Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2009.12.06. 16:06

Sziasztok

Egy olyan téma foglakoztat mostanában ami szerintem már sokunkban felmerül,
Tervezni, és építeni kellene egy EQ6 vagy inkább komolyabb teherbírású mechanikát, amely lehetőség szerint GoTo vezérlést is produkál, és természetesen remegésmentes csillagkövetést és minimális periodikus hibát produkál, és a hőmérsékletváltozásokra sem túl érzékeny.
Ha valaki már komolyabban bele vettette a témába magát, biztosan tuja, hogy a fent írtak megoldása igen nagy falat.
A világhálót böngészve semmi kézzel fogható infót, illetve műszaki rajzot sem lehet találni.
Ha valakinek lenne valamilyen ötlete, elképzelése esetleg tapasztalata, írja le bártan a fórumba, bár mennyire is kezdetleges adott esetben az ötlet érdemes lehet elolvasni és figyelembe venni a tervezés folyamán.

Üdvözlettel:
Havasi Csaba
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.06. 19:53

Szia,

remélem, nem túl nagy udvariatlanság innen egy másik fórumot belinkelni, de itt:
http://makszutov.hu/forum/viewtopic.php?f=12&t=434 elég komoly lépések történtek a "Nagy teherbírású EQ mechanika építése" irányában. Rengeteg ötlet, lehetőség és buktató került szóba. Érdemes a topicot az indulásától végigolvasni.
havcsa
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2009.10.03. 01:07

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: havcsa » 2009.12.08. 16:54

Szia Zoli

Dehogy udvariatlanság, sőt ilyen és ehez hasonló linkelések sokat segíthetnek az előrejutásban.

Üdv.: Csaba
Ropi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.28. 18:21

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Ropi » 2009.12.17. 17:08

Helló.

Nekem a motoros vezérléshez van ötletem.Én is szeretnék egy mechanikát építeni, sajnos tapasztalatom nincs, de számítógépekhez "értek".Azt már sikerült megcsinálnom hogy motorokat számítógépről vezérelni.És van hozzá egy készülő program ami a motorokat pozicionálja, ha beírjuk neki a koordinátákat.Most tartok ott hogy kellene hozzá a mechanika, de nem tudom hogyan kezdjek neki vagy mit szerezzek be hozzá.Ha valakit érdekel a motoros vezérlés írjon rám.

Péter.


Ui.: kellene segítség hogy hogyan kezdjek neki a mechanikának. :D .
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.25. 21:26

Nos hát.
Először egy jó terv kell. Aztán keresni kell egy esztergályost, aki megcsinálja.
Én már majdnem készen vagyok a tervemmel, aztán jön a kettes fázis:)
A motoros vezérlés engem is érdekel. De nem a kompjuteres, hanem valami joystick-os.
Amúgy milyen motort használsz? Hol vetted. Nem könnyű mikrolépéses motort találni, legalábbis a neten nemigen találtam.
G...
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.25. 21:31

Ja, még valami.
Lehet kapni az EQ 5-höz való kétmotoros vezérlést, asszem 36ezer Ft.
Az nem is olyan sok, ha elég jó a minősége. Tud róla valaki valamit?
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.26. 00:02

ammonita írta:Lehet kapni az EQ 5-höz való kétmotoros vezérlést, asszem 36ezer Ft.
Az nem is olyan sok, ha elég jó a minősége. Tud róla valaki valamit?

2x-8x-16x-os csillagsebességet tud, óragép üzemmódban kb 5-öt lép másodpercenként. Milyen infora lenne szükséged?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2009.12.26. 13:00

