Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.02. 13:01

Üdv Mindenkinek!

Azért bátorkodtam létrehozni ezt a topikot, mert úgy gondolom, sokunk birtokában van Dobson-távcső, amely érdekes, hasznos és praktikus műszaki megoldásokkal büszkélkedhet. Ahogy Vizi Péter írja atlaszában: "zseniálisan egyszerű", mégis "ezerféle módon megépíthető".

Azonban az egyszerűsége ellenére ennek a rendszernek is vannak buktatói, azaz a fizika törvényei nem hághatók át büntetlenül. Ahhoz, hogy egy nagyobb távcsövet egy állvány képes legyen hordozni úgy, hogy annak egyszerű és pontos kezelhetősége megmaradjon, nem kis feladat kivitelezni; sok esetben évekig fejlesztgeti az ember, mire eljut odáig, hogy az észlelés idejének jó része a vizuális élményre, és nem az állvány tökéletlenségeiből fakadó szerencsétlenkedésre fordítódik. A topik célja tehát elsősorban az lenne, hogy ezeket a buktatókat feltárjuk, megvitassuk, levonva a tanulságokat.

Újdonsült Dobson-távcső tulajdonosként hogy valami konkrétummal is szolgáljak, én például arra jöttem rá, hogy a zsámoly stabilitásának legfőbb záloga az alaplap merevsége. Az állványom egy 254/1200-as tubust cipel, melynek optikája kitűnő képet rajzol, ezért jól bírja a nagy nagyítást is, ahol bizony nagyon bosszantó tud lenni, ha nem elég stabil a rendszer. Ha pl. egy bolygót, vagy szoros kettőst vizsgálok 300x-os nagyításban egy ortho-n keresztül, amely a LM közepén adja a legjobb képet, akkor nem mindegy, hogy a középre hozott objektum ott is marad-e, vagy esetleg a visszaforgató rugalmasság a 8,4 ívperces látómezőn kívülre viszi, az esetleges kisebb széllökésekről nem is beszélve. Persze az összes alkatrész torziója, elhajlása felelős az instabilitásért, de a megfelelő merevségű alaplap megválasztása a legfontosabb, ez meggyőződésem. Amikor a 18 mm-es rétegelt lemezt lecseréltem közel 4 centi vastag, fényes, konyhabútorokhoz használatos munkalapra, a torziós mozgás - megmértem - tizedére csökkent! Most ott tartok, hogy 6 db teflonkorong fut a fényes munkalap-korong szélétől 4 cm-re (természetesen egyenletes, 60 fokos elosztással), a pályájuk vastagon be van dörzsölve viasszal. Ezzel elértem azt, hogy akár fél csillagsebességgel(!) is tudom forgatni a zsámolyt, ha úgy akarom.

A vertikális tengelyem pedig úgy néz ki, hogy a 11 cm átmérőjű, PVC burkolatú pogácsák illesztett ívű, viaszozott rétegelt lemezen csúsznak. A tubusgyűrűkhöz vannak rögzítve, ezáltal könnyedén kiegyensúlyozható a távcső. (Szükség is van rá, mert gyakran használom a 60 cm hosszú, kiválóan funkcionáló, bélelt harmatsapkámat, amely közel 1 kg-ot nyom). Oldalról szabályozható a szorítóerő, ahogy a horizontális tengelyen is (ott felülről). Lehet, hogy később nagyobb átmérőjű alt-csapágyakra váltok és akkor a szorítók sem fognak kelleni.

Valamint ne feledkezzünk meg az EQ-platformról sem, amely a Dobson-távcső óragépe. Számomra Horváth Tamás készített egyet; rendkívül pontosan követ, gyakorlatilag áll a kép a látómezőben. Ha akarom, automatikusan visszaáll alapállásba kb. 70 percenként, ha akarom, manuálisan. Bármikor bármilyen pozícióba állíthatom és egyetlen gombbal vezérelek mindent. A legjobb, amit vizuális észleléshez el tudok képzelni. A pólusraállás egyszerű és meglepően pontos, nem is kell látnom a Pólust, egy libellával és egy iránytűvel végzem, amelyek a platform részei. Az akkumulátor egy töltéssel 2 éjszakát kibír. Közben nem kell kuplungokkal bajlódni a sötétben, keresés közben is követ. Csendben teszi a dolgát, észre sem veszem, hogy ott van, csak amikor letelik a 70 perc.

Szóval kérlek Benneteket, kedves Dobson-tulajdonosok, osszátok meg tapasztalataitokat, leleményes találmányaitokat (ha nem titkok), mindannyiunk hasznára!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.04.02. 17:50

Még olvasni is jó volt. Egy két kép a dologról nagyon feldobta volna.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.04.02. 20:20

Fotózáshoz képrotátort, azaz magyarul képvisszaforgatót használsz-e? Hosszabb videóhoz is ajánlott. Gondolkodol-e rajta, avagy szükségtelennek tartod? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.04.03. 09:07

Én a zsámolyt kis golyóscsapágyakkal szoktam megoldani . ( de jól működik egy megfelelő méretű tányércsapágy is ) Könnyebb egy könnyen , simán forgó alkatrészt fékkel ellátni , mint egy akadozva mozgót könnyen mozgóvá alakítani .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 09:52

Bár eddig a képzelőerőtökre bíztam az illusztrációt, de Géza óhajára íme néhány kép:

EQ platform fedél nélkül, a saját szélességi koordinátámhoz szintezve, északra néz:
[attachment=2]k.jpg[/attachment]


Folyt. köv.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 09:55

EQ platform fedéllel, zsámoly fogadására készen:
k2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 09:57

Zsámoly alaplapja külön, a 6 db teflonkorong messzebb látható:
k3.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 10:00

Zsámoly az alaplappal összeszerelve, alul szintezhető lábakkal, csónaklakkal védve:
k4.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 10:09

A pogácsák felfekvési ívei. Hangszerészként gyakran használok vonós hangszerekhez kulcskrétát. Ezt arra fejlesztették ki, hogy fogja is a kulcsot, de simán és pontosan tegye hangolhatóvá pl. a hegedűt. Először ezzel kentem be az íveket, ettől sötétek. Ezzel elértem, hogy nem kellett oldalsó szorítókat használni a távcső végállásaiban sem. Viszont az előző alaplappal még így is olyan nagy volt a visszaforgató rugalmasság, hogy viaszra váltottam. Azóta a munkalappal stabil lett a rendszer, de még maradt a viasz - és vele a szorítók:
k5.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.04.03. 10:10

Zsámoly a platformon:
k6.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”