EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.10.08. 11:19

Bakos Béla írta:Sziasztok!
Nem találtam jobban illeszkedő topicot a következő kérdéshez:

Teleobjektíves csillagfényképezéshez ultra hordozható EQ mechanika érdekelne. Van-e valakinek ilyen, milyen típus, mik a tapaszalatok?

Köszönöm: Bakos Béla

Pl. http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... adventurer
Ez egy új modell, nem túl sokára kapunk beszámolót egy vásárlótól.

Régebben piacon van pl. a Fornax 10, ilyet jópáran használnak Magyarországon.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.08. 11:30

SzarkaLevente írta:Pl. http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... adventurer
Ez egy új modell, nem túl sokára kapunk beszámolót egy vásárlótól.


Szia Levi!

Láttam ezt a cuccot az MTT-n, amikor Iván bemutatta; egész pofás...

Csak három kérdésem lenne:
1. Mekkora a cucc önsúlya? (Ezt az adatot nem találtam meg az ismertetésben.)
2. Az auto-guider bemeneten keresztül mekkora korrekciós sebességgel (pl. 0.3x, 0.5x vagy 1x sziderikus) lehet korrigálni a vezetést? Vagy esetleg ez állítható?
3. A DSLR támogatás csak a Nikon-Canon cuccokra terjed ki, vagy más gép is használható ehhez a fícsörhöz?

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.10.09. 01:07

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Pl. http://www.makszutov.hu/termek/skywatch ... adventurer
Ez egy új modell, nem túl sokára kapunk beszámolót egy vásárlótól.


Szia Levi!

Láttam ezt a cuccot az MTT-n, amikor Iván bemutatta; egész pofás...

Csak három kérdésem lenne:
1. Mekkora a cucc önsúlya? (Ezt az adatot nem találtam meg az ismertetésben.)
2. Az auto-guider bemeneten keresztül mekkora korrekciós sebességgel (pl. 0.3x, 0.5x vagy 1x sziderikus) lehet korrigálni a vezetést? Vagy esetleg ez állítható?
3. A DSLR támogatás csak a Nikon-Canon cuccokra terjed ki, vagy más gép is használható ehhez a fícsörhöz?

Kösz,
MDA

1) A fej súlya 1 kg (plusz az ék, a fényképezőgép adapter stb.)
2) Fix 0.5x
3) Megfelelő kábellel egyes Sony, Olympus kamerákat is tud vezérelni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.10.11. 07:15

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.11. 12:22

lESI FOTÓS írta:Szia Attila!

Ezt érdemes átnézni: ...


Szia Zoli!

Kösz a linkeket, nagyon tanulságos - pro és kontra is...

Érdekes, hogy az emberek néha mennyire agyatlanul maximalisták. Egy ilyen "filléres" cuccra rátesznek félméteres (és többezer dolláros...) APO-kat, és azt várják, hogy elélvezzenek a teljesítményétől.
Nekem eszembe sem jutna egy max. 200, esetleg 300mm-es telénél hosszabbat rátenni erre a valamire, ami erre a célra még akár lehetne jó is. (Lehet, hogy arra tényleg jó is, még nem tudom.)

A fórumozókkal szemben a GoTo-t én nem hiányolom, már csak azért sem, mert - értelemszerűen - csak Ra-ban tudna működni ("fél-goto")... 200mm alatti fókusz-méretskálán pedig illik ismerni az eget... 8-)

De azon helyből ledobtam a láncot (kipróbálás nélkül is, csak miután kicsit alaposabban megnéztem), hogy egy mobil háromlábra tervezett cuccon a pólusozás után még bármit is macerálni kelljen; pláne, hogy azután tegyem fel rá a gömbfejet és a tulajdonképpeni hasznos tömeget DSLR és teleobjektív (összesen cca. 3-5kg) képében... Agyrém!!! Tutira elmegy a pólusod. Háromlábon, valós, életszerű körülmények között esélytelen. :lol:

A három fogaskerék helyett simán tehettek volna bele egy szíjat, még a forgásirány is azonos lehetett volna; semmivel sem lett volna drágább (sőt, olcsóbb lett volna), és sokat javított volna rajta.

