EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.07.21. 08:51

mcll írta:Remélem nem teljesen offtopic a kérdésem. Beszereztem végre egy EQ2 motort (léptetős) a mechanikához. 4db D elemmel (a nagy góliát) dolgozik, ami azért nem olcsó dolog. Nem tudom mennyit bír vele, de azon gondolkozom hogy lehet 6V-os aksit kellene hozzá szerezni. A kérdés, mi az ami abban a méretben bele is férne a kis táskába, nomeg milyen töltőt kellene hozzá szerezni. Gondolom aksival így jobb lenne a dolog.
Van valaki aki "átalakította" ily módon? Vagy hagyjam a fenébe?


EQ3 mechanikához használtam hasonló óragépet, a 4db góliát elem tényleg komoly összeg. Sajnos már rég volt, nem emlékszem pontosan mennyi ideig használtam (ha érdekel megnézhetem a számlán a dátumokat), de nem cseréltem benne elemeket.

Nem biztos, hogy érdemes akkura váltani. Valahogy úgy tapasztaltam az elemek jobban bírják, mint az újratölthetők. Ha már megvannak az elemek szerintem használd őket, míg van benne kraft, aztán eldöntheted, hogy ez elegendő idő, vagy inkább akku kell.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.07.21. 09:19

Attila írta:A forgalmazó cégekre történő név szerinti hivatkozást talán moderálni (törölni) kellene...

MDA

Igaz, bocsi, módosítottam. ;)
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.07.21. 09:21

Tom írta:EQ3 mechanikához használtam hasonló óragépet, a 4db góliát elem tényleg komoly összeg. ... ha érdekel megnézhetem a számlán a dátumokat), de nem cseréltem benne elemeket.
Nem biztos, hogy érdemes akkura váltani. Valahogy úgy tapasztaltam az elemek jobban bírják, mint az újratölthetők. Ha már megvannak az elemek szerintem használd őket, míg van benne kraft, aztán eldöntheted, hogy ez elegendő idő, vagy inkább akku kell.

Azért annyira nem fontos, majd megnézem meddig bírja a 4db D elem, aztán - ahogy írtad is - majd eldöntöm hogy mennyire kell az akku vagy sem.
Köszi! ;)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.07.21. 10:59

mcll írta:Azért annyira nem fontos, majd megnézem meddig bírja a 4db D elem, aztán - ahogy írtad is - majd eldöntöm hogy mennyire kell az akku vagy sem.
Köszi! ;)

Szia!
6V 4,5AH zselés akksival (Ritar RT 645) használtam ilyen EQ2 motoros vezérlést. Volt hozzá 230V-os töltő 2 krokodil csipesszel, meg egy tápkábel 2 saruval egyik oldalon. Egy töltéssel nagyon sokáig bírta, sose hagyott cserben (volt benne kakaó). Bírta a téli nagy hideget is. Ez lehet, hogy belefér a tatyóba is. Szerintem ilyet árulnak még a hazai távcsöves áruházak, de lehet, hogy olcsóbb riasztós boltban, vagy online áruházban.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.07.27. 22:43

Sziasztok!

Vettem egy 80/600-as SW apot, még a régi pezsgő színűt. Valami állványt kéne alá. Gondoltam egy sima EQ5-re, amit lassan felfejlesztenék goto-ra vagy dupla motorosra.(GOTO annyira nem fontos) Szeretnék majd valamikor fotózni is ezzel a csővel. Azaz valahogy megoldanám az auto guidinget is.(pl így: https://www.youtube.com/watch?v=LOjUoIa4Vw4 ) Nagyon sokat nem szeretnék bele invesztálni. Szóval a kérdés EQ5-el, auto guidingal, 600mm fókusszal lehetséges elérni 3-5 perces expó időket? (olvastam másik fórumban, hogy ezt a mechanikát azért nem árt minimum átzsírozni, megtisztítani és már ez is sokat jelent). Vélemény?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.07.28. 08:06

attila dezső írta:... Szóval a kérdés EQ5-el, auto guidingal, 600mm fókusszal lehetséges elérni 3-5 perces expó időket? (olvastam másik fórumban, hogy ezt a mechanikát azért nem árt minimum átzsírozni, megtisztítani és már ez is sokat jelent). Vélemény?


Hello!

(Bocs az off kérdésért: neked az Attila a vezetékneved, vagy a Dezső? Vagy mindkettő keresztnév?)

A rövid válasz a kérdésedre: igen.

Kicsit bővebben: az "áttisztítás" azt jelenti, hogy az esetleges holtjátékokat, lötyögéseket és megszorulásokat meg kell szüntetni ahol lehet, ahol nem, ott pedig minimalizálni kell. Ez utóbbit a csigakerék-orsó kapcsolatra értem; ott mindig kell egy "ici-pici" holtjáték (az EQ5 emlékeim szerint nem rugó feszítésű csigamechanizmussal rendelkezik). A csiga-holtjátékot pedig egy kis félreterheléssel kell majd "kiiktatni". Továbbá érdemes a háromláb csuklóit (ha azt használsz) megerősíteni, hogy minél kevésbé legyen "remegős" a mechanika, és a pólusra állást is érdemes komolyan venni (úgy az auto-guider-nek is könnyebb a dolga és a látómező sem forog el).

