Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.04. 21:37

Nagyon örülök, hogy sikerült! Már csak használni kell! :)
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.10.04. 22:44

Szia!
Hát az még várat magára,ugyanis nem olyan egyszerű a dolog,úgy néz ki.
Ezen a mechanikán - amit most szeretnék rendbe tenni - van egy léptetőmotor,ami előbb egy kisebb csigakereket hajt,majd azzal egy tengelyen van egy másik csigaorsó ,és az hajtja a RA tengely csigakerekét.
A Dec. tengelyen csak kézi állítási lehetőség van.
A kézi vezérlő amit most próbaképpen ráteszek ,egy EQ5-é. Az EQ5 motorja ezzel a vezérlővel jóval kisebb átmérőjű csigakereket hajt közvetlenül,míg a másikon áttétel is van.
Egy próba jó volna az ég alatt! De szerintem a megoldással még dolgozni kell majd.

Ha esetleg érdekel és tudnál segíteni a megoldásban és írsz egy e-mail címet, küldök fotókat,mert az egyértelműbb mint így írásban elmagyarázni a problémát.
Előre is köszi!
Dodek
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.03.02. 15:15

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Dodek » 2012.12.01. 13:16

Sziasztok!

Nem bonyolítom túl a dolgot. Egyszerűen egy óragépes ekvatorális mechanikát szeretnék építeni Dslr gép számára. Kutattam a weben több helyen,nem túl nagy sikerrel. Bízom benne hogy segítő személyek is olvassák e sorokat. Kiindulási alapokra lenne szükségem, fellelhető információkra(képekre, rajzokra). Tervem: A lehető legegyszerűbb módon, a legolcsóbb anyagok felhasználásával elkészíteni a mechanikát. A helye fix lesz. Hála istennek forgácsolásban és egyéb fémmegmunkálásban is tudnak segíteni. Ha össze áll a hozzávaló, elkezdem főzni a levest;o)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.01. 15:19

Gondolkodtál-e azon, hogy régi már félkész mechanikát használsz kiindulásként? Amennyiben igen, az úgy sokkal olcsóbb lenne, mintha 0-ról építesz egy teljesen újat! A régi vasak, tengelyek általában új csapágyazással felhasználhatóak, és maga a szerkezet, amennyiben tartalmazott valamilyen csigahajtást, az is felújítható. Nem annyira lényeges a magának a csigakeréknek, orsónak a pontossága ha vezetett rendszert készítesz. A lényeg az, hogy a stabilitása a lehető legnagyobb legyen, rezgésmentes a tartószerkezete, és amennyiben helyhez kötött lesz, akkor a minél nagyobb teherbírás sem lényegtelen, tehát egy adott, meglévő távcső stabil megtartása legyen a fő szempont! Maga a hajtás ne kotyogjon, lötyögjön és ne is szoruljon. Legyen holtjátéktól mentes, és erre vannak hagyományos és új szerkezeti megoldások. Amennyiben nagyfelbontású fotózáshoz készíted, úgy a vezetés lesz a fő szempont, és ezt csak akkor tudod jól megoldani, ha maga a hajtómű kotyogás és szorulás mentes, szinte teljesen holtjáték mentesen működik!

Amennyiben új mechanikát építesz, ajánlatos a tengelynek nagy átmérőjű rövidebb csövet használni, az egymáson forgó és felfekvő felületeket nagy átmérőben tervezni axiális és radiális csapágyakkal. Nem feltétel még a golyós csapágy sem, lehet akár csúszó is! Vannak anyagok, pl. teflon, amely kenés nélkül is képes letapadás mentesen működni! Előnye, hogy olcsó, és jól megmunkálható, akár -20 és +50 fok között hibátlanul működik, természetesen csak akkor, ha a tengely polírozott felületű. Amennyiben konkrét elhatározásra jutsz, szívesen segítek. A Kulin könyvnen van kétféle tervrajz is, az egyuk csapos, a másik tengelyes elrendezésű szerkezet. Mindkettőt akár meg is tudom mutatni, hiszen felújítva használom.

