Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
bmxbandita
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.06.15. 15:12

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: bmxbandita » 2020.06.18. 10:51

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! Nagyon hasznos volt, ezek alapján a következőkre jutottam:

- Mindenképp készítek egy második függőleges tartót hozzá, mert jobban megnéztem, és a távcső súlya nem kicsit feszíti a furatban a tengelyt. Szerintem ezzel az alt tengelyen már sokkal jobb lesz a helyzet. Szerencsére a tubusgyűrűk mindkét oldalán megvan a furat, ezért nem lesz nehéz. András, sikerült megértenem amit írtál, de a korábban csatolt képeid az állványodról nagyban segítettek a megértésben. :) Hasonlót szeretnék én is összehozni, egy nagyobb korong, amit rögzítek a tubusgyűrűkre, és ez fog illeszkedni egy szintén V alakú tartóra. Még nem döntöttem el, hogy csapágyat tegyek ide, vagy jobb lenne teflon alátét, mert még mindig nem találtam olyan helyet, ahol be tudnék ilyet teflon alátéteket szerezni. Külföldi fórumokon olvastam, hogy sokan bútoralátétet használtak, több-kevesebb sikerrel, ha nem találok sehol teflont, akkor marad az, vagy a csapágy.

- A zsámolyt pedig Zoli javaslata alapján először a középcsavar becsapágyazásánál kezdem, mert úgy tűnik, hogy amiatt szorul a legjobban.
Gyárilag itt szerintem semmi csúszóanyag nincs. A felső korongon: egy fémhüvely van a falap furatába illesztve, ezen egy fémalátét és a csavar. Az alsó korongon: Az anya, szintén egy fém alátét, és egy műanyag hüvely a falemez furatában.
Valamint gumitappancsok is vannak alul, majd letesztelem, hogy azok mennyire merevek.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.06.18. 16:41

bmxbandita írta:
2020.06.18. 10:51
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! Nagyon hasznos volt, ezek alapján a következőkre jutottam:

- Mindenképp készítek egy második függőleges tartót hozzá, mert jobban megnéztem, és a távcső súlya nem kicsit feszíti a furatban a tengelyt. Szerintem ezzel az alt tengelyen már sokkal jobb lesz a helyzet. Szerencsére a tubusgyűrűk mindkét oldalán megvan a furat, ezért nem lesz nehéz. András, sikerült megértenem amit írtál, de a korábban csatolt képeid az állványodról nagyban segítettek a megértésben. :) Hasonlót szeretnék én is összehozni, egy nagyobb korong, amit rögzítek a tubusgyűrűkre, és ez fog illeszkedni egy szintén V alakú tartóra. Még nem döntöttem el, hogy csapágyat tegyek ide, vagy jobb lenne teflon alátét, mert még mindig nem találtam olyan helyet, ahol be tudnék ilyet teflon alátéteket szerezni. Külföldi fórumokon olvastam, hogy sokan bútoralátétet használtak, több-kevesebb sikerrel, ha nem találok sehol teflont, akkor marad az, vagy a csapágy.

- A zsámolyt pedig Zoli javaslata alapján először a középcsavar becsapágyazásánál kezdem, mert úgy tűnik, hogy amiatt szorul a legjobban.
Gyárilag itt szerintem semmi csúszóanyag nincs. A felső korongon: egy fémhüvely van a falap furatába illesztve, ezen egy fémalátét és a csavar. Az alsó korongon: Az anya, szintén egy fém alátét, és egy műanyag hüvely a falemez furatában.
Valamint gumitappancsok is vannak alul, majd letesztelem, hogy azok mennyire merevek.


Első lépésként a gumi tappancsokat cseréld ki 10cm körüli hosszúságú bútorlábakra ( vagy bármi hasonló megoldásra ) , ha meg tudod oldani kis kiterpesztéssel . Aztán a központi csavarhoz tedd be a talpcsapágyat , hogy a csavar ne forogjon a hüvelyben . Így próbáld ki , hogy be tudod e lőni akadás mentesre . Ha nem , akkor lehet a csapágyazás felé lépni .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 17:47

Íme néhány fotó a magassági csapágyról. Teflon nincs benne, hanem a pvc csúszik a pillanatragasztóval beitatott, majd viasszal átkent felületen. Tökéletesen bevált. A bekarikázott felületek vannak a pvc-hez illesztve.
Alt csapágy1.jpg
Alt csapágy2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 17:51

Készítettem egy fokbeosztásos skálát; nagyobb szögtávolságok esetén ezzel is tudok keresni.
Alt csapágy3.jpg
Alt csapágy4.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 17:54

Az egyensúly érdekében 18 mm-rel eltoltam a pvc-vel "bevont" rétegelt lemez forgórészt, így zenit közelében sem dől hanyatt a tubus.
Alt csapágy5.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 18:01

