ES 102ED/127ED

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.08. 09:47

Nyilván fontos az alapanyag (most elsősorban az üvegekre gondolok), de alapvetően nem annyira a márkanév a lényeg, ami az optikát illeti. Én egy közepesen rossz optikát fogtam ki (SW), egy Lengyelországban élő kolléga még rosszabbat (szintén SW). Anti_45 fórumtársunk Omegon-ból fogott ki egy pocsékot. Mindegyik ment Kurucz Janihoz újrapolírozásra (és még sorolhatnám). A legrosszabb viszont egy Orion tükör volt, amit még ő sem tudott megmenteni. Ankalimon és D.Laci kollégáknak viszont jó üvegek jutottak, pedig mindkettő SW!!!
Szóval ha optikákról van szó, nem érdemes márkanevekben gondolkodni, hiszen nincs két egyforma optikai minőségű távcső még ugyanazon márkanév alatt sem. Inkább arra buzdítanék mindenkit, hogy olyan optikai rendszert válasszon, aminek "gatyába rázásához" van itthon, kis hazánkban szakember, ha esetleg "félkész" lenne a cucc. Én ugyanis már nem bízom a garancia érvényesítésben, bocs... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.08. 11:56

Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok stb, bár a képe bolygókra szerintem rendben volt.
Utána vettem egy Bresser 152/760-as refraktort, ez már minőségibb anyagból volt összerakva, szép volt a képe, Jupiteren, Vénuszon nagyon színezett, egyébként a lencséje akromáthoz képest nagyon jó volt. De nagy, nehéz tudus, nem lehet vele kitelepülni, Budapest mellett meg olyan erős a fényszennyezettség, hogy nem lehet maxolni a tubus tudását.
Eladtam, most valami kitelepülős, akár fotózásra is jó kisebb apot keresek. Kisebb állvány, könnyebb mechanika, hordozható tubus a cél. De mindig, mindenhol kompromisszumokba botlik az ember. Ha kicsi, könnyű, akkor nincs elég fénygyűjtés, vizuálisan kevés, ha nagy, akkor nehéz hordozni és nagy, nehéz állvány kell hozzá. Szóval kinéztem a SW ED 80/600-at, arról sokan jókat írnak, sokan meg legagyizzák, hogy kínai szar. Persze ez utóbbi általában az elitista heavy userektől jön.
A magyar boltokban nem nagyon van más márka, szóval elkezdtem nézelődni EU-s webshopokban. Egyrészt számomra meglepő, hogy mennyire sok márka elérhető (néhányat ismerek, mások teljesen újak számomra), másrészt nagyon sokféle az anyagösszetétel, üveg, váz stb, nehéz eligazodni. Ha már a témánál maradunk, én az Explore Scientific 80/480-as tubusát néztem ki vagy az eggyel nagyobb 102/714-et. Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest. Erre tudtok valamit mondani? Illetve a TS Optic, Tecnosky, Vixen, Willams Optic márkák a SW-hez és ES-hez képest mit tudnak nyújtani a pénzért?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.08. 12:04

Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest.
FPL-51 üveg abbe szám szerint, vagyis szerényebb anyag mint az FPL-53.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.08. 12:08

popey37 írta:
2022.02.08. 01:06
D.Laci írta:
2022.02.07. 16:46
mudlee írta:
2022.02.07. 12:49
Értem, köszönöm. És de, akár kéttagú ED is lehet, persze. De pont ezért írtam, hogy egyelőre csak információt gyűjtök :)
Amúgy kitaláltam, hogy a naplót, amit vezetni fogok, Péter könyve alapján teszem, mivel az ugye helyből kistávcsövekre van optimalizálva, ha jól tudom, és abban van mindenféle. Nem egyszerűséggel azokon elkezdek végig menni, aztán majd elérek valameddig, és akkor látom, hogy mi a helyzet.

