EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.03. 12:22

Simax
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2015.06.10. 23:25

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Simax » 2016.04.03. 13:12

Köszönöm a választ elégsok felesleges munkától mentett meg ez a tanács ☺
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.04.03. 21:25

Frigyes írta:Sziasztok!
Hátha van valakinek gyakorlati ötlete.

Szia!
Úgy látszik, nincs senkinek ötlete, sajnos.
Egyébként az nem járható út, hogy mondjuk a lábakat feltölteni homokkal például? Vagy az nem adna annyi pluszt, amennyi a stabilitás növeléséhez kéne?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.04.03. 22:46

Frigyes írta:... Hogyan lehet az EQ3 alu háromláb stabilitását növelni? ...


Minden háromlábú állványnak a csuklók a gyenge pontjai, ahol a lábak kapcsolódnak a horizontális platformhoz; az nyiklik-nyaklik. Azokat a csuklókat kell nagyon megerősíteni.

Célszerű azzal kezdeni, hogy dörzsárral felszabályozod a furatait, és illesztett, kemény acél csapokat teszel bele, hogy ne lötyögjenek kicsit se (h7/H7). Majd axiális irányban összehúzod őket csavarral, jó keményen.

Így sem lesz valami "kőszikla", mert rövidek a csapok, és túl nagy a nyomaték, de sokat javít a "gyári" állapothoz képest. (Ha gyárban állítják elő őket egyáltalán, és nem a rizsföld sarkánál...) :mrgreen:

Az alábbi láb egy jobb példa: nézd meg, mennyire széles a csatlakozásnál, és milyen hosszú a csapja.
Ez (kb. 10-15cm-es hosszal) sokkal merevebb, mint a pipaszár lábak végeiben lévő 40-50mm-es csap.


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.04.03. 22:54

Ismerősöm hasonló problémával megáldva. A fej szorítócsavarjára akasztott zacskót tölt meg kövekkel kint. Azt mondta sokat jelent. Nem tudom. Gondolom a csavarokat használatkor meg kellene húzogatni. A tőnél szárnyasokra cserélni. Ez nálam javított az alunál. Ha a körülmények engedik, három sima nem puhafadeszkát használhatsz lábnak. Hihetetlen változás.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2016.04.04. 10:21-kor.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: UBI » 2016.04.04. 08:42

Sziasztok!
Én két évvel ezelőtt így oldottam meg.
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/forum/v ... f=12&t=470
Az igaz, hogy így elég nehéz hordozni. :)
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: BZd » 2016.04.04. 09:45

Frigyes írta:Sziasztok!
Hátha van valakinek gyakorlati ötlete.
Hogyan lehet az EQ3 alu háromláb stabilitását növelni?
A dilemmám: ha megemelem a lábbakkal, nem valami stabil a konstrukció. Az okulár tálca gyenge egy nagyobb súlyhoz, ami növelné a stabilitást, csökkentené az esetleges remegést. Ha leengedem és nem akarok aláfeküdni, teszek rá oszlophosszabbítót, de akkor a nyaknál, ahol a lábak csatlakoznak, csavarodik az egész a megnövekedett erőkar miatt, aminek rezgés/mozgás az eredménye.
Van valakinek valami tuning ötlete?
Vizuálisra és fényképezésre is használom SW102/500-al, EQ3-2 gotoval, jellemzően mélyégre.
Köszönöm: Frigyes


Volt itt a fórumban régebben valaki, aki nagyon tudományos méréseket végzett talán pont egy EQ3 / EQ5 mechanikával, alulábbal, merevítős acéllábbal és fa teodolit lábbal. A teodolit láb rezgéscsillapítása volt a legjobb.
*Szerk: Megtaláltam! -> viewtopic.php?f=30&t=2168&p=23184&hilit=teodolit#p23184 (A "10dkg-os vaj", mint etalon a legjobb rész! Nem is értem, hogy miért nem inkább mérőmókus. :D )
Vaterán érdemes keresgélni. Általában nem olcsók, de a gyári acéllábnál azért kevesebbe kerülnek.
Nekem van egy alulábas, műanyag "merevítős" EQ3-am és egy acéllábas , merevítős fémtálcás EQ5-öm is. Szerintem a két mechanika közötti használati érzet különbségének 75%-a a merevítős acéllábból fakad. Mindenképpen érdemes feltuningolni az EQ3 rozoga alulábait.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 12:14

Artúr írta:
Frigyes írta:Sziasztok!
Hátha van valakinek gyakorlati ötlete.

Szia!
Úgy látszik, nincs senkinek ötlete, sajnos.
Egyébként az nem járható út, hogy mondjuk a lábakat feltölteni homokkal például? Vagy az nem adna annyi pluszt, amennyi a stabilitás növeléséhez kéne?


Szia!
Köszönöm az ötletet, ezen gondolkodtam magam is, láttam valamelyik angol oldalon megoldásként. Stabilabb lesz rezgések ellen, de a csavarodást sajnos nem oldja meg. Fél siker. :)
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 12:17

Attila írta:
Frigyes írta:... Hogyan lehet az EQ3 alu háromláb stabilitását növelni? ...


Minden háromlábú állványnak a csuklók a gyenge pontjai, ahol a lábak kapcsolódnak a horizontális platformhoz; az nyiklik-nyaklik. Azokat a csuklókat kell nagyon megerősíteni.

Célszerű azzal kezdeni, hogy dörzsárral felszabályozod a furatait, és illesztett, kemény acél csapokat teszel bele, hogy ne lötyögjenek kicsit se (h7/H7). Majd axiális irányban összehúzod őket csavarral, jó keményen.

...
MDA

Szia!
Köszönöm, ezt mindenképp megpróbálom.
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.04.04. 12:20

géza írta:... Ha a körülmények engedik, három sima nem puhafadeszkát használhatsz lábnak. Hihetetlen változás.

Szia!
Ezen gondolkodtam magam is, a szintezésnél elakadtam. Bár lehet, hogy csak én csináltam túl nagy ügyet belőle. :roll: Láttam rengedteg profi, gyári, fa háromlábat, az áruk is elég meggyőző volt (mármint nem a vásárlás irányába, hanem a minőség felé). :shock:
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”