Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2019.10.09. 19:41

" Az biztos, hogy 10-20%-nyi fénygyűjtés növekedés vizuálisan nem okoz drámai észlelési élmény ugrást."
(Idézet Dienes Lacitól)
Tekintve, hogy 50 százalék vignettálás se könnyen vehető észre vizuálisan, ez tényleg igaz megállapítás! :-)
De a nagyobb tükrös melletti ítélethez válassz inkább jó képalkotásút (ez nem lesz könnyű, mert nagyon kevés van, a "kereskedő választotta" meg nem egy jó ómen) , és ha találsz ilyet, akkor írd meg, hogy mennyivel kapott ki az APO.
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: szoja » 2019.10.09. 20:47

D.Laci írta:
2019.09.30. 12:56
Az biztos, hogy 10-20%-nyi fénygyűjtés növekedés vizuálisan nem okoz drámai észlelési élmény ugrást.
Ennél lényegesen több kell.
Ebben biztos vagyok, hogy 10-20% kevés lehet. Amúgy mostanában pont azon vacillálok, hogy van-e értelme a 80 millis ED-APO-mat ugyanilyen 100-asra cserélnem. Nagyrészt vizuálisan észlelek, de azért néha beteszek egy ASI kamerát a Holdra és a bolygókra. Itt ugye elvben 55% körül van a fénygyűjtési többlet a két tubus közt. Sajnos nincs módom összehasonlítani őket fej-fej mellett, nektek milyen tapasztalataitok vannak?
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.10. 07:09

szoja írta:
2019.10.09. 20:47
D.Laci írta:
2019.09.30. 12:56
Az biztos, hogy 10-20%-nyi fénygyűjtés növekedés vizuálisan nem okoz drámai észlelési élmény ugrást.
Ennél lényegesen több kell.
Ebben biztos vagyok, hogy 10-20% kevés lehet. Amúgy mostanában pont azon vacillálok, hogy van-e értelme a 80 millis ED-APO-mat ugyanilyen 100-asra cserélnem. Nagyrészt vizuálisan észlelek, de azért néha beteszek egy ASI kamerát a Holdra és a bolygókra. Itt ugye elvben 55% körül van a fénygyűjtési többlet a két tubus közt. Sajnos nincs módom összehasonlítani őket fej-fej mellett, nektek milyen tapasztalataitok vannak?
Amikor a 102/500-as akromátot kicseréltem a 120/600-asra, kb 40% fénygyűjtő képességet nyertem, de ez már egyértelműen "látszik" az ég alatt. Az 55%-kal biztosan jelentősen javul a halvány objektumok látványa.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.10. 08:34

D.Laci írta:
2019.09.30. 12:56
tobe_ írta:
2019.09.30. 12:27
Azért jelentős különbség észleléséhez, nem pár 10 százalék különbség kell, hogy nagyságrendet ugorjon a látvány.
Az biztos, hogy 10-20%-nyi fénygyűjtés növekedés vizuálisan nem okoz drámai észlelési élmény ugrást.
Ennél lényegesen több kell...

D.Laci
Igen, valóban több kell, pl. sötét ég! A 25 centisemben Holdas égen, vagy fényszennyezett helyen középszerűek a mélyég-objektumok. Természetesen a felbontása megmarad, de ami sötét égen jól látszik, az ilyenkor csak felsejlik, ami pedig addig gyengén látszott, az eltűnik. Vagyis a legtöbb köd összezsugorodik :(
Ha az embernek méretes kukkere van és sötét ege is, akkor meg be se lehet zavarni :mrgreen:
Ha pedig még a seeing is jó, akkor karóval se... :mrgreen: :mrgreen:

De attól még igaz az is, amit Ankalimon ír :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.10.10. 11:27

Kedves Amatőrtársaim!
Ha már ennyien idéztetek, érdemes belegondolni, hogy egy 80mm-es ED sík korongra vetített felülete 50 négyzetcentiméter.
Egy 120mm-es ED már 113 négyzetcentiméter ( ami lényegesen több mint 2x), egy 10"-es Newton pedig 500 négyzetcentiméter fölött van( ami több mint 10X).
Hát ezek figyelembe vétele mellett lehet gondolkodni vizuális élmény növekedésről.
A 80-as átmérőről 100-ra váltani szerintem értelmetlen pénzkidobás, hangsúlyozom vizuális megfigyelésről beszélek.
Szerintem 80-ról min. 120-ra, amiért már érdemes lehet fizetni. (Én nem ezt tenném, inkább váltanék nagyobb tükrösre.)
Andrással egyetértve, nyilván az észlelési hely és a mindenkori ég még további meghatározó körülmény.
Ha falun laknék, távol nagyobb városoktól nem kérdés, azonnal építenék csillagdát, de így sajnos marad a kitelepülés a Bakony bugyraiba.
Már itt sem könnyű jó észlelőhelyet találni. Vagy a vadászok zavarnak el ( náluk van a puska :( ), vagy az egyre több fényszennyezés.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.10.10. 12:31

