Egy nehéz mechanika születése

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 15:08

Már régen megszületett bennem az elhatározás, hogy egy nagy, stabil EQ mechanikát építsek asztrofotós célokra. Az elképzelések egyre finomodtak, a vázlatot konkrét rajzok követték, és sokadik átalakulás után elkezdett alakot ölteni néhány főbb alkatrész. Az egyetem mellett sajnos téli és tavaszi álmokat alszik a projekt, most ébresztem fel újra. Jelenleg kb. 30%-os állapotban van, de teljes erőbedobással valószínűleg csak nyáron tudok foglalkozni vele.
Pont ezek miatt a kényszerpihenők miatt döntöttem úgy, hogy blog szerűen dokumentálom a lépéseket, könnyebben fel tudom frissíteni hol tartottam. Ha már leírom, megosztom az amatőr közösséggel is a tapasztalatokat, és szívesen fogadnék tanácsokat is néhány témakörben.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.28. 15:55

Remek! Egyébként blogot is indíthatsz a CSV-n belül, pont ilyenekre van.

A legnehezebb a minőségi, kellően precíz fogaskerekek legyártatása lesz. Talán nem is lehet olyan készíteni, aminek nincs periodikus hibája. Gondolkozz el a dörzshajtáson, azt talán könnyebb házilag is megvalósítani, és holtjátéktól mentes meghajtásod lesz, minimális PE-vel.

Ha az óriástávcsöveken bevált, akkor kicsiben is működnie kell. Egyébként működik is. :)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 16:19

Szia!
Először én is blogra gondoltam, de így egy kicsit talán interaktívabb formába tudom önteni, és folyamatában láthatóak a hozzászólások is. Egy későbbi postnál nehezebb visszamenőleg hivatkozni valamire.
A fórum megoldáshoz az inspirációt ez adta:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1
Kevésbé profi építőként ugyan, de hasonló módon szeretném dokumentálni az építés folyamatát, és ehhez a magyar net Cloudy Nights-át választottam.

Ami a hajtást illeti, a csigaáttétel már készen van. Inkább a kiforrottabb klasszikus megoldást követem. Remélem év végén már PE görbéket méregethetek ;-)
A holtjáték rugós előterheléssel lesz megszüntetve, a motortól (LXD55-ből kitermelt GoTo) bordásszíj fogja átvinni a nyomatékot.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.28. 16:23

btibor9891 írta:A holtjáték rugós előterheléssel lesz megszüntetve,


Ne legyenek illúzióid. :)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 16:38

Kezdjük is el, miről van szó.
Adott egy 25 centis LXD55 Schmidt-Newton, melynek a gyári mechanikája gyakorlatilag régi szériás EQ5. Sajnos hamar belefutottam ennek a korlátaiba, belenézve láttam, mennyire kínai megoldásokkal van teletömve. Az asztrofotózásra is hamar megfogalmazódott az igényem, így egy komolyabb mechanikára is.
Láttam, hallottam, olvastam az elérhető nagyobb testvérekről, de valahogy nem jött be a dolog. A kínai gyártmányú mechák ugyanabban a szellemiségben épülnek - jó katalógusadat, masszív nagy öntvény ház ami a robusztusságot sugallja, és addig csábít míg megveszed. A folytatást meg már láttuk számtalan helyen. Pedig ésszerű tervezéssel semmiből se állt volna a betegségek kiküszöbölése.
Alternatíva a kisszériás irányzat, ami ezt az elégedetlen szegmenst célozza meg. Sajnos a belefektetett munkát, szaktudást meg kell fizetni, nekem viszont nincs hozzá képem hogy a szüleimtől még egymillió körüli összeget sajtoljak ki a hobbimra...
Így nem lett se EQ6-om, se annak dizájnosabb narancssárga testvére, se pedig Fornaxom, Geminim, Losmandym...
Befolyással volt rám a Győri Egyetemi Bemutató Csillagvizsgáló 30 centis 50 éves Newtona, annak egyszerűsége és robusztus felépítése. Középiskolában gépésznek tanultam, és ez bátorságot adott. Eljátszottam a gondolattal, hogy építek egy 100mm-es tengelyátmérőjű mechanikát. Ez persze a ló túloldala volt, de mint egy tanárom mondta: "Merj nagyot álmodni! Ha a fele sikerül, már büszke lehetsz rá!"
Elkezdtem célirányosan keresgélni az interneten, és szívtam magamba az ötleteket. A gépész vénám meg dolgozott, hogy ezt csakazértis nekem kell megépítenem!

