döntött zártszelvény kiöntve. Az alap és a támasztó 40x40 zártszelvény 60 fokban egymáshoz képest, a főtartót kevéssel a súlypontja felett támasztja meg. A két támasztó alsó végét 40x40 idom köti össze. A 4 szál betonvassal erősített kiöntés után homokkal feltöltés, majd vasalt járólap és ha szükséges dobogó is készülhet.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.21. 11:45

Kedves Imre,

továbbra is érdekel, milyen programmal készíted ezeket a rajzokat?

Üdv,
Z
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.03.21. 11:55

Imre írta:Hogy én mivel rajzoltam? Közönséges ImagePals ősi editorral. Éppen csak annyit tud, mint egy ceruza és a papír, csak annyi az eltérés, hogy a képernyőn rajzolok vele.


Csak, ha sürgősen kell...
Üdv,
L.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.21. 11:58

Köszönöm. Elnézést az ismételt kérdésért, nem láttam a korábbi választ. 8-)
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.03.23. 00:32

Sziasztok!

Mint ígértem megkerestem a cikket az állványról. Az AstronomyNow 2012 januári számában találtam meg a nevezett írást, amely alapvetőn a meridian-flip jelenséggel foglalkozik. A felmerülő problémákra az egyik válasz volt a nem szokványos állvány kialakítása, ami sokkal hosszabb követést tesz lehetővé a meriediánon éppen átvonuló objektumok esetében. Amúgy a probléma gyökere, hogy a kompakt EQ szériák deklinációs tengelye túl rövid: kicsi a kinyúlása a rezgések elkerülése érdekében, cserében zenit közelében jöhet a kopp a függőleges tartó állványba...

allvany-k.jpg


Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.23. 01:47

acz71 írta:.. Mint ígértem megkerestem a cikket az állványról. Az AstronomyNow 2012 januári számában találtam meg a nevezett írást, amely alapvetőn a meridian-flip jelenséggel foglalkozik. A felmerülő problémákra az egyik válasz volt a nem szokványos állvány kialakítása, ami sokkal hosszabb követést tesz lehetővé a meriediánon éppen átvonuló objektumok esetében.


Köszi! Azt gondolom, hogy ez a megoldás terjeszthető is, mert igen egyszerű a felépítése, akár gurulósra is megszerkeszthető, sőt összecsukhatóra is! Stabilabbnak tűnik, mint a hagyományos háromlábak, és szinte odahaza a hokedli sarkán is elkészíthető! Előnye sokkal több, mint a hátránya, ami szinte nincs! Feltehető rá egy sima egyszerű szerkezet, sőt a rekta csapágyazás akár a tartószerkezetben is lehet beépítve, és a támasztékok végén egy-egy magasságállító menetes talp segítségével a pontos beállítás nagyon finoman elvégezhető. A kb. 60 fokban elágazó alsó tartót viszont merevíteni kellene egymáshoz is, hogy az alsó tartó háromszög ne tudjon szétfeszülni a teher alatt! A beállítás megkönnyítésére lehet egy iránytűt és egy föggőt is beépíteni a tartóba, mert annak segítségével nagyon gyorsan pólusra lehet állni, főleg ha az iránytű északi jelölését nem a helyfüggő mágneses, hanem a helynek megfelelően korrigált Polaris irányára jelölik. Ötletes, egyszerű, olcsón megoldható, praktikus, és kerekekkel guríthatóra is megvalósítható, szétszedhetőre is, és súlyben nem több, mint egy acélláb, de még annál is stabilabbnak vélem! A főtartót kell vastagabb falú csőből készíteni, a két támaszték lehet kihajlásra méretezett vékonyfalú cső is, a talpazata is lehet vékonyfalú, de akkor a támasztókat a végpont közelében kell rögzíteni. Késöbb esetleg készítek egy vázlatot a gurulós ferde tartóról. Üdv. Imre.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.24. 13:59

Egy zárt, peremes acéllemezzel lezárt betonozott csőtartó végére egy mindössze 4 furatot tartalmazó közdarabbal rögzíthető bármely régí és új mechanika amelynek alsó tartólapja is peremes. A szerkezet igen egyszerű, négy rugós és normál alátéttel szerelt átmenő rögzítő csavart tartalmaz. A közdarab egy vékonyabb hengeres vas, vagy aluminium lap. A négy furat között a tetején és alján V alakú hornyot tartalmaz, amelybe beleül egy hengeres acélrúd. A csőtartó véglezáró lemezébe és a mechanika talpába is egy-egy V alakú hornyot kell készíteni, amelybe az acéltengely belefekszik. A csőtartó lezáró lemezébe lehetőleg minél pontosabban észak - déli irányba álljon a horony. A mechanika alján meg a tengelyre merőlegesen, azaz kelet - nyugat irányban! Legalább 1-2 fok pontosan, ellenkező esetben a beállítás, megoldhatatlan lesz. A henger átmérőjének növelésével nagyobb a javítható szöghiba. A közdarab egymásra merőleges irányú hornyába belefekvő rudak körül el tud billenni a két sík egymáshoz képest, de elforogni nem tud. A négy rögzítő csavar rugós alátéttel szerelve könnyíti a beállítást, és egyben véd a meglazulás ellen. A szerkezet előnye, hogy elfordulás ellen jól biztosított, igen erős és merev tartást ad, és csak 4 átmenő csavart tartalmaz. Ajánlott az M8 - M12 méretű csavar, a 8 - 12 mm átmérőjű acéltengely és a hozzá illő 120 fokos élszogű egyenes horony 2 - 4 mm mélységben. A közdarab vastagsága 4 - 8 mm. A hornyok a középpont felé mélyülhetnek, a széleken viszont támaszkodjon a tengely, és ne billegjen! Ha a betonozott tartó négyzetes, akkor az átló irányokba álljanak a hengerek, de a közdarabon egymásra mindig merőlegesen a két oldalán! A szerkezet akár 400 kg-al is terhelhető! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.24. 21:43

