EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.10. 21:59

uxamatőr írta:
SzarkaLevente írta:
uxamatőr írta:Üdv, sziasztok!

EQ6 Syntrek mechanikával kapcsolatban érdeklődnék.
Kinek milyen tapasztalata van vele kapcsolatban.
Synscan verzióról is érdekelnének a tapasztalatok.
Mennyire macerás mennyi időt vesz igénybe a betanítás GoTo esetén,ha ki-be kell pakolni rendszeresen.

Mintha a pólusmagasság állításával,rögzítésével kapcsolatban hallottam volna panaszt.
Minden információ érdekel vele kapcsolatban.

Köszönöm a hozzászólásokat!

Üdv:Laci

EQ-6 SynTrek, SynScan mechanika ugyanaz csak más a kézivezérlő. A SynScan tud gotozni, a Syntrek csak változó sebességgel mozogni a négy irányba. (A goto-zás fontosságát ne becsüld le, sok időd megtakarit: ha mondjuk élesség-állitás miatt az objektumról el kell állni egy csillagra, majd vissza.)

Goto betanitás kb 5 perc. Pólusra állni, kiegyensúlyozni igyis-úgyis kell, a betanitás már nem olyan sok idő.

Pólusmagasság: két csavar támaszt elől-hátul egy pöcköt, és a csavarok hajlamosak elgörbülni, ha "izomból" tekered.



Szia Levente!

Köszönöm az értékes információkat!

Hány Ah -ás akkumulátorról érdemes üzemeltetni vagy hány amperes tápegységről, ami megfelelően bírja egy otthoni vagy egy kitelepülés esetén is?
Ha jól tudom elég nagy tud lenni az áramfelvétele,ha mindkét motor max. sebességgel működik.
Olvastam 2 és 5A -es ajánlott tápegységről is EQ6 esetében.
Mit ajánlanál?

Üdv:Laci

Szöllősi Attila barátom pár évvel ezelőtt kiméret az EQ-6 fogyasztását a különböző sebességeken:
(12,0 kg hasznos teherrel)

Bekapcsoláskor, alapállapotban: 0,87-0,91A

Különböző korrekcíós sebességeknél:
(Minden érték Amperben értendő)
csak RA csak DEC RA+DEC
Rate 0 0,89 0,89 0,90
Rate 1 0,90 0,90 0,90
Rate 2 0,91 0,90 0,90
Rate 3 0,90 0,90 0,91
Rate 4 0,92 0,90 0,92
Rate 5 0,92 0,92 0,93
Rate 6 1,00 1,00 1,08
Rate 7 1,03 1,03 1,16
Rate 8 1,05 1,06 1,23
Rate 9 1,08 1,11 1,34

Alignment és GOTO pozíciónáláskor: 1,25-1,31A

Ebből kiszámithatod, hogy kb 1A átlagfogyasztást feltételezve egy 7Ah-ás akkumulátor névlegesen 7 órán át üzemelteti. A gyakorlatban inkább 4-5 óra a valós.

A hálózati adapterból is elméletileg elég a 2A-es, ha tutira akarsz menni az 5A-essel nem lősz mellé.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2016.08.11. 08:59-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.11. 01:18

SzarkaLevente írta:... Goto betanitás kb 5 perc. ...


Szia Levi!

Bocsi, lehet, hogy láma kérdés, de mit kell betanítani a GoTo-n???
(Pláne 5 percben...)

Csak nem a referencia csillagra állást érted alatta?
(Az 20 másodperc.)


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.11. 08:58

Attila írta:
SzarkaLevente írta:... Goto betanitás kb 5 perc. ...


Szia Levi!

Bocsi, lehet, hogy láma kérdés, de mit kell betanítani a GoTo-n???
(Pláne 5 percben...)

Csak nem a referencia csillagra állást érted alatta?
(Az 20 másodperc.)


