EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2011.08.27. 23:37

Sziasztok!
http://www.celestron.com/c3/product.php?ProdID=503
Ennek az mechanikájához kellene segítség, mert teljesen elvesztem. Nem értem. Egy alacson égitestet hogyan lehet lehet vele követni vagy megkeresni? Mindig a végre ér a mechanika sosem tudom jó szögben letenni. Vagy a magassággal van a bajom vagy horizontális mozgást nem tudom követni. Szóval teljes káosz az egész számomra.
Előre is köszönöm.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.08.28. 00:21

Szia!

Csonglee írta:Ennek az mechanikájához kellene segítség, mert teljesen elvesztem. Nem értem. Egy alacson égitestet hogyan lehet lehet vele követni vagy megkeresni? Mindig a végre ér a mechanika sosem tudom jó szögben letenni.


A leírásod alapján elképzelni sem tudom, hogy mit csinálsz. Mi az, hogy jó szögben letenni, meg hogy a végére ér? :)

Olvasd el ezt a leírást a pólusraállásról:

http://www.tavcso.hu/egyeb/manual/polusraallas.pdf

valamint ezt az útmutatót. Ennek főleg a vége érdekes, szintén a pólusraállásos rész:

http://www.tavcso.hu/egyeb/manual/refr_refl_eq1_eq2.pdf


Ha ezek után sem érted, vagy nem megy, akkor a legjobb lenne, ha felkeresnél egy amatőrcsillagászt, aki a közeledben lakik, és megnéznéd, hogy hogy is kell egy távcsövet és egy ekvatoriális mechanikát használni. Könnyebb ugyanis megmutatni, mint elmagyarázni. Hmv.helyen, vagy Szegeden biztos találsz aktív amatőröket, akik szívesen segítenek.
Rossa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.08.26. 16:07

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Rossa » 2011.09.03. 10:54

Üdv Mindenkinek,

2007-es eladás után ismét távcsőbe ruházván egy elvárásaimhoz mérten viszonlyag komoly szerkezetet sikerült beszereznem. Egy Newton 200/1000-est EQ5-ös mechanikán. A lelkesedés fűt, hogy minél több ismeretet szerezzek meg róla és minél precízebben tudjam használni, így gyakorlatias ember nem lévén néhány kérdés felmerült bennem a távcső összeszerelése és kipróbálása után.

Az egyik, hogy miért van az állványhoz kettő, egy rövidebb és hosszabb pólusmagasság beállító csavar? A hosszabbat használván is tudom a magasságot ugyanúgy állítani, így nem értem a kisebb funkcionális létjogosultságát.

A másik a pólusmagasság minimális értéke. Ez nálam kb 25 fok, azaz ettől mélyebbre nem tudom állítani a távcsövet, csak ha az állvány hátsó lábait magasabbra veszem, azaz döntöm a készüléket. Ez lenne általánosságban is a minimális érték, vagy valahogy alacsonyabbra is lehetne állítani?

A harmadik az azimut pólusbeállító funkciója. E lazításával a távcsövet oldalirányba tudom mozgatni 5-6 cm-ert, de ennek sem értem a lényegét, mivel ezt a távcső állvánnyal való elmozdításával ugyanígy megtehetem.

A negyedik, s egyben utolsó kérdésem pedig egy alkatrészhez fűződne, ami a távcső készenlétbe helyezése után mondhatni "kimaradt". Méretét és küllemét nézve 5cm átmérőjű, hengerszerű, műanyag, két rögzítőcsavarral ellátott, fedeles záróvég, amit talán egy keresőtávcső végére lehetne ráhúzni, de a keresőtávcsövem ettől szélesebb, így tanácstalan vagyok a funkcióját tekintve.

Elnézést a valószínű komolytalannak ható kérdésekért, de hát csak így tanul az ember,

Előre is köszönet a válaszokért,

Rossa
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.03. 11:31

Szia,

1: a két csavar kétoldalról fogja közre a pólusmagasságot állító, a mechanikafej alján levő pöcköt, célszerű mindkettőt használni, így rögzíteni tudod a pólusmagasságot.

2: nem tudom, én még sose utaztam olyan délre, hogy ilyen alacsonyan kellett volna keresni a pólust.

