Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.25. 11:19

tobe_ írta:Ennek milyen a csapágyazása, alakul az szépen, csak jó, ha van a háznál eszterga, hegesztő, és hasonlók, úgy több mindent meg lehet csinálni, mint csupasz kézzel. :)


Lefényképezem a tengelyvéget a csapággyal együtt és felrakom az ünnepek múltával. Sajnos eszterga padom nincsen, e miatt én is másra vagyok hagyatkozva, pedig nagyon jól jönne egy egyetemes eszterga, marógép. De mivel ipari áramom nincsen, így nem valószínű, hogy beruházok.

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.25. 14:31

Ezekkel a kisebb kínai esztergákkal, ha óvatosan is, de el lehet készíteni távcső alkatrészeket, mi a véleményetek ?

Van egy elképzelésem, miszerint egy ismerősömtől elkuncserálom a gépét lehet, mert nemigen használja amúgy se nagyon, ha jól sejtem.

Ha, meg neki kell valami legfeljebb megcsinálnom én neki, így magam is előrébb juthatnék e tekintetben, mert ha valakit megbíz az ember, az vagy nem úgy csinálja, ahogy szeretné az ember időben sem, meg még pénzbe is kerül, ha nem valami haver lenne.
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.26. 07:39

Nos, Tobe ez egy jó kérdés!
Ahogy az egyre kevesebb valódi szakembert felváltja a gépkezelők garmadája, a legendák is egyre dagadnak a forgácsolási technológiával kapcsolatban, s ezek mind távolabb kerülnek attól a fizikai valóságtól, ami ezt a műszaki területet "behatárolja".
Ha van egy elég masszív forgó tengely, amellyel legalább egy szán a rászerelt szerszámmal tényleg párhuzamosan mozog, akkor nincs akadálya akármilyen esztergálásnak sem. (Többnyire szerencsére több szán is van. :) ) A gép fizikai méretei adottak, a fölső megmunkálási méret ezért többnyire adott, de vannak kivételek. A méreteken belüli megmunkálás minősége 90 százalékban a gép mellett álló személy felkészültségétől -és akaratától- függ. A jó gyártmány elkészítésének egyik legfőbb feltétele a gép ismerete, értve ezalatt nem a típus, hanem a konkrét példány ismeretét. Nincs kettő egyforma, pláne ha kézzel hántolták össze a csúszó részeket, ahogy annak lennie kéne. Ez viszont kizárná a teljes sorozatgyártást, mert időigényes, nehéz, nagy odafigyelést igénylő munka, úgyhogy ma nem jellemző. Nagyobb gépeken gördülő, vagy csúszópárnás kivitelekkel kísérleteznek egy ideje.
Csak 1-2 kicsi és egy nagyobb távol keleti esztergát láttam, ez utóbbi legnagyobb értéke az útmérő volt, ettől professzionálisnak is látszott, de használója szerint állítólag nem sikerült párhuzamos ágyat csinálni a főorsóhoz. Az a kevés, amit eddig láttam, mind gyerekjáték volt pl. a magyar E-sorozathoz képest, de szinte biztos, hogy nagyon sokminden megcsinálható velük, legfeljebb lassabban, és még több minden múlik az esztergályoson. Csak ne úgy gondolkozz, mint sokaktól hallottam már, hogy "veszek váltólapkát, akkor nem kell tudnom kést köszörülni" mert ebből nem lesz esztergálás az életben. Persze működő dolgokat faragni így is lehet. De mindenképpen jó móka bíbelődni vele nagyon hobbi szinten is. :D
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.12.26. 10:35

Sidius írta: A gép fizikai méretei adottak, a fölső megmunkálási méret ezért többnyire adott, de vannak kivételek. A méreteken belüli megmunkálás minősége 90 százalékban a gép mellett álló személy felkészültségétől -és akaratától- függ. A jó gyártmány elkészítésének egyik legfőbb feltétele a gép ismerete, értve ezalatt nem a típus, hanem a konkrét példány ismeretét.


