EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.04.18. 12:57

Arpstronomer írta:A segítségeteket szeretném kérni mechanika ügyben.
Jelenleg egy EQ3-ason lakik a 150/750-es Newtonom, amivel majd fotózni is szeretnék.
Kérdésem, hogy mennyivel jelentene nagyobb stabilitást az EQ5 ehhez képest? Vagy érdemes már rögtön HEQ5-ben gondolkoznom?

Ha mély-ég fotózásban gondolkozol akkor a vezetés lehetősége miatt goto mechanika kell. EQ-5 Pro goto kezdésnek jó, a HEQ-5 Pro goto azonban kevesebb "fejfájást" fog okozni vezetéskor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.04.18. 14:08

Köszönöm a tanácsod Levi, de a kérdésem nem erre irányult, hanem hogy elég stabilitást ad-e maga az Eq5 (vas), vagy mindenképpen kell-e alá a Heq5 (vas).
Fotózáshoz nem kell goto, hányszor mondjam... :D ;)
Többiek?
Köszi! :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: András » 2012.04.18. 14:24

Arpstronomer írta:Köszönöm a tanácsod Levi, de a kérdésem nem erre irányult, hanem hogy elég stabilitást ad-e maga az Eq5 (vas), vagy mindenképpen kell-e alá a Heq5 (vas).
Fotózáshoz nem kell goto, hányszor mondjam... :D ;)
Többiek?
Köszi! :)


Vaaas??? Rosszacska alu-öntvény: )) Egyszer betekertem a csavart, ami az acéllábhoz szorítja a mechanikát, és az utóbbiból letört/lemorzsolódott egy kis darab: ) Szerintem azt vagy tuningolni kell, vagy inkább a heq5.

Van egyébként eq3 és eq5 is nekem. Hát azt kell mondjam, nincs egy égbekiáltó különbség. Kotyog-lötyög az eq5 (igaz, nem piszkáltam, meg) még talán jobban is szeretem az eq3-at. Legalább kisebb-könnyebb, ugyanazért az élményért. Bár az én tubusom kisebb, rövidebb, de valószínű, hogy nehezebb, mint a tiéd.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.18. 15:42

Nekem volt EQ5-om, tkp szerettem, de a HEQ5 erezhetoen stabilabb.

Nem maga a Goto-sag elony, hanem az, hogy megfelelo portja van (vagy a kezivezerlon, vagy a fejen) a vezeteshez.

Ha fotozni akarsz (gondolom melyeget), akkor tkp a kovetkezo lehetosegeid vannak:
(1) csak orageped hasznalsz, es bizol benne, hogy elegge pontos lesz. (EQ5-on nekem 200/1000-el 30 masodperces expok kb fele lett nem-csikhuzos, kis tuninggal lehet, hogy fel lehet tornaszni 1-2 percre is, de meg akkor is lutri)
(2) egyszeru dualax megoldast hasznalsz, a fomuszer hatan egy vezetovel, szalkeresztes okularral, es szemmel vezetsz, kezzel korrigalsz
(3) egyszeru dualax megoldast hasznalsz, a kezivezerot atalakittatod (legyen benne 0,5x csillagsebesseg a korrekciokhoz es szabvany ST-4 bemenet) es vezetokamerat+szgepet hasznalsz a vezeteshez (saccra kb 50e-el dobja meg a (2)-hoz kepest a dolgot, es kerdes, mennyire lesz eredmenyes, hisz maganak a mechanikanak az esetleges megmunkalasi pontossagahoz, teherbirasahoz nem nyultal)
(4) HEQ5-ot hasznalsz, aminek a Goto verziojaban van megfelelo bemenet a kezivezerlon ill. a mechanikafejen (persze vezetokamera itt is kell, viszont mas atalakitas nem).

--mpt
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.04.18. 15:54

Arpstronomer írta:Sziasztok,

A segítségeteket szeretném kérni mechanika ügyben.
Jelenleg egy EQ3-ason lakik a 150/750-es Newtonom, amivel majd fotózni is szeretnék.
Kérdésem, hogy mennyivel jelentene nagyobb stabilitást az EQ5 ehhez képest? Vagy érdemes már rögtön HEQ5-ben gondolkoznom?

