MC távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.07.03. 13:20

popey37 írta:
2019.07.03. 11:51
Tüsi írta:
2019.07.03. 07:13
popey37 írta:
2019.05.04. 11:56
remélem nem baj, hogy csináltam egy MC-s témát, nem találtam sehol
Jó ötlet volt. :)
eléggé el van felejtve ez a fajta távcső, pedig ott van a szeren, pláne a nagyobbak. bár én az enyémmel is meg vagyok elégedve.

Én is a sajátommal. :D
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.03. 13:28

kararak írta:
2019.07.03. 11:22
Karton papirból készitettem egy gyürüt, ezt tolom az MC elejére.
A Napfóliát pedig erre a gyürüre rakom fel.
Ezt a mondatodat nem értettem:
"Elég az MC távcső elé csak a napfólia? Vagy a frontlencse hűtését is biztositani kell? "
Ha az MC elé teszel napfóliát, akkor a mögötte lévő frontlencsét (meniszkuszt) miért is kellene hűteni? Ha a lencsének ártana, ami a fólián átmegy, akkor a szemednek még jobban ártana.

Ezért nem értettem a kérdést. (De nem kötözködni akartam, csak megérteni, esküszöm.)

Ez a kérdés csak akkor lehetne egyáltalán kicsit is releváns - szerintem -, ha a fénycsökkentés a meniszkusz mögé kerülne, s így a lencse direktben kapná a napfényt. (Ehhez viszont szét kellene szerelni a cuccot, erre utaltam).
De még úgy sem lenne probléma, mert a bejövő fénysűrűség a belépésnél még nem fokozott, ráadásul a meniszkusz egy egytagú, azonos görbületi sugarú homorú-domború lencse, tehát ragasztó sincs benne, és nem is fókuszálja a fényt.
Magyarul simán átmegy rajta, s csak az igen minimális elnyelődés alakul kővé benne, ami gyakorlatilag nulla.

Teljesen jó módszer az, mit leírtál.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
kararak
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.23. 09:15

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: kararak » 2019.07.03. 14:04

Attila!
Köszönöm a részletes választ!
Az MC távcsövem még garanciális, ezért nem akarom szétszedni. (Később sem szeretném, mert ahogy öregszem egyre jobban remeg a kezem....)
Attól tartottam, hogy a Meniszkusz belső oldalára ragasztva van a Makszutov távcső segédtükre és féltem, hogy a hő hatására azzal történik valami.
Napfólia (foglattal együtt) a 200/1000-res Newtonomról maradt.
Talán "távtartónak" kéne neveznem azt a "gyürüt", amit most készitek, hogy a 200 mm átmérőjü távcsőre készült Napfólia a 150 mm átmérőjü MC tubusára felrakható legyen.
Lehet, hogy egyszerűbb lenne elcserélnem a 200-as napszürőt egy 150-esre.
Főleg, hogy megint felhős az égbolt, még a Napot sem tudom fényképezni. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.07.03. 14:35

kararak írta:
2019.07.03. 14:04
Attól tartottam, hogy a Meniszkusz belső oldalára ragasztva van a Makszutov távcső segédtükre és féltem, hogy a hő hatására azzal történik valami.
A Maksutov-Cassegrain segédtükrét rágőzölik a meniscus belső felületére (legjobb tudomásom szerint).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.07.03. 16:29

kararak írta:
2019.07.03. 14:04

Az MC távcsövem még garanciális, ezért nem akarom
Főleg, hogy megint felhős az égbolt, még a Napot sem tudom fényképezni. :)

Csak kár hogy semmi nincs a Napon ami miatt érdemes lenne egyáltalán fotózni...legalábbis fóliaszűrôn át.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
kararak
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.06.23. 09:15

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: kararak » 2019.07.03. 16:55

Igen! Gőzölve van a tükör.
( az interneten pár perce megtalált és magyar nyelvre forditott leirása alapján )

Végre sikerült képet feltölteni róla.
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2019.07.07. 09:10