Látom szakmabeli vagy. Van igazságod ebben, de azért én vitatkoznék. A 90-es évek közepén, én is CNC marósként kezdtem, egyedi gyártásban. Nagyon sokat tanultam az öreg szakiktól. Viszont, akik hagyományos gépről érkeztek, és még úgy ahogy elsajátították a vezérlő programozását, meg voltak lőve, ha egy CAM programot kellett szerkeszteni szövegszerkesztőben. Aztán ott volt, az hogy abban az időben rengeteg modern lapkás és keményfém szerszám jelent meg, aminek adottak voltak a paraméterei. Na ez sem volt zökkennő mentes az olyan szakiknak, akiknek az átkosban megvolt a kedvenc gyorsacél marójuk, amit évekig babusgattak, köszörültek. Ja és akkor, de még most is előszeretettel hagyják el a cégek, főképp a keleti régiókban a tervszerű karbantartást. Én egy Hurco 20-ason melóztam, ami egy akkor 7-8 éves gép volt. Volt benne ciklus négyszégre, de már nem lehetett használni. Ugyanis az X, és az Y tengelyek már ferdén mozogtak. Ki kellett mérnem mérőórával az eltéréseket a munkatartományban, és aszerint kikompenzálni az eltéréseket, ha valami tűrt dolgot kellett csinálnom. Mindez persze nem volt gyors, de legalább lassú... Akkoriban ráadásul az volt a nézet, hogy a marós is csak darab, kirúgjuk, és fogunk másik "négert" az utcán.

Nos, a modern gyártásban ezek nem megengedhetőek.. Bizony a gépeknek olyannak kell lenni, ha azt irod be G01x100.1 akkor 100.1 kell mennie x-ben nem 100.2 nem100.0-át. És igen, az olcsó kínai cuccok ilyenek. Általában AHS szabvány szerint készülnek. Hobbi szinten lehet velük melózni, de ki kell ismerni a korlátaikat, és még így is benne lesz a szerencsefaktor, hogy sikerül e a cucc avagy nem...
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.26. 17:04

attila dezső írta:Van igazságod ebben, de azért én vitatkoznék.

Ezért van a fórum. :) Én harminc év szakma után mondom ezt, meg kilenc év tanítás után, amiből azért is lett elegem, mert a gépkezelőkkel elhitették, hogy tudnak forgácsolni. (Persze ez nemcsak ebben a szakmában van így.) Lehet, hogy van aki tud. De annak tudni kell egyetemes gépen is. Olyan nincs, hogy hogy valaki csak automatizált rendszeren tud dolgozni. Fordítva lehet, azt tovább lehet tanulni. Visszafelé viszont nem megy. A program azt csinálja, amit megadnak neki, de se szerszámot, se forgácsoló paramétereket, se technológiát nem talál ki. Az egyedi gyártásban használt automatizálás viszonylag kicsi terület. Nagyrészt tervezett hulladékgyártás folyik, gyorsan és olcsón. Ehhez elég a gépkezelő. Nyugodtan mondhatom, hogy a forgácsoló sokszor olyan szerszámokkal is dolgozik, ami nincs katalógusban, és olyan műveleteket végez, ami nincs a tankönyvben.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.26. 17:05

Tegnap hogy kicsit mozogjak, elővettem pár alkatrészt csiszolgattam takarítottam, keresztszánnak jó lesz vagy ha más nem, optikát mérni pl . rosszabb esetben arra is megfelelne.

Ma megjavítottam a 2 kW-os flexemet, mert az is rossz volt már egy ideje, hogy tudjak majd vagdalkózni is.

20171225_201842_kicsi.jpg


20171225_201924_kicsi.jpg



Rövidebb alkatrészeknél annyira nem érdekes pontosság, mert legfeljebb azt a szakaszt a kézi hossz szánnal is meg lehet csinálni, meg mivel egyedi gyártásról van itt szó, ahol odafigyelés kell, ott azt megkapja. Azonkívül belehet vetni minden olyan trükköt, ahol a kis méret és a pontatlanság miatt merevség javítást kottyanás mentességet el lehet érni. Igaz több idő, akár sokkal is, de hát ez nem egy sok milliós gép meg az teljesen másra való.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.26. 19:02

Akkor ha jól veszem ki, hamarosan gépgyártásba kezdesz? Ez ám az elhivatottság! :) Gyártunk gépet, hogy legyen majd mivel mechanikát csinálni! Üdv a klubban Béla! :lol: (Figyelmeztetlek a magam példájával, hogy ebbe bele lehet őrülni!)
Egyébként lehet pár tízezer Ft összegért E1N-t kapni. Szinte mind agyon van ütve, vagy hiányos. (A jó nem pár 10 E.) Szóval érdemes nekifogni egy ilyenbe lelket verni, ha van hozzá kedved, meg van olyan a környéken, aki a gépi pontossági munkákat el tudja végezni hozzá. Egy idő után meg már majd te is olyan valaki leszel, mikor összeáll hozzá a hardver. Lehet néha kifogni még kisebb, akár egyedileg gyártott gépeket is, mert anno még vizsgaremek gyanánt is volt aki komplett pici gépet épített, 200-400 mm-es csúcstávolsággal. (Na erre manapság kíváncsi lennék, hogy menne.) Menetet vágni alapból általában nem tudnak, de bennük van hagyva a továbbépítés lehetősége.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2017.12.26. 19:32