Ha már kéttagú ED, mi az amire gondoltál András?
Kedves mudlee!
Ha már ilyen határozottan elzárkózol az SW termékeitől, én ajánlanám figyelmedbe ezt az ED doubletet:

https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... ta/p,55229

Kicsi, könnyű, komoly teljesítményű és szerintem jó minőségű.
Nekem több Omegon termékem is van és határozottan elégedett vagyok velük.
A mechanikád játszva megbírkózna vele.

D.Laci

ez az elzárkózás pedig alaptalan. a birtokomban lévő 100/900 SW ED apo 0,986 strehl értékkel bír./ van róla jegyzőkönyv is/ igaz, még a régi verzió: kék tubus. de akkor is kinai és hibátlan.
Popey!

Valami hasonlót éltem át kb. 15 éve (igaz, mérési jegyzőkönyv nélkül): nekem az akkori SW 80/600-as modell amerikai piacra gyártott szürke tubusú, ORION feliratú változata volt meg. Optikailag nagyon jó volt, csak sajnos akkoriban a nagyobb átmérő vonzásában éltem, így végül eladtam. Ezt utólag nagyon megbántam, már csak amiatt is, mert úgy hallottam, hogy az egyik későbbi tulajdonosától ellopták azt a tubust. :(
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.08. 12:11

Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok stb, bár a képe bolygókra szerintem rendben volt.
Utána vettem egy Bresser 152/760-as refraktort, ez már minőségibb anyagból volt összerakva, szép volt a képe, Jupiteren, Vénuszon nagyon színezett, egyébként a lencséje akromáthoz képest nagyon jó volt. De nagy, nehéz tudus, nem lehet vele kitelepülni, Budapest mellett meg olyan erős a fényszennyezettség, hogy nem lehet maxolni a tubus tudását.
Eladtam, most valami kitelepülős, akár fotózásra is jó kisebb apot keresek. Kisebb állvány, könnyebb mechanika, hordozható tubus a cél. De mindig, mindenhol kompromisszumokba botlik az ember. Ha kicsi, könnyű, akkor nincs elég fénygyűjtés, vizuálisan kevés, ha nagy, akkor nehéz hordozni és nagy, nehéz állvány kell hozzá. Szóval kinéztem a SW ED 80/600-at, arról sokan jókat írnak, sokan meg legagyizzák, hogy kínai szar. Persze ez utóbbi általában az elitista heavy userektől jön.
A magyar boltokban nem nagyon van más márka, szóval elkezdtem nézelődni EU-s webshopokban. Egyrészt számomra meglepő, hogy mennyire sok márka elérhető (néhányat ismerek, mások teljesen újak számomra), másrészt nagyon sokféle az anyagösszetétel, üveg, váz stb, nehéz eligazodni. Ha már a témánál maradunk, én az Explore Scientific 80/480-as tubusát néztem ki vagy az eggyel nagyobb 102/714-et. Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest. Erre tudtok valamit mondani? Illetve a TS Optic, Tecnosky, Vixen, Willams Optic márkák a SW-hez és ES-hez képest mit tudnak nyújtani a pénzért?
Szerintem nem titok, de Leventéék a makszutov.hu-nál a Bresser hivatalos partnerei, és megkérdezve tőle azt a választ kaptam, hogy ami a Bressernél kapható (beleértve az ES tubusokat), azt tudják neked hozni. Ugyanis a Bresser nem szállít ide. Árról nem tudok.

