Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.07.02. 21:36

B3t3lg3use írta:... Most építek egy kisebb csillagvizsgálót a kertbe, de már fejben a műszert tervezgetem bele... :) ...(Csak az asszony meg ne tudja.. :lol: )
Előbb - utóbb megtudja, és akkor annyi....
Ne kapkodd el! Egy állandó helyre telepített távcsőnél minden körülményét előre alaposan át kell gondolni! Jó lenne, ha itt a fórumon bemutatnád a skicceket, rajzokat és a hozzászólásokat is figyelembe véve döntenél a végén. 2-3 hónapot rá kell szánni, az biztos. Többen építettek már hasonlót, és az sem árt, ha néhányat meglátogatsz és elbeszélgetsz az alkotókkal. Türelem, pontos tervek, és feltehetően sok pénz kell hozzá. El kell dönteni, hogy mire legyen alkalmas, és az mennyire elégíti ki a mostani és távlati igényeidet. Esetleg a gyerekekre, ismerősökre, barátokra is gondolni kell, hacsak nem valami komoly kutatási célra kell. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
B3t3lg3use
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.11.06. 19:03

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: B3t3lg3use » 2015.07.03. 19:24

Imre írta:
B3t3lg3use írta:... Most építek egy kisebb csillagvizsgálót a kertbe, de már fejben a műszert tervezgetem bele... :) ...(Csak az asszony meg ne tudja.. :lol: )
Előbb - utóbb megtudja, és akkor annyi....
Ne kapkodd el! Egy állandó helyre telepített távcsőnél minden körülményét előre alaposan át kell gondolni! Jó lenne, ha itt a fórumon bemutatnád a skicceket, rajzokat és a hozzászólásokat is figyelembe véve döntenél a végén. 2-3 hónapot rá kell szánni, az biztos. Többen építettek már hasonlót, és az sem árt, ha néhányat meglátogatsz és elbeszélgetsz az alkotókkal. Türelem, pontos tervek, és feltehetően sok pénz kell hozzá. El kell dönteni, hogy mire legyen alkalmas, és az mennyire elégíti ki a mostani és távlati igényeidet. Esetleg a gyerekekre, ismerősökre, barátokra is gondolni kell, hacsak nem valami komoly kutatási célra kell. Üdv. Imre


Kérésed számomra parancs. Keményfából félig meddig elkészült a torony váza. A padlózat 4 m magasan lesz, 250*250cm. 5 centi vastag pallókból lesz a padlózat, az oldal falak osb lapokból. A tetőt úgy tervezem, hogy belülről 2 oldalra lehajthatós lesz. A tető lejtése 7 fok lesz, mégpedig úgy, hogy az egyik oldal 90cm a másik 120cm. Én egyébként polikarbonát lemezre gondoltam. Ha pl. egy Flex-Dobson lesz benne, akkor még centizgetni se kell a tető lehajtásánál.
Mellékelek két képet. Az egyik a már meglévő váz, a másik a tervezett felső rész.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Hulmán Péter
Orion XT8 200/1200
7mm Tele Vue Nagler
Orion Shorty 2x barlow
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.07.03. 22:06

Látni komolyan gondolod. Ám 4m magasban remegősnek érzem a dolgot. Nem tudom elképzelni a stabilitást. Az állványokkal sokszor kínlódom, soha nem elég stabilak.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.07.03. 22:09

B3t3lg3use írta:.... Keményfából félig meddig elkészült a torony váza. A padlózat 4 m magasan lesz, 250*250cm. 5 centi vastag pallókból lesz a padlózat, az oldal falak osb lapokból. A tetőt úgy tervezem, hogy belülről 2 oldalra lehajthatós lesz. A tető lejtése 7 fok lesz, mégpedig úgy, hogy az egyik oldal 90cm a másik 120cm. Én egyébként polikarbonát lemezre gondoltam. Ha pl. egy Flex-Dobson lesz benne, akkor még centizgetni se kell a tető lehajtásánál.
Mellékelek két képet. Az egyik a már meglévő váz, a másik a tervezett felső rész.

