EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.19. 17:32

Ha garanciális még (nem használtan vetted), vidd vissza a boltba. Ez a tuti.
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.11.20. 11:09

Postán rendeltem,Budapesten jó esetben évente párszor megyek,csak ezért meg nem vinném fel.De azért köszi!
Annyi kiderült viszont,hogy a finommozgató tengely végén van egy csap mind a két irányba.Ebből az egyik szó szerint "lefejeződött" igy ott beesik az egyik fele ezért ugrik egyet és visszarántja a tubust.Plusz a tengely menete szinte szétforgácsolódott!Nem hinném,hogy hosszirányba el tud mozdulni egy menet és ez gyárilag ilyen.Úgy gondolom ezmiatt vághatta le a csapot is.Olyan extrém igénybevételnek nem lehetett kitéve mert hetente két-háromszor használtam ha az idő is olyan volt.Ebből az következhet,hogy szar az anyag minősége! :evil:
A boltot megkérdezem esetleg tud-e küldeni alkatrészt!
Ha nem akkor igy jártam.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.20. 17:00

Tudod, úgy van ezekkel a lenyíródó, letörődő alkatrészekkel, lehet, hogy barkács üzemmódban mindent meg lehet próbálni helyettesíteni, de ezek nem lesznek tökéletes megoldások.

Ha postán, direkt az üzletből rendelted, időt kell szánni rá, és megbeszélni egy időpontot, amikor vissza lehet vinni hozzájuk, amikor csak a Te műszereddel foglalkoznak.

Ez bosszantó időkiesés, de a legkorrektebb megoldás az ilyen-olyan barkácsolás helyett. Hosszú távon szerintem megéri.

És kérj garanciát a frissen javított részekre. (Ez már csak lehet, hogy az én gyanakvásom,)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.11.21. 22:44

boom írta:...
Lehet túltekertem a másik irányba? .....a kar másik felén a csavar ami tartja ezt a finommozgatót kitekeredett,de azt visszacsavartam és igy sem jó..
Valakinek van valami ötlete?Szedjem szét ezt a részt és próbáljam újrarakni?


Ilyenkor nem árt egy-két képet készíteni a problémás dologról, és mellékelni! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.11.28. 21:47

Van egy eq5 mechanikám. Óratengelyen hajtással. SW80-assal fotózom. 2-3 alkalommal, volt olyan, hogy 2 perc expo is megvolt bemozdulás nélkül. Ma is kipakoltam, pólusraállás tesztkép m45, 2 percnél is frankó. Na akkor andromeda. Átálok. néhány teszt, és már 20 sec-nél is huzza, mintha nem is menne az óragép... Elég hűvös van -3-4. Gyanús. Elkezdem körbeforgatni az óratengelyt, 2/3 fordulatig könnyedén fut, 1/3 viszont szorosan. Ha oda vissza forgatom azon a szorosabb 1/3 részen, néha egészen szorosan jár. Itt olvastam, hogy a kínaiak nem valami minőségi zsírt használnak... Okozhatja ez a problémát, mármint a dermedés? Most várom, hogy kicsit felmelegedjen az állvány hogy tényleg ez e a gond.. Lassan jönnek a -15-20 fokos szikrázó csillagos esték és, lehet hogy nem ártana vmi minőségi zsírozásra váltani..
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.28. 22:15

attila dezső írta:Van egy eq5 mechanikám. ...


Az EQ5 fix csigaorsós mechanika (ha jól emlékszem), ami holtjátékot kíván.
Javaslom, olvasd el a blogom releváns fejezeteit (V. és VI.).
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93

A zsír önmagában nem (még teljesen ledermedve a nagy hidegben sem) foghatja meg annyira a csigaorsót, hogy ne forogjon, ha egyébként megvan a szükséges holtjáték.
Nincs jól beállítva a csigakerék pozíciója.
Szerintem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.11.28. 22:23

attila dezső írta:Van egy eq5 mechanikám.


Én sem gondolom, hogy a zsír az ok. Inkább a hőtágulás, ami miatt hol szorul (hideg), hol lötyög (meleg) a csigaorsó-csigatárcsa kapcsolat.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.30. 09:39

Kérdezném tapasztalttol, a Sky Wachter EQ3 mechanika tengelyrőgzitő csapjai hogyan rőgzitenek, egy stiftvég vagy valami nagyobb felűleten szorito ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.11.30. 10:11

géza írta:... a Sky Wachter EQ3 mechanika tengelyrőgzitő csapjai hogyan rőgzitenek, ...


Bár a SW EQ3-at illetően nem számítok "tapasztaltnak" (azaz nem használtam ilyen mechanikát), de EQ6-tal szívtam eleget, és nem nagyon hiszem, hogy más konstrukciót használnának a két típusban (de nem kizárt...).

Az EQ6-ban tehát egy elforgó menetes csap egy kb. 6-8mm átmérőjű és 2-2.5mm vastag bronzpogácsát (ez legalább jó pont 8-) ) nyom neki a csigaorsó egyik palástfelületének, viszont a csavar vége nincs gömbsüvegre munkálva, ami így nyomatékot tud átvinni a bronzpogácsára, az pedig az említett palástfelületre. Így a csigaorsót - rögzítés közben - szépen elfordítja, s ezzel egyszer s mint a beállított pozícióból is elforgatja a tubust. (Azt az apróságot most ne is említsük, hogy ez a megoldás radiális irányban eltolja a tengelyt valamelyest. :mrgreen: )

A megoldás csak annyi, hogy a rögzítőcsavar végét körkörösen, szimmetrikusan le kell reszelni (legjobb pl. egy fúrógép tokmányában, hogy tuti középpontosan sikerüljön), s így ne forgathassa el meghúzás közben a bronz-pogácsát.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.11.30. 10:49

A tengely felé nyomokat hagyo dolog ez? Ha esetleg mégsem a csigapalást nyomo féle.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”