Sidius írta:
attila dezső írta:Van igazságod ebben, de azért én vitatkoznék.

Ezért van a fórum. :) Én harminc év szakma után mondom ezt, meg kilenc év tanítás után, amiből azért is lett elegem, mert a gépkezelőkkel elhitették, hogy tudnak forgácsolni.


Ez pontosan így van, Amikor az elsö helyre odakerülzem, nagyon kezdő voltam. Ami sok emberböl hiányzik az az alázat. De szerencsére jófej öreg szakikkal voltam körülvéve, akik látták szeretnék tanulni. És tanítottak. Persze voltak vicces sztorik, felvettek valakit, aki sorozatgyártásban dolgozott a Fordnál, eladták hogy mekkora spiler. A kezdöfiyuja is duplája volt mint ay enyém 3-4 év után.. Aztán csak fogtuk a fejünket, amikor a marót a fúrófejbe fogta be... Szal nálam a hagyományos gép kimaradt. Hacsak nem számít az, hogy középsuliban 2-őt tekertünk.. Aztán CAM-es lettem, lenyomtam kb 10 évet.. Majd kijöttem. Tervezőnek.. :) Elvittem egy teljesen új manuális sebváltót, kábelekkel együtt sorozatgyártásig.. Nem is volt vele probléma. (ugye segített a 13-14 év gyártós tapasztalat..) Most pedig robottechnikai fejlesztésben dolgozom, mint design mérnök. Azért azt kell, hogy mondjam nem egy egyszerű terület.. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.26. 19:44

Nekem az elektronika, meg programozás oldal van meg leginkább, de valami rendes gépet, hogy hajtsak vele még annyi híja van, ezért akarok valamit összehozni is részben, még ha nem is nagy méretűt, valami kisebbet.

Illetve valami kész gépet cnc-síteni pl. ez az egyik célom, a tükrökön kívül illetve mellett persze.

Van marógépem is, csak annak is még az alja hiányzik hogy masszívabb legyen, de nem ipari fémmegmunkálásra való, csak inkább műanyag fa, esetleg alumínium, amivel elbirkózik.

Mostanában lesz fejlődés gép témában is úgy néz ki. Kezd a szekér beindulni.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.26. 22:56

Sidius írta:Akkor ha jól veszem ki, hamarosan gépgyártásba kezdesz? Ez ám az elhivatottság! :) Gyártunk gépet, hogy legyen majd mivel mechanikát csinálni! Üdv a klubban Béla! :lol: (Figyelmeztetlek a magam példájával, hogy ebbe bele lehet őrülni!)
Egyébként lehet pár tízezer Ft összegért E1N-t kapni. Szinte mind agyon van ütve, vagy hiányos. (A jó nem pár 10 E.) Szóval érdemes nekifogni egy ilyenbe lelket verni, ha van hozzá kedved, meg van olyan a környéken, aki a gépi pontossági munkákat el tudja végezni hozzá. Egy idő után meg már majd te is olyan valaki leszel, mikor összeáll hozzá a hardver. Lehet néha kifogni még kisebb, akár egyedileg gyártott gépeket is, mert anno még vizsgaremek gyanánt is volt aki komplett pici gépet épített, 200-400 mm-es csúcstávolsággal. (Na erre manapság kíváncsi lennék, hogy menne.) Menetet vágni alapból általában nem tudnak, de bennük van hagyva a továbbépítés lehetősége.


Megnézegettem, úgy látom az a pár 10 ezer olyan 300 ezer, amiket látok E1N gépeket, ha tudsz valahol pár 10-ért szóljál bátran. :)

45 ezerért pl. csupasz esztergaágyat látok orsóházzal. Mondjuk egy ilyen is jobb lenne, mint semmi, erre már rá lehetne szerelni valamit, csak akkor már jó lenne, ha pont rávaló is lenne.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”