Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.07.26. 10:34

D.Laci írta:
2020.07.26. 10:01
Nagyon szép ez a műszer Gábor!
Ritka az ilyen újszerű állapot, mintha eddig egy raktárban pihent volna.
Érdekes (mai szemmel) ez a kék állvány, a 60-as évek NSZK dezign hangfal állványaira emlékeztet.
Vigyázz rá!
Ez a műszer egy legenda.
Gratulálok hozzá!

D.Laci
Nagyon szépen köszönöm Laci! Az utolsó pillanatban döntöttem, szerintem helyesen amikor a vásárlása mellett döntöttem. Hogy legenda e? Erre engedd meg, hogy egy német szöveggel válaszoljak. Annyira megfogott az idézet szövege, tartalma, mondanivalója hogy bemásolom az eredeti szöveget, linkkel együtt. Aztán mindenki döntse el, ki mit is gondol róla... ;)

http://www.jena-fernrohre.de/0000009d1a ... index.html

"bitte geben Sie Ihr Carl Zeiss Jena Fernrohr mit Zubehör nicht aus den Händen; Ihre Kinder und Kindeskinder werden es Ihnen einmal danken."

Egy érdekesség Laci, melyet nem csak neked mutatok meg. Nem csak a objektívet, hanem a hozzá készült tubust is sorszámozta a Zeiss külön külön.
Sorozat szám.jpg
IMG_2353.PNG
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.07.26. 11:21

Szia Gábor!

Gratulálok a 100/ 1000-es AS refraktorhoz, gyönyörű darab, legyen sok örömed benne. Az biztos, hogy ilyen állapotban ma már igen kevés példány található.
Mellékelem a saját, szerény kis 80/1200-as AS lencsével szerelt távcsövem képét, nálam a tubus, az oszlop és a kereső tartója nem eredeti, hanem utángyártott, illetve minden alkatrészét külön külön szedtem össze innen onnan.
Én sokat használom és nagyon szeretem ezt a műszert.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.07.26. 11:27

Zeiss_2018.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.07.26. 11:56

Szia Gábor!

Nagyon szépen sikerült a műszert összeállítani, megszerelni - gratulálok hozzá! Egy ilyen műszert, még ha részegységenként is vásárolja meg az ember, nem olcsó mulatság. Sokszor hónapok, évek múlnak el anélkül, hogy valami fel bukkanjon a piacon. Ezért sokszor a valaminek az után legyártása hamarább megoldható, mint ahogy azt be lehetne szerezni. Nekem is a saját 80/1200 távcsövem ilyen. Ezen a objektív, keresőtávcső objektíve, mechanika és az állványzat eredeti, a többi házi kivitelezésű, de ettől függetlenül nagyon szeretem ezt a műszert. Jó képet ad, a keresője a legendás kis 50/540 mm-es objektív. Gábor, a nehéz vas oszlop és tartójának a mozgatását hogyan valósítottad meg? Tudván tudva, hogy nem pár kg tömeget kell itt mozgatni. Csatolok én is képet a saját 80 mm-es AS műszeremről.
DSC_0502 éjszaka.jpg
Kép10.jpg
Kép6.jpg
Üdvözlettel
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.07.27. 08:13

Szia!
Kérdésedre válaszolva, én nem mozgatom az acéloszlopot, ott áll mindig a teraszon csak a tengelykeresztet és a csövet kell feltennem. Nem is igen mozgatható mert vastagfalú acélcsőből van kúposra esztergálva, 10mm-es lemezből vannak a lábak ( 3db) ami állítható, a kúp az alján csak lemezből készült a vizuális hatás kedvéért. Így a súlya kb 60-70kg. Cserébe viszont nagyon stabil. Hamarosan a komplett távcső egy letolható tetejű épületben kap elhelyezést.
Nagyon látványos a 80/1200-as távcsöved is!
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.07.27. 08:21

Áldott Gábor írta:
2020.07.26. 11:21
...Mellékelem a saját, szerény kis 80/1200-as AS lencsével szerelt távcsövem képét...
Nekem a kovácsoltvas korlát is nagyon tetszik! :D
Meg persze a távcső is :)
Nem hiába: a név kötelez! 8-)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.07.27. 08:27

Gábor1967 írta:
2020.07.26. 11:56
...Nekem is a saját 80/1200 távcsövem ilyen... Csatolok én is képet a saját 80 mm-es AS műszeremről.
Gábor, te egy igazi mű(szer)gyűjtő vagy! Mindig elő tudsz húzni a "tarsolyodból" egy szemet gyönyörködtető távcsövet! :)
Mondd csak, hány tubusod van összesen?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.07.27. 10:27