Másrészt egy ilyen kirándulós hátizsákos cucchoz ne kelljen már vezetőtávcsövet kamerástul, vezető-szettet vagy PC-t, meg a fél észlelőházat magammal vinnem... :evil: Ahhoz viszont a +/-15" körülire mért PE túl sok. Nagylátószögnél és alapoptikánál egy-két perces expoval biztosan elég, de nem hinném, hogy 200-300mm-nél és 5 perc expoval is pinpoint csillagokat kapnánk - főleg az előbb említett off-camera pólusozás, és kamera felszerelés után...

A szükséges "elfogulatlan korrektség" ;) kedvéért azt azért hozzá kell tennem, hogy minél kisebbek a méretek (kb. 50-60mm-es csigakerék sugár), annál nehezebb tartani a követés pontosságát... (Ezért pl. a kis dörzsis Fornax sokkal könnyebb helyzetben van a maga 300mm körüli rekta hajtómű sugarával.)

Minden esetre egy misét talán megérhet. Nem tudom. A referenciafotókkal nem tudok mit kezdeni; nem voltam ott a készítésénél, bármit is trükközhettek (pl. betonoszlopra tették háromláb helyett...).
Én olyat vennék, amit csak bedobok a hátizsákba mindenféle plusz elektronika meg bűbáj nélkül, és 200-300mm-ig pontos vezetéssel elvisz egy DSLR-t 5 percig.

(Talán egy TDM-mel kipróbálom majd, de az sem normális, mert egy alig több mint százezres cucchoz ne kelljen már egy duplájába kerülő TDM vagy autoguider, hogy használni lehessen...) :shock:

A Sári Pali féle F10-essel kellene összeereszteni az arénában, ugyanolyan háromlábon, de csak úgy pőrén, bármiféle egyéb gönc, gúnya meg cicoma nélkül... :roll:
Nem kis tétben fogadnék, hogy ez a kis szépség vérezne el. Bár, Isten tudja...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.10.11. 21:05

A kép alapján a fogaskereke minőségéről beszélni lehet,de nem érdemes....

http://www.photosbykev.com/wordpress//w ... C_0069.jpg
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.12. 12:15

Ahhoz képest, hogy egy "kritikán aluli" valamiről beszélünk, nem is rossz képek:
http://www.asztrofoto.hu/adatlap/ijanik
Ha lenne annyi pénzem, akkor egy 25"-os távcsövem lenne egy minimum GM4000HPS mechanikán. A Sári Pali féle F10-es akkor is elvérezne, ha háromlábra tenném. :D Nem azzal kéne ösze hasonlítani,Bár majdnem olyan,csak drágább, hanem mondjuk a Vixen Polarie Star Tracker-el. Amihez szintén kell aranyáron (60 ezer Forint) polustávcső, álvány és vagy ezer kiegészítő, minthogy adnak hozzá egy szaros iránytűt.
Bár az F10 is hasonló mechanika, azért egy-két kategóriával feljebb van, persze minőségben is. Szerintem. Árban inkább a Vixenhez van közelebb.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Figlár 2014.10.12. 12:49-kor.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.12. 12:36

Figlár írta:Ahhoz képest, hogy egy "kritikán aluli" valamiről beszélünk, nem is rossz képek: ...


Úgy látom, nem olvastad el, amit írtam.

Az idézett weboldalon az F10-zel 200mm-es fókuszú képek is vannak, míg a tárgyalt mechanikával 11-20 és 50mm. Legalábbis eddig.

Az pedig, hogy az F10 pontosabb követésre képes, nem érzelmi kérdés, csak egyszerű fizika. Annak a rekta hajtókar-hossza kb. 200-300mm, míg a SW esetében ez kb. 40mm lehet (csigakerék sugár). Ugyanakkora eltérés a kerületen sokkal kisebb tgα vezetési hibát okoz.

Ráadásul annak - ha jól tudom - külső pólustávcsöve van, azaz nem kell a pólus beállítása után még felszerelni az egész fotós cuccot, elbarmolva ezzel a korábban beállított pólus-helyzetet.

De mindezzel együtt is lehet használható ez a cucc; még nem próbáltam, így gyakorlati véleményt sem mondhatok. Csak vannak félelmeim...

De ha Te szerelmes vagy belé, akkor uccu neki, vedd meg, és hajrá!
Legalább eggyel több - remélhetőleg korrekt és elfogulatlan - véleményt olvashatunk róla...