Kösz,
MDA

Ha jól emlékszem alapfeltevés volt, hogy mobil üzemmódban használja a mechanikát, magyarán a pólusraállás pontossága sem olyan mint egy csillagdában. Emiatt én mindig a háromcsillagos betanitást javaslom ilyen esetben. Szóval mi tart 5 percig?
- mechanika home poziciójának beállitása
- aktuális dátum/idő/koordináták megadása (elfogadása)
- három referencia csillag kiválasztása, betanitása

Nem vitatom, hogy 5 perc helyett akár 3 perc 40 másodperc alatt meg lehet csinálni ezeket, de 20 másodperc kicsit azért kevés.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.08.11. 11:47

uxamatőr írta:
D.Laci írta:
uxamatőr írta:Üdv, sziasztok!

EQ6 Syntrek mechanikával kapcsolatban érdeklődnék.
Kinek milyen tapasztalata van vele kapcsolatban...

Mennyire macerás a mechanika szétszedés,kitisztítása,beállítása,újrazsírozása?
Milyen zsír kell hozzá?
Kell-e valami speciális szerszám hozzá?
A tiédet Te tisztítottad ki?

Köszönöm válaszod!

Baráti üdv:Laci


Szia Laci!

Bár Leventétől kérdezted, de belekotyognék mint rendszeres használója az NEQ6 Pro SynScan-nek.
Nekem nagyon bevált az autó akku, jelenleg egy 45Ah Varta akksit használok. Hatalmas tartalék van benne akár több teljes éjszakás kitelepülést kiszolgál. Akciósan vettem 15E Ft-ért.
Hálózati tápom, 12V 4A amiben szintén van bőven tartalék.
Ezeken nem szabad spórolni, mert az üzembiztosság és megbízhatóság látja kárát.
A szétszedéshez spec. szerszámokra nincs szükséged, jó imbusz készleted legyen, ami erő hatására nem "nyalódik" el, mert az árt a csavaroknak is.
Jó minőségű csapágyzsír kell, nekem odahaza épp egy francia gyártmányú elég jó zsírom volt, ez került bele.
Fontos az alapos kitisztítás, az anyagmaradékok eltávolítása.
Az 5 perc sok vagy elég kérdésre nem reagálnék, mert sokszor tovább tart a terep adottságainak figyelembevételével az állvány vízszintbe hozása és a pólusmagasság beállítása, mint a három csillagos betanítás.
Az 5 percet pedig köznapi értelemben arra használjuk, ha valami gyorsan elvégezhető.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.11. 14:39

SzarkaLevente írta:- mechanika home poziciójának beállitása
- aktuális dátum/idő/koordináták megadása (elfogadása)
- három referencia csillag kiválasztása, betanitása


Akkor - ha jól értem - ez a pólusra állásnak egy "szoftveres verziója", amit én is ismerek, de ez - legalábbis az én interpretációmban - nem a GoTo-t "tanítja be", hanem a vezérlő koordináta rendszere és a valódi égbolt koordináta rendszere közötti transzformációs együtthatókat számolja ki. Persze ez lehet csak szóhasználatbeli különbség, ezért nem akarok kötözködni... :D

Így már értem; kösz a magyarázatot.

Ezzel a GoTo valóban pontos(abb) lesz, ugyanakkor a tracking csíkot húz (nem hiszem, hogy kompenzálná a sziderikus sebesség pozíció-függő változásait is), és a LM elforog... De legalább valóban megvan néhány perc alatt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2016.08.11. 20:19

Attila írta:
SzarkaLevente írta:- mechanika home poziciójának beállitása
- aktuális dátum/idő/koordináták megadása (elfogadása)
- három referencia csillag kiválasztása, betanitása


Akkor - ha jól értem - ez a pólusra állásnak egy "szoftveres verziója", amit én is ismerek, de ez - legalábbis az én interpretációmban - nem a GoTo-t "tanítja be", hanem a vezérlő koordináta rendszere és a valódi égbolt koordináta rendszere közötti transzformációs együtthatókat számolja ki. Persze ez lehet csak szóhasználatbeli különbség, ezért nem akarok kötözködni... :D

Így már értem; kösz a magyarázatot.