Egyébként az EQ5 egy 80/600-as alá teljesen rendben van, fotózásra is. (Ha már nincs az embernek pénze egy Astro-Physics Mach-1-re...:
http://www.astro-physics.com/index.htm?products/mounts/mach1gto/mach1gto)

:D


MDA

u.i.: esetleg még annyit, hogy a hosszabb expo-k eléréséhez nem csak a mechanikának kell rendben lennie, hanem olyan sötét ég is kell, ami megengedi a hosszú expozíciókat. Különben a háttérfény annyira előjön a képen, hogy a halványabb csillagokat és a finomabb köd-filamenteket elfedi.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.07.28. 09:43

Szia Attila!

Attila a keresztnevem.. Valamikor FB-el reggeltem, és ugye megfordítja. Mivel màr majd 10 éve Svédorszàgban élek nekem màr annyira nem fura.

Köszönöm a részletes leíràst, szerencsére "mechanikus" vagyok. :) A sötét ég elvileg nem probléma, azaz télen nem, csak ki kell mennem a faluból. Az idöjàràs annàl inkàbb. Télen ritkàn derült, de akkor rendesen. Igaz -15 fok is lehet... Nyàr meg.. Még most sem sötétedik be rendesen...

Mégegyszer köszönöm, de biztos lesz még kérdésem!
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.07.28. 16:26

attila dezső írta: Szóval a kérdés EQ5-el, auto guidingal, 600mm fókusszal lehetséges elérni 3-5 perces expó időket?


Szerintem kétségtelenül lehetséges. Persze sok függ az adott példány kidolgozási minőségétől, de ha nagyon durva hiba nincs, akkor a mechanika képes az 1-2 ívmásodperces pontosságú követésre is. Sok szép, ezzel a típussal készült asztrofotóban lehet gyönyörködni.
Tisztítani, újrazsírozni szerintem csak akkor kell, ha érezhető, hogy pár forgácsdarab akadályozza a sima követést. Nekem például egyszer előfordult az (akkor) új EQ5-ösömön, hogy egyszer csak megállt az éjszaka kellős közepén (vagy új célpontra állás közben?, már nem is emlékszem), és a csavarok lazítása után kézzel való mozgatás közben lehetett érezni az akadást. Nyilvánvalóan egy rossz helyre beszorult forgácsdarab lehetett, ám pár kézi forgatás után egyszer csak megszűnt a hiba, mintha mi sem történt volna. Folytattam az észlelést – azóta sem jött elő a hiba. Közismert, hogy a kínaiak egy minőségi szint alatt nem nagyon takarítják a forgácsokat a munkadarabok belsejéből, legfeljebb egyet fújhatnak át rajta, és így kenik zsírral és szerelik be vagy szerelik össze. A tisztítással mindenképp mérhetően javul a követési minőség, ha van energia és tudás, meg lehet lépni. Ha nincs gond, nem fontos – legalábbis amíg nem jön elő egy hiba.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.07.30. 10:41

Tegnap megvettem az EQ5-öt. Egyenlőre csak az állvány, motorok nélkül. Nemsokára megkapja a 2 motort is. A GOTO-t nem érzem létszükségletnek.. A csomagban két 5 kilós ellensúly volt. Az 1 db is sok a 80-as SW-hez. Úgyhogy kell vennem kisebbet. Maga az állvány stabil, ugye nem terhelem túl.. :) Elgondolkodtam, hogy talán elég lenne az EQ3 is, de nem.. Van egy 150-es Newtonom is 960mm fókusszal amihez, talán jobb választás volt.. Úgy tűnik a tengelyek szépen mozognak, nem érzek akadást meg holtjátékot...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.07.30. 15:53

attila dezső írta:Tegnap megvettem az EQ5-öt. Egyenlőre csak az állvány, motorok nélkül. Nemsokára megkapja a 2 motort is. A GOTO-t nem érzem létszükségletnek.. A csomagban két 5 kilós ellensúly volt. Az 1 db is sok a 80-as SW-hez. Úgyhogy kell vennem kisebbet. Maga az állvány stabil, ugye nem terhelem túl.. :) Elgondolkodtam, hogy talán elég lenne az EQ3 is, de nem.. Van egy 150-es Newtonom is 960mm fókusszal amihez, talán jobb választás volt.. Úgy tűnik a tengelyek szépen mozognak, nem érzek akadást meg holtjátékot...


Szia Attila!

Helyes döntést hoztál, amikor a EQ5 mellett döntöttél! Az EQ3 mechanikához hasonló az enyém is és azon is egy hasonló átmérőjű, fókuszú Newton van (146/892 mm-es). Igaz elbírja az én mechanikám is, de stabilitás szempontjából kedvezőbb az EQ5 mechanika. A GOTO-nak is meg van a saját előnye: nem kell keresgélni a csillagtérkép segítségével egy egy dolgot, csak ki kell választani a keresendő objektumot és a többit már a technika intézi. Pillanatok alatt bárbit a LM-be be tudol állítani. Persze a kézi keresésnek is meg van a saját varázsa. Én pár éve használok GOTO-t. Kényelmi szempontból előnyös, rövid idő alatt sok dolgot meg tudol vele keresni ha nem akarsz egész éjszaka a távcső mellett kézzel keresni ;)

Az újdonsült mechanikádhoz kívánok sok derült, sötét, csillagfényes estéket!

Üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”