Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.05.14. 10:22

Lovász András írta:
2019.05.14. 10:13
Azért, mert pont Horváth Tamás beszélt le róla, aki kísérletezett vele és készítette a zsámolyomat a platformmal együtt. Mégpedig a torziós visszafordulás miatt. De lehet, hogy még egy próba erejéig elkérem tőle :)
Üdv, András

Torziós visszafordulás ? :shock: Ha ez a forgatórúd csavarodását akarja jelenteni , azt könnyű kiküszöbölni cső vagy farúd alkalmazásával . Minden a méretezésen múlik .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.14. 11:19

Igazad van, még nem póbáltam ki. A Tiéd milyen? Mesélsz róla?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.05.14. 11:50

Végh Zoli írta:
2019.05.14. 10:22

Torziós visszafordulás ? :shock: Ha ez a forgatórúd csavarodását akarja jelenteni , azt könnyű kiküszöbölni cső vagy farúd alkalmazásával . Minden a méretezésen múlik .
A mellékelt képen láthatod az én megoldásomat, és a kialakítását. A vertikális irányban egyszerűen túl lassú volt a rendszer. 2 mm emelkedésű vezérorsót használtam, de volt egy gyorsállítós rész is. Kísérleteztem olyannal is, hogy az anya menetét végigmartam a tengellyel 5 fokos szögben (egyfajta lakatanya), így az anyát kibillentve szabadon lehetett mozgatni, aztán visszabillentés után már csak tekeréssel.
A horizontális irányban pedig azt tapasztaltam, hogy nagyon nagy rugóerő kellett ahhoz, hogy minden környezeti körülmény mellett azonosan működjön. Ha hűvösebb volt, a gumikerék felkeményedett, és nem lehetett vele forgatni. Igen, lehet, hogy csővel jobb lett volna. A fa biztosan nem lett volna jobb. Azért nem használom már ezeket, mert nincs szükségem rá a platform mellett. Nem kell kézzel követnem.
A rendszernek egy nagy előnye volt, hogy a kiegyensúlyozás hiányát nem érzékelte, tulajdonképpen a tubuspogácsákat bárhova tehettem volna. Nem lehetett véletlenül arrébb lökni, ezért bemutatókon ebből nem is volt gond soha.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.05.14. 11:52

Lovász András írta:
2019.05.14. 08:02
... Ez a GRP-teflon párosítás finoman indulós mozgatást tesz lehetővé?
...
Örülök, hogy újra itt vagy! :D
A teflon-GRP (dombornyomott GRP) a legjobb, amit eddig használtam. Nem érzek sem leragadást, sem súrlódási ellenállás-változást használat közben, csak ajánlani tudom. Nem véletlenül választotta a Bresser és az ES is ezt, miután az alu-teflon-t "kiszuperáltam" a régi Dobson-ból.
A tapadási és mozgási súrlódási együtthatói nagyon közel vannak egymáshoz, a rugalmas alakváltozása pedig még nagy nagyítások mellett sem zavaró; tényleg ideális - de precíz, kiegyensúlyozott szerkezet kell rá, mert rákönyökölni sem lehet. 8-)
(Bár ehhez először is a PTFE-GRP siklócsapágy és az alu zártszelvény tubus vázának rugalmasságát meg kellene tudni különböztetni...)

A másik, hogy nagy ívek kellenek, mert akkor kicsik a nyomatékok, és sokkal finomabban, precízebben adagolhatók a mozgások (nem beszélve arról az apróságról, hogy statikailag is sokkal stabilabb a cucc). Ezért nem kell az általam tervezett változatra külön mozgató mechanizmus; egyszerűen a kihuzatot mozgatod, amerre akarod, és az egész kukker arra megy, és rendkívül simán.

Egyébként nem jöttem vissza; eddig is követtem többé-kevésbé az itteni életet, csak kiszálltam az orbitális baromságok reszeléséből, elegem lett a hülyékből. Először teljesen el akartam felejteni a Csillagvárost, de "megsajnáltam" az igazi kezdőket. Ezért megfogadtam, hogy - a blogom (kissé talán lassú) továbbírása mellett - csak értelmes emberek (még ha kezdők is) értelmes kérdéseire fogok hozzászólást/vélemény írni - már amikor időm engedi... A hülyék meg szónokoljanak, amíg végre ki nem moderálja őket valaki.
Ennyi.


Üdv,
MDA
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.05.14. 11:59-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.05.14. 11:55

Lovász András" post_id=70047 time=1557825579 user_id=9301]
Igazad van, még nem póbáltam ki. A Tiéd milyen? Mesélsz róla?
[/quote]

Semmi extra . Egy 150/1000-es tükör 200-as csatornacsőbe pakolva egy félkarú zsámolyon kéziszerszámokkal kivitelezve . Még van rajta mit reszelgetni ( a végleges csőhossz levágása , velúrozás , tükörtartó festése , beépítése , teflonozás stb )

