Mechanika tartó oszlop

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
golyo73
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.05.07. 13:10

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: golyo73 » 2015.10.15. 09:59

EQ5-Pro Goto mechanika immáron fix, betonozott oszlopon.

Betonozás után, mechanika tartó fej:
IMG_20150928_165733.jpg


...és a kész oszlop, mechanikával és csővel.
IMG_20151005_145413.jpg


Az első teszt kép, 39x60mp, nem vezetett:
NGC884_1300px.jpg

azóta természetesen felhős...

Részletek, leírás timelapse videó itt:
http://deepsky.hu/cikkek/eq5-pro-goto-oszlop/

A.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
150/750 Skywatcher, EQ5-Pro Goto, 2" 28mm apex okulár, 9x50 megvilágított szálkeresztes kereső, Canon EOS 550D Full Spektrum, ASI 178MC. Automata motoros fókusz, MGEN autoguider...
http://www.deepsky.hu
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.10.15. 11:01

Bejelentkezem, irígykedőnek... nagyon szép is.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.10. 09:30

Adott egy Kürti Imre által készített, német parallaktikus mechanika. Ezt szeretném fixen elhelyezni 2000 mm magasságban. A mechanikára kb. egy 45 kg tömegű tubus lenne fölrakva + az ellensúlyok. Mekkora átmérőjű alu vagy vas oszlopot kellene lehelyeznem, hogy kellően stabil állványom legyen és milyen mélyen betonozzam körbe? Falvastagságnál milyen méret jöhet számításba, ami hazai forrásból könnyen beszerezhető? A cső belső részét vasaljam ill. betonnal öntsem ki vagy jobb megoldás ennél a finom szemcséjű homok? Esetleg a 250x250 mm-es zsaluköveket rakjak egymásra és azt vasaljam be ill. öntsem ki betonnal?

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.01.10. 13:40

Üdv, Gábor az utóbbitól nincs bikább megoldás meg szerintem olcsóbb is. Gyakorlatilag egy kerítésoszlop... :D
Megkérdezhetem, hogy milyen tubust szeretnál rárakni?
Tisza Csaba
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.10. 14:05

pisza írta:Üdv, Gábor az utóbbitól nincs bikább megoldás meg szerintem olcsóbb is. Gyakorlatilag egy kerítésoszlop... :D
Megkérdezhetem, hogy milyen tubust szeretnál rárakni?
Tisza Csaba


Igen :-) Egy 231/2588 mm-es kitakarás mentes tükröst.

Üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.10. 23:03

A zsalukövet nem ajánlom , túl kocsonya ilyen méretben . ( én 30x30-as raktam 2,5m magasan ) .
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.11. 20:47

Végh Zoli írta:A zsalukövet nem ajánlom , túl kocsonya ilyen méretben . ( én 30x30-as raktam 2,5m magasan ) .


Milyen mechanika és milyen műszer van rajta? Képeket tudnál mutatni?

üdv.-,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.11. 23:13

Gábor1967 írta:
Végh Zoli írta:A zsalukövet nem ajánlom , túl kocsonya ilyen méretben . ( én 30x30-as raktam 2,5m magasan ) .


Milyen mechanika és milyen műszer van rajta? Képeket tudnál mutatni?

üdv.-,
Gábor


Nem távcsőoszlop ajtópillér volt , amíg nem került rá az áthidaló , meg a terhelés remegett , ha megütöttem . Az én távcsőoszlopom egy 50-cm átmérőjű 2,5 méter magas betonoszlopon nyugvó 20-cm átmérőjű vascső . Tetőtéri a csillagda . Én a helyedben inkább három kb. 10-cm átmérőjű csövet hegesztenék össze háromszögben , távtartókkal rácsos szerkezetnek , felfelé kissé összetartóan . Ez az önmagában álló nagyobb átmérőjű csőnél stabilabb .
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.11. 23:45

Szia Gábor! Gondolkodtam a szerkezeten. Ha egy nagy dobozos Yolo kerülne rá, akkor érthető, hogy nagyon gondolkodsz a megoldásokon, hiszen szeretnéd is hosszú éveken át használni, esetleg tán valami kis bodegát is tervezel késöbb köré. Ha ez így áll, akkor gyáltalán nem mindegy, hogy mennyire stabil, tartós és jól használható szerkezetet tervezel, azaz építesz meg a kertedben. Szerintem elsőnek add meg a főbb adatokat. Milyen hosszú a távcső, milyen messze van a tengelytől, ami körül forgatható, mekkora az ellensúly, a karja, és milyen magasságok között fog változni a benézés helye, azaz a kihuzatban lévo okulár? Ha ezeket megadod, akkor két válaszás szerint haladhatsz tovább. Az egyik egyenes oszlop, a másik meg egy tört, azaz végén ferde, hogy bármilyen szögben elfordulhasson a távcső ütközés nélkül. Mindkettőhöz azonos mennyiségű anyag kell. Viszont mindkét esetben szükséges alá valamiféle dobogó, hogy mondjuk télen azon állj, és ha mondjuk esik az eső, és az agyagos talaj nem nyeli el, akkor se legyen akadálya a használatnak. Ha gumilappal borítod, akkor takarítható, és nem csúszik, védi az latta lévő dobogót, és ha ráesne valami, akkor nem törik apró darabokra. Ez sem lényegtelen! Amennyiben kisebb gyerekek, unokák, is bele fognak nézni, akkor nem árt, ha rátétről is gondoskodsz. Nem a le-fel tekerhető tartó a jó megoldás! A kérdésem tehát az, hogy egyenes oszlopú felütköző, vagy fedített végű szabad forgású szerkezetet szeretnél? Stabilitásban, és árban nincs különbség a kettő között. Párhuzamos falú egyenlőtlen feszültségeloszlású, vagy egyenletes feszültségeloszlású, de változó keresztmettszetű oszlopot szeretnél? Ez utóbbi sokkal nagyobb stabilitású, nincs feszültséggyűjtő helye és esztétikusabb is, de egyedi zsaluzású. A másiknak vannak feszültséggyűjtő helyei, nagyobb a rezgése, kisebb a stabilitása, de zsalukőbe vasaltan primitíven legyártható. Milyen mélyen van ott abban az agyagos talajban a fagyhatár? Lehet, hogy lesz 3 m is az oszlop teljes magassága, mert 1 m a föld alatt lesz? Küldj vázlatot! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika tartó oszlop

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.01.12. 09:31

Felrakok most három képet a tubusról elsőnek.

YOLO1.jpg


Mechanika & a tubus.jpg


231 mm-es tubus.jpg


A kért dolgokat lemérem Imre még a hétvégén, csak jussak oda és megírom... Az első képen látható az eredeti állvány, ezt akarom most lecserélni egy megfelelőre, hogy alá állva is kényelmesen lehessen használni. Talán a talaj színtől a 2500 mm magasságba történő mechanika felhelyezése előnyösebb lenne, még ha létrázni is kell majd :-) Minden féle kép le kell mennek a töltött talaj miatt 1,5 mélyre. A Fekete Körös holt medrébe lakom.

üdv.-,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”