EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.31. 14:14

Kedves EQ x -fotós méretű- mechanika tulajdonosok!
Ha van valakinek olyan orsója és csigakereke, esetleg szétszedett/szétszedhető mechanikája, amiből végig követhető a működés, (és méretekhez juthatok), és nincs használatban -vagy már nem is használható- azt megvizsgálás céljára kölcsön kérném, persze felelősséget vállalva, hogy nem esik további kár benne. Egyáltalán nem ismerem a kínai mechanikák belső világát, csak amit képről látok, annyit tudok róluk. Egy lehetséges célom viszont pl. EQ tuningkészlet készítése lenne, de az információhiány miatt jelenleg azt se tudom eldönteni, hogy lehet-e pontosítani, vagyis nem tudom, "mennyit hagytak" a szerkezetben. (Láttam már összevert orsót, tán még görbét is itt a fórumon, meg alumíniumba csapágyazott alumíniumot, meg sokmindent, de nem még nem volt soha egyben a kezemben.) Persze ha lennének valahol rajzok róluk, az lenne a legegyszerűbb. Gondolom nem ipari titok egyik sem, viszont én nem találtam -ezt sem.

(Egy évnyi technológiai fejlesztés után, saját konstrukciójú mechanikámba sikerült megoldani a jócskán 0.001 alatti orsó megmunkálás problémáját. A tegnapi végső tesztüzemben 20 db. 120 s-os képet készítettem gyakorlatilag nulla vezetési hibával, egyszerű óragéppel, QHY 5II L kamerával, és 202/600-as Newton tubussal. Ma pedig ha sikerül, 100/1000 refraktor lesz a teszttávcső.)
Kérem, privátban keressen meg, akinek esetleg van elfekvőben néhány alkatrésze, amit egy darabig nélkülözni tud. (Egyáltalán nem sürgős a dolog, nem a jövő heti tervem. De Made in Hungary :) )
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2018.01.31. 21:16

Sidius írta:(Láttam már összevert orsót, tán még görbét is itt a fórumon, meg alumíniumba csapágyazott alumíniumot, meg sokmindent, de nem még nem volt soha egyben a kezemben.) Persze ha lennének valahol rajzok róluk, az lenne a legegyszerűbb. Gondolom nem ipari titok egyik sem, viszont én nem találtam -ezt sem.



A hír igaz. Bizony vannak ilyen megoldások.. :) Nem egy "űrtechnika" legalábbis az EQ5.. :) HA kívácsi vagy, akkor letöltesz innen egy videót. EQ6 fent van, az EQ5 meg nagyjából olyan mint a LXD55/75. Maga a videó kb 160perc. Rajzokat viszont nem tudom honnan lehetne szerezni..
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.02. 11:18

Szia!
Nagyon köszönöm, majdcsak összejönnek az információk. EQ3-ra már kaptam is felajánlást. :D
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2018.02.02. 15:02

Jól emlékeztem, ennek a topicnak a 46. oldalán közölt Paragh Béla egy 3D modellt a saját LXD75-éről. Szerintem tőle tudsz konkrét méreteket kérni mechanikai bontás nélkül is.
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.02. 17:14

Köszi Tibi! :) Tanulmányozom...
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.04. 17:23

Érdekességnek felteszem ide a az 2.0-ás köszörült orsót. Ennek még 3 " körüli hibája van, ezzel készültek eddig a képek, (zömében a "fotózás az alapoktól" c. topikban) és kb. minden ötödik bemozdult. Nem a pontosság volt itt se már a baj, hanem hogy elrontottam a köszörülést. :) Baromi érdekes feladat mindent mechanikusan kiküszöbölni, és nem "erőszakolgatni" a rendszert elektronikusan. Itt nálam különben kb. 70 kg-ot (3 távcsövet és két fotóobjektívet+ ellensúlyokat) mozgat ez az orsó, teljesen holtjátékmentesen, de profilja egyetlen szabványnak sem felel meg. :)
Az ütés 0,00 minden illesztett felületen, a csapágyak ferde hatásvonalú, golyós kivitelűek. A csigakerék ütése is 0,00 , ezt tudom mérni, és csak abból tudom, hogy ennél is kisebb, amit az ég alatt látok.
Életem eddig egyik legnagyobb, -vagy talán a legnagyobb- technológiai kihívása volt. :D (Semmi nem lesz belőle, mert nem német, vagy USA gyártmány, de legalább itt működik. Aki meglátogat, az kipróbálhatja. :) )
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.04. 19:33

Ezt hogy csináltad ? Nagyon jó lehet a képen is látszik, hogy szép sima a felület, a keresztmetszete miylen alakú ?

Én is gyűjtöm már a pénzt egy jó kis Schaublin vagy Weiler meg hasonló esztergára. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.04. 19:49

Sidius írta:Érdekességnek felteszem ide a az 2.0-ás köszörült orsót. ...


Ez nagyon szép eredmény, gratulálok!
Van saját forgácsoló-műhelyed?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.04. 21:06

Ezt hogy csináltad ?

Ennek ismertetésétől itt most eltekintenék Béla :) ! Még mindig fejlesztek, de az eddigit is sokáig tartana leírni. Már csak az ehhez gyártott szerszám is sok, de azokat meg le se szeretném írni.

Attila írta:Ez nagyon szép eredmény, gratulálok!

Van saját forgácsoló-műhelyed?


-Köszi! Az én mélyégfotós terveimhez nagyon elég.

-Igen, van. Többnyire abból élek. Mindig minden egyedi gyártás/javítás/készítés. Valami számomra se tisztázott "ősi" okból kissé irtózom is a sorozatgyártástól.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.05. 00:13

Nem is tudom, műhely vagy laboratórium Jánosé. A fényképen parkettás.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”