Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.08.19. 23:50

Ez itt a frissen elkészült távcsövem. Az alapja egy 150/930-as Unioptik-tükör, ami a szekrény mélyén lapult évekig. A rácsos tubus darabjait jórészt 8-as rétegelt lemezből vágtam ki egy villanyos lombfűrészgéppel.
A cél az volt, hogy ne heverjen parlagon a tükör és legyen valami egyedi formája is. A szerkezet szétszedhető darabokra és összepakolható, ha egyszer messzire kellene vinni. Az összsúly igen csekély, látszik, hogy egy db ellensúly majd' tövig feltolva EQ5 tengelyére pont kiegyensúlyozza. Egyszerű helikális kihuzata van.

Holdon, Szaturnuszon, a Lant 2xkettősén néztem, mit tud, nagyon korrekt képe van, jó tükör. Viszont az alubevonat már nagyon öreg, plusz túlélt egy lakástüzet is, azt nemsokára újra kell gőzöltetni. A főtükör elé még elkészítek egy árnyékolót, azzal lesz teljes.

Bemutatókra, nézzük_meg_a_holdat-prgogramokra pont jó lesz.
Jelen pillanatban van 3 távcsövem, mind a három házi buhera.
P1190136.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.20. 00:08

Maczó András írta:
2019.08.19. 23:50
Ez itt a frissen elkészült távcsövem. ...
Ez is valami gyönyörűség!!!
Mennyire tartja meg a kollimációt használat közben?


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2019.08.20. 00:17

Attila írta:
2019.08.20. 00:08
Ez is valami gyönyörűség!!!
Mennyire tartja meg a kollimációt használat közben?
Kösz, hát ez majd használatban kiderül. MOst még csak az első teszten vagyok túl, aminek a címe az volt, hogy "Megérte -e szenvedni vele?"
Egy imbuszkulcs meg egy csavarhúzó lesz mellette mindig, aztán ha jusztírozni kell újra, akkor bejusztírozom.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.20. 00:26

Sikerűl rápillantanom a linkelt videóban a műszerdre Attila. Jól átgondolt,precíz megjelenésű,pontosan megmunkált alkatrészek; amolyan mai moderkor Dorpadi nagyrefraktora. :) Határozottan munkára fogott cucc. És igen, ez biztos drága fegyverzet, de gondolom szükséges is! Bár kissé sötét van a képen a tanulmányozáshoz, de azért látszik ,hogy több év kiforrotságának a gyümölcse és úgytünik, minden a helyén van. Már csak az,hogy egy gondosan megépített precíziós műszer világába bepillanthassunk, már azért kell erről kép ide. Másrészt ez az átmérő vizuálissan is kielégítően nagynak mondható és a pontosság itt még maximálissan kihasználható. Szó mi szó,tekitéjes műszer! :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.20. 08:58

Maczó András írta:
2019.08.20. 00:17
... MOst még csak az első teszten vagyok túl, aminek a címe az volt, hogy "Megérte -e szenvedni vele?" ...
Hogy egy kétes hírű "klasszikust" idézzek: "Mi az hogy! Nagyon is!"

Az különösen tetszik, hogy nem csak esztétikus, de kellően átgondolt is.
Pl. a nagyobb merevség biztosítása céljából a tükör- és az okulár-tartó részeket kúposan támasztottad meg a nagyobb átmérőjű középső részből. Ráadásul a sima rudas megoldástól sokkal merevebb háromszögeket alkalmaztál távtartónak. Nagyon okos! Gratulálok hozzá.
Ezek szerint - gondolom - volt már némi közöd a statikához...

Nagyon tecccccik!

Magam is gondolkodom a majdani 50cm-es lavórom esztétikumának javításán fa elemekkel, de "nagyon ki kell találni", hogy mit és hogyan, mert a kellően merev konstrukció a legfontosabb.
Egy több, mint húszkilós tükröt nem magától értetődő dolog a legkisebb billenés nélkül a helyén tartani, miközben össze-vissza forgatod, mint Farkas Bercit a hokedlin kiképzés közben... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.08.20. 09:10

gyuri17 írta:
2019.08.20. 00:26
Sikerűl rápillantanom a linkelt videóban a műszerdre Attila. ...
Nagyon köszönöm az elismerő szavakat, István.