A koncepció is kikristályosodott idővel: olyan mechanika kell, ami nem rezzen meg a szellő puszta gondolatától, vidáman elbírja a mostani 25 cm-s SN-t fotós szempontból is, de vannak tartalékai a jövőbeli műszerfejlesztésekre. Tehát legyen benn anyag, de legyen szállítható is. Egyszóval Fornax 51 súlycsoport.
Mindezt egy EQ6 árából!
A durva megmunkálást magam végzem, és az alapanyagok nagy részét a padlásról elő tudom teremteni. Vasban gondolkodom, mert 1. az van, 2. hegeszthető házilag. Amihez nincs anyagom, ott súlycsökkentés miatt valószínűleg alu lesz.

Amatőrcsillagász ismerősöm a pontos munkáknál esztergályos szaktudásával és marós ismerősével támogat.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 17:27

A konkrét tervezéshez szükséges kezdőlökést 2008 végén adta meg, hogy megtaláltam az ideális csapágyházat. Eredetileg 30mm-s tengely volt benn, átterveztem másik csapággyal 35mm-re, aztán szteroidokon és tűgörgős csapágyakon 45 mm-re hízott :-)
A tervezés és építés ősz végén, a szorgalmi időszak előrehaladtával megakadt, tegnap mindent előszedtem és összeraktam egy asztalon az állványfejhez előkészített anyagokat.
Alkatrészek_2011_01_27-web.jpg


Tavaly Tarjánban volt egy mechanikaépítős beszélgetés, ott is kaptam pár hasznos tippet, véleményt. Úgy érzem nem vagyok tévúton :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.28. 17:53

Nagyon pofás!

Hogy fogsz pólusra állni vele?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.01.28. 18:03

Ha mindenáron ilyen nagy fába vágod a fejszéd, érdemes olvasni Tóth János és Vizi Péter mechanikájáról (http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic.php?f=12&t=434) esetleg közvetlenül tőlük kérdezni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 18:43

Balázs: Köszi!

A pólustávcsövet nem tudom elhelyezni a szokásos helyen egyrészt a tömör rekta tengely miatt, másrészt mert döntött/megtört oszlopot tervezek. A dekli csigakerék környékén fogom elhelyezni a szögletes tartókonzol oldalán. Pont lesz annyi hely hogy odaférjen a fejem. A csapágyház peremes kialakítása miatt egy dobozszerű tartókonzolt kell kialakítanom. A Rekta tengely végére felhegesztett, majd merőlegesre, síkra munkált vastag lemez és a dekli csapágyházat tartó alu bordás öntvényre két oldalsó lemez lesz csavarozva az asztal síkjában. Ezek biztosítják majd, hogy a merőlegesség ne másszon el, merevítik az alut és tartják a csigaorsókat. A pólustávcsövet majd valahogy a csigakerék burkolata alá integrálom. A pontos helyet az átvariált 3D modellen fogom kitalálni.

Egy metszet a régiről:
metszet.jpg

A pólusraállás kivitelezése: a mechanika a csapágyház vállánál csatlakozik az állványhoz, szállításhoz kiemelhető a döntött csőből. A döntött cső egy vízszintes lemezhez lesz hegesztve, alatta még egy lemez (még nincs a modellben). A két lemez a jobb oldalon látható furatnál egy tüskével összecsapolva, bal oldalon a ferde cső kivágásánál behegesztve egy masszív hasáb, belemart zsebbel és két végén az állító csavarral. Alulról pedig egy masszív tüske amin keresztül a vízszintes állítást nagy erőkaron finom menettel lehetőleg pontosan lehet végezni, majd 3 csavarral fixálni.
A pólusmagasságot libellázás után a déli láb menetes állításával tudom finomhangolni.
Így tudtam a legmerevebb szerkezetet létrehozni. A legtöbb mechanika stabilitása a pólusra állító mechanizmusnál vérzik el.

Maga az állvány önmagában is megér néhány postot, majd arra is rákerül a sor!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára btibor9891 2011.01.28. 19:06-kor.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.01.28. 19:06

Levente: természetesen láttam a Stabi fejlődését, végig olvastam a topicot és Tarjánban konzultáltam is velük a 3D rajzaink mellett. Alapvetően hasonló elképzelésünk van, de a részletekben mégis teljesen más :D
Ők (nagyon helyesen) a piac szempontjából tömegre optimalizált, minden felületen megmunkált szép konstrukciót készítettek, az enyém meg orosz stílusú "lowcost házibarkács vasszörny". Persze az esztétikára én is adok majd ;)
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”