3: ez a finomállítási lehetőség. Tényleg tudod mozgatni a mechanikát mindennel együtt, de nem túl kényelmes az egész 40 kilós monstrumot emelgetni. Állj pólusra közelítőleg még a távcső nélkül, majd a műszer és mindenféle kiegészítők felhelyezése után itt tudod még pontosítani a beállítást.

4: passz. Képet tudsz mellékelni?

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.09.03. 11:34

1) Mert a két csavar elől-hátul támasztja a mechanikát belül. Egyiket befelé- a másikat kifelé kell csavarni, ellenkező esetben a mechanikafej előre billenhet, mivel a két csavar hegye között elmozdulhat. Ügyelj arra, hogy ne feszitsd túl a csavarokat, mivel elgörbülhetnek.

2) Igen, ez gond lehet, ha az egyenlítőtől 25°-nál közelebbről észlelsz. Addig nem okoz gondot.

3) Megteheted, csak a két csavarral sokkal finomabban és egyszerűbben tudod elforgatni a fejet.

4) Nem műanyag, hanem fém az a valami. Az a 2"-es adapter (toldat) 2"-es okulárok használatához.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Rossa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.08.26. 16:07

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Rossa » 2011.09.03. 11:51

Üdvözletem,

Köszönöm a két hozzászóló gyors válaszát!

További szép napot,

Rossa
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.04. 09:58

Sziasztok,

összeraktam a kitisztított, újra zsírozott CAM-ot (a munkában ugyancsak hosszú szünetet tartottam).
Az a gondom, hogy kuplungot kieresztva kézzel tekerni szerintem nehezebb, mint kéne. Valamit talán belül, a tengelyeken túlságosan meghúztam?
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.04. 10:49

SzZoli írta:Sziasztok,

összeraktam a kitisztított, újra zsírozott CAM-ot (a munkában ugyancsak hosszú szünetet tartottam).
Az a gondom, hogy kuplungot kieresztva kézzel tekerni szerintem nehezebb, mint kéne. Valamit talán belül, a tengelyeken túlságosan meghúztam?


Szia. Melyik tengely szorul? Pl. Ha az óratengely jól van beállítva, akkor leszerelt tubusnál, ellensúly nélkül, csak az ellensúlyokat tartó tengelynek a súlyától vizszintesből el kell tudni fordulnia. Ha ez nem teljesül, akkor túlhúztad, illetve ez sem biztos. Eléggé összetett a dolog... De kiengedett kuplungal aránylag könnyen el kell tudni fordítani, hacsak nem tömted meg valami sűrű zsírral a csigakerék-tengely közti hézagot..
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.04. 11:13

Szia,

minkét tengely nehezen mozog. Az ellensúlytaró tengely nem forgatná el. A zsír jó minőségű és vékonyan kentem.
Hol húzhattam túl? Én a tengelyek végén levő, zégerfogóval meglazítható nagy csavaros gyűrűkre gondolok, másutt is lehet valami, ami megszorítja?
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.09.04. 11:46

SzZoli írta:Szia,

minkét tengely nehezen mozog. Az ellensúlytaró tengely nem forgatná el. A zsír jó minőségű és vékonyan kentem.
Hol húzhattam túl? Én a tengelyek végén levő, zégerfogóval meglazítható nagy csavaros gyűrűkre gondolok, másutt is lehet valami, ami megszorítja?


Igen, pl az óratengely szorulhat attól is, hogy hozzáér az öntvény falához. De elsősorban az lehet hogy túlhúztad a zárócsavarokat, mindkét tengelyen. Viszont helyesbítek. ha még az eredeti "csapágy" van benne, akkor nem biztos hogy elfordul magától. De akkor is aránylag könnyedén el kell fordulnia. Türelemjáték beállítani, de be lehet. Lazítsd fel a zárócsavart, forgasd körbe párszor és nézd meg a tengely irányú holtjátékot. Ha van akkor picit (kézzel és nem fogóval) húzz a csavaron, majd ismét egy két fordulat körbe, stb, stb. addig amíg már nincs érezhető tengelyirányú holtjáték, de még nem is szorul. A hernyócsavarokat természetesen lazítsd fel előtte. Akkor húzd vissza, mikor már be lett állítva, de érzéssel! Nem szabad, és nem is kell "megtépni" mert éppen elég már az is, ha hozzáér a tengelyhez, már akkor sem engedi lelazulni a zárócsavart.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”