EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.12. 20:46

Szia Laci!

Köszi, most már értem mire gondoltál a szig-szalaggal. :) Amúgy ma sikerült egy jóóóó távoli tereptárgyra (egy nagy torony, tőlem úgy 7-8km-re) ráálljak a távcsővel és erre állítottam be a keresőt is. Van benne egy szálkereszt is, ami hasznos ilyenkor. Amúgy sikerült pár perc alatt szépen belőjem. Kipróbáltam más tereptárgyakon, azaz a keresővel kerestem valamit, belőttem a szálkereszt közepére, aztán a távcsőben nézve is szépen középen volt. Csillagon még nem néztem mert esik szinte egyfolytában ez a rohadék eső (persze mikor az ember beszerez egy új távcsövet, akkor tuti napokig nem fogja tudni használni. :D ).
Szóval majd meglátom csillagon mit látok vele, aztán majd eldöntöm. Csak most sokminden dolog van a listámon mint pl napszűrő, EQ2 léptetős motor, stb.
Okulárok vannak még amiket a régi távcsőhöz vettem anno, mint pl. Plössl-ből 6-os, 15-ös és 32-es. Továbbá egy 2x Barlow. Amit kaptam a Skyview-hoz azok meg 10-es, 25-ös (bár ezek nem Plössl, hanem valami Super márkájúak), nomeg egy 2x Barlow, ami érdekes mód fele akkora hosszú mint az én korábbi Barlowom. :) Bár hallottam hogy ezek a távcső mellé adott okulárok nem egy nagy számok, de majd azért letesztelem. Egy 9-es Plössl-t már régóta tervezek, mert az valahogy hiányzott.
Sikerült viszont ma beizzítsam a régi öreg Philips Toucam Pro kamerámat és szépen megy is a távcsővel. Persze mit produkál majd mondjuk a Hold-on, vagy a Jupiteren, arra kíváncsi leszek. :)

Csak jó lenne eladnom a régi Newtonomat, nem tudom mennyit érhet. Nem egy nagy szám, viszont a tükör szinte új (1 éves) Zsámba Pityu munkája és Almási Csabi aluzta (vagy fordítva, már nem vagyok benne biztos), viszont mondták hogy igen jó tükör lett. A régi sem annyira gáz, az is eladó. Szóval lehet alkatrésznek lenne jó eladni, de én egyben akarom hogy elvigyék. Amúgy a régi egy 100/777-es volt keresővel, Dobson talpon (a tubust meg az eredeti tükröket Bozsóky Jani készítette anno).

Üdv
Laci
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.05.12. 23:31

Thomas írta:Nekem is ilyen mechanikám van és most lettem kész az RA tengely motorizálásával. Csak a lomosdobozokból kitermelt alkatrészek felhasználásával készült, volt vele munka de nem megoldhatatlan. Másik tengelyre nem tervezek hajtást. Ha érdekel tudok fotókat küldeni.

Érdekelnek a képek, elsősorban melyik motort válasszam az a kérdés de már kaptam infót arról, hogy az eq2 dc motor a nyerő. Igazából elég nekem is az RA tengelyre mert a deklanációsra házilag barkácsolt cucc kerül azt annyira nem is kell használni ha optimális a pólusra állás. Úgy akarom összehozni, hogy tudjam mennyi áram megy el az RA tengelyre és mennyit adhatok a dec tengelynek, amikor ezek az infók megvannak akkor tudok tervezni tovább =)
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2016.05.12. 23:49

Holnap csinálok néhány képet a szerkezetről. El kell mondanom hogy nagyon minimalista megoldás. Azért készitettem hogy a családtagjaimnak meg tudjak mutatni néhány egyszerű objektumot az égen, ne menjen ki a látómezőből mire belenéznek az okulárba. Különös tekintettel az unokámra akinek még sámlira is kell állnia. Tehát nem hosszú expós fotózáshoz készült.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2016.05.13. 17:53