Ha csak forgó állványra van szükséged a gép alá, arra is van megoldás, de sajnos kell vezetni, hogy pontos is legyen. Mindenhogyan szükséged lesz egy vezető távcsőre, és egy olcsóbb kamerára, amely jelével működik. Nem feltétlenük kell komoly drága szerkezetet hasznélni vezetésre, sőt számítógép sem kell, mert pl. egy mai legolcsóbb fényképezőgép is rendelkezik kijelzővel, és egyszerű eszközökkel használható pontos vezetésre, és egyúttal kamerának is jó, sőt második gépnek, amely esetében akár egyidőben videó is készíthető egy eseményről a vezető távcsőben látottakról. Ez főleg a bolygók esetére vonatkozik, amikor a vezetés magára a bolygóra történik. Természetesen a Nap esetében is használható fénycsökkentő előtétekkel! Imre
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.12.01. 15:43-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.12.01. 15:29

Dodek írta:Nem bonyolítom túl a dolgot. Egyszerűen egy óragépes ekvatorális mechanikát szeretnék építeni Dslr gép számára. Kutattam a weben több helyen,nem túl nagy sikerrel.

Szerintem nem érdemes belevágni hacsaknem az építés öröme motivál. 35e Ft körül egy óragépes EQ-2 mechanikát kapsz ami egy rövid telével használható alapobjektives fotózásra. Esetleg 50e Ft körül már EQ-3 méretű mechanikát tudok ajánlani óragéppel.

Ha ezeknél is olcsóbb megoldásra törekszel - és időd mint a tenger - akkor épits pajta ajtó (barn door) mechanikát. Ehhez csak egy óragép kell meg némi faanyag és rövidebb-hosszabb ideig képes követni az égboltot.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.01. 16:24

Dodek írta:Sziasztok!
Nem bonyolítom túl a dolgot. Egyszerűen egy óragépes ekvatorális mechanikát szeretnék építeni Dslr gép számára. ...
Tervem: A lehető legegyszerűbb módon, a legolcsóbb anyagok felhasználásával elkészíteni a mechanikát. A helye fix lesz. Hála istennek forgácsolásban és egyéb fémmegmunkálásban is tudnak segíteni. Ha össze áll a hozzávaló, elkezdem főzni a levest;o)


Gondolom azt jelenti, hogy ha már az elképzelésed pontosítottad, akkor tervezel, és begyűjtöd a "leves főzéséhez" az anyagot!

Levente! Teljesen igazad van, mert árban nem lehet versenyezni házilagos előállításban azokkal, amit írtál.
De! Ha valaki eleve úgy kér segítséget, hogy építeni szeretne, akkor nem kellene eltéríteni a vásárlás irányába! Azon nem tanulhat, nem tapasztalhatja meg a saját teljesítőképességét, nem okoz sikerélményt... és sorolhatnám tovább. Az idő eltöltésének van egy olyan módja is, amely sokkal hasznosabb lehet a vásárlásnál. Ezzel nem azt állítom, hogy nem kell hozzá semmit venni, mert kell. Természetesen az alkotás itt a lényeg, és nem a pénz mennyiségének a hiánya. A tervezők is arra törekednek, hogy jót és olcsón állítsanak elő. A házilag elfuserált, esetleg másodjára, harmadjára sikeredett valami, nem pazarlás, hanem a tanulás, tapasztalás ára. Tanulni mindig drága, de hasznos! Azért javasoltam, hogy esetleg régi mechanikát kellene felújítani, mert olcsón beszerezhető, és tanulni, tapasztalni lehet a felújításakor, ami sikerélményt ad! Az majd a sajátja lesz, és a tudása is minden megszerszett tapasztalattal. Ezzel szemben a vedd meg és használjad módszer az én értékrendemben sokkal hátrébb szerepel!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dodek
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.03.02. 15:15

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Dodek » 2012.12.02. 01:16

Üdv!

