Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.02.17. 08:11

pisza írta:
2021.02.17. 07:38
Sziasztok! Érdekes ez az összeállítás, már csak azért is, mert a kómakorrektort a tükrök leképezési hibáira találták ki. A kómahiba jelen lehet a lencséseknél is, de csak az optikai tengellyel nagyszöget beeső sugarak miatt jöhet létre, ez a mi esetünkben nem lehetséges.
Azért akadtam meg egy kicsit, mert a két aberráció ( a képmező elhajlás, és a kómahiba) teljesen más okok miatt jön létre, és teljesen eltérőek az optikai tulajdonságaik.
Képmező-elhajlás (képdomborúság) oka, hogy a nagy kiterjedésű tárgysík pontjairól a lencse által alkotott kép nem síkban, hanem a lencse görbületéhez hasonló gömbfelületen keletkezik, így a képet felfogó síkban nem keletkezhet a tárgysík minden pontjáról éles kép. Na most ezt hogy hogy korrigálja egy egészen más hibára gyártott korrektor, azt nem értem.

Csaba
Szia Csaba!

Engem nem szokott visszariasztani, ha valami elméletileg nem jó. Inkább kipróbálom magam is, hiszen ha éppen nem is pont erre lett kitalálva, még egyáltalán nem biztos, hogy nem segít a helyzeten. És ez esetben nagyon is sokat segít.
A korrektor nélkül brutális az elhúzás a széleken, korrekrorral meg igen szép lesz a teljes látómező.
Megfejteni én sem tudom, de nekem elég a tény, hogy működik.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.17. 08:36

vgyurma írta:
2021.02.17. 08:11
pisza írta:
2021.02.17. 07:38
Sziasztok! Érdekes ez az összeállítás, már csak azért is, mert a kómakorrektort a tükrök leképezési hibáira találták ki. A kómahiba jelen lehet a lencséseknél is, de csak az optikai tengellyel nagyszöget beeső sugarak miatt jöhet létre, ez a mi esetünkben nem lehetséges.
Azért akadtam meg egy kicsit, mert a két aberráció ( a képmező elhajlás, és a kómahiba) teljesen más okok miatt jön létre, és teljesen eltérőek az optikai tulajdonságaik.
Képmező-elhajlás (képdomborúság) oka, hogy a nagy kiterjedésű tárgysík pontjairól a lencse által alkotott kép nem síkban, hanem a lencse görbületéhez hasonló gömbfelületen keletkezik, így a képet felfogó síkban nem keletkezhet a tárgysík minden pontjáról éles kép. Na most ezt hogy hogy korrigálja egy egészen más hibára gyártott korrektor, azt nem értem.

Csaba
Szia Csaba!

Engem nem szokott visszariasztani, ha valami elméletileg nem jó. Inkább kipróbálom magam is, hiszen ha éppen nem is pont erre lett kitalálva, még egyáltalán nem biztos, hogy nem segít a helyzeten. És ez esetben nagyon is sokat segít.
A korrektor nélkül brutális az elhúzás a széleken, korrekrorral meg igen szép lesz a teljes látómező.
Megfejteni én sem tudom, de nekem elég a tény, hogy működik.
Helyes, pudin próbája az evés. Engem meg az mozgat, hogy a fizikáját is átlássam, mert bosszant ha valamit nem értek. Érdekes, hogy ezekről a neten szinte zéró információ van.
A 20 mm-es APM/Lunt okulárt én is teszteltem egy f/3.9-es Newtonban. (úgy látom a kis lencsésed f/3.8, úgyhogy szinte ugyanaz)
A Newton kómahibáját nagyon szépen korrigálta az okulár, üstökösszerű csillagok a 100 fokos LM-nél az utolsó 10 fok környékén jelentkeztek. Utánna sem volt túlságosan zavaró. Gyakorlatilag a f/4 tükörnél 90 fok látómező perfekt. ( Szerintem ennyivel tud többet a Naaglernél, ott meg 80 fok perfekt. Na csal egy Ethos koppintás :D )
Érdekes, hogy a képmezőgörbület a lencsénél mennyire zavaró ugyanazzal az okulárral.