Oh, köszönöm a gyors reagálást.
Mint ahogy már kiderült, a tengelykereszt házi készítésű lesz (ha lesz:), és vele együtt a csigaorsó meg a csigakerék is. A fényképen úgy láttam, hogy azokon az EQ 5 motorokon van fogaskerék, gondolom ezt majd hozzá tudom illeszteni a csigaorsóimhoz. Viszont kérdéses, hogy ha én ezt nem EQ 5-höz szerelem, hanem egy nehezebb mechanikához, akkor elbírja-e. És a pontosság sem mindegy, mert ha minden jól megy, akkor majd fényképezni is szeretnék a készülékkel. Amúgy egy 150/1200 Celestron refractorom van. 12 kg plusz az egyéb dolgok (Canon EOS 20D vagy filmes Practika, ellensúly, miegymás). Szóval legalább egy EQ 6 teherbírású mechanikára lesz szükségem, de lehet hogy egyszer veszek egy nagyobb látcsövet, arra is ezt szeretném használni.
Tehát igazából a pontosság és a teherbírás a érdekel. Vagyis mondjuk egy lépés az hány "-es elfordulást jelent a távcsőnél? És mekkora a holtjátéka? Valamelyik fórumon olvastam az EQ6-mechanikáról, hogy a motoros finommozgatásnál van egy kis kilengése. Vagy ilyesmi...
Egyébként nagyon afelé hajlok, hogy ezeket a bonyolultabb részeket érdemes készen megvenni, nem kell bajlódni a motorokkal, áttételekkel, elektronikával.
G...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.26. 20:01

A motorok "teherbirása" igazából nem mérvadó mivel megfelelő áttételezéssel elég nagy súlyt meg tudnak mozgatni. A gond az, hogy a vezérlés nem rugalmas olyan szempontból (sem) hogy nem tudod változtatni, hogy mekkora áttételezéssel dolgozik a motor. Magyarán EQ-5 esetében 5.x db lépést kell másodpercenként megtenni a csillagsebességhez (ebből következik, hogy 1 lépés a motoron majd 3" a távcsövel - vszleg hasonló jelenségre gondoltak EQ-6 esetében is) és kész.

A 150/1200-es refit meg leginkább bolygófotózásra javaslom, mélyégre nem igazán. Szóval a tükörreflexes kamerák helyett szerezz be egy webkamerát :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.26. 20:07

"Először egy jó terv kell"
Ezzel teljes mértékben egyetértek, én a magamét már sokszor módosítottam, most állok egy teljes újrarajzolás előtt :-D ebből indulok ki:
2008_10_26-18_50_58-7981_pici.jpg

35mm átmérőjű tengely lesz benn, kb 270-300 fogú csigakerék, a meghajtást a mostani LXD55 mechanikámról fogom átemelni. A Meade kézivezérlő van olyan rugalmas, hogy a menüben átprogramozható a rá csatlakoztatott áttétel! Előszeretettel termelik ki a kis DS szériás távcsövekből a goto-t, de szerencsére annál jóval nyomatékosabb és pontosabb hajtás van az LXD szérián. A mechanika kapacitását úgy tervezem, hogy a mostani műszert (25 cm Schmidt-Newton, kb. 16 kg mindennel együtt) elbírja maximális precizitással asztrofotóra de legyenek tartalékai bőven, gondolva a későbbi fejlesztésekre, szélre... Pete Lacival már el is játszottunk a gondolattal, hogy a 35-ös Dobsonját kipróbáljuk fotózásra.
Ja és már nagyon unom hogy a tubus ütközik a lábbal, ha magasan delelő objektumokat követek sokáig. Döntött oszlopot akarok :-)

Az EQ5 kéttengelyes meghajtás jól tudom hogy nem programozható fordulatszámú/frekvenciájú?
Ha másodpercenként 5-öt lép és a Föld másodpercenként 15"-et fordul el, az 3"-es lépésközt jelent. Asztrofotózáshoz ez elég nagy. Attól még kipróbálhatod, vizuális használatra talán nem lesz zavaró ha rugalmasabb tengelykapcsolóval kötöd a csigaorsóhoz. Az felveszi a rezgést.
Van egy másik ötletem is, ezt már említettem Ropinak: sok EQ6 tulaj upgrade-elt alap óragépről goto-ra, így használtan olcsón juthatsz óragéphez léptetőmocikkal. Mivel tudtommal ezek a vezérlések se programozható fordulatszámúak, muszáj az EQ6 csigafogszámát használnod. Az előny az EQ5-el szemben, hogy több fogú a csigakerék. (LXD55 és talán az EQ5 is 144 fogú, az EQ6 több - tudja valaki?) Több fog -> nagyobb átmérő -> kisebb szöghiba a pontatlanságok miatt, nagyobb fordulatszám -> egyenletesebb járás.
Ha mégse jött be, te is upgrade-elhetsz a goto verzióra vagy megmarad a lehetőséged saját meghajtás építésére.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”