Ezzel a GoTo valóban pontos(abb) lesz, ugyanakkor a tracking csíkot húz (nem hiszem, hogy kompenzálná a sziderikus sebesség pozíció-függő változásait is), és a LM elforog... De legalább valóban megvan néhány perc alatt.


MDA

Mivel SynScan vezérlésről volt szó EQ mechanikán, ezért a (minél pontosabb) pólusraállás alap. Ebből kifolyólag nincs LM elforgás (elméletben). mechanika home poziciójának beállitása: ez az a pozició, mikor a távcső ellensúly tengelye lefele mutat a távcső pedig a pólusra. A SynScan vezérlő ezt feltételezi az első referencia csillag beállitásához. Az többi, talán magától értetődőbb.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.08.12. 20:56

D.Laci írta:
uxamatőr írta:Üdv, sziasztok!

EQ6 Syntrek mechanikával kapcsolatban érdeklődnék.
Kinek milyen tapasztalata van vele kapcsolatban...

Üdv:Laci


Szia!
Nekem NEQ6 Pro SynScan van. Összességében elégedett vagyok vele.
Cipelés szempontjából nem egy könnyű darab, viszont stabil.
Mindenképpen érdemes szétszedni, kitisztítani és normális kenőanyaggal újrazsírozni, egészen finom hangja lesz az eredeti kerregéshez képest még fogaskerékhajtás esetén is.
A pólusra állás és betanítás ha már látod a Polarist kb. 5 perc ahogy Levente írta.
A pólusmagasság állítás elég kezdetleges megoldású rajta, de működik.
Csak vizuális észlelésre használom, nincs türelmem a fotózáshoz.
Precíz betanítás után a pontosságával nagyon elégedett vagyok.
Betanításhoz zoom oklit használok, nagylátószögnél 24mm-es fókusz behozom a referencia csillagot középre, majd 8mm-es fókusznál pontosítok.
Ha ezt mindhárom csillagra elvégzem, a keresett objektum gyönyörűen jön középre.
Szerintem ár/érték arányban verhetetlen, főleg, hogy most akciósan 400E Ft.
Remélem tudtam segíteni.

Üdv: D.Laci


Szia Laci!

Ha jól értem,akkor a mechanikádat Te tisztítottad ,állítottad, zsíroztad újra!???

Esetleg kereshetlek-e ezzel kapcsolatban,ha nekilátok a dolognak??
Válaszodat előre is köszönöm!

Baráti üdv:Laci
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.08.14. 10:24

Eléggé lemaradtunk a barkácsolással kapcsolatban az ide látogató de motorizálási gondokkal küszködő csoporttagoknak nem lenne jobb ha lenne egy saját topik ebben a témában? Mire valamire jutnank mindig hat oldallal hatra csúszunk nekem meg fontos lenne az info meg talan másnak s :)
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.29. 21:54

Sikerült nagy nehezen eljutnom a korábban belinkelt fa háromláb első konstrukciós fázisáig.
Ráment a délelőttöm, de őszintén megvallva jobb lett, mint vártam.
Sajnos a képet valahogy nem sikerül betenni, belinkelem a galériából. :oops:
http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_community&view=photos&task=photo&albumid=1239&Itemid=80#photoid=15408
Masszív darab lett, rezzenéstelenül elbírja a 80 kilómat is. Remélem az EQ3-2 mechanikát rászerelve megszűnnek az alu háromláb nyűgjei. Még hátra van a mechanika fogadó talp végleges kialakítása, a láb szintező csavarok felszerelése, szépítés, csiszolgatás és (a gyerekeim kívánsága szerint) színezés fehérre. És nem kell aláfeküdnöm, mint a teljesen leeresztett alu háromlábnál. :lol:
szerk.: gondoltam fabrikálok még rá egy levehető okulár tálcát és egy laptop tartót is
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.08.31. 14:09

Ez nagyon szép lett!
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”