Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.05. 09:05

A vörös akkor sem zavaró, ha visszaverődik a szórt fénye a tubusról.
És igen... belenézni egyikbe se kell.

Horváth Tamás tapasztalatai szerint kb. 15 celsiusfok alatt már nem megbízható a zöld lézer működése (ha jól emlékszem). Azért mifelénk a telek ennél még mindig "többet tudnak"...

Bár még mindig off-olunk, de kihasználom: Tamás írta, hogy egyszerre 2 távcsővel is rá lehet állni ugyanazon zöld lézer fénnyalábjára. Az nem probléma, hogy a "másik" távcső nagyobb szöget zár be a nyalábbal? Ez nem csökkenti a pontosságát?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.05. 09:10

Lovász András írta:
2020.11.05. 09:05
Horváth Tamás tapasztalatai szerint kb. 15 celsiusfok alatt már nem megbízható a zöld lézer működése (ha jól emlékszem). Azért mifelénk a telek ennél még mindig "többet tudnak"...
Nekem más a tapasztalatom, de gondolom, ez nem baj... ;)
-20°C-nál ezt a típust még nem használtam (ott már valószínűleg tényleg behalna), de a mostani már a többedik tele lesz a jelenlegi (tök általános) típusnak, gond nélkül. Sokkal inkább az akksi halódik, ha tartósan hidegben van.

Lovász András írta:
2020.11.05. 09:05
Bár még mindig off-olunk, de kihasználom: Tamás írta, hogy egyszerre 2 távcsővel is rá lehet állni ugyanazon zöld lézer fénnyalábjára. Az nem probléma, hogy a "másik" távcső nagyobb szöget zár be a nyalábbal? Ez nem csökkenti a pontosságát?
Én ezt rendszeresen csinálom (lézeres rávezetést) binokuláros bemutatások alkalmával, ahol kb. egy 5-6, de max. 10m-es körön belül van mindenki. Még nem panaszkodtak, hogy ne látnák.


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.11.05. 09:33-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.05. 09:32

Attila írta:
2020.11.05. 09:10
Én ezt rendszeresen csinálom (lézeres rávezetést) binokuláros bemutatások alkalmával, ahol kb. egy 5-6, de max. 10m-es körön belül van mindenki. Még nem panaszkodtak, hogy ne látnák.
Értem, viszont én nagyobb távcsövekre és nagyobb nagyításokra gondoltam.
A szituációban, amiről írsz, kétségtelenül jobban működik a zöld lézer, mert sokkal láthatóbb "oldalról" is. Magam is zölddel tartottam hasonló bemutatót.

Én - lustaságból, az okulárcserét megspórolandó - gyakran keresgélek 180x-os nagyításban, és legtöbbször annyira pontos a lézeres kersés, hogy le sem kell vennem a kereső kupakját (természetesen csak akkor, ha normálisan párhuzamosítva van a tubusommal). Főleg kisebb planetárisoknál, szorosabb kettősöknél csinálom ezt.
Ez nyilván más szituáció...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.05. 09:37

Lovász András írta:
2020.11.05. 09:32
Értem, viszont én nagyobb távcsövekre és nagyobb nagyításokra gondoltam.
Ez mennyire életszerű? (Két 30-50cm-es Dobson egymás mellett, egymást rávezetve...)
Biztosan előfordulhat hébe-hóbe ilyen is. :lol: Ha máshol nem, hát Tarjában, évente egyszer. ;)

MDA

Ja, és még egy - talán nem elhanyagolható - körülmény: nekem a téli hidegben is kupola alatt van a cucc, a lézerrel együtt.
Ami persze teljesen fűtetlen, de talán mégse közvetlenül a tundra hidege...

Sokkal nagyobb probléma, hogy - tapasztalatom szerint - a téli időszakok szinte folyamatos borultságot hoztak az utóbbi 10-15 évben. Tehát az egész "lézer működése a hidegben" kérdés kezd tök értelmetlenné válni...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.11.05. 10:41

Attila írta:
2020.11.05. 09:10

Nekem más a tapasztalatom, de gondolom, ez nem baj... ;)
-20°C-nál ezt a típust még nem használtam (ott már valószínűleg tényleg behalna), de a mostani már a többedik tele lesz a jelenlegi (tök általános) típusnak, gond nélkül. Sokkal inkább az akksi halódik, ha tartósan hidegben van.

MDA
Attila, esetleg tudod, hogy mekkora a hullámhossza a lézerednek? Amit írtam, 532 nm-es típus biztosan infra diódából indul, de az 515-520 nm körüli lézerekben már zöld dióda van. Ez lehet a magyarázat. De ha van egy képed a lézermodulról, az alapján is meg lehet mondani, hiszen látszik a felépítésén. Egyébként a zöld diódával szerelt lézereket -10°C-ig írják megbízhatónak.
Az általam fejlesztett modul minimum 15 fokon tartja a lézert. Ha dolgozik a modul, akkor sem fogyaszt 70 mA-nél többet. Azt is maximum fél percig, mert utána már csak korrigál.
Lovász András írta:
2020.11.05. 09:05
A vörös akkor sem zavaró, ha visszaverődik a szórt fénye a tubusról.
És igen... belenézni egyikbe se kell.

