Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.06. 10:16

Lovász András írta:
2020.03.06. 08:05
Végh Zoli írta:
2020.03.05. 10:53
Vizi Péter írta:
2020.03.05. 10:30
Ilyen próbát anno én is csináltam a 200/1200-assal, ott 75 mm a szabad kitakarásmentes nyílás.
Egyértelműen a kör volt a legjobb profil és a körcikk a legrosszabb.

Most elvetted a kísérletezgetés örömét az kollégától ... :lol:
Gondoltam, hogy nem én találtam fel a "spanyolviaszt", csak hátha valaki még nem próbálta...
Arra nagyon figyeltem, hogy a lehető legpontosabb kör legyen az a lyuk, mert a diffrakciós kép nagyon érzékeny az ilyesmire. Sajnos azonban a Hold megfigyelésekor tapasztaltam egy hátrányt: mivel kissé "oldalról" érkezik a fény a kihuzatba, ezért az ES okliknál tapasztaltam egy ebből eredő reflexiót. A BCO-nál viszont valamiért nem.

Talán cipőkanállal belefér ebbe a topikba egy kérdés ezzel kapcslatban.
Volt ezzel a kísérlettel még egy szándékom. Mégpedig az, hogy kiterjedtebb ködöket is meg tudjak nézni egyben. Ugyanis ha el tudnám érni valahogyan az 5 mm kilépő pupillát (nagyobbra már nem vágyom a koromnál fogva), akkor 25x-ös nagyítással, az ES 24/68-assal 2,72 fokos LM-vel kiterjedtebb objektumokat is megtekinthetnék. Viszont az F/13,3 nyílásviszonnyal ezt igen nehéz megvalósítani. Először arra gondoltam, hogy egy 0,5x-ös reduktorral "felezném" a fókuszt, de Levente felvilágosított arról, hogy mivel általában túl messzire kerül az okulár lencséitől a hordó aljába csavart reduktor, ezért nem felezi, hanem csupán kb. 20%-kal csökkenti az objektív fókuszát. Másik megoldásként egy 50 mm-es Plössl pedig ugyebár csak 43 fokos LM-vel rendelkezik. Amúgy az említett ES a leghosszabb fókuszú okulárom. A minimalizálás jegyében nem akarok 2"-es oklikkal is bajlódni.
Szerintetek meg lehet oldani valahogyan és persze "óccsón" ezt a problémát?

Üdv, András
Kiterjedtebb körökre én egy SW kaleidoszkópot javaslok olcsón. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.06. 12:39

kazi írta:
2020.03.06. 10:16
Kiterjedtebb körökre én egy SW kaleidoszkópot javaslok olcsón. :lol:
Igen, erre én is gondoltam korábban, de letettem róla, mert egyszerűen nem tudom elhelyezni a tubusomon anélkül, hogy durván fel ne borulna az egyensúly. A színi hiba nem is zavarna, viszont a fókuszsík-görbület nagyon. Lehet, hogy egyszer lesz egy 25x100-as binoklim, de ahhoz is állvány kellene. Most meg erre nem akarnék ennyit áldozni.

Eljutottam gondolatban odáig, hogy be tudnám lőni a helyes reduktor-okulár távolságot, csak éppen nem tudom, hogy ez hány mm? Ugyanis kitekerhető az okulár hordója.

Az a helyzet, hogy nemcsak a remek kontraszttal lopta be magát a szívembe ez a kitakarásmentes opció, hanem azzal is, hogy igen jó a képminőség a teljes LM-ben. Színi hiba nincs, a fókuszsík-görbület pedig rendkívül csekély a kis nyílásviszony miatt.
Szóval a 0,5x-ös reduktor-okulár helyes távolságát kikísérletezte már valaki? Nagyon érdekelne a helyes érték! :P

