Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.21. 22:08

Gratulálok Attila a műszereidhez! Jó ismét, még ha fényképen is látni a műszereidet :-) Bár a személyes látogatásom rövid volt, de mégis hasznos volt. Nincs elfelejtve a újholdas éjszaka ;)

Nagyon szép példája az Attila által bemutatott távcsőnek, hogy házilagos eszközökkel, megfelelő szakértelemmel igen is lehet profi műszert építeni és használni! Minden elismerésem, tiszteletem a tiéd!

Ha Attila belefogsz az öreg G11 generálozásához, gondolj kérlek rám is...a párja itt figyel :mrgreen:
2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.21. 23:00

Köszönöm, fiúk, a kedves szavakat, nagyon jól is esik, de azért maradjunk a realitásoknál...

Nem "profi" műszer ez, csak talán egy precíz amatőr cucc. De még az sem annyira, amennyire szeretném.
Talán azért vagyok szerencsés, mert műszaki ismereteim és tapasztalataim könnyebbé teszik, hogy a hobbimmal összefüggő eszközeimet jobbá tegyem.
De pl. Tuza Feri mechanikája sem egy "tucat-termék", és a kidolgozása is csodaszép Igaz, ő is gépészmérnök... 8-) ).

Ha pl. a kínai konstruktőrök is végeznének csillagászati méréseket, és tudnák, hogy mire kell odafigyelni egy műszer megalkotásakor, akkor nem készülne ilyen sok szemét.

Szerintem.

De ami fontos: észlelni "less than perfect" cuccokkal is lehet!!!


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.08.21. 23:40-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.21. 23:15

Gábor1967 írta:
2019.08.21. 21:54
Többnyire kis fényerejű műszereim vannak, ez alól van egy kivételem. Ez a 146/892 mm-es Newton távcsövem.

DSC_1853.JPG


Főtükre pirex, 1983-ban készült. Használtan vásároltam meg 2011 márciusában a már megépített tubust. Az eredeti heliákus kihuzat állandó szétesése miatt egy SW 2"-os crayfordra lett cserélve. A tubus anyaga vulkánfíber, ami jellegzetes illatot kölcsönöz a tubusnak.

DSC_0330.jpg

A főtükör felületén az elmúlt 30 alatt több mikró karc keletkezett, ezért felülete újra lett polírozva. Ezt követően a segédtükröt cseréltem le egy minőségileg jobb, Antares tükörre.

startest.JPG

Egy gotosított, használtan vásárolt Vixen GP mechanikán használom a távcsövet. A mostani alu lábakat érdemes volna egy fa lábakra cserélnem.
Gratulálok a távcsőhöz.
"Régen" a 2000-es évek elején nagyon álmodoztam egy ilyen
Vixen GP mechanikán.
De csak álom maradt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.21. 23:33

Gábor1967 írta:
2019.08.21. 22:08
Ha Attila belefogsz az öreg G11 generálozásához, gondolj kérlek rám is...a párja itt figyel :mrgreen:
A csapágyakat kell majd cserélnem, mert teljesen beálltak a megkövesedett zsírba (még ma is kapható pótalkatrész a Losmandy-tól!!!), és a csigaorsókra kell majd új léptetőmotoros hajtás. A 400 lépéses motorok már megvannak. :D
A rossz hír, hogy ettől kezdve viszont sajnos már új vezérlés is kell hozzá, mert az eredeti ősrégi Gemini az új motorokat nem tudja meghajtani, és goto-zni sem tud...
Valamint a dekli tengely alá kell magasabb gallér, hogy ne akadjanak össsze a tengelyek. Ilyet - prototípusként, tesztelni - nyomtattam már 3D-s nyomtatóval, és tök jól bevált, de a végleges természetesen fémből (aluból) lesz.
Továbbá a pólus horizontális és vertikális pozíció-állítását kell pontosabbá tenni, mert az már nagyon kilötyögősödött.

Röviden tehát lesz mit bütykölni rajta, de megéri, mert nagyon jól megfogott tengelyei és orsói vannak.

