Segédtükörfűtés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Segédtükörfűtés

Hozzászólás Szerző: madg » 2019.04.22. 21:04

Sziasztok!

Aki használ segédtükörfűtést érdekelne, hogy milyen a technikai megvalósítása, hol mennek a vezetékek, mivel fűtik a tükröt, vannak-e mérések, tapasztalatok, hogy mennyire befolyásolja a látott képet?
Az elképzelésem szerint egy kb centiméter vastag üveget hátulról (?) melegítve nem lép fel torzulás a képben, turbulencia a fényútban?
Talán itt a fórumon olvastam, hogy egy jó segéd L/10-nél (<50nm) nagyobb pontosságú. Vagy ez kisebb mértékű mint a párával járó veszteség? Egy jó harmatsapka nem segítene jobban?
Üdv,
G.
Üveggörbítő tanonc
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Segédtükörfűtés

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.04.24. 08:48

Helló!

Nekem 40 db ellenállás van benne, ami összesen 5,6W körüli teljesítményt emészt fel 12V-on. Ez elég ahhoz, hogy a durvább párát is eltüntesse. Építettem hozzá egy PWM szabályzót is, amivel beállíthatom, hogy csak annyira fűtsön, hogy a pára ne tudjon lecsapódni. Működik, de ez így elég hasraütésszerű beállítás, ezért elkezdtem tervezni egy intelligensebb verziót is, amiben már hőmérő szenzorok is vannak. Egyik a tükör hőmérsékletét, a másik pedig a környezet hőmérsékletét méri, és úgy állítja be a fűtőteljesítményt, hogy a tükör hőmérséklete mindig a környezeti felett legyen pár fokkal. Mérést nem végeztem, de nem gondolom, hogy érzékelhető torzulást okoz. Én onnan közelítem meg, hogy ha kevesebb részletet is látok, az még mindig jobb, minthogy a pára miatt semmit se lássak.
Vannak, akik hajszárítózzák a tükröt, szerintem az rosszabb megoldás, hiszen csak ideiglenes páramentességet biztosít, ráadásul ilyenkor a tükör hőmérséklete sokkal inkább ingadozik.
Harmatsapkát nem használtam, de egy ideig biztosan működik.
A kábelelvezetés nálam úgy van kialakítva, hogy az egyik póklábra szigetelésként ragasztottam egy réteg fekete Duct-tape-et, majd erre két oldalt egy-egy réz csíkot, amiknek a végeire felforrasztottam a kábeleket. A végén ismét körbetekertem még egy réteg Duct-tape ragasztóval. A segédtükör felőli oldalon a kábeleket ráforrasztottam a fűtőelemre, a másik oldalon, a tubusra tettem egy RCA csatlakozót. Ki lehetett volna vezetni a kábelt is, de akkor kívül lafog a kábel, amit nem akartam.

Üdv.:
Tamás
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Segédtükörfűtés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.24. 10:16

madg írta:
2019.04.22. 21:04
Sziasztok!

Aki használ segédtükörfűtést érdekelne, hogy milyen a technikai megvalósítása, hol mennek a vezetékek, mivel fűtik a tükröt, vannak-e mérések, tapasztalatok, hogy mennyire befolyásolja a látott képet?
Az elképzelésem szerint egy kb centiméter vastag üveget hátulról (?) melegítve nem lép fel torzulás a képben, turbulencia a fényútban?
Talán itt a fórumon olvastam, hogy egy jó segéd L/10-nél (<50nm) nagyobb pontosságú. Vagy ez kisebb mértékű mint a párával járó veszteség? Egy jó harmatsapka nem segítene jobban?
Üdv,
G.
Azt nem tudom, hogy mennyire torzítja a segéd fűtése a képet, de valamennyire biztosan, ezért én idegenkedem a fűtéses páramentesítéstől. A Dobsonos topikban leírtam, hogy mit tud okozni kb. 5 fokos hőmérsékletkülönbség a főtükörnél: gyakorlatilag használhatatlanná teszi a képet. Szintén a Dobsonos topikban korábban tettem fel képet a harmatsapkámról. Általában éjjel 1-ig, fél kettőig észlelek. Amikor még nem volt a harmatsapkában pamutbélés, csak éjfélig bírta szárazon a segéd. Most, hogy már bélelve van, nincs ellenfél. Előfordult, hogy a távcsövet 2-3 mm(!) vastag jég borította, belenéztem a tubusba és a harmatsapka belsejének felső 15 centimétere volt csak jeges, a segéd száraz volt! A harmatsapka 0,5 mm-es alulemezből van hajtva, enyhén kúpos, nem vignettál, békazárral rögzítem. Igaz, hogy mintegy 8.000 Ft-nál állt meg, de hosszútávú! Próbálkoztam polifoammal is korábban, de nehéz volt megoldanom a merevítést és hogy ne vignettáljon. Az okulárokhoz pedig autós hajszárítót használok; alig ad melegebbet, mint a környezeti hőmérséklet, de 10-15 másodperc alatt lefújja a párát.

A nagyobb problémának viszont a segédt. ragasztását tartom. Egyrészt nem biztonságos, mert egyszer minden ragasztás elenged (régebben egy másik Newtonomban elengedett, szerencsére abban "csak" a segéd tört össze, a főtükör nem, viszont tudok olyanról, akinek kagylós törés csúfoskodik emiatt a főtükrén), másrészt nagyon torzítja a képet. Az enyém is ragasztva volt, lambda/2 hullámfronthibát okozva. Kurucz Jani készített egy feszültségmentes foglalatot (lásd fotók), azóta nagyon jól funkcionál. Egyébként a foglalat alumíniumból van, amely segíti az üveg egyenletes akklimatizációját. Persze akár még kísérletezni is lehet a fűtéssel úgy is, hogy a foglalatba tesszük egyenletesen a fűtőellenállásokat, de nekem nincs szükségem erre, mivel a harmatsapka bevált :)
Tükörfoglalat szemből.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2019.04.24. 10:48-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Segédtükörfűtés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.24. 10:20

És még 2 fotó:
Segédfoglalat oldalról.jpg
Segédfoglalat feketére festve.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”