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.03.09. 10:11

Lovász András írta:
2020.03.06. 12:39
Igen, erre én is gondoltam korábban, de letettem róla, mert egyszerűen nem tudom elhelyezni a tubusomon anélkül, hogy durván fel ne borulna az egyensúly. A színi hiba nem is zavarna, viszont a fókuszsík-görbület nagyon. Lehet, hogy egyszer lesz egy 25x100-as binoklim, de ahhoz is állvány kellene. Most meg erre nem akarnék ennyit áldozni.
Korábban a 120/600-asról beszéltünk, az valóban elég nehéz (5 kg körül). Esetleg érdemes átgondolnod az SW EvoStar 72/420-as apót (2 kg), vagy a 102/500-as akromátot (3,5 kg). Ezek mind elég jó RFT eszközök (a kis APO meg egyben egy elég jól hordozható univerzális műszer is).
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.09. 12:31

Köszönöm, ha egyszer eljutok Leventéhez, lehet, hogy kipróbálnám a 2"-es korrektort az 1,25"-es okulárhoz - ha megengedi. Lehet, hogy azzal nagyobb használható látómezőt kapnék. Nem szeretnék sokat költeni erre a célra, csak annyira megörültem a 9 centis "lyuk" képminőségének, hogy gondoltam ha lehet, több legyet ütnék egy csapásra. Most már óvatos vagyok a vásárlással, mert nagyon gyorsan össze tud gyűlni a "kacatok" halmaza, ha az ember nem vigyáz! :oops:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.09. 14:08

Lovász András írta:
2020.03.09. 12:31
Most már óvatos vagyok a vásárlással, mert nagyon gyorsan össze tud gyűlni a "kacatok" halmaza, ha az ember nem vigyáz! :oops:

Üdv, András
Az biztos. Én is tanúsítom. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.04. 10:55

Tisztelt Kollégák!

Újabb előrelépés történt az azimutális tengelyem fejlesztése terén. Elértem, hogy

- a forgatóerő változtatására arányosan reagáljon

- kisebb erővel forgatható legyen

- viasz alkalmazása nélkül is jól működjön

- merevebb, stabilabb legyen

- lejjebb kerülhessen a tubus

- jelentősen csökkenjen a zsámoly tömege.

2 db kisebb golyóscsapágyon + 1 db teflonpárnán fut egy több lépcsőben csiszolt és fényesre polírozott, 1 mm vastag rozsdamentes acéllemezből vágott körgyűrű-pálya. 3 db nagyobb golyóscsapágy tartja középen a zsámolyt, ezáltal ki tudtam könnyíteni, valamint lejjebb tudtam engedni a tubust, amely bőven elfér a lyukban. Ezt az ötletet a Cloudy Nights-fórumról vettem. 

Mivel az alsó alaplemezen helyezkednek el a csapágyak a teflonnal együtt a lábakhoz minél közelebb (ezt az ötletet az MDA által tervezett ES 500/1800-as Dobson-felépítményből lestem el), ezért nincs szükség vastag alaplapra a stabilitáshoz, mert mindig ott vannak a csapágyak, ahol a lábak. Azok a rendszerek, amelyeket a Cloudy Nights-on bemutatnak, a merevség érdekében vastag, megerősített alaplapokat tartalmaznak, mert azoknál felül vannak a teflonpárnák és alul pedig a pályájuk, ahogy eddig nálam is volt. Úgy gondolom, a kétféle rendszer ötvözete tartalmazza a legtöbb előnyös tulajdonságot egy magamfajta kitelepülő számára. Eddig 15 kg-ot nyomott a zsámolyom, most mindössze 9 kg-ot.

A gondos polírozás azért fontos, hogy ne megugrósan, hanem vajpuhán és a forgatóerőre arányosan reagáljon az azimutális tengely. Eddig is simán, finoman indult, azonban a viaszréteg miatt nem tudtam egyenletes sebességgel forgatni, ami fontos pl. egy repülőgép követésekor. Most, "szárazon" megoldódott ez a probléma. Az érzet olyan, mintha zsírban úszna a zsámoly. A kisebb erőszükséglet és a nagyobb merevség miatt megállításkor a visszaforgás az eddigi 3-4 ívpercről szinte nullára redukálódott. Ez a tulajdonság több százszoros nagyítás alkalmazása esetén különösen aranyat ér.

A rozsdamentes körgyűrűt lézerrel vágattam ki a közelünkben levő lakatosüzemben. A 18 mm-es rétegelt lemezből pedig körmaróval vágtam ki a körgyűrűket a központosító csapágyak sima futása érdekében.

