EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: BZd » 2012.05.03. 19:28

Én nem olyan régen cseréltem a 120/1000L alatt EQ5 GoTo-ra az EQ3-at. Ég és föld a különbség, az EQ5 teljesen jól, stabilan elbírja a tubust. Igaz, vezetett fotókat készíteni nem célom.
Az okulártálcával feszíthető acéllábak NAGYON sokat számítanak.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.05.09. 18:03

No, nemrégiben ki lett próbálva az EQ3 a korábban tárgyalt 150/750-essel.
Az eredmény az, hogy valami paradox oknál fogva még több is lett a nem-bemozdult felvételek száma, mint a kis 80/400-assal! Meglepő módon az expók 60-65%-át haza lehetett vinni.

Egyik első képem az M4-et ábrázolja, 11 percnyi expozícióval ISO800-on, amit most mellékelek.

Viszont költség-hatékonyság miatt mégis az EQ5 felé mozdulok a HEQ5-tel szemben.
A kérdésem: nagy hátrányt fogok szenvedni az EQ5-tel a HEQ5-höz képest akkor, ha vezetést és autoguidert a jövőben sem terveznék használni?
Köszi!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Arpstronomer 2012.05.09. 22:52-kor.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.09. 18:11

Szerintem értelmetlen eq3-ról eq5-re váltani, fotózás szempontjából. szerintem semmivel nem lesz pontosabba mechanika, hiába a nagyobb teherbírás. Az eq3 is simán elbírja a 150/750et.
Ezzel az átalakítással sokkal többet nyernél mint egy mechanika cserével, arról nem is beszélve hogy mennyit buknál rajta. Tudom soha nem fotóztam mély eget, ezért várd meg mások véleményét! ;)
http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.05.10. 11:12

Abban szeretnék útmutatást kérni, hogy egy Celestron CG-2 Equatorial mechanika (acél lábakon) milyen (pl. egyik fórumtárs üzletében kapható) EQ mechanikának felel meg? Nem tudom hogy a megtévesztés miatt van-e ott az a 2-es szám és valójában kb. EQ-1-el azonos vagy pediglen mégiscsak egy EQ-2 mechanikával azonos?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.10. 11:32

m4k3r írta:Abban szeretnék útmutatást kérni, hogy egy Celestron CG-2 Equatorial mechanika (acél lábakon) milyen (pl. egyik fórumtárs üzletében kapható) EQ mechanikának felel meg? Nem tudom hogy a megtévesztés miatt van-e ott az a 2-es szám és valójában kb. EQ-1-el azonos vagy pediglen mégiscsak egy EQ-2 mechanikával azonos?
Előre is köszönöm a válaszokat!


A celestron eq-k teherbírása megfelel az egyel kisebb számozású sw mechanikáknak.
Pl a sw eq3 ugyan az 98%ban mint a cg4, csak a celestron RA tengelye golyós csapágyazott, amíg az sw sima csúszó. De az általad említett, cg2 is csak kinézetben térhet el a sw eq1-től, véleményem szerint.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.05.10. 11:51

Kedves Gyula!

Pedig már reménykedtem, hogy hátha, de mégsem :(
70/900-as refraktor alá még úgy látszik EQ-1 celestron-éknál(is), de a sw 80/900-as már EQ-2-vel kapható csomagban.
Csak mechanikát nem akarok venni, de akkor még varok.

Köszönöm válaszod!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.05.10. 12:08

m4k3r írta:Kedves Gyula!

Pedig már reménykedtem, hogy hátha, de mégsem :(
70/900-as refraktor alá még úgy látszik EQ-1 celestron-éknál(is), de a sw 80/900-as már EQ-2-vel kapható csomagban.
Csak mechanikát nem akarok venni, de akkor még varok.

Köszönöm válaszod!

Szia!

A bazárban van egy hasonló kaliberű kezdő távcső, ha ilyet akarsz:
http://makszutov.hu/bazar/hirdetes/1336479083
Ez a tubus kicsit rövidebb, ami talán nagyobb stabilitást sejtet a gyengécske mechanikán.
Viszont a rövidebb akromatikus lencse hátulütője a nagyobb színezés. Valamit valamiért.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.06.21. 17:33

Sziasztok,

Hosszas vacillálás után két mechanika maradt, egyik a HEQ5 Syntrek, másik pedig a Celestron CG5 (Advanced GoTo).
Arra gondoltam ugyanis, miért ne vegyem a kisebb, de Skywatcherekhez képest jobb korrigálási tulajdonságokkal bíró (??) mechanikát, ha az is elbírja a 150/750-et, hiszen ennél nagyobb távcső vételét már nem tervezem. Guider pedig ugyanúgy csatlakoztatható hozzá.
Mit gondoltok? Elég lenne asztrofotózáshoz? Kérem, főleg olyanok írjanak, akiknek konkrét használati tapasztalata van, legjobb, ha mindkét mechanikával!
Köszi! Nanu!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.21. 18:36

Arpstronomer írta:Sziasztok,

Hosszas vacillálás után két mechanika maradt, egyik a HEQ5 Syntrek, másik pedig a Celestron CG5 (Advanced GoTo).
Arra gondoltam ugyanis, miért ne vegyem a kisebb, de Skywatcherekhez képest jobb korrigálási tulajdonságokkal bíró (??) mechanikát, ha az is elbírja a 150/750-et, hiszen ennél nagyobb távcső vételét már nem tervezem. Guider pedig ugyanúgy csatlakoztatható hozzá.
Mit gondoltok? Elég lenne asztrofotózáshoz? Kérem, főleg olyanok írjanak, akiknek konkrét használati tapasztalata van, legjobb, ha mindkét mechanikával!
Köszi! Nanu!

Komoly fotózásra felejtsd el a Celestron EQ-5 goto-t. A HEQ-5 Syntrek sokkal jobban csapágyazott, sokkal egyszerűbb pontosan megvezetni. Ugyan "kapásból" nem rendelkezik goto vezérléssel, de ezt sokkal egyszerűbb pótolni, mint a Celestron pontosságát növelni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2012.06.23. 21:00

Ez nagyon így van!
Két évig tuningolgattam a CAM mechanikámat, mire a vezetés olyan lett, amilyet elvártam volna tőle az elején... De a legnagyobb baj nem ez, sokkal inkább az, hogy az idióták úgy alakították ki a motorok helyét és a burkolatot, hogy a fotózott objektum delelése körül egyszerűen saját magával összeakad a fej.
És ezt nem lehet orvosolni.
Márpedig egy meridiánváltás akkor, amikor az ojjektum a legjobb pozícióban van eléggé kínos. És hát annyira nem pontos a mechanika, hogy a képen pont ugyanaz legyen, csak fejjel lefelé... jó ha a lm-ben lesz a téma. Az új vezetőcsillag keresésről, és új kalibrálásról már nem is beszélek... A leg alkalmasabb idő megy el az újraállítgatással.
De nézelődni jó vele.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”