De ha valakinek van pénze, itt gyári új kapható, és full-os, Bluetooth-os vezérléssel és bazi stabil háromlábbal együtt is jelentősen olcsóbb, mint a legkisebb Fornax, vezérlés és láb nélkül...
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Acc ... Mount.html
Bár a Fornax sem rossz (ráadásul hazai termék), de a G-11 precízebb, és a terhelhetősége sem számottevően kisebb.

Nálam ez a legolcsóbb mecha, amiért már érdemes pénzt adni (illetve a kisöccse, a GM-8 is, de az még csak az USA-ból rendelhető, ha igaz). 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.25. 09:55

Gábor1967 írta:
2019.08.21. 21:54
Többnyire kis fényerejű műszereim vannak, ez alól van egy kivételem. Ez a 146/892 mm-es Newton távcsövem.




Gábor szép távcsőved van!
Van itt nálam egy hasonló tubus, és döbbenet, hogy ennyi idő elteltével ilyen erős szaga van. De bevallom ez olyan tetszetős szag!-kb mint az orosz optikai ezközökben az a speciális zsír szag. Visszatérve a műszeredre: tapasztalatom szerint- mivel az én 145/880- as is ilyen,- kimondható ,hogy ez a méret a legjobban kihasználható méret-fókuszarány. Nagyon szép az állapota ennek a komplett műsszernek. Ez a főműszered külömbe és az a másik képen milyem különleges műszer?
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.26. 19:01

Schné Attila 1998-ban készítette el ennek a távcsőnek az optikai elemeit. Ez egy 172/1863 mm-es yoló távcső. Eredetileg a képen látható mechanikával került hozzám 2013-ban, hagyatékból.
SG205231u.jpg
Keszthelyi Sanyi barátom írását olvashatjuk: https://www.mcse.hu/egyesulet/tagjaink- ... -emlekere/

Én a tubust átraktam egy Losmandy G11 mechanikára, amelyen ma is használom. Egy igazi bolygós műszer. Felbontásban egy picit többet ad a méretéből adódóan a 146-os tükörhöz képest. Az eredeti mechanika felújítást követően kapott egy óraművet, amelyen most egy nagyobb műszerem van...
1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.26. 23:51

Hiresen jók ezek a távcsövek. Bár nekem még látni sem sikerűlt élőben ,nem hogy kipróbálni. Gábor jó gondolom, hogy ez a legtöbbet haszlált bolygózó műszered? Az izgalmas külsővel és a mehával nagyon robosztus felépítése van az egész szerkezetnek; de gondolom kell is, mert nehéz lehet a cipelt műszer. Meg kell jegyezzem,hogy néhány kifelyezetten bólygózó műszert amit bemutattak, az mind valamennyire-vagy egészében,- speciális műszerek voltak. Talán néhány drágább gyári APO kivétel. Tehát nem mehetünk el azon tény mellett, hogy a mai dübörgő technikai forradalom közepette még mindig az van; ha igazán jót szeretnénk, akkor magunk kell tovább csiszólgatni a lendő műszerünk részét vagy egészét. De én ennek csak örűlök, mert bennem is ez ébresztett lelkesedésd az építés és a használat iránt. Gratulálok Gábor a 3-ik műszeredhez! Azt hiszem jól számoltam.:)
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.30. 13:40

A 172 mm-es tükrös az amit legtöbbet használok bolygózásra. Ha át kell helyezni egyik helyről a másikra, szétszedem. Mérete, súlya miatt inkább fix elhelyezést igényelne.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.08.30. 14:09

Gábor1967 írta:
2019.08.30. 13:40
A 172 mm-es tükrös az amit legtöbbet használok bolygózásra. Ha át kell helyezni egyik helyről a másikra, szétszedem. Mérete, súlya miatt inkább fix elhelyezést igényelne.

Gábor, én is gratulálok a Yolohoz, neves típus. Az ezekkel a műszerekkel észlelt bolygós megfigyeléseidet szoktad dokumentalni, akár csak szöveges formában is? Ha igen, meg lehet ezeket tekinteni, közlöd valahol? Izgalmas összevetési lehetőség lenne más típusokkal szemben.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.08.31. 19:54

Sziasztok!

Nálam a Corona Borealis győri csillagvizsgálóban ezek a műszerek vannak jelenleg.

Egy részük gyári, más részük egyedi építésű.

Üdv:
Zsolt
CBO_01_2019.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2019.08.31. 20:17-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”