Horváth Tamás tapasztalatai szerint kb. 15 celsiusfok alatt már nem megbízható a zöld lézer működése (ha jól emlékszem). Azért mifelénk a telek ennél még mindig "többet tudnak"...

Bár még mindig off-olunk, de kihasználom: Tamás írta, hogy egyszerre 2 távcsővel is rá lehet állni ugyanazon zöld lézer fénnyalábjára. Az nem probléma, hogy a "másik" távcső nagyobb szöget zár be a nyalábbal? Ez nem csökkenti a pontosságát?
Tapasztalatom szerint akkor szóródik a lézersugár, ha a kilépő lencse párásodik. A fűtött lézernél erre kevés az esély.

Kb. 12-13°C-ig még működik, de ott már lehet felfénylés, halványodás a lézersugárban.

Két 30 cm-es Dobsonnal szoktunk ezzel a módszerrel "navigálni". Többnyire a keresővel, vagy épp csak a lézerrel állunk rá a másik távcső lézerére. Elég szokott lenni a pontossága több méter távolságból is.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.05. 11:26

htamas.hun írta:
2020.11.05. 10:41
Attila, esetleg tudod, hogy mekkora a hullámhossza a lézerednek? ...
Általában csak hétvégeken vagyok otthon, de megnézem majd (fejből nem megy...).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.05. 12:00

Lovász András írta:
2020.11.05. 09:05
A vörös akkor sem zavaró, ha visszaverődik a szórt fénye a tubusról.
És igen... belenézni egyikbe se kell.

Horváth Tamás tapasztalatai szerint kb. 15 celsiusfok alatt már nem megbízható a zöld lézer működése (ha jól emlékszem). Azért mifelénk a telek ennél még mindig "többet tudnak"...


Nem tudom ti milyen lézert használtok, az enyém (zöld Laser Pointer JD-303) nulla fok közelében is brutál stabil.

D.Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.05. 19:31

htamas.hun írta:
2020.11.05. 10:41
Két 30 cm-es Dobsonnal szoktunk ezzel a módszerrel "navigálni". Többnyire a keresővel, vagy épp csak a lézerrel állunk rá a másik távcső lézerére. Elég szokott lenni a pontossága több méter távolságból is.
Értem, tehát mindkét távcsövön van lézer. Eddig azt gondoltam, csak az egyiken, a másik kukkerrel pedig arra álltok rá...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.08. 10:58

htamas.hun írta:
2020.11.05. 10:41
Attila, esetleg tudod, hogy mekkora a hullámhossza a lézerednek? Amit írtam, 532 nm-es típus biztosan infra diódából indul, de az 515-520 nm körüli lézerekben már zöld dióda van. Ez lehet a magyarázat. ...

Megnéztem. 532nm-es, 500mW-os (max.), azaz olyam, mint Lacié, csak fele akkora teljesítménnyel.
Tegnap éjszaka Érden, a kúpoldámban konkrétan 0°C körül volt a hőmérséklet, és - Laciéhoz hasonlóan - kiválóan működött, még csak nem is "erőlködött"...
(De használtam már mínuszokban is, ebben biztos vagyok, csak nem tudom a pontos hőmérsékletet, mert akkor nem néztem meg.)

Ezek szerint a kristályok nem tudják, hogy nekik nem szabad frekvenciát transzformálniuk ilyen hidegben. ;)

Zöld lézer.jpg

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.11.08. 16:03

Attila írta:
2020.11.08. 10:58

Megnéztem. 532nm-es, 500mW-os (max.), azaz olyam, mint Lacié, csak fele akkora teljesítménnyel.
Tegnap éjszaka Érden, a kúpoldámban konkrétan 0°C körül volt a hőmérséklet, és - Laciéhoz hasonlóan - kiválóan működött, még csak nem is "erőlködött"...
(De használtam már mínuszokban is, ebben biztos vagyok, csak nem tudom a pontos hőmérsékletet, mert akkor nem néztem meg.)

Ezek szerint a kristályok nem tudják, hogy nekik nem szabad frekvenciát transzformálniuk ilyen hidegben. ;)

MDA
Atyagatya, mekkora teljesítmény! :shock: Ennek már a szórt fénye is komoly veszély! Valószínű a nagy teljesítmény azonnal fefűti, ezért működőképes.
Én 5 mW-os modulokat használok, vagyis 100x gyengébbet. Szerintem indokolatlan ennél nagyobb teljesítményt használni.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”