Csaba
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.02.17. 08:50

Véleményem szerit Gyuri tapasztalása azért mutat működést ezzel a korrektorral, mert a kis lencse már F3,5-ös; így bizonyos, hogy kómával terhelt a kép egy ekkora mezőméreten, amit a 20/100-as APM befogni képes.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.17. 09:45

Imre írta:
2021.02.17. 01:37
Három kérdést szeretnék feltenni. Egy 250 mm átmérővel rendelkező 1250 mm fókusztávolságú Newton rendszerű távcső képalkotása vajon mekkora görbületű felületen ad éles képet? Melyik az az okulár típus, amelyik ezt a görbületet tudja leképezni úgy, hogy a látómező széle és közepe ugyanazon beállítással éles képet adjon egy sík felületre? Hogyan lehet mérni a távcső és az okulár képsík görbületét? Valami egyszerű módszer kellene, hogyha vizsgálódom, akkor valami korrekt adatot is kaphassak az optimális párosítás érdekében. Előre is köszi a választ. Üdv. Imre
Az eddigi tapasztalataim azt mutatják hogy egy F/5-ös Newton fókuszsík-görbülete elenyésző egy ugyancsak F/5-ös lencséséhez képest. Ott ugye inkább kómahiba van, a lencsénél pedig fókuszsík-görbület. Ezt fontos leszögezni. Egyik barátom vásárolt egy 120/600-as akromátot, azután az első adandó alkalommal eladta, mivel a szeme nem tolerálta a hatalmas LM-n belüli élesség különbséget. Azt olvastam, egy F/5-ös Newton egy 2,8 mm-es körben ad diffrakció határoltságon belüli kómamentes képet; ezt "édes folt"-nak is nevezik (természetesen a kör közepe az optikai tengely :D ).

Szerintem az okulárok legerősebb hibája általában az asztigmatizmus. Ez ugye a LM szélét érinti. Ez jellemzően akkora, hogy simán elnyomja a többi hibát. A saját készletenben egyedül a 4 mm-es HD ortho-t nem sújtja, legalábbis észrevehetetlen.

Ha az okulár nem nyújtótaggal van szerelve, akkor egyszerű lupeként használva ellenőrizhetjük, hogy a LM különböző pontjain milyen távol ad éles képet. Például az ES 68, vagy 82 fokos tagjaiban - nagyon helyesen - a távcső felé görbül az okulárok fókuszsíkja, legalábbis a nyújtó tag nélküli okulároknál biztosan. Az ortho-ké picit maguk felé görbül, a Plössl-öké síkra korrigált (de sajnos az olcsóbbakban jellemzően igen nagy az asztigmia).

Tehát a drágább, nagylátószögű okulárok képesek szinte a teljes látómezőn "lekövetni" akár egy fényerősebb távcső fókuszsík-görbületét is. Számomra úgy tűnik, pl. a Televue cég nagyon odafigyel erre. A Plössl okulárjaikat is módosították annak érdekében, hogy erre képes legyen.

Az, hogy egy okulár hogyan reagál egy fényerősebb objektívre: nagyobb asztigmiával, nagyobb "fókusztalansággal", vagy nagyobb kómával, sajnos nem tudom. Lehet, hogy típusonként változó? :?

A távcső fókuszsík-görbületét sajnos nem tudom, hogyan lehet mérni egyszerűen; de gondolom van erre is valamilyen képlet...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.17. 10:01

gyuri17 írta:
2021.02.17. 08:50
Véleményem szerit Gyuri tapasztalása azért mutat működést ezzel a korrektorral, mert a kis lencse már F3,5-ös; így bizonyos, hogy kómával terhelt a kép egy ekkora mezőméreten, amit a 20/100-as APM befogni képes.
Pont ezt akartam írni, csak megelőztél!
Az extrém fényerő miatt már van kóma, azt a korrektor korrigálja, a képsíkgörbületet meg az okulár. Csak így lehet szép egyenletes kép.

Csaba
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.02.17. 10:08

Csabi ez így teljesen müködő elképzelés! :) Csak is így tudom elképzelni. Ezeket az APM-ket amúgyis a divatos fényerős csövekhez tervezhették...
Gyuricza István
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.17. 11:21

pisza írta:
2021.02.17. 07:48
"Hát én találkoztam vele az említett bresserrel. Halalmas különbség volt fókuszban a lm közepe és széle között. Nem mértem, de úgy éreztem mm nagydagrendut kellett állítani a fokuszirozon. Ha az egyiket elesre állítottam a másik rész totál használhatatlan volt. Ezt egy 2"os Lacerta swa 38mm el produkálta."

Zoli, az a Lacerta okulár egy 5 -tagu Erfle okulár, az f/5 ös Bressered képmezőgörbületét az már nem tolerálja. Magasabb minőségű, rendszerű, (és általában drágább) okulárok azért már jobban legyűrik ezt a lencsehibát. Próbáld ki nagyobb nagyításnál, mennyire veszed ott is észre, akár egy sima Plöss-el.

