Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.20. 10:46

A magam részéről az ilyen jellegű megoldásokra mindig a fékezett csapágyas megoldást alkalmazom (akár radiális, akár axiális esetekre). A csapágy biztosítja a tökéletes megvezetést, a jól beállított (értsd: állítható) frikció pedig a kontrollált mozgatást.

Golyós vagy tűgörgős csapágyakat ma már szinte fillérekért lehet kapni, sokszor a legolcsóbb is megfelel, mivel nem tonnákat kell tartani, és nem 10.000-et fordul a távcső percenként... A futási egyenletességük pedig - a legrosszabbakon kívül, ami már Kínában is selejtnek számít - mindegyiknek jó. A frikciót pedig axiálisan összefeszített, megfelelő méretű és mereven megfogott (!), teflon-a-teflonon tárcsákkal lehet nagyon precízen beállítani. Mindezt könnyen szétszedhető és összeállítható módon is el lehet készíteni. Csak arra kell figyelni, hogy a radiális csapágyat radiális, az axiálisat pedig axiális terhelésre kell beszerelni. (Ez azért - a kínai EQ mechanikák némelyikét látva - azért nem mindenki számára világos és egyértelmű... :mrgreen: )

Természetesen egyéb egzotikus megoldások is szóba jöhetnek (pl. régi hanglemezek ;) ), de - a fenti "ipari" megoldáshoz képest - mindegyiknek van valami nyűgje (pl. recsegve szól miközben forgatjuk a távcsövet :lol: ).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.20. 12:49

Attila írta:
2020.06.20. 10:46

Természetesen egyéb egzotikus megoldások is szóba jöhetnek (pl. régi hanglemezek ;) ), de - a fenti "ipari" megoldáshoz képest - mindegyiknek van valami nyűgje (pl. recsegve szól miközben forgatjuk a távcsövet :lol: ).

MDA
A hanglemez egyetlen előnye, hogy vízálló és szabályos kör alakú, középen egy lyukkal. Így azonnal használható bizonyos méretig.
A magam részéről már a fa alapanyagot is mellőzöm. Nagyon szép, nagyon könnyű vele dolgozni, igazi amatőr alapanyag minden előnyével és hátrányával együtt. Az új AZ mechanikám csak fémből készült, elbírja az én súlyomat is (90kg) mégis kisebb és könnyebb mint egy Dobson. Állítható szorítású mozgatás, elkészíthető hétköznapi elemekből csupán némi vasipari affinitás és eszközpark kell hozzá. Masszív, stabil. ég és föld a kettő közötti különbség.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.20. 12:57

Én hanglemezt használok, amin 3 db, 1 centis teflondarabon forog a zsámoly. A középső tengely siklócsapágy (egy műanyaggal bélelt fűtéscső a dolog kulcsa :-) ), itt tudom finoman összeszorítani a zsámolyt az alaphoz. Tökéletesen működik, vajpuha a mozgatása.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.21. 07:47

Attila írta:
2020.06.20. 10:46
...A frikciót pedig axiálisan összefeszített, megfelelő méretű és mereven megfogott (!), teflon-a-teflonon tárcsákkal lehet nagyon precízen beállítani...
A kiemelt kifejezést nem értem. :oops:
Valamilyen szendvicsszerkezetre utal, vagy esetleg gépelési hiba történt? :roll:

Érdekes, hogy első ránézésre mennyire egyszerűnek tűnik a Dobson-szerelés. Kicsi és közepes nagyításokhoz valószínűleg elsőre sikerül is megépíteni. De amint 200x-os fölé merészkedik az ember, gyakran kiderül, hogy nem elég stabil, vagy/és nem ott áll meg ahol akarom hanem visszaforog, vagy/és nem lehet "analóg módon", fokozatmentesen indítani. Ezek mindegyikével küzdöttem egyszerre. És bizony általában az apró részletekben van az eb elhantolva.

Valóban a merevség az egyik kulcsszó. Szerintem a súrlódó pontokon minél kevesebb alkatrészt kell meghagyni, amiket pedig muszáj, abból minél merevebbet érdemes választani merev rögzítéssel.

A másik az illesztések minősége, amely elsősorban a stabilitásban játszik szerepet. Most itt a függőleges csapágy öszesen 4 ponton való (ezáltal illesztetlenül billegésre is képes) felfekvésére gondolok. Flexibilitással is el lehet érni az igazodást, de én inkább a merev és illesztett ívekre szavazok.

