Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.16. 14:39

Valóban érdemes lenne javítani. Rezet sikerűlt is szereznem úgy hogy mehet is a forgácsolás. Ugyan olyan perselyszorítást szeretnék mint a fekvő tengelyen; ennek megoldásnak jól szabájozható a szorítása igaz, bonyolultabb is az elkészítése. Aztán volna itt egy kérdés is; van ezen a fórumon egy korábban készített refraktorom, és nem tudom mit tegyek ezügyben,mert hát talán kétszer nem kellene feltenni ide. A refraktor megtekinthető a régi távcsövek topic alatt,egy 1900- as időket idéző műszer lenne. Szóval mit kellene tenni.....tisztelt moderátor ha segítene? :) Köszönöm!
Gyuricza István
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.18. 07:22

Ismerősként cseng még ma is a 80/1200 mm-es Zeiss AS név. Egy ilyen objektívvel szerelt, házilagosan megépített távcsőtubust használok egy Zeiss 1b mechanikán, melyet szeretnék most bemutatni.
DSC_0502 éjszaka.jpg


A tubus objektívfoglalata és az okulárkihuzatja is külön külön jusztírozható. Az okulárkihuzata motoros fókuszírózóval van felszerelve, amihez 2" - 1.1/4" és .96" okulárokat tudok használni adapterek közbe iktatásával. Kényelmi szempontból egy öt állású revolver fejt is beszereztem.

Kép7.jpg


Keresőtávcsőnek egy kis Zeiss objektívet vásároltam hozzá. Ez egy légréses, 50/540 mm-es "C" objektív. Ez is házilagosan lett megépítve. A kihuzata fogasléces, 1 1/4"-es.

Kép10.jpg

Ma már ezek a kis fényerejű műszerek egyre inkább a háttérbe kerültek, de ettől függetlenül ma is becsülettel megállják a helyüket a mai kor műszerei mellett... A naptevékenység vizuális megfigyeléséhez egy Baader 2" naprizmát szereztem be. Jelenleg holdalakzat, földfény, okkultációk és kettőscsillagok megfigyelésére használom.

Mind két műszert Zentai István barátom tervezte és építette meg számomra.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.18. 15:07

Gábor1967 írta:
2019.08.18. 07:22
Ismerősként cseng még ma is a 80/1200 mm-es Zeiss AS név. Egy ilyen objektívvel szerelt, házilagosan megépített távcsőtubust használok egy Zeiss 1b mechanikán, melyet szeretnék most bemutatni.
Nem kicsit irigyellek ezért a cuccért téged, Gábor, így, ahogy van, egyben... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.18. 18:42

Én is annyit tudok hozzátenni, hogy nagyon szépen egyben van. Látni rajta ,hogy féltveörzött darab ez. Amit persze meg is ért az ember, pláne ha tudja, hogy már mennyire ritka ez a korszakot idéző műszer. Személy szerint még soha nem láttam valós napi használatban egy ilyet. Tarjánban idén ugyan voltam, de sajnos tapasztaltam,hogy egyre kevesebb a szemetgyönyörködtető régi,-vagy esetleg a háziépítésű műszer. Remélem ,hogy minnél több ilyen, és ehez hasonló távcső lesz itt még bemutatva. Igazán szép darab Gábor! :)
Gyuricza István
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.19. 00:21

gyuri17 írta:
2019.08.18. 18:42
sajnos tapasztaltam,hogy egyre kevesebb a szemetgyönyörködtető régi,-vagy esetleg a háziépítésű műszer. R
Ne sajnáld azt, inkább örülni kellene, hogy egyre több ember számára hozzáférhetővé váltak gyári műszerek. Vagy idézzük vissza azt a korszakot, amikor aki nem tudott tükröt csiszolni cseszhette? Szerintem jó ez így, manapság akinek van elég pénze beszerezhet magának bármit. Szerintem ez jó dolog, de kövezhettek, ha szerintetek nem.

