EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.14. 22:26

Attila írta:Még valami: ha a táp kimenőfeszültsége változtatható (ilyenkor egy kis kapcsolóval lehet ezt állítani), akkor két dologra még figyelni kell.

1. Könnyen előfordul, hogy a kapcsoló nem megfelelő pozícióban van. Ellenőrizd, hogy valóban a 12V-os feliratra mutat a jelzés. Lehet, hogy kisebb feszültséget kap a vezérlő.

2. A maximálisan leadható áram függ a beállított feszültségtől (mivel a tápegység teljesítménye adott). Tehát, ha pl. 4.5V-on 5A-t tud a cucc, akkor az 5x4.5=22.5W-os, tehát 12V-on már csak 22.5/12=1.875A-t tud leadni.

MDA


köszi!
változtatható, igen: 6v, 7,5v, 9v; 12v, 13,5v, 15v állítható be rajta.
a dobozán lévő leírás szerint: 6v, 7,5v, 9v; 12v esetén 5A, 13,5v, 15v esetén 2A.

az eladó szerint kipróbálhatom 13,5v-on is. megtettem, ott nem villog. csak azt nem tudom, hogy így szabad-e használni...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.01.14. 22:41

sunnysys írta:... az eladó szerint kipróbálhatom 13,5v-on is. megtettem, ott nem villog. csak azt nem tudom, hogy így szabad-e használni...


Ezek szerint a táp nem elegendő teljesítményű; azaz 12V-on már az 5A "alig-alig", de inkább nem csorog ki belőle, az is csak nagy feszültségesés mellett (ezért javasoltam a kapocsfeszültség mérését terhelés mellett). Tipikus parasztvakítás a teljesítményadatok kozmetikázása; tutira kínai vacak a tápod...
Szerintem a vezérlő LED-jének villogása az alacsony tápfeszültséget jelzi; nagyobb terhelés esetén (pl. gyors goto slew indítás) kieshet a szinkronból a motor.

A 13.5V-os beállítással (amin itt is az üresjárási kapocsfeszültséget kell érteni) is leesik a feszültség terhelés mellett, de valószínűleg épp így lesz 12-12.5V körül. Szerintem nyugodtan használhatod így is, de a fentiek ismeretében inkább azt ajánlom, hogy vegyél egy combosabb tápot (másfélszer-kétszer ekkora teljesítményűt).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.01.14. 23:29

sunnysys írta:csak azt nem tudom, hogy így szabad-e használni...


PC számítógép táppal nem próbáltad, az biztos elbírja ha elég neki a 12V, valami boltba bemész, és adnak egyet egy 500-asért szerintem. Nem sokba kerül, és erős.
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.15. 00:11

Attila írta:
sunnysys írta:... az eladó szerint kipróbálhatom 13,5v-on is. megtettem, ott nem villog. csak azt nem tudom, hogy így szabad-e használni...


Ezek szerint a táp nem elegendő teljesítményű; azaz 12V-on már az 5A "alig-alig", de inkább nem csorog ki belőle, az is csak nagy feszültségesés mellett (ezért javasoltam a kapocsfeszültség mérését terhelés mellett). Tipikus parasztvakítás a teljesítményadatok kozmetikázása; tutira kínai vacak a tápod...
Szerintem a vezérlő LED-jének villogása az alacsony tápfeszültséget jelzi; nagyobb terhelés esetén (pl. gyors goto slew indítás) kieshet a szinkronból a motor.

A 13.5V-os beállítással (amin itt is az üresjárási kapocsfeszültséget kell érteni) is leesik a feszültség terhelés mellett, de valószínűleg épp így lesz 12-12.5V körül. Szerintem nyugodtan használhatod így is, de a fentiek ismeretében inkább azt ajánlom, hogy vegyél egy combosabb tápot (másfélszer-kétszer ekkora teljesítményűt).


MDA


amúgy most nézem, hogy álló (illetve gondolom, ez a követő) módban is villog, nem csak akkor, amikor pozícióra áll. nem látom rajta, hogy hol gyártották...

igazából az lenne a fontos nekem, hogy tudjam: nem teszi tönkre a frissen vásárolt mechanikámat. ha nem gond a 12v és a villogás, nekem megfelel, ha nem gond a 13,5v és a nemvillogás, az is megfelel. csak kicsit meg vagyok ijedve, mert nem értek hozzá, és mert "mindenki mást mond".
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.15. 00:12

tobe_ írta:
sunnysys írta:csak azt nem tudom, hogy így szabad-e használni...