PICT2001.JPG
PICT2002.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.05.14. 12:01

htamas.hun írta:
2019.05.14. 11:50
Végh Zoli írta:
2019.05.14. 10:22

Torziós visszafordulás ? :shock: Ha ez a forgatórúd csavarodását akarja jelenteni , azt könnyű kiküszöbölni cső vagy farúd alkalmazásával . Minden a méretezésen múlik .
A mellékelt képen láthatod az én megoldásomat, és a kialakítását. A vertikális irányban egyszerűen túl lassú volt a rendszer. 2 mm emelkedésű vezérorsót használtam, de volt egy gyorsállítós rész is. Kísérleteztem olyannal is, hogy az anya menetét végigmartam a tengellyel 5 fokos szögben (egyfajta lakatanya), így az anyát kibillentve szabadon lehetett mozgatni, aztán visszabillentés után már csak tekeréssel.
A horizontális irányban pedig azt tapasztaltam, hogy nagyon nagy rugóerő kellett ahhoz, hogy minden környezeti körülmény mellett azonosan működjön. Ha hűvösebb volt, a gumikerék felkeményedett, és nem lehetett vele forgatni. Igen, lehet, hogy csővel jobb lett volna. A fa biztosan nem lett volna jobb. Azért nem használom már ezeket, mert nincs szükségem rá a platform mellett. Nem kell kézzel követnem.
A rendszernek egy nagy előnye volt, hogy a kiegyensúlyozás hiányát nem érzékelte, tulajdonképpen a tubuspogácsákat bárhova tehettem volna. Nem lehetett véletlenül arrébb lökni, ezért bemutatókon ebből nem is volt gond soha.
A horizontálison lévőt mondtam . külföldi képeken nagyobb kerékkel megoldva láttam , talán görkorcsolyáé lehetett , az alapkorong szélére meg dörzspapírcsík volt ragasztva .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.05.14. 12:04

Végh Zoli írta:
2019.05.14. 09:32
... Néztem a videót a gyártásáról és szomorú lettem , mert az én munkahelyemen kb így gyártunk kiszolgálópultokat :oops:
Köszönöm, de a kiszolgálópult referenciát nem értem.
Alumíniummal így kell dolgozni mindenhol.
Csak a pontosság, precizitás különbözhet, de az meg nem látszik a felvételeken.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.05.14. 12:08

Attila írta:
2019.05.14. 12:04
Végh Zoli írta:
2019.05.14. 09:32
... Néztem a videót a gyártásáról és szomorú lettem , mert az én munkahelyemen kb így gyártunk kiszolgálópultokat :oops:
Köszönöm, de a kiszolgálópult referenciát nem értem.
Alumíniummal így kell dolgozni mindenhol.
Csak a pontosság, precizitás különbözhet, de az meg nem látszik a felvételeken.

MDA
Csupán azon merengtem , hogy a mi awisaink ugyanígy gyártják a nagy konyhai pultokat aluból meg korból ... ez sokkal jobban tetszik .
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.05.14. 12:23

Jelenleg itt tartok az átdolgozással. A horizontális mozgatás kialakítása hasonló, mint Andrásé, csak én nem használok viaszt, valamint középen nekem nem illesztve van a támcsapágy, hanem egy rugó emeli fel a zsámoly felső részét annyira, hogy a tubus nyomja rá a 3 teflon korongot a munkalapra. A rugó, és a zsámoly felső része között persze nekem is van támcsapágy. Ezzel a mozgatás olyan, hogy egy hosszabb tárolás után ugyan akadva indul, de kb. fél fordulat után már teljesen jól megy, nincs megugrás, és nagyon szépen forgatható, pontosan beállítható.
A vertikális mozgatás túlméretezettnek tűnhet, de nem az! A nagy ívek miatt nagyobb a kerületi sebesség, ezzel az akadozás kiküszöbölhető. A zsámolyon 2-2 teflon blokk van, a tubuson levő ívek pedig enyhén impregnálva lettek viasszal (András ötlete volt). A mozgatási tulajdonságai kb. ugyan azok, mint a horizontálisnak. Tárolás után érdemes egyszer-kétszer teljesen átmozgatni, hogy beálljon a megfelelő állapot, és utána ez is nagyon jól használható, pontosan beállítható.
Továbbá a kiegyensúlyozás problémáját is megoldottam, mégpedig úgy, hogy az ívek és a tubus között van egy közdarab, ami a tubus eleje- és vége felé eltolható kb. 10-10 mm-rel, illetve az ívek is eltolhatók ezen a közdarabon az előző irányra merőlegesen, ezzel közel tökéletes kiegyensúlyozást lehet elérni. Általános, de hibás gondolatmenet, hogy egy Newton távcsövet nem lehet kiegyensúlyozni. A gyári tubusokon a pogácsát a cső középsíkjára illesztik, de az összeszerelt tubus hátán levő kereső, kihuzat, és egyebek kimozdítják a súlypontot ebből a síkból, emiatt van az, hogy horizonthoz közel horizont felé billen, zenithez közel pedig zenithez billen.
Az előbb leírt módszerrel -mint látható a képen is- nincs szükség semmilyen szorító, vagy feszítőcsavarra.
Amit még szeretnék megvalósítani: a tubuson levő pwm fűtésvezérlőt, és a motoros jusztírozó vezérlőjét szeretném egy dobozba tenni. Ez azért kellene, mert tervezem a tubus átalakítását összetolhatóra (flex-tubus), amivel helyet spórolnék, illetve a szellőzése is jobb lenne.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.21. 08:37

Attila írta:
...Ez viszont vajpuhán fut...
Tetszik ez a kifejezés! Ezt az állapotot keresem én is. :P
A vertikális tengelyen már rég megtaláltam. A múltkor írtam, hogy kísérletezem a száraz, viasz nélküli horizontális csapággyal. Pénteken kint voltam kettősözni és időnként felmentem 600x-os nagyításig, ráadásul a HD-orthóval, amelynek a LM-je 42 foknál biztosan nem nagyobb. A száraz teflon-munkalap kombinációval küzdöttem, mint malac a jégen. Borzalmas volt, nem vált be. Visszatértem a viaszos megoldáshoz + még egy kicsit finomítottam a támcsapágy illesztésén. Úgy tűnik, most már illik rá a fenti kifejezés Attilától :D

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”