Zolinak igaza van. Minden rugalmas anyag a kapcsolódási pontokon csökkenti a merevséget. Visszaolvasva jól követhető, hogyan sikerült lépésről lépésre növelnem a merevséget és a stabilitást. Persze minden lépésnél annyira megörültem, hogy úgy gondoltam, célba értem. :oops: :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.18. 18:46

Lovász András írta:
2020.06.18. 17:47
Íme néhány fotó a magassági csapágyról. Teflon nincs benne, hanem a pvc csúszik a pillanatragasztóval beitatott, majd viasszal átkent felületen. Tökéletesen bevált. A bekarikázott felületek vannak a pvc-hez illesztve.
Így már világos. Érdekes, hogy ez a módszer is jól működik, valószínűleg a műanyag pvc cső miatt.
Beégett az agyunkba, hogy teflon, teflon...de én is úgy tapasztaltam, hogy van más út is.
Mondjuk a bakelitlemez egy speciális teflonszerű recés anyagon nagyon bejött legutóbb, Tarjánban azon mozgott a Kutter, csúszott szépen mintha légpárna lenne alatta. valójában az van, mert a bakelitlemez (ami ugye nem is bakelit) az finoman bordázott, a teflonszövet is rücskös, így sok levegő marad közöttük. A teljesen sima anyag a hasonlóan sima anyagon megtapad akár teflon akár más. Nekem ez a tapasztalatom.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.18. 19:25

És bekented valamivel a hanglemezt vagy szárazon csúszott?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.18. 19:45

Lovász András írta:
2020.06.18. 19:25
És bekented valamivel a hanglemezt vagy szárazon csúszott?
Ez szárazon és találtam egy anyagot ami hasonló az enyémhez:
https://all.biz/teflon-fabric-for-valve ... 16050538UA

Az én teflonszövetem (mert szerintem az) egy nagy nyomdagépen volt az ellennyomó hengeren.
Nem tapadt rá a festék sokáig és könnyen lehetett tisztítani. Most ezt használom, sima kétoldalas Tesa öntapadóssal van felragasztva.
Véleményem szerint ezek a szövetek jobban csúsznak a dobsonokon mint a hagyományos teflonlemezek.
A bútorlap is csúszik rajta rendesen, a régi nagylemez mint egy alátét úgy működik.
Azt hiszem Barbra Streisand, lehet, ezért nem akad. :D
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.20. 07:37

Lehet nálam azért nem vált be, mert Rátonyi Róbert volt... :? :lol:
Komolyan: szárazon nem próbáltam... mindegy, az a hajó már elment.

Én azt tapasztaltam, hogy a tubus stabilitása nagyon múlik azon, hogyan vannak illesztve a magassági csapágy ívei. Legutóbb, amikor szétszedtem és levágtam 10,5 centit az oldallemezek aljából, megdöbbenve tapasztaltam a tubus rakoncátlanságát. Nem maradt ott ahol megállítottam, érintésre nagyon hosszú idő alatt nyugodott meg a rezgése és a legkisebb szellőre úgy bemozdult, hogy értékelhetetlen lett a kép. Pedig elvileg ugyanannyit vágtam le mindhárom lemezből és ugyanoda kerültek vissza.

Akkor nekiláttam újrailleszteni a 4 db ívet. Miközben a tubus a helyén volt, 3 ív közé tettem 1-1 darabka P120-as csiszolópapírt, a negyedik között pedig (a szemcsék a rétegelt lemez felé néztek! :oops: ) sokszor áthúztam egy ugyanebből a csiszolópapírból vágott csíkot. Utána a következő ívvel tettem meg ugyanezt. Fontos, hogy távtatónak az éppen nem csiszolt ívek közé is tegyünk azonos csiszolópapírt, mert csak úgy lesz pontos az illesztés!

Korábban már említettem, hogy kenőanyagként kiváló a vonós hangszerekhez használatos kulcskréta. Nagyobb súrlódást produkál mint a viasz de ami a lényeg: a tapadási és csúszási súrlódási együtthatója majdnem egyenlő!!!

A horizontális csapágynál pedig a stabilitás záloga az, ha mindenkor a lábak fölött vannak a 2 lap közötti kontakt-pontok. Ekkor nincs szükség vastag, merev lemezek alkalmazására. Ezt pedig úgy érhetjük el, ha felül van a csúszólemez és alul a teflondarabkák/csapágyak. Ez utóbbiak arányával pedig beszabályozható a súrlódás mértéke. Legutóbb azért tettem fel rozsdamentes acéllemezt csúszófelületként, hogy a csapágyak a tárolás során ne nyomják meg a felületet, ahol később döccenhet. Minél nagyobb a tubus tömege, annál nagyobb ennek jelentősége...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”