EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.09.17. 19:28

SzarkaLevente írta:Elgörbült a csavar, mivel erőltették. Szét kell kapni a mechanikafejet és kiflexelni a csavart.


Ha szétszeded a mechanika-fejet, akkor nem kell feltétlenül flexszel kivágni az elgörbült csavart, mert simán hozzá tudsz férni a benyúló részéhez, amit kalapáccsal - egy fadarabot a csavarnak támasztva (hogy ne a menetet verd szét) ki tudsz egyenesíteni.

De ettől még a konstrukció ugyanolyan szar marad, mint volt...

Egyébként a jelzett csavar a tengelykereszt vertikális irányú állítására való, amivel az óratengely pólusra állítását kell végezni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.09.17. 23:31

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Elgörbült a csavar, mivel erőltették. Szét kell kapni a mechanikafejet és kiflexelni a csavart.


Ha szétszeded a mechanika-fejet, akkor nem kell feltétlenül flexszel kivágni az elgörbült csavart, mert simán hozzá tudsz férni a benyúló részéhez, amit kalapáccsal - egy fadarabot a csavarnak támasztva (hogy ne a menetet verd szét) ki tudsz egyenesíteni.

Ez is egy megoldás. Legrosszabb esetben marad a flex :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.09.18. 09:05

Szia Lóránt!

A fej túloldalán a vele szemben levő ugyanilyen csavart fellazítottad?
Ha az rendesen tekerhető, engedj rajta jópár fordulatot, és akkor emennek mennie kell befelé, mert a kifelé álló menetrészt nem látom görbültnek. A két csavar egymással szemben dolgozik, ha az egyiket kifelé csavarod csak akkor tudod a szemben lévőt befelé csavarni. Ezzel a két csavarral lehet a fej dőlését az égi pólusnak megfelelően állítani és egymás felé szorítva rögzíteni.
Kizártnak tartom, hogy egy ilyen átmérőjű csavar mindkét végén annyira elgörbüljön, hogy semerre sem mozog. Ráadásul a belső végek zárt helyen vannak, így azok a menetrészek nem sérülhetnek. Más lesz itt a gond.
Vedd le a fejet az állványról, és nézzél bele alulról, hátha látsz valami bibit.

Üdv
Gábor
Lóránt
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.09.09. 19:59

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Lóránt » 2014.09.20. 15:47

Háát!
Először is köszönöm a tanácsokat!
trükkös volt. Leszereltem mindent róla, de a csavar nem mozdult, végül egy masszív fogó adott némi plussz erőkart és így már kinnt is volt. alább a fotó a csavarról.
Annak volt igaza, aki szerint a csavar meggörbült, gyakorlatilag "s"-alakú a képen nem látszik, de
a túloldalán nincs már menet, talán ennek volt köszönhető az a sok vasreszelék a csavaron.

Kérdés! ezt hogy? Tehát minek köszönhető, hogy az a csavar így mértékben meggörbül?
(összeszerelt állapotban tárolás? hosszútávon okoz ilyet?)
ó igen és még egy kérdés... az egész cucc nagyon feszesnek tűnik...
nemtudom, hogy csak a csavarral mozdul ez a jó?
Vagy szabadon kézzel lehetne forgatni? (csavarok nélkül)
M 8x70 8.8 csavarral helyettesíthető?
20140920_143714.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.09.20. 19:28

Szia!
Én még nem láttam élőben ilyen mechanikát, de a ha M8 -as menet van benne, akkor lehet pótolni az említett másik csavarral. A csavar gondolom a rekta magasságát állítaná. Valószínűleg azért görbült el, mert erőltették, feltehetően nem biztosították a csapágyház szabad mozgását. (Gondlom az rögzíthető). Az is lehet, hogy ütés érte.
Láttam már pár műszaki dolgot, jól, és kevésbé jól sikerülteket is, de azt is láttam, hogy végzetesen érzéketlen kezekben a legjobb holmik se jók feltétlenül. Lehet, hogy a nem átgondolt kezelés eredménye az elhajlott csavar, függetlenül a konstrukció minőségétől. (Nem ismerem, nem nyilatkozom.)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.09.21. 10:06

Lóránt írta:Háát!
Először is köszönöm a tanácsokat!
trükkös volt. Leszereltem mindent róla, de a csavar nem mozdult, végül egy masszív fogó adott némi plussz erőkart és így már kinnt is volt. alább a fotó a csavarról.
Annak volt igaza, aki szerint a csavar meggörbült, gyakorlatilag "s"-alakú a képen nem látszik, de
a túloldalán nincs már menet, talán ennek volt köszönhető az a sok vasreszelék a csavaron.