Köszi!


Arpstronomer írta:Köszönöm a tanácsod Levi, de a kérdésem nem erre irányult, hanem hogy elég stabilitást ad-e maga az Eq5 (vas), vagy mindenképpen kell-e alá a Heq5 (vas).
Fotózáshoz nem kell goto, hányszor mondjam... :D ;)
Többiek?
Köszi! :)


Azok közé tartozom akik 150/750-el kezdték a fotózást EQ5-ön, kicsit megpiszkálva alkalmassá lehet tenni erre a feladatra. Azóta váltottam HEQ5-re, és nagyon nagy a különbség nem csupán a stabilitását és felépítését tekintve, hanem a vezethetőséget figyelembe véve is. Az EQ3 és EQ5 között nem érdemi a stabilitásbeli különbség egy ekkora tubusnál. Fotózáshoz tényleg nem kell a go-to, de az ST-4-es port igen, alapból a go-to mechanikák rendelkeznek ilyennel, bár most már az ST-4-el is ki lehet egészíteni az alap mechanikát.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.04.18. 16:11

Arpstronomer írta:Köszönöm a tanácsod Levi, de a kérdésem nem erre irányult, hanem hogy elég stabilitást ad-e maga az Eq5 (vas), vagy mindenképpen kell-e alá a Heq5 (vas).
Fotózáshoz nem kell goto, hányszor mondjam... :D ;)
Többiek?
Köszi! :)

Akkor nem voltam egyértelmű: "a vezetés lehetősége miatt goto mechanika kell. EQ-5 Pro goto kezdésnek jó, a HEQ-5 Pro goto azonban kevesebb "fejfájást" fog okozni vezetéskor."
Valóban, goto funkcióra nincs szükség, csak a nem goto mechanikákon nincs ST-4 bemenet gyárilag. De ezt fentebb már részletezték.

Amúgy ha a teherbírást nézzük EQ-3 és EQ-5 között elég nagy a különbség: egyrészről az EQ-5 acéllábas, másrészről az EQ-3 dec tengelye elég nevetségesen rövid, hosszabb tubusok alatt igencsak mozog. De ahogy irtuk, a teherbírás fotózásnál egy dolog: a precizitás talán még fontosabb: még senki nem bánta meg hogy EQ-5-jét HEQ-5-re cserélte. Ha vezetésre kerül a sor, nem mindegy hány éjszakát ront el az ember a vezetés hibája miatt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.04.18. 18:42

No, ez így már világos, köszönöm mindenkinek! :)
Nem vagyok nagy híve a túlzottan automatizált dolgoknak, valahol elvész a dolog varázsa, ha egy gép mindent megcsinál helyettem. A bemozdult felvételek otthoni kiválogatása már része lett a képfeldolgozásomnak :) így az Mpt által javasolt [1]-es, esetleg [2]-es megoldást fogom használni (eddig az [1]-es volt, rövid expozíciókkal).

Akkor az út: Kipróbálom az EQ3-al a berendezést, elbírja-e, mennyire mozog, hány használható expó lesz. Ha viszont nem, akkor nincs sz@rozás és HEQ5-re spórolok. Csak lenne már jó idő... :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.04.18. 19:04

Nemsokára jön a SkyWatcher EQ8. Bitang egy jószág lesz... :)
http://stargazerslounge.com/attachments ... y-eq82.jpg

"Key features include a 50 Kg payload capacity, stable pillar-tripod design allowing height adjustment between 0.75 and 1.0 m, high resolution direct-drive stepper-motors to reduce backlash and new patented dual-encoder technology "for perfect harmony between manual handling and automated Synscan driven operation, never losing the position". It also promises new driver software with AUTOHOME, PPEC and hardware that is compatible with the established Synscan handset and a new starchart driven Synscan Tour handset.

No news yet of price or launch date but we are 'guessing' around £4k and a launch around the last quarter of this year (please don't hold us to that)"
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.04.22. 14:54

Arpstronomer írta:Nemsokára jön a SkyWatcher EQ8. Bitang egy jószág lesz... :)
http://stargazerslounge.com/attachments ... y-eq82.jpg

Jól néz ki. Remélem, nem lesz nagyon "kínai".
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”