EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.03.07. 02:35

Attila írta:Attila!

20e forintért nem lehet jó távcsövet készíteni. Pláne nem 80mm-es átmérővel, és pláne-pláne nem F/5-ös nyílásviszonnyal. Ez paktum, nyugodj bele.

Persze a "jó" fogalma lehet relatív; és az is belátható, hogy sokan csak ennyi pénzt tudnak költeni távcsőre.
Ez mind elfogadható, és érthető. És ez még mindig jobb a semminél. Főleg, ha használják is.

De ettől még a sz@r az sz@r. De vigasztaljon a tudat, hogy nem csak 20e forintos sz@r van; lehet drágábban is sz@r távcsövet venni... :mrgreen:

MDA


Hát ezekre annyit tudok mondani hogy először is nem 20e hanem 50e, de ha csak a tubusra gondoltál volna az is 30. Beruházhatnék többet, de egyrészt még csak ismerkedek a csillagászattal ezért még nem vagyok annyira elkötelezett, más részt nincs se autóm se megfelelő helyen kertes házam ezért kerékpárral tudnék csak észleni járni.

Pár tulaj véleményét kikértem, ebben a tesztben is elég jókat írnak http://www.tavcso.hu/?o=70-500_80-400, aztán lehet hazudnak. Az óriás Newtonok biztos sokall jobbak persze, de egy ilyet legfeljebb a lakás egyik sarkából a másikba tudnám vinni.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.03.07. 09:43

szalasz87 írta:Hát ezekre annyit tudok mondani hogy először is nem 20e hanem 50e, de ha csak a tubusra gondoltál volna az is 30. Beruházhatnék többet, de egyrészt még csak ismerkedek a csillagászattal ezért még nem vagyok annyira elkötelezett, más részt nincs se autóm se megfelelő helyen kertes házam ezért kerékpárral tudnék csak észleni járni. ...


Kedves Laci!

A 20eFt-ot Csoknyai Attila írta, én csupán arra reagáltam (olvasd el lejjebb is a topicot).

Az alábbiakat pedig már többször is leírtam, de most megismétlem.

Abszolút megértelek; sőt, olyan lelkes amatőrök is vannak, hogy még ennyit sem tudnak a hobbijukra költeni (és ez nagyon sajnálatos). Az is nagyon jó, hogy lehet kapni kimondottan olcsó áron is távcsöveket, akár kínait, vagy venezuelait, mert legalább "valamilyen" minőségű távcsövet mindenki tud használni...
Eddig ez teljesen rendben is van (de továbbra is sajnos...).

Én akkor dobom le a láncot, amikor ezeket a "valamilyen" minőségű távcsöveket elkezdik dicsőíteni a tulajdonosaik. Ez olyan, mint aki eddig csak tömegközlekedéssel utazott, és egyszer csak "beruház" egy Velorexre, vagy használt Trabantra. Persze, hogy el van tőle ájulva, mert eddig tömött buszon kellett cipekednie izzadtság- és bagószagú emberek között (értsd: szabad szemmel nézte az eget), és most szinte más dimenziókba került (van min átnéznie, ami nagyít, és több fényt gyűjt össze, mint a pupillája). De ha autókról beszélünk, akkor nem kell ugye nagyon magyarázni, hogy mennyi a különbség a Trabant és akár csak egy Opel között (és akkor a Fordról, Audiról, Mercédeszről még nem is beszéltünk...).

Egyszerűen csak azt mondom, hogy minősítsük a távcsöveket "REÁLISAN", és ne szubjektív alapon.
Az, hogy valakinek a semmihez képest a 80/400-as kínai egy "jó kis távcső", nem azt jelenti, hogy a 80/400-as valóban JÓ KIS TÁVCSŐ... A 80/400-as szar távcső (pl. orbitálisan színez; a vezető CCD-t alig tudom fókuszba állítani, az egyéb leképezési hibákat nem sorolva), de: TÁVCSŐ. Ha valakinek csak arra van pénze, bátran vegye meg, mert a szabadszemes nézelődéshez képest határozott, és nem kis előrelépést jelent. (Bár én akkor is már inkább egy kis Newton-t vennék...) De könyörgöm: ne kezdje el sztárolni!!! Az egy Trabant!