Sokaknak esetleg nehézséget okoz, ha egy hosszú V alakú bemarást kell készíteni, és hozzá egy hengert beszerezni. A probléma tökéletesen megoldható 4 közel egyforma nagyobb golyóval is. A golyóknak kicsiny, de egymásra merőleges fészket kell csiszolni, köszörülni, vagy a pontosan egymásra tett és összecsavart darabokat átfúrni egy kisebb fúróval, majd a lyukat egy nagyobbal bemélyíteni a golyó átmérőjének harmad átmérőjéig. A rögzítő csavarok körének vonalában célszerű megtenni. Az alaplapra, ami a betonozott tartócső végére lett hegesztve, pontosan rácsavarjuk két átlós csavarral a középső korong alakú lemezt, majd két szemközti helyen, (észak-dél irány) átfúrjuk olyan mélyen, hogy az alsó lemezbe is erős nyomot hagyjon. Nem kell teljesen átfúrni! Ez után a tetejét megjelüljük, szétcsavarjuk, és az egymás felé néző oldalakon egy nagyobb fúróval kisüllyesztjük a két golyó fészkét mindkét lapon. Ez után a közdarabot a mechanika tartójának alsó lapjára csavarjuk, és a másik két (kelet-nyugat irány) furást is elvégezzük, de itt is csak a közdarabot kell átfúrni, a mechanika alját csak jelölje át a vékony fúró! Szétcsavarva az egymásfelé mutató felületen a másik két golyó fészkét is kisűllyesztjük, és készen is áll a szerelésre a golyós beállító szerkezet. Ha a mechanika alsó részén még nincsen furat a leszorító csavaroknak, akkor elöbb azokat kell elkészíteni, de ügyelni kell arra, hogy a tartócsővün kívülre essen, és ne legyen útjában semmi a rácsavarodó anyának és alátétnek. A közdarab legyen megfelelő vastag, mert az viseli a terhet! Ez is elfordulás ellen védett, nagy teherbírású megoldás! Végezetül még egy tanács. A négy rögzítő csavar fejének jobb felfekvése érdekében köszörüljük le 5 fokban kúposra a csavar fejének alsó felületét, illetve a rögzítő anya egyik felületét. Ha 1 mm-rel nagyobb lyukú alátétet vélasztunk, mint a csavar átmérője, akkor annak kicsit nagyobb lyukában jobban felfekszik, és a kicsiny szögben álló is nagyobb felületen egy kör mentén felfekszik az alátétre. Az alátétek egyik oldalát is enyhén süllyeszthetjük. Ha a talpazat vastag, akkor azt is célszerű 1 mm-rel nagyobb furattal készíteni. Ne használjunk műanyag, vagy gumi alátétet sehol! Beállítás után fújós festékkel lehet védeni a rozsdásodás ellen. A réseket sziloplaszttal lehet zárni. Sok sikert! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.26. 21:02

Már jó meleg az idő a kerti betonozott oszlopok elkészítéséhez, én is szereltem egy fix oszlopot, igaz erkélyre, mert ott nagyon szűk a hely, és nincs mindig lehetőség a kivonulásra, és vannak olyan események, amelyeket városból is lehet szemlélni, de ahhoz sem árt egy instabil kerülgetős háromláb helyett egy kényelmesen körbeállható, esetleg ülhető oszlopos tartó. Megalkottam a legegyszerübb állítható fejet, a négy golyós tartót, és meglepően masszívnak, és elfordulás ellen igen védettnek bizonyult. Egyedül a hosszú tartó remegésével nincs mit kezdenem, az olyan, amilyen, mert lehetne ugyan magasabbra hozni a támaszait, de akkor ott tartanék vele ahol a háromlábbal. Erre egy német rendszerű tengelykereszt lesz feltéve két lencsés távcsővel, egy keresővel és egy vezetővel, amit a korláton belülről, az átesés veszélye nélkül tudok használni. A 250/1350 Newton benézője ugyanis már 1 m-rel kívül esett a korláton, tehát oda csak fényképezőgépet lehett feltenni, amit távolból tudtam kezelni, de betekinteni csak a lencsés vezetőbe tudtam. Most ennek remélhetően vége, és beüzemelem fixre a 127/1000-es csövet egy 80/900-es refraktorral, egy 30 mm-es keresővel és egy 50/540 Zeiss vezetővel amelynek iránya külön is állítható lesz, hogy hogyan, azt még kitalálom. A 4 golyós (28 Ft/db.) pozicionáló kiválóan működik, egy képet is mutatok a talpas szerelésű fejegységről. A simán csak csavarokkal, anyákkal történő felerősítéshez képest a csavarodása elenyészik, és könnyebben, finomabban állítható! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”