ES 102ED/127ED

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.08. 13:01

Yrkalla írta:
2022.02.08. 12:16
mudlee írta:
2022.02.08. 12:11
Yrkalla írta:
2022.02.08. 11:56
Sziasztok,

Én is hasonló "problémákkal" küzdök tubus terén, mint mudlee. Volt 200/1000-es SW Newtonom, szenvedtem vele, jusztírozni kellett, elmozdult a segédtükör, gagyik voltak a csavarok stb, bár a képe bolygókra szerintem rendben volt.
Utána vettem egy Bresser 152/760-as refraktort, ez már minőségibb anyagból volt összerakva, szép volt a képe, Jupiteren, Vénuszon nagyon színezett, egyébként a lencséje akromáthoz képest nagyon jó volt. De nagy, nehéz tudus, nem lehet vele kitelepülni, Budapest mellett meg olyan erős a fényszennyezettség, hogy nem lehet maxolni a tubus tudását.
Eladtam, most valami kitelepülős, akár fotózásra is jó kisebb apot keresek. Kisebb állvány, könnyebb mechanika, hordozható tubus a cél. De mindig, mindenhol kompromisszumokba botlik az ember. Ha kicsi, könnyű, akkor nincs elég fénygyűjtés, vizuálisan kevés, ha nagy, akkor nehéz hordozni és nagy, nehéz állvány kell hozzá. Szóval kinéztem a SW ED 80/600-at, arról sokan jókat írnak, sokan meg legagyizzák, hogy kínai szar. Persze ez utóbbi általában az elitista heavy userektől jön.
A magyar boltokban nem nagyon van más márka, szóval elkezdtem nézelődni EU-s webshopokban. Egyrészt számomra meglepő, hogy mennyire sok márka elérhető (néhányat ismerek, mások teljesen újak számomra), másrészt nagyon sokféle az anyagösszetétel, üveg, váz stb, nehéz eligazodni. Ha már a témánál maradunk, én az Explore Scientific 80/480-as tubusát néztem ki vagy az eggyel nagyobb 102/714-et. Ezek tripletek elfogagható árban, a külföldi tesztek jókat írnak róluk, kérdés, hogy pl. az essentialhoz tartozó HOYA FCD-1 üveg mit tud mondjuk a SW 80/600-as FPL-53 ED üvegéhez képest. Erre tudtok valamit mondani? Illetve a TS Optic, Tecnosky, Vixen, Willams Optic márkák a SW-hez és ES-hez képest mit tudnak nyújtani a pénzért?
Szerintem nem titok, de Leventéék a makszutov.hu-nál a Bresser hivatalos partnerei, és megkérdezve tőle azt a választ kaptam, hogy ami a Bressernél kapható (beleértve az ES tubusokat), azt tudják neked hozni. Ugyanis a Bresser nem szállít ide. Árról nem tudok.

Ha meg nem megfelelő, akkor astroshop.eu vagy teleskop-services.de

Ne azért vegyél valamit, mert itthon csak az kapható. Szerintem.
Ezt találtam a refraktorokról, hátha valakinek hasznos, nekem elég összeszedettnek tűnik
https://www.dropbox.com/s/bgfoalq0umf11 ... s.pdf?dl=0
Marad még pár kérdésem továbbra is,
Egy SW 80/600-as FPL-53-as üveggel jobb lenne, mint egy Explore Scientific HOYA FCD-1-es üveggel?
Mi a helyzet a többi felsorolt gyártóval, az SW-hez képest hol helyezkednek el?
Leventéék a Bressertől nem Bresser márkájú távcsöveket is beszereznek?
Valahol leirva lattam, hogy a FCD-1 az FPL-51 minoseg sacckb, FCD-100 pedig FPL-53. De itt pl lathatsz reszletes leirast: https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... cuser.html
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.08. 13:15

Varus írta:
2022.02.08. 12:19
András!

Az a pocsék tükör az angol Orion cég terméke volt?
Nem, hanem a távolkeleti. Viszont az általad említettről is vegyeseket hallok. Én biztosan a legolcsóbb tubust venném és azt javíttatnám fel itthon valakivel. Mert ha az ember drágát vesz minőségi tanúsítvánnyal és mégse jó az ég alatt, akkor a pénz is elúszott, meg bizonyítani sem tudom az ellenkezőjét egy egzakt tanusítványnak. Végeláthatatlan jogi hercehurca és a végén úgyse lesz igazam. Interferométerrel azt mér mindenki, amit akar, nem véletlenül ennyire népszerű. A csillagteszt meg csillagteszt, viszont nem egzakt. ;)

A pocsék Orion tükörről is van tanúsítvány: 0,93 Strehl-ről. A laborban bármikor annyi. Az ég alatt meg alig teljesít 0,6-ot. 30 centis, de annyit se mutat a Jupiteren, mint a kis lencsésed. Feszültség van az üvegben. Kuka. Egy kedves barátomé. :(
Szóval még az is lutri, ha az ember olcsó tubust vesz és tuningoltatja: ha feszültség van az üvegben. De legalább akkor bukik legkevesebbet...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.08. 15:33

Az azért már nem semmi, amikor egy mérési jegyzőkönyvnek, vagy egy minőségi tanúsítványnak se hihetünk fenntartás nélkül.
Én nem ilyen világban szocializálódtam! :oops:
Akkor miért is beszélnénk választott tubusról?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.08. 16:26

D.Laci írta:
2022.02.08. 15:33
Az azért már nem semmi, amikor egy mérési jegyzőkönyvnek, vagy egy minőségi tanúsítványnak se hihetünk fenntartás nélkül.
Én nem ilyen világban szocializálódtam! :oops:
Akkor miért is beszélnénk választott tubusról?

D.Laci
Laci, félreértettél. Laborban, egy bizonyos hőmérsékleten TÉNYLEG annyi volt a Strehl, legalábbis jóhiszeműen ezt feltételezem.
DE más hőmérsékleten, sőt változó hőmérsékleten egészen mást mutat a felület! Na, erre varrjon az ember gombot! Még reklamálni sem lehet, mert mindenkinek igaza van. Viszont attól még továbbra is használhatatlan a távcső.
Jani hónapokig vizsgálgatta, mire eldöntötte, hogy nem mer nekiállni. Pedig nagyon szeretett volna belőle valami jobbat kihozni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: ES 102ED/127ED

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.08. 16:42

Lovász András írta:
2022.02.08. 16:26
D.Laci írta:
2022.02.08. 15:33
Az azért már nem semmi, amikor egy mérési jegyzőkönyvnek, vagy egy minőségi tanúsítványnak se hihetünk fenntartás nélkül.
Én nem ilyen világban szocializálódtam! :oops:
Akkor miért is beszélnénk választott tubusról?

D.Laci
Laci, félreértettél. Laborban, egy bizonyos hőmérsékleten TÉNYLEG annyi volt a Strehl, legalábbis jóhiszeműen ezt feltételezem.
DE más hőmérsékleten, sőt változó hőmérsékleten egészen mást mutat a felület! Na, erre varrjon az ember gombot! Még reklamálni sem lehet, mert mindenkinek igaza van. Viszont attól még továbbra is használhatatlan a távcső.
Jani hónapokig vizsgálgatta, mire eldöntötte, hogy nem mer nekiállni. Pedig nagyon szeretett volna belőle valami jobbat kihozni...
Jaj!
Kicsit megnyugtattál, ha így értetted.
Ha Ő nem mert nekiállni, az tényleg kilátástalan lehetett.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”