Persze ettől még csodálatra méltó, ha valaki ért ilyesmihez, de a magam részéről azt vallom, hogy inkább értek egy valamihez, amivel annyi pénzt keresek, hogy ne legyen gondom arra, hogy nem értek semmi máshoz. Tudom ez ingoványos talaj és ki is sarkítottam, hiszen én sem csak egy dologhoz értek, de azért hagy ne szégyellje már magát az, aki keményen dolgozik, hogy megkeresse a pénzt egy gyári darabra. Szerintem itt megint megy a sznobság kicsit, hogy ami gyári az értéktelen és szar is. Ha nem így van, akkor miért probléma, hogy egyre többen gyári műszert használnak?

Gondoljunk bele, hogy manapság (hála az elérhető árú gyári távcsöveknek) mennyivel többen kezdhetnek az ég felé tekintgetni egész jó minőségben. Régen (ahogy olvastam az öregek tapasztalatait) ez nem volt így, aki akart távcsövet az magának kellett csinálja. Ne dicsőítsük szerintem ezt a kényszerűséget. Igenis helyes, hogy egyre többen élvezhetik az ég adta csodákat, mert lehet kapni gyári távcsöveket.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.08.19. 00:29

Tüsi írta:
2019.08.19. 00:21
gyuri17 írta:
2019.08.18. 18:42
sajnos tapasztaltam,hogy egyre kevesebb a szemetgyönyörködtető régi,-vagy esetleg a háziépítésű műszer. R
Ne sajnáld azt, inkább örülni kellene, hogy egyre több ember számára hozzáférhetővé váltak gyári műszerek. Vagy idézzük vissza azt a korszakot, amikor aki nem tudott tükröt csiszolni cseszhette? Szerintem jó ez így, manapság akinek van elég pénze beszerezhet magának bármit. Szerintem ez jó dolog, de kövezhettek, ha szerintetek nem.
Sőt, nagyon kevés pénzből lehet jól használható cuccokat venni.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.08.19. 00:34

Amúgy nem kötekedni akartam, de ez kikívánozott. Nem csak emiatt a hozzászólás miatt.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.08.19. 09:07

Tüsi írta:
2019.08.19. 00:34
Amúgy nem kötekedni akartam, de ez kikívánozott. Nem csak emiatt a hozzászólás miatt.
Kedves Csaba, a gondolatmenetedbe van egy kis hiba. Nem biztos, hogy minőséget meg tudsz venni bármennyi pénzzel, ha nem értesz a műszaki tartalomhoz.
Példa: vásárolt egy amatőr barátom egy hazai távcsőforgalmazótól egy "terméket". Szándékosan nem nevezem távcsőnek, mert nem is lehet.
- főtükör a L/1 körüli szint, óriási peremkopással.
- segédtükör még ennyi sincs
- segédtükörtartó kialakítása siralmas, gagyi műanyag
- az AL-t AZ goto mechanikája pontatlan, lehetetlen beállítani
- a mechanika lóg, kotyog, minden csavarja újat-minőséget kíván.

Ez mind közel félmilla, mely csak bosszúságot szült.
Itt a fórumon is van egy amatőrtársunk (L.A) aki személyes élményéből is meg tudja erősíteni véleményem. Vásárolt új távcsövével a Castor kettős felbonthatatlan volt, amit egy jó 5! cm-es távcső tud.
Mehetett volna a garanciát érvényesíteni, biztos ki is lett volna cserélve , de a következő műszer minősége is lutri. Helyesen inkább feljavíttatta egy hazai mesterrel.

Ahogy Dadan mondja a Macskajajban: "ha valamit nem tudsz megvenni pénzzel, vedd meg TÖBB pénzzel" mélyebben zsebbe nyúlsz és vásárolsz mondjuk egy ilyet:


https://www.orionoptics.co.uk/CT/ct10-10l.html

Ennek az ára Áfával, szállítással megközelíti a millát, minden porcikája jónak tűnik. Igaz hogy csak tűnik, mert az O.Optics ( saját bevallása szerint ) a segédtükreit L/6 minőségig tudja garantálni, ami viszont nem éri el a szintet hogy távcsőbe kerüljön.
( a 45 fokos döntés miatt )

Úgyhogy vagy kicseréled e profi tükörre, vagy azzal a tudattal észlelsz, hogy a profi távcsöved a diffrakcióhatárolt szint alatti képet produkál.