Valóban, hosszú évek tapasztalatát igyekeztem belesűríteni ebbe a cuccba, de még így is van egy-két olyan eleme, amit legközelebb már nem így oldanék meg. Tudod: jó pap is holtig...
Ugyanakkor azt cáfolom, hogy különösebben "drága fegyverzet" lenne, bár maga a lencse valóban nem volt olcsó... De mivel apránként szedtem össze hozzá mindent, és (szinte) minden "nem fő elemet" magam készítettem, így több évre eloszlott a teljes költsége. Ugyanezt "gyári verzióban" a többszöröséért tudtam volna csak beszerezni, és nem biztos, hogy ennyire elégedett lennék vele. De ami biztos, hogy azt nem szeretném ennyire... :D

Tehát lehet, hogy mire összeállt valóban "drága lett" (legfőképpen érzelmileg... ;) ), de ezt nem éreztem a készítése során, mert fokozatosan fejlődött idáig.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
m.laci
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2017.03.26. 12:27

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: m.laci » 2019.08.20. 09:20

Nekem az első komolyabb távcsövem egy 120/1000-es sw refraktor volt ( a refraktorok szerelmese vagyok). Gyakorlatilag ezzel kezdtem el az amatőrködést komolyabban. Csakhogy, halvány lila gőzöm sem volt még, hogy egy optika mitől lesz jó. Így meg is lepődtem, hogy később egy csillagtesztelés alkalmával kiderült, hogy jó, ha l/2(!) az optika hullámfront hibája! A forgalmazónak hála, a vásárlás után bő egy évvel kicserélte egy másik 120/1000-es refraktorra, ami nem maradt nálam talán egy hónapig sem, hanem túladtam rajta - könnyű szívvel, mert akkor már megvolt a tmb.

Igazából, ettől kezdve nézek minden kínai amatőrcsillagászati eszközre ferde szemmel. Biztos vagyok benne, hogy vannak rendkívül jól eltalált, a prémium kategória feletti távcsövei is az sw-nek, de mint a fentebbi példa mutatja, a használhatóság küszöbét el nem érő is. És szerintem itt van a hiba, hogy a minőségellenőrzés az sehol nincs. Ha szerencséd van, kifogsz egy szuper darabot, ha nincs, akkor mehet az egyezkedés a forgalmazóval.

Ide kívánkozik az a bejegyzés, amit Attila írt nem is olyan régen.

Igazából az a legnagyobb problémám, hogy iszonyúan kétbalkezes vagyok, minden hátrányával együtt. Biztosan nem fogok neki állni home made távcsövet készíteni, mert az még a legsilányabb kínai termék szintjét sem érné el. Többek között ezért veszek gyári távcsövet, vagy készíttetek olyan amatőrrel, aki ért hozzá. (Apropó, tudtok segíteni abban, hogy találjak olyan szakembert, aki fel tudna újítani egy 40 éves Tasco refraktort?)

Azon túl, hogy nálam a gyári távcső az, ami szóba jöhet, elismeréssel adózom azoknak az embereknek, akik időt nem kímélve készítenek csodálatra méltó, egyedi műszereket, mint a fenti hozzászólásokban látni. Lehet, hogy ez egy újfajta "divathullám", mégis ez az a dolog, ami igazán fantasztikus. Respect nektek!
"A csillagászat alázatra nevelő, jellemépítő tapasztalat." - Carl Sagan
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.20. 09:37

Maczó András ügyes munka a rácsos szerelésű műszered. Nyáron megfigyeltem ,hogy az ilyen szerelés nyugottabb képet biztosít mint a cső. A megjelenése zavarbaejtő; ha nem írtad volna mekkora akkor nagyobbra gondoltam volna. Egyedűl számomra az okulárral szembeni rész okoz problémát, mivel keskenyre hagytam a csőkarikát és az okliba bejut a fény. Persze csak a nyujtótaggal rendelkező példányok szedik be a kósza fényt. Nálad gondolom nincs ez a jelenség: a nagy ellenző és a hosszabb kihuzat miatt ez kevésbé lehet gond. Külön örülök hogy egyre több házi építés műszer kerűl elő. Érdemes volt megmutatnod köszönjük! :)
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.08.20. 09:57

Attila! Olvasva a válaszod,a történelemben már volt egy ilyen ember mint te,és ezt jó értelemben mondom. Konkoly Thege Miklós élete során ,minden gyári távcsövén tudott alakítani ,hozzátenni a használhatóság fokozása érdekében. Persze meg volt az átalakításhoz mindene ,hogy ezeket a munkákat elvégezze maga vagy elvégeztesse. Igen látom hogy van benne kezed munkája, de jeleztem is,hogy kissé sötét van a képen ezért biztos ,hogy pár dolog rejtve maradt. :)
Gyuricza István
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.20. 11:31

Attila írta:
2019.08.19. 23:14
gyuri17 írta:
2019.08.19. 19:57
... Attila bár jelezted,hogy te nem teszed fel sehova sem az műszereid képét, de én nem tudok elmenni ,hogy legalább megnézzem egyszer.-tiltja a vallásom :) Szóval ha nem tartod tolakodásnak tegyél egy képet! Előre is köszönöm!
Itt láthatod 52:17-től 57:43-ig: https://www.youtube.com/watch?v=JQnFTvw7Qtg
Néhány fotót felteszek majd ide is, a Csillagvárosba; talán majd inkább a részeiről.


MDA
Még nem láttam a filmet, most megnézem. Kösz linket.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”