Kérdés! ezt hogy? Tehát minek köszönhető, hogy az a csavar így mértékben meggörbül?
(összeszerelt állapotban tárolás? hosszútávon okoz ilyet?)
ó igen és még egy kérdés... az egész cucc nagyon feszesnek tűnik...
nemtudom, hogy csak a csavarral mozdul ez a jó?
Vagy szabadon kézzel lehetne forgatni? (csavarok nélkül)
M 8x70 8.8 csavarral helyettesíthető?
20140920_143714.jpg

A mechanika fej alján van egy pecek, elől-hátul egy-egy olyan csavar támasztja mint amit kivettel. Ezekkel tudod a mechanika fejet dönteni: a gond akkor van ha az egyik csavart túlságosan meghuzod. Nem tudja eltolni a pecket mivel a másik oldalon megtamasztja a másik csavar ezért nem tud mást csinálni mint elgorbul.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2014.09.21. 21:51-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2014.09.21. 19:51

Azért ennek a csavarpárnak az elgörbítéséhez jó kondi kell és nem kisebb barbárság.(vagy lekvárból van a csavar anyaga)
Szerintem inkább dobott egy hátast a cugehör és a csavaron landolt,de ez a lényegen nem változtat.
A lényeg, hogy annyira nem kell megtépni, mint pl. az autókon a kerékcsavart. Ha ez a két szemközti csavar fel van lazítva a fejet elméletileg kézzel is lehet billenteni, igaz kicsit szorulósan.
Ugyanez az elv a fej vízszintes irányú elfordításánál a két kisebb szembenálló csavarpár esetén, amelyek a horizontális beállítást szolgálják. Ha az alsó nagy rőgzítőcsavart kiveszed, és leemeled az állványról a fejet, akkor a fészkének a peremém találsz egy bütyköt. A két kisebb vízszintes csavar ezt a bütyköt fogja közre, és ezen támaszkodva állítják a fej horizontális helyzetét. Ha a beállítás megvan, mindkét csavarpárt egymással szemben le kell "kontrázni" (de nem vadul, csak szorosan), így rögzítenek.

Üdv
Gábor
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.09.21. 20:26

gvm57 írta:Azért ennek a csavarpárnak az elgörbítéséhez jó kondi kell és nem kisebb barbárság.(vagy lekvárból van a csavar anyaga) ...


Ezzel vitatkoznék (mármint az első mondattal; a lekvárra vonatkozó rész stimmel...).

A probléma az, hogy a csavar vége nem merőlegesen támadja a felöntést (a Levente által "pecek"-nek nevezett kiálló részt), hanem ferdén (kb. 45°körüli szögben). E miatt könnyen félrenyomja a szemközti csavar, ami viszont közel merőlegesen áll a felöntés másik felületéhez képest, így nem érezni, hogy mikor van kellően megszorítva, és mikor nyomja már el a másik csavart. Simán el lehet hajlítani; még csak erőlködni sem kell hozzá...

Szar az egész megoldás, úgy ahogy van. Én úgy oldottam meg, hogy tettem egy másik "pecket" is az öntvényre, hogy az én szélességi körömön mindkét csavar merőlegesen nyomja a saját "peckének" a felületét.

Valamelyik Meteorban írtam is egy kétrészes cikket róla. Az EQ mechanikák mind szarok, kivéve a legújabb típusokat (Az-EQ6 és EQ8). Csak jelentős bőrözéssel lehet használható vasat csinálni belőlük.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.09.21. 23:18

Attila írta:
Ezzel vitatkoznék (mármint az első mondattal; a lekvárra vonatkozó rész stimmel...).

A probléma az, hogy a csavar vége nem merőlegesen támadja a felöntést (a Levente által "pecek"-nek nevezett kiálló részt), hanem ferdén (kb. 45°körüli szögben). E miatt könnyen félrenyomja a szemközti csavar, ami viszont közel merőlegesen áll a felöntés másik felületéhez képest, így nem érezni, hogy mikor van kellően megszorítva, és mikor nyomja már el a másik csavart. Simán el lehet hajlítani; még csak erőlködni sem kell hozzá...
MDA

Mivel én is átalakítottam ezt a részt, tanusíthatom hogy igaz amit írtál. Én is raktam bele "pecket". :D
Üdv: Géza
Bakos Béla
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.11.20. 16:19

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Bakos Béla » 2014.10.08. 10:55

Sziasztok!
Nem találtam jobban illeszkedő topicot a következő kérdéshez:

Teleobjektíves csillagfényképezéshez ultra hordozható EQ mechanika érdekelne. Van-e valakinek ilyen, milyen típus, mik a tapaszalatok?

Köszönöm: Bakos Béla
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”