Ha meg nem megfelelő, akkor astroshop.eu vagy teleskop-services.de

Ne azért vegyél valamit, mert itthon csak az kapható. Szerintem.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.08. 12:16

mudlee írta:
2022.02.08. 12:11
Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok stb, bár a képe bolygókra szerintem rendben volt.
Utána vettem egy Bresser 152/760-as refraktort, ez már minőségibb anyagból volt összerakva, szép volt a képe, Jupiteren, Vénuszon nagyon színezett, egyébként a lencséje akromáthoz képest nagyon jó volt. De nagy, nehéz tudus, nem lehet vele kitelepülni, Budapest mellett meg olyan erős a fényszennyezettség, hogy nem lehet maxolni a tubus tudását.
Eladtam, most valami kitelepülős, akár fotózásra is jó kisebb apot keresek. Kisebb állvány, könnyebb mechanika, hordozható tubus a cél. De mindig, mindenhol kompromisszumokba botlik az ember. Ha kicsi, könnyű, akkor nincs elég fénygyűjtés, vizuálisan kevés, ha nagy, akkor nehéz hordozni és nagy, nehéz állvány kell hozzá. Szóval kinéztem a SW ED 80/600-at, arról sokan jókat írnak, sokan meg legagyizzák, hogy kínai szar. Persze ez utóbbi általában az elitista heavy userektől jön.
A magyar boltokban nem nagyon van más márka, szóval elkezdtem nézelődni EU-s webshopokban. Egyrészt számomra meglepő, hogy mennyire sok márka elérhető (néhányat ismerek, mások teljesen újak számomra), másrészt nagyon sokféle az anyagösszetétel, üveg, váz stb, nehéz eligazodni. Ha már a témánál maradunk, én az Explore Scientific 80/480-as tubusát néztem ki vagy az eggyel nagyobb 102/714-et. Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest. Erre tudtok valamit mondani? Illetve a TS Optic, Tecnosky, Vixen, Willams Optic márkák a SW-hez és ES-hez képest mit tudnak nyújtani a pénzért?
Szerintem nem titok, de Leventéék a makszutov.hu-nál a Bresser hivatalos partnerei, és megkérdezve tőle azt a választ kaptam, hogy ami a Bressernél kapható (beleértve az ES tubusokat), azt tudják neked hozni. Ugyanis a Bresser nem szállít ide. Árról nem tudok.

Ha meg nem megfelelő, akkor astroshop.eu vagy teleskop-services.de

Ne azért vegyél valamit, mert itthon csak az kapható. Szerintem.
Ezt találtam a refraktorokról, hátha valakinek hasznos, nekem elég összeszedettnek tűnik
https://www.dropbox.com/s/bgfoalq0umf11 ... s.pdf?dl=0
Marad még pár kérdésem továbbra is,
Egy SW 80/600-as FPL-53-as üveggel jobb lenne, mint egy Explore Scientific HOYA FCD-1-es üveggel?
Mi a helyzet a többi felsorolt gyártóval, az SW-hez képest hol helyezkednek el?
Leventéék a Bressertől nem Bresser márkájú távcsöveket is beszereznek?
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.08. 12:19

Lovász András írta:
2022.02.08. 09:47
Nyilván fontos az alapanyag (most elsősorban az üvegekre gondolok), de alapvetően nem annyira a márkanév a lényeg, ami az optikát illeti. Én egy közepesen rossz optikát fogtam ki (SW), egy Lengyelországban élő kolléga még rosszabbat (szintén SW). Anti_45 fórumtársunk Omegon-ból fogott ki egy pocsékot. Mindegyik ment Kurucz Janihoz újrapolírozásra (és még sorolhatnám). A legrosszabb viszont egy Orion tükör volt, amit még ő sem tudott megmenteni. Ankalimon és D.Laci kollégáknak viszont jó üvegek jutottak, pedig mindkettő SW!!!
Szóval ha optikákról van szó, nem érdemes márkanevekben gondolkodni, hiszen nincs két egyforma optikai minőségű távcső még ugyanazon márkanév alatt sem. Inkább arra buzdítanék mindenkit, hogy olyan optikai rendszert válasszon, aminek "gatyába rázásához" van itthon, kis hazánkban szakember, ha esetleg "félkész" lenne a cucc. Én ugyanis már nem bízom a garancia érvényesítésben, bocs... :oops:
András!