Az anyagköltség 14.000 Ft volt. Kb. 16 óra munkám ment bele a körmaró fabrikálásával és a lakkozással együtt.
Akit részletesebben érdekel, annak szívesen segítek. :)
Új zsámoly_.jpg
Zsámoly alaplap_.jpg
Zsámoly alulról_.jpg
Üdv, András
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.04. 10:57

Zsámoly alaplap_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.04. 10:57

Zsámoly alulról_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.04. 15:02

Nagyon szép munka, András, gratulálok!
Nekem kimondottan tetszenek a fa-szerelésű távcsövek.

A 3db központosító görgő mennyire képes lötyögés-mentesen központosítani a horizontális tengelyt?
Én lehet, hogy inkább középre, a forgástengelyre tettem volna egy db csapágyat a három db kerületi vezetőgörgő helyett; szerintem biztosabb megoldás.
De ha így sem kotyog és nem is szorul, akkor ez is jó (a réteges lemez tűrési pontosságát nem ismerem... :oops: ;) ).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.05.05. 09:18

Attila írta:
2020.05.04. 15:02
...A 3db központosító görgő mennyire képes lötyögés-mentesen központosítani a horizontális tengelyt?...
Köszönöm, Attila!

Egy hullámhosszon vagyunk, mert magam is tartottam attól, hogy a központosítás ezzel a módszerrel esetleg "kotyogós" lesz. Régebben ugyanis már jártam úgy, hogy körmaróval nem lett pontosan kör alakú a kivágás. Ezért most "B"-tervvel is készültem: az egyik központosító csapágyat rugóval feszítettem volna a körívhez, ha esetleg nem jönne össze a pontos kör. De hál' Istennek összejött, így maradt az "A"-terv, azaz fixek a csapágyak pozíciói, de picit állíthatóak. Egy parányi, kb. 0,2 mm-es kotyogást azért engedélyeztem "első körben" nekik, de mivel a rozsdamentes körgyűrű alatti csapágyak tengelyei sugár irányúak, ezért körpályán marad a zsámoly mozgása. Persze a teflonkorong miatt akár le is térhetne arról, de a 2 csapágy végzi a dolgát: a gördülési ellenállásuk sokkal kisebb, mint a sugárirányú tapadási súrlódási erő. No meg én is igyekszem "érintőirányú vektorokkal" navigálni, de ha el is tér néha picit a mozgás a körívtől, ez az okulárban nem látszik (mert attól még a forgástengely függőleges marad, legfeljebb kissé elvándorol) és kottyanást sem hallok a csapágyak felől. Ha az azimutális csapágy hasonló funkciót töltene be, mint mondjuk egy eq-mechanika óratengelye, akkor természetesen sokkal szigorúbb lennék vele szemben.

Ha esetleg mégis bármiféle apró gond kerekedne ebből, akkor megszüntetem ezt a 0,2 mm-es holtjátékot, leviszem nullára és akkor tényleg pontos kört fog a 3 db központosító csapágy magának "görgőzni". Most még egyelőre nem bántom, mert nagyon simán fut a rendszer.

Korábban középen csak egy furat volt, benne egy M6-os csavarral, amelynek volt egy kis kotyogása és ez gyakran érzékelhető is volt, mivel a teflonkorong mellett 2 db gumival borított bútorgörgő segítette a forgást, amiknek viszont 1 mm körüli oldalirányú kotyogásuk volt. Biztosan meg lehetett volna akadályozni egy központi beálló csapággyal ezt az aprócska "elkolbászolást", azonban - tapasztalataim szerint - ez nem zavarta az észlelést.

Ezeknek a csapágyaknak viszont nincs axiális holtjátékuk, erre odafigyeltem; ezért is választottam jó minőségűeket.

Ami viszont preferált célom volt: a könnyítés és a tubus lejjebb engedése; ez pedig csak úgy lehetséges, ha középen "nincs semmi".

Ja és az egészben még az is tetszik, hogy mivel alul nem a körpálya van, hanem a csapágyak, sokkal kevésbé gyűjti a port! Eddig időnként ugyanis a porszemcsék miatt kellett lecserélnem a viaszt, amibe beleragadtak és a teflonkorong alá jutottak - egyre több karcot ejtve a munkalapon.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”