Azt hittem, hogy egy vadászles lesz, amikor megláttam a képet. ... Tanácsoltam, hogy keress fel néhány társunkat, akik már építettek kerti csillagnéző helyet, és beszélgess el velük. Alaposan nézegessed meg, hogy ők hogy csinálták. Szerintem tisztázni kellene, hogy mire legyen alkalmas, és mik az igényeid! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.07.04. 00:48

E rettenetesen INOG!!!
Mi itt , a csillagászatban ívmásodpercekről beszélünk, ez a szerkezet alapból fokokat inog!

Miért nem elég a földre telepíteni egy atombiztos beton tuskóra? Ha van pár fa, ami bezavar, nem gond, az égbolt óránként 15 fokot forog...
B3t3lg3use
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.11.06. 19:03

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: B3t3lg3use » 2015.07.04. 08:16

Nos én úgy gondoltam a mechanika független lesz az építménytől, csupán a közepén egy "x" átmérőjű lyukon érkezne be az alapja a padlónál. Egy földbe betonozott kimerevített acélcső biztos nem remegne úgy mint maga a váz.
Hulmán Péter
Orion XT8 200/1200
7mm Tele Vue Nagler
Orion Shorty 2x barlow
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.07.04. 09:40

Irigylem az aktivitásod. Kertből kevés helyen látnak teljes égboltot. Ahhoz ki kell települni. A legstabilabb a jó édes anyaföld. Ami fölötte készül már csak kényszer. Abból jobb minél kevesebb, centikként nő az ára is.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.07.04. 13:41

Üdv!
Nekem tetszik!
Vastag OSB lapokból ha borítást kap, akkor mutatós is lesz és kellően merev. Azért némi vas anyaggal én erősítenék rajta, valamint azzal fogatnám össze az OSB-t és belülről merevíteném 40x40-es zártszelvényekkel. Idővel ez az akácfa összeszárad és szétreped.
A mostani állapotot ezért tekintsd egy szabadtéri installációnak.
Dobsonos észlelésre, binoklis kikapcsolódásra jó lesz.
Csak a távcső, egy-két sör és a csillagok. Kell ennél több? :D
B3t3lg3use
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.11.06. 19:03

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: B3t3lg3use » 2015.07.04. 14:09

mizar írta:Üdv!
Nekem tetszik!
Vastag OSB lapokból ha borítást kap, akkor mutatós is lesz és kellően merev. Azért némi vas anyaggal én erősítenék rajta, valamint azzal fogatnám össze az OSB-t és belülről merevíteném 40x40-es zártszelvényekkel. Idővel ez az akácfa összeszárad és szétreped.
A mostani állapotot ezért tekintsd egy szabadtéri installációnak.
Dobsonos észlelésre, binoklis kikapcsolódásra jó lesz.
Csak a távcső, egy-két sör és a csillagok. Kell ennél több? :D


Igazából ez csak egy váz egyelőre, ebből még "bármi" lehet. Nem olyan sürgős a dolog, mert amíg egy komolyabb műszerre összegyűlik a pénz addig bőven van idő. Mire a Jupiter utol éri a Szaturnuszt az égen, addigra már biztos kész lesz. :D
Hulmán Péter
Orion XT8 200/1200
7mm Tele Vue Nagler
Orion Shorty 2x barlow
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2015.07.04. 16:18

Keresd fel Németh Ákost, neki van egy gólyalábra épített csillagvizsgálója 250/1200 Newtonnal, EQ6-on.
Elég sarkalatos volt neki is az oszlop, pedig csak 2 méterre emelte fel a padlószintet.
Győrzámolyon lakik. Készít fa kupolákat is, biztos tud értékes infókkal szolgálni. Egyik évben Tarjánban be is mutatta a csillagvizsgálóját egy előadás keretében.
http://www.observatorymaker.com/?o=gallery_hu
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”