Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.19. 11:33

pisza írta:
2019.08.19. 09:07


Ahogy Dadan mondja a Macskajajban: "ha valamit nem tudsz megvenni pénzzel, vedd meg TÖBB pénzzel" mélyebben zsebbe nyúlsz és vásárolsz mondjuk egy ilyet:


https://www.orionoptics.co.uk/CT/ct10-10l.html

Üdv: Tisza Csaba
Szép ez a távcső, de mitől tud ez többet, mint a tiéd?
Mi az, hogy ultra Newton?
Egy buta marketing duma, semmi más.
De tényleg szép ez a távcső, na. :)
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.19. 11:56

Na álljon meg a menet. Én nem mondtam egy szóval sem azt, hogy soksok pénzért már nem lehet szart kapni. De lehet, ez egyértelmű, lásd autóknál is ugyanúgy (ha nem jobban) otthagynak az út szélén.

Én csak arra próbáltam rávilágítani, hogy szerintem lehet venni pémium gyári optikát annak, akinek van pénze (lásd MDA nemrég mutogatott linkjét, ahol 4 minőségi osztályból választhatsz egyre több és több pénzért), és hogy ennek örülni kell. :)

Aztán hogy ki mit kezd vele, az más kérdés persze.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.19. 13:16

Tisza csabi köszönöm az elismerésed! :) Az amatőr építésnek egyik lényegére itt a te példád: forgatható tubus, sokat jelent azoknak akik sokat észlelnek.Személyes tapasztalatom az, hogy a komfortos használat hosszú távon döntő tényező egy műszer esetében. Másrészt: nyílván nem épithet mindenki aki csillagászkodni akar ez tény. Egy építés lehetőség sok meglévő körűlményt kíván. Akinek nincs,az persze vehet, és ezt ma már viszonylag olcsón. Ezzel abszolut semmi gond sincs! Viszont az építésben, és annak használata mögött több van. A szigorúan vett észlelő csillagászkodni akar legfőképp; én, mint építő,magát a műszert is nagybecsben tartom annyira ,hogy foglalkoztat a megjelenése, tükrözzön valamit. Elmondható ,hogy a mai műszerek költség hatékony tervezés miatt ,eléggé leegyszerüsödnek; mint maga a felhasznált anyagok mint a megjelenés ,megmunkálás. Érthető, hisz csak így lehet olcson előálítani. Az is igaz ,hogy megfelelően lehet velük művelni ezt a hobbit, persze a tömeggyártásban azért némi kompromisszum és szórással azért kell számolni. És az is igaz, hogy ma is egy jó műszerre, ugyan azok a lehetőségek álnak mint régen. Nevezetessen:vagy nagyon drága, vagy ha ügyes vagy,magad is megcsinálhatod nagyon jóra.-van rá példa! Tehát a mostani helyzet annyival másabb, hogy van egy kereskedelmileg kapható középút ami tényleg jó dolog. De külömbözünk;és az a legszebb ,hogy el tudjuk fogadni ,hogy mindenkinek más és más a fontos. Én szeretem az ember alkotta dolgok sokszinűségét,művésziességét,precizittását, alkotásuk egyediségét. Tarjánban Schloser távcsőve nagy élmény volt sok szemnek,köztük az enyémnek is. Azért kellenek az ilyen szines foltok,mert nappal még nézegeti az ember, sok minden felötlik témaként a fejben. Szóval, nekem nem gondom hogy van egyre több gyári kivitelű műszer, hanem hogy egyre kevesebb az alkotási műremek. Nyilván el fog tünni egy idő után sajnos, de gondoljunk bele abba is, hogy minden szín eltünése egy ilyen palettáról szürkeséget erősitti. A végén csak digitális észlelő lesz saját kis világba burkolózva. És hogy mért gondolom ezt? Elsődlegesen azért ,mert ha csökken az emberek közötti témák,beszélgetési források lehetősége akkor, egy maradandó témánál már inkább versengés,okoskodás lesz vitákkal. Csak szukival lehetne autózni már az mit tud kiváltani csak itt? Ma számos területen tapasztalható tény ez. Tehát nem erőltetésnek szánom ezt,-a monólógá sikerűlt hozzászólást- csak a mostani sokszínű amatőrködés elmúlása miatt tartom úgy, hogy már sajnálva egyre kevesebben épittik saját műszerük. Viszont ne legyen annyira elkanyarodva a topic témájától ,felteszek egy másik műszeremről egy képet. A harmadik bemutásra szánt műszerem ez:
DSC_0868~2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.19. 13:31

István, ettől majd térde estem.... De komolyan..És magamról gondoltam hogy tudok távcsövet építeni (kb 30 db után)
Na ettől nagy a MAGYAR ember!!!!
Paraméterek?