Csaba
Igazából már eladtam mindkettőt. 😃 F/4,5 volt. Pont a kis nagyítás, nagy lm lett volna a cél. 30 körüli fókuszban a komolyabb okularok már nagyon drágák. Most 120/600 még megvan, de azzal is visszaalltam 1,25-re mert a 2-es zenittukorrel vignettal úgyis és ehhez se akartam venni egyébként se 100ezrekert okulárt.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.17. 12:47

vgyurma írta:
2021.02.15. 13:51
Hétvégén összeállt legújabb távcsövem!

A 60/228-as objektívet Gyuricza Istvántól kaptam. Korábban egy binokulár lencséje volt. Egy zenittükörrel, kómakorrektorral és egy nagy látószögű okulárral párosítva 8,5°-os jól korrigált látómezeje van. Mély-ég szűrőkkel kombinálva igen élvezetes látványt nyújtanak benne a nagy kiterjedésű ködök.
Bár távcsőre a legkevésbé sem hasonlít, azt hiszem sokat fogok vele észlelni.
Mint elkötelezett látómező-fetisiszta, azt tudom mondani: engedje meg, hogy aztaq...!

Nekem is van egy hasonló apparát kezdeményem, nemrég vettem egy 62/280-as (MOM) objektíves minitávcsövet, amelyen már van 2"-es okulárfoglalat. Még le kellene rövidíteni a csövet, hogy a zenittükör és esetleg a szűrőváltó is beleférjen az optikai útba. A 25mm/100 fokos okulárral itt is lesz 8,5 fok. A jólkorrigáltság biztos nem lesz teljes, mert használok ugyan egy képsíkkkorrektort, de az nem ilyen rövid fókuszra van tervezve.
124177932_10221405841607992_5682857816030962461_n.jpg
Azon kicsit csodálkozom, hogy a kómakorrektor jó a képsíkgörbület ellen is. Gondolkodtam, hogy érdemes lenne kipróbálni, de mivel nem használok kómakorrektort, eddig ez még nem történt meg. Jó tudni ezt a tapasztalatot.

Nekem vannak elég jó okulárjaim, de azt vettem észre, hogy sem a kómahibán sem a képsíkgörbületen nem segít a legjobb okulár sem. Persze lényegesen korrigáltabb a kép ezekkel, de csak azért, mert az okulár nem tesz hozzá még pluszban optikai hibákat a széleken: egy jó okulárral tényleg "csak" a fő optikai elem hibái látszanak.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.17. 13:00

kazi írta:
2021.02.17. 11:21
Igazából már eladtam mindkettőt. 😃 F/4,5 volt. Pont a kis nagyítás, nagy lm lett volna a cél. 30 körüli fókuszban a komolyabb okularok már nagyon drágák. Most 120/600 még megvan, de azzal is visszaalltam 1,25-re mert a 2-es zenittukorrel vignettal úgyis és ehhez se akartam venni egyébként se 100ezrekert okulárt.
Hm. Nekem még nem tűnt fel, hogy vignettálna a 2"-es zenittükörrel, pedig nálam még egy szűrőváltó is van a zenittükör előtt.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.17. 13:12

pisza írta:
2021.02.17. 10:01
Az extrém fényerő miatt már van kóma, azt a korrektor korrigálja, a képsíkgörbületet meg az okulár. Csak így lehet szép egyenletes kép.

Csaba
Nem hiszem, hogy az okulárok lényegesen korrigálnák a képmező görbületet: használok egy külön vizuális képsík korrektort, és ez az optikai elem nagyon érzékeny a fókusztávolságra: a különböző fókuszú távcsövekben (pár miliméteres pontossággal) más-más helyen kell elhelyezni a fényútban az okulárhoz képest, hogy a korrekció megfelelő legyen. Nem hiszem, hogy ezt egyetlen, az okuláron belül fixen elhelyezett lencsével meg lehetne oldani.

És a tapasztalatom is ez: egyetlen kipróbált 20 mm vagy feletti, 80-100 fokos okulár, sem tudott önmagában megfelelő szélkorrekciót biztosítani egy F/5-ös refraktorban - igaz a 21 mm Ethos még nem került a kezem közé. A képsíkkorrektorommal már majdnem tökéletes, és még módosítani szeretnék a zenittükrön, hogy pár milliméterrel közelebb kerüljön a korrektor az okulárhoz, ideális helyzetbe.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”