Az a pocsék tükör az angol Orion cég terméke volt? Mert úgy hallottam, hogy az prémium márka. :o Én a Tele Vue Qwik Point vöröspontos keresőjéről vélekedek negatívan. Ez egy neves észak-amerikai cég - ezúttal Kínában legyártatott - terméke. Ennek ellenére a kommersz, idehaza elterjedt szintén kínai vöröspontos keresők jobbak nála (tudom, mert régebben volt olyan is a birtokomban).
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.08. 12:25

Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok stb, bár a képe bolygókra szerintem rendben volt.
Utána vettem egy Bresser 152/760-as refraktort, ez már minőségibb anyagból volt összerakva, szép volt a képe, Jupiteren, Vénuszon nagyon színezett, egyébként a lencséje akromáthoz képest nagyon jó volt. De nagy, nehéz tudus, nem lehet vele kitelepülni, Budapest mellett meg olyan erős a fényszennyezettség, hogy nem lehet maxolni a tubus tudását.
Eladtam, most valami kitelepülős, akár fotózásra is jó kisebb apot keresek. Kisebb állvány, könnyebb mechanika, hordozható tubus a cél. De mindig, mindenhol kompromisszumokba botlik az ember. Ha kicsi, könnyű, akkor nincs elég fénygyűjtés, vizuálisan kevés, ha nagy, akkor nehéz hordozni és nagy, nehéz állvány kell hozzá. Szóval kinéztem a SW ED 80/600-at, arról sokan jókat írnak, sokan meg legagyizzák, hogy kínai szar. Persze ez utóbbi általában az elitista heavy userektől jön.
A magyar boltokban nem nagyon van más márka, szóval elkezdtem nézelődni EU-s webshopokban. Egyrészt számomra meglepő, hogy mennyire sok márka elérhető (néhányat ismerek, mások teljesen újak számomra), másrészt nagyon sokféle az anyagösszetétel, üveg, váz stb, nehéz eligazodni. Ha már a témánál maradunk, én az Explore Scientific 80/480-as tubusát néztem ki vagy az eggyel nagyobb 102/714-et. Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest. Erre tudtok valamit mondani? Illetve a TS Optic, Tecnosky, Vixen, Willams Optic márkák a SW-hez és ES-hez képest mit tudnak nyújtani a pénzért?
Erről jut eszembe, hogy az angol ENS optical oldalát érdemes nézegetni, mert ott szoktak felbukkanni időnként jó refraktorok is, nemcsak SW márkából valók. Ezek többnyire használtak, de jó állapotban vannak. Nemrég egy Takahashi FS-78 tubust adtak el. Csak sajnos az Angliából érkező termékek után úgy tudom most már vámot kell fizetni.

https://ensoptical.co.uk/
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.02.08. 12:34

A tévedés jogát fenntartom,de szerintem ezt úgy kell elképzelni mint a SW esetében: vannak a kommersz,mindenki számára elérhető(megfizethető) típusok és van a prémium kategória:
SW->Espirit, Orion->VX sorozat ill.a prémium optikák.

Vagy nem. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.08. 12:47

Varus írta:
2022.02.08. 12:25
Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok...

Erről jut eszembe, hogy az angol ENS optical oldalát érdemes nézegetni, mert ott szoktak felbukkanni időnként jó refraktorok is, nemcsak SW márkából valók. Ezek többnyire használtak, de jó állapotban vannak. Nemrég egy Takahashi FS-78 tubust adtak el. Csak sajnos az Angliából érkező termékek után úgy tudom most már vámot kell fizetni.

https://ensoptical.co.uk/

Legyetek óvatosak az EU-n kívüli vásárlással!
Már korábban valahol írtam, hogy egy egyszerű adaptert (3,25 "/2") rendeltem a USA-ból a Meade távcsövemhez, mert az Astroshop-ban (20.000Ft) éppen belátható időn belül nem volt, mire megkaptam 38.000Ft lett adóval vámmal.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”