Szia!
Nagyon örülök hogy végre van külön az Mc-nek egy saját kis vacka. Így nem máshol kell feltennem a a buta kérdéseimet.
A napfoliás részt köszönöm pont én is ezt akartam kérdezni, ha veszek egy Baader napfóliát 127mm-es tubusokhoz (NF127m) ami felhelyezek a távcső elejére akkor onnéttól bátran belenézhetek a napba? Bocsi hogy ostoba a kérdés, de inkább felteszem mint, hogy megvakítsam magamat és fél családot meg a barátikört.
A másik dolog ami érdekelne az az észlelések. Láttam már a műszeremmel a Holdat, a Szaturnuszt, a Marsot (azt hiszem) talán pár halmazit is, az orin köd is felderengett halványan ha minden igaz, és végül a Jupiter. A Jupiter pl: nagyon fényes volt mint egy óriási csillag, erősen kellet koncentrálnom hogy lássak pár sávot. Erre a jelenségre azt mondták nekem hogy használjak fényszűrőt amit távcső elejére teszek fel. Azóta sajnos nem foglalkoztam dologgal de ez is érdekelne, hogy hogyan lehetne Jupitert kevésbé fényesé tenni. Van pár szín szűrőm meg egy UHC mély-ég szűrőm és és egy szét csavarható hold szűrőm.
A Távcső egy az-4 mechanikán szokott dolgozni aminek finom hangolása katasztrófális számomra mivel hogy nincs neki.
Remélem kapok pár jó ötletet hogy tudnék ezzel a sokak által dicsért műszerrel hasítani az égen. És hogy milyen fajta objektumokra álljak rá.
Igazából ha lehet nem csak bolygózásra használnám, nincs kocsim így döntöttem a 127-es mc mellett.
Minden megoldásra nyitott vagyok tanácsokat nagy szeretettem várom. Akár közös megfigyelésbe is benne vagyok Nagykanizsa környékéről.
Üdvözlettel!
Szabolcs!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.07.07. 10:19

PriapoS írta:
2019.07.07. 09:10
Szia!
Nagyon örülök hogy végre van külön az Mc-nek egy saját kis vacka. Így nem máshol kell feltennem a a buta kérdéseimet.
A napfoliás részt köszönöm pont én is ezt akartam kérdezni, ha veszek egy Baader napfóliát 127mm-es tubusokhoz (NF127m) ami felhelyezek a távcső elejére akkor onnéttól bátran belenézhetek a napba? Bocsi hogy ostoba a kérdés, de inkább felteszem mint, hogy megvakítsam magamat és fél családot meg a barátikört.
A másik dolog ami érdekelne az az észlelések. Láttam már a műszeremmel a Holdat, a Szaturnuszt, a Marsot (azt hiszem) talán pár halmazit is, az orin köd is felderengett halványan ha minden igaz, és végül a Jupiter. A Jupiter pl: nagyon fényes volt mint egy óriási csillag, erősen kellet koncentrálnom hogy lássak pár sávot. Erre a jelenségre azt mondták nekem hogy használjak fényszűrőt amit távcső elejére teszek fel. Azóta sajnos nem foglalkoztam dologgal de ez is érdekelne, hogy hogyan lehetne Jupitert kevésbé fényesé tenni. Van pár szín szűrőm meg egy UHC mély-ég szűrőm és és egy szét csavarható hold szűrőm.
A Távcső egy az-4 mechanikán szokott dolgozni aminek finom hangolása katasztrófális számomra mivel hogy nincs neki.
Remélem kapok pár jó ötletet hogy tudnék ezzel a sokak által dicsért műszerrel hasítani az égen. És hogy milyen fajta objektumokra álljak rá.
Igazából ha lehet nem csak bolygózásra használnám, nincs kocsim így döntöttem a 127-es mc mellett.
Minden megoldásra nyitott vagyok tanácsokat nagy szeretettem várom. Akár közös megfigyelésbe is benne vagyok Nagykanizsa környékéről.
Üdvözlettel!
Szabolcs!
Ha a szétcsavarható holdszűrő polarizált szűrőpárt jelent akkor jó vagy mert egyiket a zenittükörbe, másikat az okulárba csavarva tudod állítani a fényerőt az okulár forgatásával.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
PriapoS
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2015.05.03. 17:23