Ezt a mondatodat viszont nem értem, bocs:
"A Sári Pali féle F10-es akkor is elvérezne, ha háromlábra tenném."


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.10.12. 12:57

Attila írta:
Figlár írta:Ahhoz képest, hogy egy "kritikán aluli" valamiről beszélünk, nem is rossz képek: ...


Úgy látom, nem olvastad el, amit írtam.

Az idézett weboldalon az F10-zel 200mm-es fókuszú képek is vannak, míg a tárgyalt mechanikával 11-20 és 50mm. Legalábbis eddig.

Az pedig, hogy az F10 pontosabb követésre képes, nem érzelmi kérdés, csak egyszerű fizika. Annak a rekta hajtókar-hossza kb. 200-300mm, míg a SW esetében ez kb. 40mm lehet (csigakerék sugár). Ugyanakkora eltérés a kerületen sokkal kisebb tgα vezetési hibát okoz.

Ráadásul annak - ha jól tudom - külső pólustávcsöve van, azaz nem kell a pólus beállítása után még felszerelni az egész fotós cuccot, elbarmolva ezzel a korábban beállított pólus-helyzetet.

De mindezzel együtt is lehet használható ez a cucc; még nem próbáltam, így gyakorlati véleményt sem mondhatok. Csak vannak félelmeim...

De ha Te szerelmes vagy belé, akkor uccu neki, vedd meg, és hajrá!
Legalább eggyel több - remélhetőleg korrekt és elfogulatlan - véleményt olvashatunk róla...

Ezt a mondatodat viszont nem értem, bocs:
"A Sári Pali féle F10-es akkor is elvérezne, ha háromlábra tenném."


MDA

Bocsi, kiegészítettem a mondani valómat lentebb, csak korán válaszoltál. :)
Nem vagyok híve ezeknek a minivalamiknek. Így szerelmes sem vagyok beléjük. Egy Forintot nem adnék ki értük. Ugyn úgy mint neked, nekem is vannak félelmeim. :) De mint írtam, a Fornax azért egy magasabb minőséget képvisel. Igy többe is kerűl. Az áráért, annak aki lát benne fantáziát, nem biztos hogy olyan rossz megoldás.
Üdv: Géza
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.10.12. 13:13

Figlár írta:... Nem vagyok híve ezeknek a minivalamiknek. ...


Igen, a csillagászati fotózás egy precíz "meló", ami feltételez a tervezők/gyártók részéről bizonyos fizikai/mechanikai ismereteket, és korlátok figyelembe vételét.
Én "csak" méregetni szoktam az égen, ami egy kissé más műfaj, az ég természetfotózása nem az én világom (legalábbis még... ;) ), pl. Éder Iván és mások biztosan sokkal többet tudnak erről mondani.

Viszont magam is szívesen vásárolnék (előbb-utóbb) egy "hátizsákos" szerelést, azaz egy "minivalamit", amivel - kis túlzással - fel is futhatok egy hegyre, és a fenti korlátok figyelembe vételével nyugodtan és megbízhatóan fotózhatom vele az eget. Ezért követem a témát - már amennyire tudom.

Az biztos, hogy minél kisebb valami, annál nehezebb precizitást elvárni tőle. Nézd meg: minden komolyabb gyártó (pl. AP) mechanikájánál a rekta csigakerék mindig nagyobb, és több fogú, mint a dekli. Ha nem így van, akkor kiemelt jelentőséget kapnak az elektronikai beavatkozások (autoguider, TDM), amik viszont megdrágítják az olcsónak szánt cuccok használatát.

Egyelőre egyiket sem "írom le" magamban, de kidobni nem akarok sem 50ezer sem 200ezer forintot...
Egyet viszont ne felejtsünk el: a perpetuum mobile a gazdasági életben sem működik. Azaz valóban precíz cuccokat fillérekért nem lehet kapni. Persze nem ritkán meg a ló túloldalán vannak a gyártók, és a jó mechanikákat meg "indokolatlanul" drágán adják, legalábbis szerintem... Én úgy látom, nagyon hiányzik a "középmezőny": jót és megbízhatót, tolerálható áron. :roll:

Lehet, hogy ez a SW lesz az első kivétel...? Majd meglátjuk.
(De eddigi ismereteim alapján egyelőre több a félelmem vele kapcsolatban, mint pozitív várakozásom.) :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”