Tudod András, az elmúlt időszakban eléggé megváltozott a munkakörülményem, és e miatt az észlelésekre fordított szabad időm is jelentősen csökkent. Hogy ezt az időtartományt próbáljam hasznosan kitölteni, ezért is fogtam bele egy olyan tevékenységbe, amely az elmúlt 40 év műszereiből egy kis válogatást összeállítsak, beszerezzek. Ezeknek a műszereknek egy része vagy eltört a gondatlan kezelés következtében vagy éppenséggel ezeket külföldre értékesítették. Ezzel mind szegényebb lett a hazai amatőr társadalom műszerparkja. Tudjuk, hogy a mai amatőr generáció, már nem ezeken a műszereken nőtt vagy nő fel. Számukra sok esetben ezek a műszerek ma már nem sokat mondanak, hírből, hallomásból ismerhetik őket. A szerencsésebbeknek megadatik az a lehetőség, hogy alkalmanként észlelhessenek is ezekkel a egykori műszerekkel. Kérdezheted, hogy miért 40 évet ölelek át? Azért mert 1980 óta foglalkozok mélyebben a csillagászattal. E mellett természetesen próbálok olyan híres cég által készített műszerét is megszerezni, amely akkoriban világ hírnévnek örvendett. Megadva azt a lehetőséget a ma élő embernek, hogy 100-120 vagy több év távlatából is azt a képet láthassa saját szemével, mint amit annak idején elődeink láthattak. Ma a vitrinek, múzeumok tárlatán bemutatott műszerekbe sajnos nem nézhet bele senki. Nem is törekszem a teljes műszerpart beszerzésére, erre se időm se egyéb anyagi vonzatom nincsen. Nem is akarok minden távcsövet, kiegészítő berendezést megmenteni, csak néhányat kiragadni az elmúlt időszakból, amely nagyobb szerepet játszott a fejlődésünkben.

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.07.27. 14:44

Gábor1967 írta:
2020.07.26. 09:28
Mióta csillagászattal foglalkozom (1980), elég sokat változott minden. Ez alól a műszerek, mechanikák, okulárok és egyéb kiegészítők se kivételek. Abban a nagy megtiszteltetésben lehetett részem nem régen, hogy egy gyári építésű, 100/1000 mm-es Zeiss AS lencsével szerelt távcsövet kínáltak részemre eladásra. Eredeti állapotában, eredeti szállító faládáiban, állványostól, mechanikástól. Igazából nem terveztem ennek a műszer együttesnek az idei beszerzését, de aztán rövid időn belől döntenem kellett...amikor is letettem a voksomat a vásárlás mellett. Méretét, kialakítását tekintve is egy igen komoly műszer került hozzám. A jelenlegi műszerezettségemet illetőleg át kell most gondolni azt, hogy melyik műszert hagyom meg a későbbiekben és mit adok majd el. Természetesen tisztába vagyok vele, hogy ma már nagyon sokan inkább a ED vagy a valódi három tagú apokromátok felé teszik le a voksukat. Ez érthető is, de azért valjuk meg őszintén, hogy ettől függetlenül azért ma is megállják a helyüket a mostani távcsövek közt ezek a régebbi neves optikák. Nincs kizárva, hogy a mostani Zeiss AS tubust gyűjteménybe lerakom és helyére szintén egy Zeiss gyártmányú, valódi apót szerzek be. De amíg ezt le nem cserélem, addig is mutatok pár képet a jelenlegi műszer együttesről ;) Igazából nem sok 100/1000 mm-es Zeiss műszer van ma hazánkban, többségében bemutató csillagvizsgálóink műszerei ezek. Sajnos tudok nem egy objektívről, kiegészítő berendezésekről amit tulajdonosai külföldre kiértékesítettek ill. ma is folytatóid ez a negatív tevékenység, amit kénytelen az ember tudomásul venni, még ha az illető döntésével nem is értek egyet... :(1.jpg
Zeiss HU 0200.jpg
HU Zeiss.jpg

Derült, tiszta eget Mindenkinek!
Gábor
Én is gratulálok hozzá.
Én Jénai Zeiss binokulárt szeretnék
hasonlóan jó állapottal.
Üdv.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.07.27. 15:52

Gábor! Ha az utadba akad olyan régebbi - II. Vh. előtti - távcső, amit nem akarsz vagy nem tudsz megmenteni, megvenni, szólj! Én is gyűjtöm/restaurálom a régiségeket. Alkatrészek is érdekelnek.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”