EQ3-2: beállítási nehézség

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.08.19. 23:01

Sziasztok
A segítségeteket szeretném kérni. Egy SW 150/1200-as távcsövem van EQ3-2-es mechanikán. Sokáig nem használtam a távcsövet, és most avval szembesültem, hogy nem tudok pólusra állni. A mechanikán két pólusmagasság állító T-csavar van, ezek közül az egyik teljesen megszorult, és most 40°-nál magasabb szélességet nem tudok beállítani, így pedig az objektumkövetés is nehézkes, hiszen két tengely mentén kell korrigálni. Jelenleg a 44°-nál élek, de ez a 4 foknyi eltérés is nagyon sok. Ahogy néztem, ha ezzel sehogy sem boldogulok, csak komplett új mechanikát tudok venni, ami nem két fillér. Van valami ötletetek?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.08.19. 23:51

kardio1 írta:A mechanikán két pólusmagasság állító T-csavar van, ezek közül az egyik teljesen megszorult, és most 40°-nál magasabb szélességet nem tudok beállítani, így pedig az objektumkövetés is nehézkes, hiszen két tengely mentén kell korrigálni.

A csavar elgörbült, ki kell bányászni a mechanikából. Mivel kifele nem tudod már tekerni, ezért nincs más befele tekerve kell kiszedni. Ezt a következőképpen tudod megtenni:
- a mechanika két oldalán van két műanyag takarókorong egymással szemben. (Egyiken a földrajzi skála található.) Ez a két korong oda van ragasztva a mechanikára, óvatosan feszitsd fel.
- a korong alatt egy, a mechanikán átmenő csavar található. Ezt csavard ki.
- A mechanika alja lejön, az elgörbült csavart ki tudod szedni, de előtte a fejét fűrészeld le.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.08.20. 08:40

Köszönöm szépen, Levente, a gyors és szakszerű választ! :)
Szóval a takarólemezeket szépen visszaragasztom a végén, ez tiszta sor, de hol lehet másik T-csavart szerezni? Mert, ha a fejét lefűrészelem, akkor onnantól kezdve már nem tudom használni, meg amúgy sem, ha el van görbülve. Vagy csak a csavarméret számít, ez esetben a SW EQ3-2-höz milyen méretű csavart kell vegyek?
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.08.20. 10:13

Nem túl szakszerű, de ideiglenes megoldásnak elmegy, amíg nincs másik csavarod: egyszerűen állítsd be a mechanika lábak hosszának változtatásával a pólust, ugyanaz lesz a hatása, mintha a mechanika fejet állítottad volna a pontos helyére.

Zs. István
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.05.22. 14:54

Sziasztok

Ugyan nem beállítási kérdés, de szeretnék tanácsot kérni, hogyan lehetne házilag megoldani az EQ3-as mechanika újrazsírozását.
A deklitengelyt kellene szétszednem és alaposan lekennem. Bele lehet fogni házilag? Milyen kenőzsírt érdemes használni?

Köszönöm!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.05.22. 15:59

Árpi ahogy beszéltük, ha akarod akkor simán szét tudod szedni István fóruma alapján, mert nagyon hasonlít a két mechanika.
Egyébként meg szerintem nem is kell szétszedned, mert a deklitengely egyébként is kicsit nehezebben forog mint a RA mivel az csak csúszócsapágyas.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: BZd » 2011.05.22. 16:57

Arpstronomer írta:Sziasztok

Ugyan nem beállítási kérdés, de szeretnék tanácsot kérni, hogyan lehetne házilag megoldani az EQ3-as mechanika újrazsírozását.

Köszönöm!



Volt erről egy részletes leírás Borbás Tamástól itt. Sajnos a képek már nem elérhetőek. De szerencsére csináltam belőle .pdf-et, amikor ez alapján rendbe raktam a sajátomat. (csatolva)
Készülj fel jó minőségű pici imbuszkulccsal, Brigéciollal, fogkefével, ronggyal, újságpapírral, stb. Ne a lakásban csináld, mert környezeted nőtagjai biztosan nem fognak örülni a felfordulásnak, mocsoknak és bűznek . ;) Egy laza délutános program, nem olyan vészes, mint elsőre tűnik. Érzésre sokat javult. A fekete, kínai zsírt nagyon nehéz minden rejtett zugból eltüntetni, viszont egy mákszemnyi is elég belőle, hogy feketére fesse az új zsírt... :roll:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.22. 17:03

Arpstronomer írta:Ugyan nem beállítási kérdés, de szeretnék tanácsot kérni, hogyan lehetne házilag megoldani az EQ3-as mechanika újrazsírozását.


Egyszerűen. Szétszereled, az alkatrészekről lemosod a gyári, kínai, ragacsos szutykot folttisztító benzinnel és ecsettel, megvárod hogy kiszáradjon, majd bekened valami általános csapágyzsírral a súrlódó helyeken a cuccot, és összeszereled. Egy klasszisokkal jobb mechanikád lesz a végére.

Szétszereléskor esetleg csinálj rajzokat, vagy fotókat, ami segíti majd az összerakást, ha nem vagy biztos a dolgodban.

EQ3-at még nem szedtem szét, de nem lehet nagyon bonyolult szerkezet. Csavarhúzókra, villáskulcsokra, esetleg dugókulcsokra lesz szükséged.

Zsírból nekem az SKF LGMT 3 teljesen bevált. Ha a Fornax mechanikákhoz jó, akkor az EQ-k hoz is talán. :)
Ezt a zsírt sajnos nem lehet kis kiszerelésben venni, de szerintem bármiféle más, olcsóbb, vagy kisebb adagokban árult csapágyzsír is jó lesz.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ3-2: beállítási nehézség

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.05.27. 19:59

Nagyon köszönöm mindenkinek!
Lehet hogy a hétvégén neki is esek... :)
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”