Köszi
Tisza Csaba
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.19. 13:33

Már korábban látható volt ez a műszer de azért ide is beteszem ha már erről szól ez a topic. 80/900-as ragasztott akromát fenyőfa tubusban, Rengeteg réz-bronz anyagok felhasználásával készült. Minden egyes darab saját kidolgozás az optikákon kívül. Egy év élményt adott ennek a megépítése, és bevallom féltem kint használni. A műszer ihletétét a régmúlt idejű távcsövek szolgáltatták, azok elkészítési csodája, kidolgozottsága,művésziessége. A képe sajnos nem valami penge de legalább az objektív sem volt drága. Olcsó hús esete! Az oklik meglévő lencsékből vannak építve, főként Kelner vagy Plössl. Csak nyáron hozom ki néha bolygóra meg holdra kicsit megcsodálni. Messier objektumokra is használható de, mivel lényegesen nagyobb távcsövem is van,ezért kissé csalódás ahoz szokott szemnek. :)
Gyuricza István
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.19. 13:35

Csak még egy gondolat:

TI is látjátok hogy a fennti távcsőbe benne van az építő lelke-szorgalma-vágya-kreativítása. Benne a vasba, rézbe?
Ezt aztán el lehet mondani minden rizsen nőtt sormunkásról?

T.CS
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.08.19. 14:16

pisza írta:
2019.08.19. 13:35
Csak még egy gondolat:

TI is látjátok hogy a fennti távcsőbe benne van az építő lelke-szorgalma-vágya-kreativítása. Benne a vasba, rézbe?
Ezt aztán el lehet mondani minden rizsen nőtt sormunkásról?

T.CS

A magam részéről kompromisszumot kötöttem , egyrészt anno elképzelni sem mertem az AstroCabinet-tel való játszadozáskor hogy valaha is saját csillagvizsgálóm lesz és benne 30cm-es newtonnal , 15cm-es lencséssel meg egyéb csövekkel goto mechanikán , másrészt minden csődarabból , fémhulladékból , réteges lemezből távcsövet fabrikálok :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.19. 14:26

gyuri17 írta:
2019.08.19. 13:33
... A képe sajnos nem valami penge de legalább az objektív sem volt drága. ...
Egy ilyen pazar kivitelű műszerbe feltétlenül jó optika dukálna. Szerintem.
Mintha egy kézi építésű Bugatti-ba egy Trabant motort tennénk: nézegetni szabad, de ne próbáld ki... :oops:

Le kellene cserélni azt az üveget egy jobbra!
Egy 80-as APO (de legalább ED akromát) nem is olyan drága ma már; kínai is lehet, csak előtte teszteld le (legfeljebb kicsit rövidíteni kellene a tubuson).

Viszont a legjobban ez passzolna bele (Zeiss AS 80/840, még három napig elvihető - és egy fokkal még korhűbb is lenne), de ez sajnos drágább, mint egy 80-as APO: https://www.ebay.com/itm/Carl-Zeiss-Jen ... Sw-s5dPomq :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.19. 19:57

Gondolkodtam sokat annó a optikán , dehát Fraunhofer volt az akkori leghíresebb lencsekészítő, egyben az akromatikus párok tudományos alapon megalkotója. Merz kézfogásával az optikák köré méltó koronakén,káprázatos tubusok, mechanikák, óraművek kerűltek alkalmazásra.Az elkészűlt műszerek jól tükrözték a csillagászat,mint tudományok legnagyobbikának misztikus nagyságát. Ezért a megfontolásból döntöttem a hagyományos akromatikus lencsepárnál. Mástéma, hogy már akkor tudták csinálni megfelelő pontossággal, most meg még nem annyira megy ez a gyerekméret. Bocs a gyerekméret miatt!-csak hát na.... a tecnikai fejlődés miiiii! :) Szóval Attila! további felmerülő átalakítások miatt és a fenti gondolatokat egybevéve, ez a műszer így fog már maradni. :) Megjegyzem színi hiba nincs ,hanem inkább gömbi eltérés a probléma.
Csabi!-azért van ott is tudás mint látom,és ha kérhetem, gazdagitsd ezt a topikot a műszereid bemutatásával, még én sem láttam a teljes galerit. :) :) Attila bár jelezted,hogy te nem teszed fel sehova sem az műszereid képét, de én nem tudok elmenni ,hogy legalább megnézzem egyszer.-tiltja a vallásom :) Szóval ha nem tartod tolakodásnak tegyél egy képet! Előre is köszönöm!
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.19. 23:14

gyuri17 írta:
2019.08.19. 19:57
... Attila bár jelezted,hogy te nem teszed fel sehova sem az műszereid képét, de én nem tudok elmenni ,hogy legalább megnézzem egyszer.-tiltja a vallásom :) Szóval ha nem tartod tolakodásnak tegyél egy képet! Előre is köszönöm!
Itt láthatod 52:17-től 57:43-ig: https://www.youtube.com/watch?v=JQnFTvw7Qtg
Néhány fotót felteszek majd ide is, a Csillagvárosba; talán majd inkább a részeiről.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”