PC számítógép táppal nem próbáltad, az biztos elbírja ha elég neki a 12V, valami boltba bemész, és adnak egyet egy 500-asért szerintem. Nem sokba kerül, és erős.


nem próbáltam, de nem is merném szerintem. látod, hogy a hozzáértés hiányában még attól is tartok, amit eleve ehhez ajánlottak... :(
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.15. 08:16

most találtam egy ilyen funkciót a SynScan kéivezérlőn:
Display Power Voltage:
Access the menu “Utility Func \ Show Information \ Power Voltage” and press the ENTER key to display the power voltage applied to the mount.


ez, terhelés nélkül (se tubus, se ellensúlyok) a következőket mutatja:
> tápegység 12v-ra állítva: Rate0: 11,4v, Rate9-el mozgatva: 11,3v
> tápegység 13,5v-ra állítva: Rate0: 13,4v, Rate9-el mozgatva: 13,3v

ezek az értékek megfelelőek, biztonságosak lehetnek, vagy az egyik esetben túl kicsi feszültség, a másikban túl nagy? az új, AZ-EQ-6 mechanikához találtam ilyen infót, de a HEQ5-höz sajna nem:
4.4 Tápellátás
Kimeneti feszültség: DC 11V (minimum) – DC 16V (maxiumum). Ezen kívül eső feszültségértékek
károsíthatják a motorvezérlő áramköröket és a kézivezérlőt.


updtae:
találtam, HEQ5/EQ6 Syntrekhez, ami gondolom, ugyanez:
Áramellátás: 11 és 15V között DC, 2amp, (csúcspozitív)
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.01.15. 08:50

három dolog:

1, egy képet azért mutathatnál erről a tápról

2, egy feltöltött autóakku is 13,5V-ot ad

3, egy rossz tápcsatlakozó is szívathat rendesen...
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.15. 09:53

lESI FOTÓS írta:három dolog:

1, egy képet azért mutathatnál erről a tápról

2, egy feltöltött autóakku is 13,5V-ot ad

3, egy rossz tápcsatlakozó is szívathat rendesen...


ok:

1. http://www.akku-elem.hu/MW7H50GS-halozati-adapter.html illetve: https://www.google.hu/search?q=MW7H50GS ... 00&bih=744

2. nem tudtam. használják páran mechanikákhoz.
3. igen, de nincs eszközöm (és tudásom) megmérni a dolgokat.

köszi!
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2014.01.15. 13:58

sziasztok!

szóval akkor mit gondoltok, biztonsággal használhatom a tápegységet?

megkerestem az eredeti manualt is:
http://www.skywatchertelescope.net/swts ... 0805V1.pdf
eszerint is: Power Supply:11 to 15 V DC 2Amp (Tip positive)

ha valóban használható a mechanika 11v - 15v között, és ha ez azt is jelenti egyben, hogy nem kell ragaszkodni a 12v-hoz, akkor sejtésem szerint nem okoz problémát se a 12v-ra állított tápegység (ahol a Synscan vezérlő 11,3-11,4 voltot mutatott), se a 13,5v-ra állított tápegység (ahol a Synscan vezérlő 13,3-14,4 voltot mutatott). ráadásul a 13,5v-ra állított tápegység esetében nem villog a led, így talán még optimálisabb is...

mit gondoltok?

köszi!
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.01.15. 14:14

sunnysys írta:sziasztok!

szóval akkor mit gondoltok, biztonsággal használhatom a tápegységet?

megkerestem az eredeti manualt is:
http://www.skywatchertelescope.net/swts ... 0805V1.pdf
eszerint is: Power Supply:11 to 15 V DC 2Amp (Tip positive)

ha valóban használható a mechanika 11v - 15v között, és ha ez azt is jelenti egyben, hogy nem kell ragaszkodni a 12v-hoz, akkor sejtésem szerint nem okoz problémát se a 12v-ra állított tápegység (ahol a Synscan vezérlő 11,3-11,4 voltot mutatott), se a 13,5v-ra állított tápegység (ahol a Synscan vezérlő 13,3-14,4 voltot mutatott). ráadásul a 13,5v-ra állított tápegység esetében nem villog a led, így talán még optimálisabb is...

mit gondoltok?

köszi!



Magában a mechanika fejben is van elektronika. A doksijában nem írják, hogy pontosan mekkora táp kell neki, de meglepődnék, ha nem bírná a 13,5 VDC-t. Szerintem nyugodtan használhatod. De ha 12 VDC esetén már villog a LED, akkor az biztos, hogy nem tudja az 5A-t.

Már csak az a kérdés, hogy bírja-e majd a párát is.

Tamás
Jat
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”