EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.05.15. 15:21

mcll írta:
Simax írta:Ha nincs valami alapod ami alapjánbelovod a poláristakkor csak úgymint más vagy pl en sacc/kb alapon fog menni :D

Közben már kiötöltünk egy megoldást, mely elméletben megy, gyakorlatban nem próbáltam:
- Állvány lehelyez, mechanika nincs rajta.
- Állványra rárakok egy iránytűt, és az egyik lábat beállítom északnak (lehet ezt a lábat felül meg fogom jelölni egy kis fehér csíkkal is), ez lesz az irányadó. Kérdés hogy az iránytűt nem fogja-e zavarni az állvány, azaz nem tudom mágnesezhető fémből van-e a felső része (EQ2-ről beszélek).
- Iránytű elrak, vízszintmérő gömb feltesz, a három lábat vízszintbe állítom.
- Mechanika felcsavaroz, emelkedési szög 47 fokon áll (ezt nem is kell sosem elállítani). Beállítom hogy északi irányba nézzen a mechanika (lábon a jelzés adott, mechanikán is lehet érdemes egy jelölést rajzolni, így csak a két jelölést össze kell illeszteni).
- Tubus fel, ellensúly fel, és elméletileg innen már mehetek bármilyen irányba, a követés rendben lesz.
Elméletileg. :D



Szia Laci!

Én azt tapasztaltam,hogy ha közvetlen mellé teszed a iránytűt ,akkor zavarja a beállítást,de kb. meg fog felelni.
Viszont egy EQ2 -őt könnyen lehet mozgatni,így ha nem vagy pontosan póluson,akkor igazítasz rajt amíg elég csak a RA tengellyel után állítani.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.05.15. 15:34

uxamatőr írta:

....Viszont egy EQ2 -őt könnyen lehet mozgatni,így ha nem vagy pontosan póluson,akkor igazítasz rajt amíg elég csak a RA tengellyel után állítani.


Elméletileg és gyakorlatilag is felesleges lenne, mert ha sikerülne beállítani a lábmerevítővel tökéletes párhuzamban a mechanikát, (feltételezve hogy a mechanika főtengelye már be lett állítva a lábbal korábban -egy szobában mondjuk- párhuzamba) akkor elég erre helyezni egy precíz tájolót kinn terepen -mármint a lábmerevítőre- (ez nálam kemény plasztikból van) és ekkor már szinte garantálva lesz nagyjából helyes irányba beállítás. Nekem ez tökéletesen bevált eddig. Rá se látok a Polarisra amúgy. :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.15. 15:44

Csillagos Pisti írta:...feltételezve hogy a mechanika főtengelye már be lett állítva a lábbal korábban -egy szobában mondjuk- párhuzamba

Szia!

Ezt nem értem, pontosan mire gondolsz, illetve ezt hogy kell kivitelezni? (bocs ha hülyeséget kérdezek) ;)

Tájolóm van, egy amolyan katonai jellegű, amin van kis gömbös vízmérték is.

Üdv
Laci
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2016.05.15. 16:34

"eke"]Tudja valaki esetleg a soligor sky wiev mechanika csigafogszámát?
Úgy számoltam hogy amíg az RA tengely egyet fordul, a finom mozgatókar 144 - et. Úgy gondolom a fogszám 144.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2016.05.15. 16:37

mcll írta:
Csillagos Pisti írta:...feltételezve hogy a mechanika főtengelye már be lett állítva a lábbal korábban -egy szobában mondjuk- párhuzamba

Szia!

Ezt nem értem, pontosan mire gondolsz, illetve ezt hogy kell kivitelezni? (bocs ha hülyeséget kérdezek) ;)

Tájolóm van, egy amolyan katonai jellegű, amin van kis gömbös vízmérték is.

Üdv
Laci



Ha elképzeled az EQ2-t egészében, láthatod hogy az óratengelynek van az a része, ahol a komolyabb óragépes mechanikákon benn van a pólustávcső, vagyis minket a tengely lefelé néző vége érdekel. Ez kéne úgy beállítani betekerni az állványra, hogy a hozzá legközelebb lévő láb tetejével párhuzamba, egy vonalba kerüljék! Amikor ez megvan, azonnal meg lesz a lábmerevítő, esetünkben az irányzékként használt lábmerevítővel való párhuzama is. (Legalábbis az én példányom nagyon párhuzamosnak tűnik azon lábbal, amit éppen merevít) Innentől kezdve már csak a tájolót kell rátenned a lábmerevítőre, és figyelned hogy mikor áll a megfelelő pozícióba, és esetleg finomítani az egész EQ2 beirányzásán. (A szoba azért lett említve, mert csak egyszer kell megcsinálni ezt, utána én speciel már nem szedtem le a mechanika részt.)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: eke » 2016.05.19. 20:31

Thomas írta:"eke"]Tudja valaki esetleg a soligor sky wiev mechanika csigafogszámát?
Úgy számoltam hogy amíg az RA tengely egyet fordul, a finom mozgatókar 144 - et. Úgy gondolom a fogszám 144.



Ez rendben, de engem a motoron lévő fogaskerék és a hozzá kapcsolódó fogszáma érdekelne..
major.levo
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.01.03. 16:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: major.levo » 2016.06.07. 18:27

Sziasztok!
Van egy EQ2-es mechanikám, aminek a rektaszcenziós tengelyénél lévő finommozgató kidarálta a belső tengely fogaskerekének pár fogát, így nem is forgott azzal semerre se. Szétszereltem,elforgattam a fogaskereket,így jó, de mitől volt ez? Mit csináljak hogy ne legyen újra ilyen?
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.06.21. 00:15

Volna egy nagy kérdésem. A jelenlegi soligor eq 3 skyview mechanikám egy eq 1hez kapott háromlábon van. Toldalékkal.. Mondanom se kell inog amennyire csak lehet. A kérdésem az lennehttp://tavcso.hu/kepek/trieq3-div.jpg, hogy ezt a fejet erre a háromlábra rakva stabilabb lenne? Es egyáltalán kompatibilis a kettő?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.06.27. 17:48

Sziasztok. Érdeklődni szeretnék Skywatcher Synscan kézivezérlő ügyben. A legújabb V4-es kézivezérlő csak az újabb mechanikákhoz kapható( pl:AZ-EQ-5/6; Dobson GOTO),vagy már mindegyik mechanika ilyennel jön? A Skywatcher honlapján látom,hogy a V4-eshez a legújabb firmware frissítés tartalmazza a magyar nyelvet.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.06.27. 21:43

Mozdonyos írta:Sziasztok. Érdeklődni szeretnék Skywatcher Synscan kézivezérlő ügyben. A legújabb V4-es kézivezérlő csak az újabb mechanikákhoz kapható( pl:AZ-EQ-5/6; Dobson GOTO),vagy már mindegyik mechanika ilyennel jön? A Skywatcher honlapján látom,hogy a V4-eshez a legújabb firmware frissítés tartalmazza a magyar nyelvet.

Elméletileg mindegyik távcső mellé a V4-es kézivezérlő jön. Ha nem igy lenne kicseréljük neked :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”