Én a saját szememmel láttam Gyuricza István full házi építősü távcsövével az eget, bátran kijelenthetem hogy képminőségbe hazavágta az összes Tarjánba felvonultatott gyári cuccokat. Tisztelet a kivételnek, azokba nem nézte bele, azok biztos profi optikák.
Elnézést kell kérnem a kissé sarkított fogalmazásért, de sajnos szememnek hinnem kellett.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy amatőrtársaink már-már szerencsés helyzetben érezhetik magukat, mert a minőségjavulás látszik, egyre nagyobb arányban kerül ki a piacra jó távcső.
De az nem kevés példány ami az alapszintet sem üt meg, még mindíg keserüvé teszi az édeset.
Még egy példa utoljára, hátha nem köveztek meg érte:
- Egy hazai forgalmazótól vásárolt távcső olyannyira nem volt tesztelve, hogy a kínai csomagolás garantáltan fel sem volt bontva. Ha törött volna lencse, vagy hiányos a távcső, vagy bármi probléma, a kereskedő még csak nem is tudott volna róla.
El akarom hinni, hogy ez csak egy elszigetelt eset volt, és minden a piacra dobott távcső átmegy egy csillagteszten, a hibásak meg mennek vissza Pekingbe.

De hogy ne legyen ennyire OFF, és az agymenésem klappoljon a topichoz, megosztok egy képet a legutóbbi építésű Newtonomról, illetve annak a tubusgyűrűjéről:
CSAPÁGY.jpg
Mint tudjuk a Newtonok EQ mechanikán való használat közben az okulár néha lehetetlen testhelyzetet igényel, vagy aláfeküdsz, vagy ráhasalsz. A két tubusgyűrűben 120 fokonként csapágyat raktam, melyek tengelye csavarral jusztírozható, központosítható a rektatengellyel, a kúphibát 0-ra mérsékelni. Bemutatóknál nagyon hasznos ha a tubust oda forgatod ahová kényelmes belenézni.
GYŰRŰ.jpg
Végezetül: vajon mi tartja vissza a kínai tervezőnek a kezét, hogy ilyen egyszerű, de kényelmes megoldással lássa el távcsöveit?

Üdv: Tisza Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.19. 10:06

orion optics. :)

"Jó nekünk a Trabant, nem kell Cadillac" . :) https://www.youtube.com/watch?v=buL348VG_qo
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.19. 11:10

Tüsi írta:
2019.08.19. 00:21

Persze ettől még csodálatra méltó, ha valaki ért ilyesmihez, de a magam részéről azt vallom, hogy inkább értek egy valamihez, amivel annyi pénzt keresek, hogy ne legyen gondom arra, hogy nem értek semmi máshoz. Tudom ez ingoványos talaj és ki is sarkítottam, hiszen én sem csak egy dologhoz értek, de azért hagy ne szégyellje már magát az, aki keményen dolgozik, hogy megkeresse a pénzt egy gyári darabra. Szerintem itt megint megy a sznobság kicsit, hogy ami gyári az értéktelen és szar is. Ha nem így van, akkor miért probléma, hogy egyre többen gyári műszert használnak?
Én teljesen egyetértek azzal, hogy akinek sok pénze van, az bármit megvehet magának.
Bármit, amit csak akar. És, ha azért veszi, hogy utána mutogassa, az mutassa meg, ha neki úgy esik jól.
Megmutatta, hogy pénzből bármit meg lehet venni.
Na és??????
Hogyan tovább?

Ha elég pénzed van, akkor ezt is meg tudod venni:
https://www.baader-planetarium.com/en/t ... scope.html
De ez egy komoly munkaeszköz megfelelő terepre hozzáértő emberek kezébe.
Olvastam a tesztet, egy óra alatt majdnem 1000 (!) ismeretlen objektumot detektáltak vele.
Ezek aprónak mondható kis szikladarabok.
Ha a sok pénzből vett drága holmit valaki értelmes célra használja, akkor az egy jó dolog.
De csak mutogatni???
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”