Ennyi.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2014.03.07. 09:59

Abszolút igaz minden szavad Attila!
Sajnos én is mindig beleesek abba a hibába, hogy mikor "sztárolok" valamit, nem teszem elé, hogy ahhoz képest. A kis newton-al is igazad van, viszont nehezebben vihető bringával hátizsákban.
És azt hiszem abban egyetértünk, hogy egy rendes kistávcsőben se látni annyit egy városból, mint egy kis "vacakban" akár csak a Pilisből, ami bringával is 1 óra alatt elérhető Bp-ről.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.03.07. 10:36

csoknyai attila írta:... azt hiszem abban egyetértünk, hogy egy rendes kistávcsőben se látni annyit egy városból, mint egy kis "vacakban" akár csak a Pilisből, ami bringával is 1 óra alatt elérhető Bp-ről.


Ez így van.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2014.03.28. 09:26

Sziasztok!

Először is elnézéseteket kérem, mert nem teljesen igazodik a témához a kérdésem, de új témát nem tudtam nyitni. Van egy 200/1200 newtonom dobson állványon, kérdésem a következő: az orionos intelliscope kit ( http://makszutov.hu/termek/orion-intelliscope-kit ) hogyan szerelhető fel a dobsonomra? Van erre esetleg valahol bármiféle leírás? Illetve, van bárkinek tapasztalata az eszközzel, pl. mennyire tudja pontosan belőni az objektumot?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.03.28. 09:53

adam.gali írta:Sziasztok!

Először is elnézéseteket kérem, mert nem teljesen igazodik a témához a kérdésem, de új témát nem tudtam nyitni. Van egy 200/1200 newtonom dobson állványon, kérdésem a következő: az orionos intelliscope kit ( http://makszutov.hu/termek/orion-intelliscope-kit ) hogyan szerelhető fel a dobsonomra? Van erre esetleg valahol bármiféle leírás? Illetve, van bárkinek tapasztalata az eszközzel, pl. mennyire tudja pontosan belőni az objektumot?

Ha nem Orion SkyQuest zsámolyod van, akkor egyedileg kell felszerelni a zsámolyra a kitben levő enkódereket, érzékelőket stb nincs konkrét leirás. Ami támpont lehet: http://maxwell.fief.org/intelliscope.html

Legfontosabb a mágnestárcsa és az érzékelő megfelelő távolsága, elég kicsi a tolerancia (max. pár mm). A fenti linken ezt láthatod az "Altitude encoder side" c. képen: jobb oldalt felül van a tárcsa (ez forog a zsámollyal együtt) alul a NYÁK panelből "kidudorodik" az érzékelő, ami fixen rögzített. Ezt kell biztosítani, hogy hogyan az tőled függ.

Amúgy a rendszer jól használható kellő betanitás után: a kb 1-1.5 fokos dobson zsámoly látómezejébe tudod tenni az objektumokat.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.04.08. 22:48

Sziasztok! Van-e valakinek tapasztalata hogy az3 stabilabb-e az apró remegésekben az eq2-nél? 90/900-ashoz lenne és eq3-ast már nem tudnám szállítani... lehet csak az az4 jelenteni az igazi különbséget? (Az árában is van némi különbség...) Köszönöm!!
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.04.09. 05:41

szalasz87 írta:Sziasztok! Van-e valakinek tapasztalata hogy az3 stabilabb-e az apró remegésekben az eq2-nél? 90/900-ashoz lenne és eq3-ast már nem tudnám szállítani... lehet csak az az4 jelenteni az igazi különbséget? (Az árában is van némi különbség...) Köszönöm!!

Szia,
A remegésről nem tudok nyilatkozni, de a deklanációs magasság állítás (belekapaszkodom a csőbe aztán húzom és egy idő után rendszeresítek egy csőkulcsot a lazításhoz és szorításhoz) AZ3-on nekem nem vált be. Váltottam AZ4-re.
Tibor
nemethkor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 08:09

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: nemethkor » 2014.05.02. 20:12

Sziasztok, az Eq-3 mechanika összsúlyát meg tudná mondani valaki? Sajnos sehol sem találtam eddig ilyen infót, főleg a szállíthatóság szempontjából lennék rá kíváncsi.
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: hg » 2014.05.03. 12:22

nemethkor írta:az Eq-3 mechanika összsúlyát meg tudná mondani valaki? Sajnos sehol sem találtam [...]

Szia!

Milyen EQ3-ra gondolsz, milyen kiépítésben (láb, motor, vezérlés, ellensúly(ok), ... stb.)? A válasz ettől függően változik kb. 7-8 kg-tól nagyjából 28 kg-ig. Részletek: https://www.google.hu/search?q=eq3+mount+weight

Üsv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”