80-ról 100-as ED-re váltani értelmetlen pénzkidobás. Többet mutat, persze, de annyival nem.
Vizuális észlelésnél 200/1200-as tükrösnél kezdődik az igazi élet, aki próbálta, tudja.
Pláne, hogy egy ilyen komplett dobsont - akár használtan is! - mennyiért kapsz meg.
Egészen egyszerűen annyival több fényt gyűjt össze a 80-100-as refraktorokhoz képest, hogy ha ránézel vele mondjuk az M27-re vagy az M81-82-re, megtérsz.
Biztosan. :D
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.10.11. 11:01

Vizi Péter írta:
2019.10.10. 12:31
Egészen egyszerűen annyival több fényt gyűjt össze a 80-100-as refraktorokhoz képest, hogy ha ránézel vele mondjuk az M27-re vagy az M81-82-re, megtérsz.
Biztosan. :D
Tapasztalatból mondom: ez így van. (Nekem a Péter által említetteken kívül még az M51 okozott egész lélegzetelállító élményt - sosem gondoltam volna, hogy valaha ilyesmit a saját szememmel, a saját távcsövemmel látni fogok.) Ha tényleg szeretnéd látni a mélyeges szépségeket, akkor mielőbb legyen egy 200+-os csöved.

Noha adott esetben a 40-50% fénygyűjtőképesség növekedés érdekében már érdemes lehet távcsövet váltani, de azért mindig érdemes nézni az ár/érték faktort is. A 100-as APO kb. 100 ezer Ft-tal többe kerül, mint a 80-as. (Új áron. Ha a régit használtan eladod, a különbség inkább 150 körül lesz). Ennyiből sokkal-értelmesebb távcső upgrade-eket is kihozhatsz. A 80-ról 100-as APO-ra váltás tényleg értelmetlennek tűnik, max akkor lenne benne némi ráció, ha kifejezetten bolygózni szeretnél és asztrofotózni. De valsz. még akkor is lennének értelmes más opciók...
(Nekem a 100-ról 120-ra váltás csak kb. 25 ezer Ft-ba fájt, és még a felszerelésem összsúlya sem növekedett, mivel a nagyobb távcső az ellensúlytengelyen kiváltott egy 3 kg-os ellensúlyt...)

És még egy, az anyagi megfontolásokon túl: a 100-asnál elveszíted a látómező-terület felét (a max látómező már "csak" max. 3 fok lehet), amit szerintem nem ellensúlyoz eléggé a fénygyűjtő-képesség növekedése. Vagyis a jó RFT képességű, de bizonyos korlátok között univerzálisan is használható távcső helyett kapsz egy jó bolygozó távcsövet. Biztos ez lenne a megcélzott irány?
Valószínűleg jobban járnál, ha lenne egy egyértelmű fókusza a távcsőfejlesztési álmodozásnak: el kellene döntened, hogy egészen pontosan milyen célpontokat, milyen ég alatt, milyen egyéb korlátokkal (kitelepülés, stb.) szeretnél nézni. Ha mélyegezni, akarsz, ahhoz egészen más fejlesztési irány tartozik, mintha bolygózni. Ha meg totál univerzális, mindenre közepesen optimális megoldást keresel, az is egészen más irány lehetne. Érdemes lenne a következő verziónál eleve azzal kezdenéd, hogy milyen célpontokra nézve gondolkodsz a dolgon.

Azért mindezzel együtt ötletelj nyugodtan minden irányban, és dobd be nekünk is a dolgot: láthatóan mindenki szeret tanácsadás kapcsán agyalni...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.10.11. 11:51

Ankalimon írta:
2019.10.11. 11:01
Vizi Péter írta:
2019.10.10. 12:31
Egészen egyszerűen annyival több fényt gyűjt össze a 80-100-as refraktorokhoz képest, hogy ha ránézel vele mondjuk az M27-re vagy az M81-82-re, megtérsz.
Biztosan. :D
...Azért mindezzel együtt ötletelj nyugodtan minden irányban, és dobd be nekünk is a dolgot: láthatóan mindenki szeret tanácsadás kapcsán agyalni...
Ezt én is megerősíthetem. :D
És közben jó sokat tanulok :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: szoja » 2019.10.11. 16:03

