EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2016.12.30. 21:44

Üdv Mindenkinek!
Gyorsan kiírom magamból a dolgot míg friss az "élmény".
Már második éjszakámat vágja haza a tény hogy vmi oknál fogva egyszerűen nem tudok pólusra állni, pedig kizártam már mindent.
Adott egy fél éve bordásszíj upgrade-en átesett HEQ5 pro és 200/1000 newton kombó.
-3láb kivízszintezve
-dec, ra tengelyek belőve (vízszintezés után 6h, 90fok)
-mechanika kiegyensúlyozva
-mindezek többször ellenőrizve

A pólusra állást én nem szoktam túlcifrázni, mert eddig szinte kivétel nélkül sikerült 10-20'-nyi eltéréssel megúsznom... fotózásnál meg ennyit tud korrigálni az auto-guider. Tehát semmi king-féle történet, csak a klasszikus:
-a delelő polaris piktogrammja a föld fele néz
-a rakta tengelyt addig tekerem amíg a polaris aktuális óraszögéhez nem ér (itt jegyezném meg hogy a kézivezérlő és a stellarium planetárium program között 20' -nyi az eltérés...megcsináltam mindegyik értékkel de nem ez a hiba forrása)
-a magasság és a azimut állító csavarokkal a kívánt helyre állítom a mechanikát
-synscan koordináták, dátum, idő beállítva (daylight saving/nyári időszámítás kikapcsolva)
-3csillagos betanítás...ALCCD kamera+sharpcap program+notebook...tuti h a csillagok a látómező közepére kerülnek (a holtjátékra figyelek..utoljára a fel és jobbra iránygombokat nyomom)

Majd a végén a kézivezérlő 1foknyi eltérést mutatott tegnap este magasságban, ma este szintén 1fokot de most vmiért azimutban. A vicces az hogy a másik érték tökéletes (10' alatti)

Már a hajamat tépem lassan kínomban. Jégkockává fagytam és elszalasztottam 2drága tiszta éjszakát.
Eddig ment minden flottul...nem értem mi okozza a gondot. Nem jó így befejezni az évet! :cry:

Kérlek titeket akinek van vmi ötlete írjon!

Köszönöm! Üdv és BUÉK! :)
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2017.02.19. 18:39

Üdv!

Meg tudnátok mondani, mi akülönbség a fekete és fehér eq5 mechanikák között?
Vizuálisan tervezem csak használni, de van amit tudni érdemes a két színváltozatról?

köszönöm!
Dávid

U.i.: meg tudna esetleg valaki mondani pár dolgot, mire figyeljek használt mechanika (EQ5) vásárlásnál?
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2017.02.19. 19:56

Illetve még egy kérdés:

CG5 mechanikához is ugyanúgy jó a skywatcher féle motoros vezérlés 1/2 tengelyes?

köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.02.19. 20:55

DavidE írta:Illetve még egy kérdés:

CG5 mechanikához is ugyanúgy jó a skywatcher féle motoros vezérlés 1/2 tengelyes?

köszönöm!

Igen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.02.19. 20:56

DavidE írta:Üdv!

Meg tudnátok mondani, mi akülönbség a fekete és fehér eq5 mechanikák között?
Vizuálisan tervezem csak használni, de van amit tudni érdemes a két színváltozatról?

köszönöm!
Dávid

U.i.: meg tudna esetleg valaki mondani pár dolgot, mire figyeljek használt mechanika (EQ5) vásárlásnál?

A fekete a korábbi, talán ennél még a csigaorsó siklócsapágyazott volt. (De ebben nem vagyok biztos). Egyébiránt még az acélláb vs alulábra kell figyelni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2017.03.31. 12:16

Sziasztok,

A HEQ-5 mechanikámat analóg módon, azaz finombeállító karok segítségével szeretném használni.
Valahol volt azzal kapcsolatosan infó, hogy ezt az átalakítást hogyan kell elvégezni. Nem tudja valaki, merrefelé? Úgy szeretném, hogy esetleg később is lehessen a motoros részt használni.
Köszi!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2017.04.05. 14:16

Senki? :(
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.06. 10:00

Arpstronomer írta:Senki? :(

Ugyan nem találkoztam ilyen átalakítással, de nem tartom lehetetlennek. Próbáltad már leszedni a motorburkolatot és megnézni, hogyan néz ki alatta a mechanika? Szerintem csak a RA és DEC csigaorsóról kell leszedni a fogaskereket és a helyére tenni a finommozgató karokat. Persze a motorburkolatot nem tudod visszatenni, mivel a finommozgató kar útban van, tehát helyette kell egy másikat csinálni (vagy az eredetit megfúrni) hogy kivezesd a karokat.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.04.06. 13:24

SzarkaLevente írta:... Szerintem csak a RA és DEC csigaorsóról kell leszedni a fogaskereket és a helyére tenni a finommozgató karokat.
Tapasztalatom szerint ez után már a finommozgató csavarja miatt károsodhat a csigatengely csonkja, és soha többet nem alakítható vissza normálisan működő motoros hajtásúra. El kell dönteni, hogy a finommozgató tekerője végleges lehet-e, és ha igen, akkor ki lehet fúrni a házat, és kis ügyességgel összeszerelni, de a tekerő rögzítéséhez is lyukat kell majd fúrni, a csavar meghúzása miatt! Eléggé problémásnak látom a megoldást, de ki tudja, talán bejön. Mekkora a tengelycsonk vastagsága, és mekkora a tekerő végének belső átmérője? Milyen hosszú a tengelycsonk, és milyen mély a furat a tekerő végén? Lapolt-e a tengelyvég? A lapolás a rögzítőcsavar alá esik? Jobb ha elsőnek ezeket az adatokat beszerzed! Szerintem a gépkönyvében benne kell legyen, illetve a bolti tekerő adatlapján is rajta kell lennie. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.04.06. 17:37

Imre írta:
SzarkaLevente írta:Mekkora a tengelycsonk vastagsága, és mekkora a tekerő végének belső átmérője? Milyen hosszú a tengelycsonk, és milyen mély a furat a tekerő végén? Lapolt-e a tengelyvég? A lapolás a rögzítőcsavar alá esik? Jobb ha elsőnek ezeket az adatokat beszerzed! Szerintem a gépkönyvében benne kell legyen, illetve a bolti tekerő adatlapján is rajta kell lennie. Üdv. Imre

Gépkönyvben ezek az adatok?! Akkor nem ismered a kínaiakat. :) Másrészről ez az átalakítás semmiféleképpen nem támogatott a gyár által, magyarán minek is írnák bele ....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”