EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.04. 17:46

Pedig azt szerintem máshogyan nem tudod szétszedni.
Én is rongy + fogóval szedtem szét.
Próbáld meg befújni csavarlazítóval hátha úgy könnyebb lesz.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.07.05. 18:14

Na, egy csőfogóval, ronggyal, több bátorsággal letekertem. A skálát is.

Következő a gondom: a képen jobb oldalt látható ezüstszínű, belül lyukas csavar leszedése.
CAM_DEC.jpg

ZS.I azt írja: "a zégerfogót és helyezzük a tengely végén található, a tengely előfeszítésére szolgálól anyába fúrt lyukakba. Szorítsuk meg kézzel a tengelyt, és a zégerfogóval óvatosan, előre, hátra mozgassuk az anyát, amíg könnyen nem jár, majd tekerjük le"

Nekem nem mozdul meg, elmentem addig a határig, hogy a csavar menetén már meglátszik. Tovább gyötörni nem merem. Egyáltalán: a zégerfogó hogy jön a képbe? Nekem nincs, csőfogóval, alatta ronggyal próbáltam megmozdítani, illetve kombinált fogóval ki-be mozgatni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.07.05. 19:15

SzZoli írta:Nekem nem mozdul meg,

Próbáltad a hernyócsavarokat oldalt (az egyik a fotón is látszik) lazítani? Bocs ha ennyire laikusnak nézlek, de nem mindenkinek egyértelmű, hogy ott is rögzítve van.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.07.05. 19:19

A kis imbusz csavartokat gondolom kicsavartad, ami a képen is látszik?!
Ha igen akkor ne a menet tedd tönkre, hanem a menet mellett van két kis bemélyedés ahova betudsz akasztani valami (zéger fogó lenne a legjobb) és ott csavarod el.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.07.06. 10:25

Köszönöm.
A kis imbusz csavartokat kicsavartam. Na, így már értem, mihez kell a zégerfogó. Be kell szereznem. Bár azt írta István, hogy nélkülözhető, de nélküle nem mozdítható meg ez a csavar.
Továbbá: "zégerfogót helyezzük a tengely végén található, a tengely előfeszítésére szolgálól anyába fúrt lyukakba"
valóban a házon levő két rést jeleni, amin kereszül a két kis imbusz csavart kicsavartam?
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.07.06. 13:05

SzZoli írta:valóban a házon levő két rést jeleni, amin kereszül a két kis imbusz csavart kicsavartam?

Hát nem, a házon lévő rés az imbusz csavar hozzáférése miatt kell, de magának az anyának a meghúzását ill. lazítását a homlokfelületen található két zsákfurat segíti, amibe vagy speciális körmös kulcsot, vagy akár a zégerfogót illesztheted. Az imbusz csavarok a már beállított előfeszítés megtartása miatt, az anyát rögzítik a pozíciójában.

Utólag jobban megnézve mintha a képen nem látszana a két említett zsákfurat, megoldható úgy is az anya kioldása (bár nem szakszerű teljesen), hogy a bennhagyott imbuszkulccsal ami nekitámaszkodik a résnek, a rektatengely fejrészét megtekerve kilazítod az anyát.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.07.06. 14:02

Értem, köszönöm. A bennmaradó imbuszkulcs jó ötlet, nekem nem jutott eszembe. És amit félreértettem: a kiálló menet a tengely része, alatta van egy külön gyűrűs anya, benne a két hernyócsavarral (úgy nézett ki, mintha ez anya egyben lenne a kilógó menetes résszel).
Ma de. vettem egy zégerfogót, és házon levő két résen át megfogtam és meglazítottam ezt az anyát, azután könnyű volt letekerni. Ki- majd szétszedtem a tengelyt is.
DEC_szetszedve2.JPG

Most jöhet a pancsolás, aztán a zsírozás és összerakás. És utána persze a rekta tengely...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.07.09. 23:32

Sziasztok,

Olyan problémám van, hogy az EQ3 mechanikám RA-tengelyének rögzítőcsavarja meglazult (vagy a menet megtört, szétment), és most egy helyben forog, nem szorítja meg a tengelyt. :(
Mit lehet tenni vele? Javítható házilag a probléma, és ha igen, hogyan?

Aki szerelt már ilyet, kérem segítsen! :(

Előre is köszönöm!
Árpi
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.07.10. 00:56

Arpstronomer írta:vagy a menet megtört.. Javítható házilag a probléma, és ha igen, hogyan?


Nagyobb méretű csavar és annak megfelelő menet vágásával, ha a fal vastagság elegendő megoldható a probléma.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.07.10. 10:53

tobe írta:
Arpstronomer írta:vagy a menet megtört.. Javítható házilag a probléma, és ha igen, hogyan?


Nagyobb méretű csavar és annak megfelelő menet vágásával, ha a fal vastagság elegendő megoldható a probléma.


Nem a menettel lesz a gond, az működik. Szétszedtem a mechanikát, megvizsgáltam, (korr: DEC tengely), és a kis szorítólemez a belső, csigaorsóhoz csatlakozó részt szorítja csak meg (csigatengely). Viszont a külső részt, amihez a tubusgyűrűk is csatlakoznak, nem, és az így szabadon fut. Mi lehet a probléma?
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”