Ankalimon írta:
2019.10.11. 11:01
...
Azért mindezzel együtt ötletelj nyugodtan minden irányban, és dobd be nekünk is a dolgot: láthatóan mindenki szeret tanácsadás kapcsán agyalni...
Köszi a tippeket mindenkinek :) 99%-ban pocsék budapesti ég alól távcsövezek, de olyan szettben gondolkoztam annak idején, amit adott esetben könnyen be tudok rakni a családi bőröndök mellé a kocsiba. Emiatt első műszerként egy 102/1300-as MC tubusom volt, amit év elején cseréltem le az aláírásomban is lévő 80/600-ra és nem bántam meg a cserét. Dobsont próbáltam, aminek valóban lenne értelme, azzal vidékre kellene költözni, vagy sokat edzeni, hogy ne kapjak sérvet, amikor leviszem az ötödikről egy kis sötét eges kirándulásra. Volt nálam nemrég egy 254/1200-as, lenyűgöző volt, de az alatt a pár nap alatt sajnos rá kellett jönnöm, a jelenlegi kisgyerekes, városi életmódunkhoz nem passzol. A helyi adottságaim alapján elsősorban holdazni, bolygózni, kettősözni szoktam, de viszem magammal vidékre amikor csak lehet és ott mindig rácsodálkozom, mennyi mindent látni, ha nincs körülöttem a mindent elnyomó fénybúra. És ilyenkor gondolkozom el, mennyivel könnyebb lenne a gyerekeknek is többet megmutatni, ha egy icipicit több fényt tudna összegyűjteni. Nagyjából ennyi a dilemmám, valószínűleg nem lesz változás, vagy esetleg beszerzek még egy eszközt, ami kiegésztené ezt, de nyaralni szinte biztos, hogy csak egyet tudnék vinni, akkor meg az lesz, melyikkel mit veszítünk, ha nem azt rakjuk be a kocsiba. Szóval egy kicsit ilyen, egy kicsit olyan, általános célú lenne jó, még ha nem is teljesít hibátlanul minden területen (nem is várható el), de többet adna a mostaninál. Igen, egy F7-es 100-as APO drágább (pl. TS Optics vagy Explore Scientific is forgalmaz ilyeneket), mint aminek racionálisan lenne értelme, mégis leginkább errefelé hajlok. Az kis színezés mellett bírná a nagyítást, és a nem túl hosszú fókusznak köszönhetően maradna a közepesen széles látómező is.

Javaslom ezt a szálat a Távcsővásárlás topicban folytassuk, hogy ne offoljuk szét ezt.
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.10.11. 16:57

szoja írta:
2019.10.11. 16:03
Ankalimon írta:
2019.10.11. 11:01
...
Azért mindezzel együtt ötletelj nyugodtan minden irányban, és dobd be nekünk is a dolgot: láthatóan mindenki szeret tanácsadás kapcsán agyalni...
Köszi a tippeket mindenkinek :) 99%-ban pocsék budapesti ég alól távcsövezek, de olyan szettben gondolkoztam annak idején, amit adott esetben könnyen be tudok rakni a családi bőröndök mellé a kocsiba. Emiatt első műszerként egy 102/1300-as MC tubusom volt, amit év elején cseréltem le az aláírásomban is lévő 80/600-ra és nem bántam meg a cserét. Dobsont próbáltam, aminek valóban lenne értelme, azzal vidékre kellene költözni, vagy sokat edzeni, hogy ne kapjak sérvet, amikor leviszem az ötödikről egy kis sötét eges kirándulásra. Volt nálam nemrég egy 254/1200-as, lenyűgöző volt, de az alatt a pár nap alatt sajnos rá kellett jönnöm, a jelenlegi kisgyerekes, városi életmódunkhoz nem passzol. A helyi adottságaim alapján elsősorban holdazni, bolygózni, kettősözni szoktam, de viszem magammal vidékre amikor csak lehet és ott mindig rácsodálkozom, mennyi mindent látni, ha nincs körülöttem a mindent elnyomó fénybúra. És ilyenkor gondolkozom el, mennyivel könnyebb lenne a gyerekeknek is többet megmutatni, ha egy icipicit több fényt tudna összegyűjteni. Nagyjából ennyi a dilemmám, valószínűleg nem lesz változás, vagy esetleg beszerzek még egy eszközt, ami kiegésztené ezt, de nyaralni szinte biztos, hogy csak egyet tudnék vinni, akkor meg az lesz, melyikkel mit veszítünk, ha nem azt rakjuk be a kocsiba. Szóval egy kicsit ilyen, egy kicsit olyan, általános célú lenne jó, még ha nem is teljesít hibátlanul minden területen (nem is várható el), de többet adna a mostaninál. Igen, egy F7-es 100-as APO drágább (pl. TS Optics vagy Explore Scientific is forgalmaz ilyeneket), mint aminek racionálisan lenne értelme, mégis leginkább errefelé hajlok. Az kis színezés mellett bírná a nagyítást, és a nem túl hosszú fókusznak köszönhetően maradna a közepesen széles látómező is.

Javaslom ezt a szálat a Távcsővásárlás topicban folytassuk, hogy ne offoljuk szét ezt.

Alternatív megoldás a problémára a szétszedhető travel dobson . Nekem esztétikailag ez a kedvencem . ( bakancslistás , elméletileg a tükör már megvan hozzá)
http://www.stardazed.com/
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”