Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.07.28. 16:33

Ez igen, szép munka!
Modernizált hajtással nagyon szépen fog "muzsikálni" ez az újjászületőfélben levő mechanika!
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.01.27. 17:31

Sziasztok!
Jobb híján ide írom, nem találtam olyan témát, hogy elajándékoznivaló motyó. :lol:
Ha valakinek kell esetleg tápellátásnak, szívesen odaajándékozom a következő táp adaptereket:
230V/ 19,5V -7,7A (Model: HSTNN-CA27)
230V/ 18,5V-6,5A (Model: PPP016L)
Ha valakinek pont erre fáj a foga, egy "köszönöm szépen" ellenében viheti. ;)
Hatvanban vannak, ha a leendő tulaj erre jár, a kezébe nyomom.
Üdv: Frigyes
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.07. 18:20

Egyszerű,de kitűnő binokulár állvány,véletlenül pillantottam meg az neten . Pár óra alatt el is készitettem , hátra van a csíszolás és festés.Stabil,könnyen jár,alá állhatsz , a zenitet is nézheted ,de le is ülhetsz elé :D

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=31810.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=14211.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=96712.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=39813.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=10714.jpg
http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=65915.jpg
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.08.08. 10:15

devil írta:Egyszerű,de kitűnő binokulár állvány,véletlenül pillantottam meg az neten . Pár óra alatt el is készitettem , hátra van a csíszolás és festés.Stabil,könnyen jár,alá állhatsz , a zenitet is nézheted ,de le is ülhetsz elé :D


Szia!

Jól néz ki, ha dobnál rá egy festést, így kép alapján meg nem mondanám, hogy nem gyári. :)
A párhuzamos pálcák 15x15-ös zártszelvényből vannak? A forgáspontok alá tettél valamit (pl. teflongyűrű)?

Jó lett/lesz, grat!
Üdv: Frigyes
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.08.08. 11:02

Drótból is lehet...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.21. 21:05

Egyéb elfoglaltságok miatt már jó ideje nem fórumoztam, de ettől függetlenül a háttérben tovább foglalkoztam a mechanikámnak a felújításával és annak további korszerűsítésével. A felületkezelést követően az alkatrészek össze lettek szerelve, új csapágyazást kaptak a tengelyek és az elmúlt tél folyamán elkészült hozzá az óramű és annak a kézi vezérlője. A kézi vezérlőről és a meghajtásról következőleg írok és mutatok részletes képet. Ez utóbbi munkálatokban oszlopos szerepe volt Imre barátomnak, aki nélkül ez nem valósulhatott volna meg. Segítségét ez úton is köszönöm! Majd a meglévő ellensúlynak a csőtengelyét cseréltem le egy hosszabbra ill. a korábbi ellensúlyt is nyugdíjaztam. Helyébe most egy fix és egy csúszó súly biztosítja a tubus pontos kiegyensúlyozását. A tengely és az ellensúlyok össztömege 12 kg-ot nyom. Ezek festése még hátra van. A mechanika két tengelyen lévő kézi rögzítő karok és a finom mozgatáson is változtatni kellett némileg, mert a karok össze akadtak bizonyos helyzetben. Következő év első feladata amely átcsúszik az idei évről: a csiga, csigakerék utólagos burkolás fog lenni, amiről annak idején a mechanika készítője nem gondoskodott, vagy talán nem is tartotta fontosnak. Ez az utólagos korszerűsítés igen sok időt felemészt, annál is inkább mivel az adott dolgokhoz kell méretezni az új dolgokat...

Mechanika.jpg

Ellensúlyok.jpg


üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.22. 16:20

Ez olyasmi, mint amit a Távcső Világában alkatrészrajzban is közöltek anno, bár nem teljesen ugyanolyan. Lehet, hogy már írtad, illetve úgy vélekszem, hogy ez egy régi mechanika felújítás alatt. Minden esetre hagyományos megjelenésű, úgyhogy jó látni! :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.22. 21:52

Ennek milyen a csapágyazása, alakul az szépen, csak jó, ha van a háznál eszterga, hegesztő, és hasonlók, úgy több mindent meg lehet csinálni, mint csupasz kézzel. :)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.12.24. 19:59

A rendelkezésre álló információim alapján a mechanikát eredetileg Jávorka Ágoston amatőrtársunk készítette a Felvidéken. Valóban a Távcső Világában közöltekhez hasonlít. Hagyatékból vásároltam a mechanikát egy Gemini 150-es állvánnyal és a 172 mm-es tükrössel. Eléggé viseletes állapotban került hozzám, ezért is döntöttem a mellett, hogy felújítom a mechanikát és a félkész óraművet befejezem. Persze volt olyan személy is, aki azt mondta, hogy nem érdemes foglalkozni az egésszel, mert úgy sem lesz tökéletes, egy csomó ócska vas az egész. Ennek ellenére bele vágtam e nehéz feladatba. Azóta már eltelt több mint egy év és azt mondom, hogy megérte a bele fektetett energiát. Szépen fel lett újítva a mechanika, kapott az egész egy új külsőt és nem utolsó sorban elkészült hozzá az óramű és annak a vezérlője.

DSC_0278.JPG


Persze a mechanikába utólagosan is bele kellett nyúlni, hogy a 172 mm-es tükrös használata során ne ütközzenek össze a kézi kuplungok, finom mozgató karok. De az egész Newton tubushoz készült és nem Yolóhoz. Ez volt az, ami indokolta a némi átalakítását a mechanikának. Megkellett oldani a tubus felfogatását is, mert az is minden volt csak tökéletes nem. Eléggé egy gyenge megoldást választott a készítője, amikor rá tervezte a tubust. Az óramű elkészítése nem ment az egyik napról a másikra. Adott volt a csiga, csigakerék és egy kis motor, amihez meg kellett tervezni a megfelelő áttétel segítségével a kézi vezérlőt és annak az áram ellátását. A csigakerekes mechanika egyenáramú motorvezérléssel készült. Az elkészült vezérlő ismeri a Hold, csillag és a Nap követési sebességét. Ezek sebessége állítható.

DSC_0290.JPG


A meglévő csiga, csigakerék és annak a meghajtását utólagosan burkolni fogom, hogy kevésbé érje őket a por. A kiegészítő áttétel biztosítja azt, hogy minden fordulat után ne ugyan azok a fogak érintkezzenek. Ez biztosítja az egyenletes kopást. Ezzel a fogprofilok egyre pontosabb összecsiszolódását lehetett elérni.

DSC_0287.JPG


üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.12.25. 08:32

Tetszenek az ilyen képek! :)
Nálam most van egy tükör, 170-es, F/6-os, amit Jávorka tükörnek mondanak -gondolom ugyanaz a személy. Azért hozták, mert nem volt elég éles a kép, de a tükörnek nagyon pici hibája van, -gyakorlatilag jó. Ez a tipikus eset, amikor a foglalás miatt nem tud jól dolgozni egy Newton. A tükör vagy 30 éves, segéddel együtt lett megvásárolva, ami szintén jó, sőt, magasan az átlag feletti. Csak ugye a tubus abból készült ami rendelkezésre állt, de itthon, nem Jávorka Úr munkája. (De gondolom egykor készített tubust is.)
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”