Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.06.25. 08:53

Igényes és szép munka gyümölcse, gratulálok! Az eloxálást is saját magad végezted? Egyre másra lehet látni házi készítésű dolgokat, mely mutatja azt, hogy igen is igény van egy magasabb minőségi szintre. :D
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.25. 16:01

Szia, az eloxálás nem ördongősség, csak számomra már egy kicsit macerás. Mostanában 2K gyöngyházmetál festékkel dolgozom, védőlakkal. Azzal hamarabb végzem, gyakorlatilag csak a pisztolymosás több idő.
Egyébként most látom, hogy a fotón ott látszik egy kis fekete doboz, az a "műcsillagműszerem". Három különböző méretű csapágygolyóval, három műcsillagmérettel.
Valaki tesztelésre használ ilyesmit?

Csaba
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2020.06.25. 18:11

pisza írta:
2020.06.25. 16:01
Egyébként most látom, hogy a fotón ott látszik egy kis fekete doboz, az a "műcsillagműszerem". Három különböző méretű csapágygolyóval, három műcsillagmérettel.
Valaki tesztelésre használ ilyesmit?
Szia!
Már. én is néztem, hogy milehet? Esetleg mutathatnál több képet róla, illetve írhatnál egy pár sort a működéséről, használatáról.

Köszönöm:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.25. 19:12

pisza írta:
2020.06.24. 07:23
Szia András, még most olvasom kérdésedet az említett tubus kihuzatáról. Full házi építésű aluminium crayford, eloxálva.
Mit tud? Hát tekered kifele meg befele :D :D :D

kihuzat 0.25 Mp.jpg

Csaba
:lol:
A dobsonos topicban írtad, hogy forgatható, hogy ne legyen kényelmetlen. Vagy csak a segéd? Szóval ez a része érdekelne elsősorban.

Amúgy tényleg jól néz ki. Látszik rajta, hogy jó erős, nem "nyalóka anyagból" van!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.26. 07:48

rgeri írta:
2020.06.25. 18:11
pisza írta:
2020.06.25. 16:01
Egyébként most látom, hogy a fotón ott látszik egy kis fekete doboz, az a "műcsillagműszerem". Három különböző méretű csapágygolyóval, három műcsillagmérettel.
Valaki tesztelésre használ ilyesmit?
Szia!
Már. én is néztem, hogy milehet? Esetleg mutathatnál több képet róla, illetve írhatnál egy pár sort a működéséről, használatáról.

Köszönöm:
Gergő
Üdv Gergő! A műcsillagot főleg az optikák (ami nálam megfordul) tesztelésére használom, főleg a helyi tornateremben. Óriási előnye, hogy nem kell várnod nyugodt csillagfényes éjszakára, hanem azonnal bevethető. Nem rontja a képet a rossz légkör, a beltéri levegő nagyon homogén. Itthol is szoktam használni, a kertem végén lerakom egy fotoállványra olyan szögben hogy a fehér led fénye ugyanabból az irányból világítsa meg a golyókat ahonnan figyelem a távcsővel. Ez a 160 méteres távolság már ideális, a távcső szempontjából nem releváns hogy nem végtelenből jön a fény. A golyók mögé szoktam felállítani egy fekete fotópapírt, növelve a kontrasztot. A teszt annyira érzékeny, ha egy porszem marad valameik golyón már csúnyán belerondít a gyűrűkbe.

Itt egy link ahol fotó is van mit láthatsz: https://www.bltastro.com/misadventures-in-collimation
golyó 0.25 Mp.jpg
Csaba
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.06.26. 14:50

Elkészült a 250/1200-as Newton távcsövemhez egy alumínium tubus (ezúton is köszönet Tuza Ferenc tatai távcsőépítő amcsill kollégának), amivel reményeim szerint 1,5-2 kg-mal tudom csökkenteni a műszer súlyát, ami nem árt, mivel most nagyjából a mechanikám teljesítőképességének a felső határán egyensúlyozok. (14,5 kg körül teljes felszereléssel).

Még kifúrom a csavarlyukakat, flockolom, meg kerül rá egy szép fehér fólia (némi látványos designnal, ha már erre van lehetőség).
Remélem a következő holdmentes, mélyeges időszakban már ezzel tudok észlelni.
IMG_20200626_141505.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.26. 19:16

Érdemes ez a fajta fejlesztés egy könnyebb tubus reményében megvalósítani, hogy legalább mehát ne kelljen újat venni. Remélhetőle, majd 10kg-nál megál a komplett tubusod Tamás! Én ezért szeretem a méter körül fókuszokat, mert még egy EQ5 is elbírja. Sajnos 250-es az a méret, ami még megvalósítható ebben a fókuszban, de tulajdonképp ez elegendő is... Gyakorlati ezt az átmérőt, már biztos hogy nem lehet kinőni. :)
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.06.26. 22:58

Ankalimon írta:
2020.06.26. 14:50
Elkészült a 250/1200-as Newton távcsövemhez egy alumínium tubus (ezúton is köszönet Tuza Ferenc tatai távcsőépítő amcsill kollégának), amivel reményeim szerint 1,5-2 kg-mal tudom csökkenteni a műszer súlyát, ami nem árt, mivel most nagyjából a mechanikám teljesítőképességének a felső határán egyensúlyozok. (14,5 kg körül teljes felszereléssel).

Még kifúrom a csavarlyukakat, flockolom, meg kerül rá egy szép fehér fólia (némi látványos designnal, ha már erre van lehetőség).
Remélem a következő holdmentes, mélyeges időszakban már ezzel tudok észlelni.

IMG_20200626_141505.jpg
A hosszvarrat mennyire van eldolgozva ? Tudnál képet betenni róla ? Ilyet szeretnék én is csináltatni vele hamarosan .
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.07.02. 10:17

A külső oldal szépen le van csiszolva, de azért egy 0,5-1 mm körüli "hupli" így is maradt - a fólia felhelyezése után ez azért észrevehető.
A belső oldalon maradtak a hegesztési varatok. Flokkolás után szerintem ez sem jelent nagyobb "deformációt", mint ami a gyári tubus belső illesztésénél jelen van.
Számomra messze elfogadható ez a kivitelezési minőség.
Azt azért kiemelném, hogy a cső körkeresztmetszete nagyon pontos, pár miliméter eltérés van max. (A gyári acéltubus a merevítő elemek nélkül sokkal oválisabb formát mutat.

Csináltam néhány képet:
alutubus_kulso_1.jpg
alutubus_kulso_2.jpg
alutubus_kulso_1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.02. 11:32

Ankalimon írta:
2020.07.02. 10:17
... A belső oldalon maradtak a hegesztési varatok. Flokkolás után szerintem ez sem jelent nagyobb "deformációt", mint ami a gyári tubus belső illesztésénél jelen van. ...
A tubus belső átmérőjét a megfelelő szellőzés - azaz a tubuson belüli felszálló meleg áramlatoknak a képalkotó sugarakon kívülre vitele - miatt jóval (kb. 15-20%-kal) nagyobbra érdemes készíteni, mint a főtükör átmérője, és akkor a belső varrat gyakorlatilag közömbös (a külsőnek is csak esztétikai jelentősége van).
Gondolom, ez nálad is így van... :?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”