Készítettem képeket, remélem a megfelelő irányból. A csigaáttétel a "Távcső világa" című könyv útmutatása alapján készült. A motor szerelvényét egyetlen csavar tartja, ha a nagy fekete forgatógombot jobbra csavarom akkor megszorul és a csigaorsó elemelkedik a kerékről. Ekkor lehet kézzel irányítani. Balra csavarva meglazul, a rugó visszahúzza a helyére és a motor hajt. Nem fotózáshoz, csak nézelődéshez készült.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: eke » 2016.05.14. 09:33

Tudja valaki esetleg a soligor sky wiev mechanika csigafogszámát? Netán a hozzá illő motor csatlakozásét?? Nekem az van de nem valami pontos, s ahogy nézem lehet hogy a két fogaskerék nem "eredeti"....
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.05.14. 10:37

"Thomas", ez a szerkezet még szép is.. Felpiszkàltad vele a lustasàgom. Kezdek körülnézni, mi ilyesmihez valom lehet itthon. Tetszik.
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.05.14. 11:52

Thomas írta:Készítettem képeket, remélem a megfelelő irányból. A csigaáttétel a "Távcső világa" című könyv útmutatása alapján készült. A motor szerelvényét egyetlen csavar tartja, ha a nagy fekete forgatógombot jobbra csavarom akkor megszorul és a csigaorsó elemelkedik a kerékről. Ekkor lehet kézzel irányítani. Balra csavarva meglazul, a rugó visszahúzza a helyére és a motor hajt. Nem fotózáshoz, csak nézelődéshez készült.

Érdekes megoldás de ha működik nem számít a mikéntje :) Nekem is csak a működés a lényeg. Megrendeltem az eq2 motort majd szépen összehozom én is =) Ügyes megoldás.
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.14. 14:44

Apropó most jutott eszembe egy dolog. Bár az új szerzeményt az időjárásnak köszönhetően még nem volt alkalmam ki is próbálni (Murphy törvény, ha veszel egy új távcsövet, akkor biztos 1-2 hétig esni fog az eső), de youtube meg online tanfolyamokon veszek részt folyamatosan (mint pl. ez a fórum), hogy megismerjem a cuccomat. A mechanika beállítása már szerintem menni fog (értem ez alatt a sarkcsillagra való állást), de azon tűnődöm, hogy mi van akkor ha napközben kedvem támad a napot megfigyelni (persze napfilterrel felszerelkezve). Ekkor ugye nem látom a sarkcsillagot. Akkor hogyan állítom be a mechanikát hogy a követés rendben legyen? Főleg ha mondjuk nem otthon, hanem máshol akarok megfigyelni? Mi ilyenkor a teendő?
Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.05.15. 12:09

Ha nincs valami alapod ami alapjánbelovod a poláristakkor csak úgymint más vagy pl en sacc/kb alapon fog menni :D
mcll
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2012.02.25. 19:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mcll » 2016.05.15. 12:26

Simax írta:Ha nincs valami alapod ami alapjánbelovod a poláristakkor csak úgymint más vagy pl en sacc/kb alapon fog menni :D

Közben már kiötöltünk egy megoldást, mely elméletben megy, gyakorlatban nem próbáltam:
- Állvány lehelyez, mechanika nincs rajta.
- Állványra rárakok egy iránytűt, és az egyik lábat beállítom északnak (lehet ezt a lábat felül meg fogom jelölni egy kis fehér csíkkal is), ez lesz az irányadó. Kérdés hogy az iránytűt nem fogja-e zavarni az állvány, azaz nem tudom mágnesezhető fémből van-e a felső része (EQ2-ről beszélek).
- Iránytű elrak, vízszintmérő gömb feltesz, a három lábat vízszintbe állítom.
- Mechanika felcsavaroz, emelkedési szög 47 fokon áll (ezt nem is kell sosem elállítani). Beállítom hogy északi irányba nézzen a mechanika (lábon a jelzés adott, mechanikán is lehet érdemes egy jelölést rajzolni, így csak a két jelölést össze kell illeszteni).
- Tubus fel, ellensúly fel, és elméletileg innen már mehetek bármilyen irányba, a követés rendben lesz.
Elméletileg. :D
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”