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: PriapoS » 2019.07.07. 10:30

kazi írta:
2019.07.07. 10:19
PriapoS írta:
2019.07.07. 09:10
Szia!
Nagyon örülök hogy végre van külön az Mc-nek egy saját kis vacka. Így nem máshol kell feltennem a a buta kérdéseimet.
A napfoliás részt köszönöm pont én is ezt akartam kérdezni, ha veszek egy Baader napfóliát 127mm-es tubusokhoz (NF127m) ami felhelyezek a távcső elejére akkor onnéttól bátran belenézhetek a napba? Bocsi hogy ostoba a kérdés, de inkább felteszem mint, hogy megvakítsam magamat és fél családot meg a barátikört.
A másik dolog ami érdekelne az az észlelések. Láttam már a műszeremmel a Holdat, a Szaturnuszt, a Marsot (azt hiszem) talán pár halmazit is, az orin köd is felderengett halványan ha minden igaz, és végül a Jupiter. A Jupiter pl: nagyon fényes volt mint egy óriási csillag, erősen kellet koncentrálnom hogy lássak pár sávot. Erre a jelenségre azt mondták nekem hogy használjak fényszűrőt amit távcső elejére teszek fel. Azóta sajnos nem foglalkoztam dologgal de ez is érdekelne, hogy hogyan lehetne Jupitert kevésbé fényesé tenni. Van pár szín szűrőm meg egy UHC mély-ég szűrőm és és egy szét csavarható hold szűrőm.
A Távcső egy az-4 mechanikán szokott dolgozni aminek finom hangolása katasztrófális számomra mivel hogy nincs neki.
Remélem kapok pár jó ötletet hogy tudnék ezzel a sokak által dicsért műszerrel hasítani az égen. És hogy milyen fajta objektumokra álljak rá.
Igazából ha lehet nem csak bolygózásra használnám, nincs kocsim így döntöttem a 127-es mc mellett.
Minden megoldásra nyitott vagyok tanácsokat nagy szeretettem várom. Akár közös megfigyelésbe is benne vagyok Nagykanizsa környékéről.
Üdvözlettel!
Szabolcs!
Ha a szétcsavarható holdszűrő polarizált szűrőpárt jelent akkor jó vagy mert egyiket a zenittükörbe, másikat az okulárba csavarva tudod állítani a fényerőt az okulár forgatásával.
Igen olyan! Bocsi csak pontos nevét nem tudtam. Szeretem használni.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.07.07. 10:47

PriapoS írta:
2019.07.07. 09:10
Szia!
Nagyon örülök hogy végre van külön az Mc-nek egy saját kis vacka. Így nem máshol kell feltennem a a buta kérdéseimet.
A napfoliás részt köszönöm pont én is ezt akartam kérdezni, ha veszek egy Baader napfóliát 127mm-es tubusokhoz (NF127m) ami felhelyezek a távcső elejére akkor onnéttól bátran belenézhetek a napba? Bocsi hogy ostoba a kérdés, de inkább felteszem mint, hogy megvakítsam magamat és fél családot meg a barátikört.
A másik dolog ami érdekelne az az észlelések. Láttam már a műszeremmel a Holdat, a Szaturnuszt, a Marsot (azt hiszem) talán pár halmazit is, az orin köd is felderengett halványan ha minden igaz, és végül a Jupiter. A Jupiter pl: nagyon fényes volt mint egy óriási csillag, erősen kellet koncentrálnom hogy lássak pár sávot. Erre a jelenségre azt mondták nekem hogy használjak fényszűrőt amit távcső elejére teszek fel. Azóta sajnos nem foglalkoztam dologgal de ez is érdekelne, hogy hogyan lehetne Jupitert kevésbé fényesé tenni. Van pár szín szűrőm meg egy UHC mély-ég szűrőm és és egy szét csavarható hold szűrőm.
A Távcső egy az-4 mechanikán szokott dolgozni aminek finom hangolása katasztrófális számomra mivel hogy nincs neki.
Remélem kapok pár jó ötletet hogy tudnék ezzel a sokak által dicsért műszerrel hasítani az égen. És hogy milyen fajta objektumokra álljak rá.
Igazából ha lehet nem csak bolygózásra használnám, nincs kocsim így döntöttem a 127-es mc mellett.
Minden megoldásra nyitott vagyok tanácsokat nagy szeretettem várom. Akár közös megfigyelésbe is benne vagyok Nagykanizsa kö rnyékéről.
Üdvözlettel!
Szabolcs!

Itt találhatsz segítő társakat ;) https://nae.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”