Köszönöm a gyors reagálást, mind Imrének, és Leventének is. Pár éve gyerekkori álmomat valósítottam meg egy 90/900-as és egy EQ2 mechanika vásárlásával. Akkor 2008-ban ennyire futotta. A maga nemében nem rossz kis műszer volt, ezután vásároltam egy 150/750-es műszert EQ3-as mechanikával(2009). Ez igen gondoltam. Sajnos mint mindig, vásárlás után használat közben derült ki hogy mit is vettem. Egy kicsit jobban kidolgozott, de ez is lötyögős KÍNA-is(Optikából is a legrosszabbat fogtam ki). Hála istennek az akkori használtpiacon, mindkettőt sikerült eladnom. Ezután jött a nagyágyú egy 127/820 TS refi HEQ5PRO-val ezt 2011 nyarán nem kevés összekuporgatott pénzért, egy igen kedves D. László. nevű Székesfehérvári embertől vásároltam meg. A műszert két alkalommal tudtam ég alá vinni. Ezután közbe szólt az élet. Anyagi okok végett meg kellett válnom a műszertől. Most ott tartok hogy van két binokulárom:) Egy 10X50-es és egy 12X60-as. Ezzel szoktam az eget vadászni. Szép lassan újra felakarom építeni, amit elveszítettem. Időm mint tenger,a zsebem üres...:) Így marad a tervezgetés, és szép lassan a megvalósítás....
SzarkaLevente írta:Gondolom azt jelenti, hogy ha már az elképzelésed pontosítottad, akkor tervezel, és begyűjtöd a "leves főzéséhez" az anyagot!
Pontosan ezt szeretném. Minél több infót begyűjteni, számomra a legegyszerűbb dolgokból elkészíteni a mechanikát. Kedves Imre! Mindenféle anyagot örömmel várok, mindenféle formában Köszönettel.: Dodek. "Semmi nem lehetetlen, csak akarni és csinálni kell"
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.12.02. 02:17

Dodek írta:Pontosan ezt szeretném. Minél több infót begyűjteni, számomra a legegyszerűbb dolgokból elkészíteni a mechanikát.

Ez esetben tényleg nézd meg a pajtaajót mechanikát: link
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Dodek
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.03.02. 15:15

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Dodek » 2012.12.03. 20:07

Járatlanságomat némileg igazolja hogy életemben most hallottam először "pajta ajtó" mechanika szóval. Semmi baj, nem szégyenlek tanulni. Utána jártam a kereső segítségével a magyar illetve angol kifejezésnek. A magyar kifejezésre pár felületes leírást találtam, de konkrét részletes publikációt sajnos nem:( http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic.php?f=12&t=642 http://listaarchivum.tapiomente.hu/?lista=tavcso&msg=1211 http://meteor.mcse.hu/galeria/main.php/ ... 1.jpg.html http://titan.physx.u-szeged.hu/~pierre/muszertech_1_segedanyag/keziccd2005b.pdfhttp://titan.physx.u-szeged.hu/~pierre/muszertech_1_segedanyag/keziccd2005b.pdf Ezek után az angol kifejezésre rögtön jöttek a kész segítségnyújtó ötletek. Ezek közül ami tetszik http://www.slscope.co.uk/astro_projects/barn_door/practical/motor_driven_barn_door.html Az ötlet nagyon tetszik, de ezzel a mechanikával készült fotó annál kevésbé. A hagyományos német ekvatorális elrendezés jobban tetszik, és jobban belegondolva nem is bonyolultabb mint egy pajtaajtó mechanika. A pajtaajtós megoldásnál is hajtás jelenti a kulcsot a minőségi munkához. A fogaskerék hajtást alapból kilőném, minél több áttétel annál több hiba! Nem hiába lehet kapni a HEQ5-höz is bordásszíj kitet. Én alapból ezt tartom a legjobb megoldásnak. Hobby cnc-és oldalakon találtam kedvező áron bordásszíjjat és különböző áttételezési lehetőségekhez tárcsát. A bipoláris, és unipoláris motor világba is bekukkantottam, ez mellett nem tartom elvetendőnek a szervómotoros megoldást sem! További fejleményekről folyamatos beszámoló lesz.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2013.04.05. 12:20

Üdvözlet!


Házi készítésű Dobson mechanikát készítek. Kérdésem, hogy milyen vastag teflon "párnát" célszerű
berakni a csúszó felületek közé?

Köszönettel :

NLZ
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”