A harmadik a súrlódó felületek érdessége. Ez egy nagyon érdekes terület. Amikor fényes konyhabútor-munkalapot használtam az AZ-csapágyhoz, felpolíroztam a vele érintkező teflonkorongot, mert abból indultam ki, hogy előbb-utóbb úgyis "felpolírozódik" a használat során; gondoltam, érdemes megelőzni a folyamatosan változó felület változó viselkedésével való küzdelmet. Így viszont be kellett kennem viasszal a teflonkorong pályáját, hogy ne megugrósan induljon. Amikor viszont rozsdamentes acéllemezre cseréltem, azzal szembesültem, hogy a száraz, polírozatlan felület indult megugrósan és a polírozott vajpuhán. Tehát úgy tűnik, ez anyagfüggő.

A negyedik a használt kenőanyag. Szerintem érdemes arra törekedni, hogy ezt sikerüljön kiiktatni, hiszen megköti a port, valamint a mennyiségétől is függhetnek a zsámoly mozgatási tulajdonságai. A horizontális csapágyon sikerült elhagynom. A függőlegesen még nem, azonban ez utóbbi így nagyon el van találva, emellett ritkán kell kennem, ráadásul egyszerű a pótlása, mert minden kitelepüléskor kétszer is leveszem a zsámolyról a tubust a szállítás miatt. Nálam a viasz vált be.

Szóval ahány ház, annyi szokás. Nyilván az igényszintek is különbözőek, ezért is van annyiféle megoldás. Minél inkább megmaradunk az "amit találtam otthon, abból dolgoztam" elv mellett, annál autentikusabb lesz a zsámoly.
Ha valakinek pedig a telkén lakatosüzem található, az igen nagy előnyt élvez...! :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.21. 08:37

András, látom nagy munka, és nagy tapasztalat van már mögötted a dobson - mechanika mozgatása körül. Enyhe nosztalgiával olvasgatom írásodat, arra gondolva amikor a tuti megoldásokat kerestem a dobsonjaim finom-mozgatásához.
Jól írod " Érdekes, hogy első ránézésre mennyire egyszerűnek tűnik a Dobson-szerelés. " Véleményem szerint a legegyszerűbb megépíteni, amennyiben egyszerű igényeid vannak. De ott bukik a dolog, ha valóban nagy nagyítást szeretnél, kézzel finoman követhetőet, nem -olyan ugrálósat. A zenitben való követés meg megérdemelne egy külön litániát.
30 év távcsőépítgetés után én már nem kisérletezem semmilyen súrlódó megoldással. Sok frankónak talált megoldás vérzett el az ég alatt.
Csakis gördülő axiál-radiál csapágyas megoldással építgetek. Mindegyik perfekt mozgású, kottyanásmentes. A fix-kontakt csak a fékezőerőnél van, hogy ne legyen túlságosan lebegős a mozgás.
Én így építettem már forgatható tubust a tubusgyűrűben, nagyszerűen működik, kúphiba nélkül. ( Jusztírozhatóak a csapágyak a tubusgyűrűben)
Most pedig egy nagyobb Newton okulárkihuzatát,és a segédtükröt készítem forgathatóvá, hogy az EQ 6 mechanika alá felé ne kelljen feküdni - létrázni.
Ha érdekel valakit szívesen rakod fel néhány képet róla...

Tisza Csaba
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.21. 09:57

pisza írta:
2020.06.21. 08:37
... Én így építettem már forgatható tubust a tubusgyűrűben, nagyszerűen működik, kúphiba nélkül. ( Jusztírozhatóak a csapágyak a tubusgyűrűben) ...
Örömmel olvasom, Csaba, hogy a megépített változat ilyen jól bevált; gratulálok hozzá! (Talán tavaly előtt beszélgettünk erről a megoldásról az MTT-n :D )
Egyébiránt maximálisan egyetértek az általad leírtakkal.

András: a "teflon-a-teflon"-on szóösszetétel azt jelenti, ami és ahogy le is van írva; azaz teflon csúszik teflonon (nem teflon acélon, vagy teflon alumíniumon). Két, kör alakú, egyik oldalán öntapadós teflon lemez (kb. 0,5 ... 0,8mm vastag, boltban kapható ilyen) van felragasztva egy-egy szembeforduló felületre, és ezek axiális összefeszítésével nagyon finoman állítható súrlódást lehet beállítani. De arra figyelni kell, hogy a teflon korongokat megtámasztó és egymásnak feszülő tárcsák egyen-szilárd keresztmetszetűek legyenek; azaz ne csak a közepük feszüljön egymásnak, hanem lehetőleg még a peremük is... (Magyarul: nagyon enyhén kúpos kialakítású legyen sík helyett, ha megoldható. De ha nem tud valaki ilyet méretezni, akkor az is jó, ha a teflont tartó fémtárcsa közepéből kiszed 1mm-nyit kb. az átmérő felén-kétharmadán belül, s így biztosítja, hogy a teflontárcsa pereme dolgozzon inkább, s ne csak a középső része - különben nem tud nyomatékot átvinni.)

A teflonlap átmérőjével, de főleg összeszorításával pedig "be lehet hangolni", hogy nyugvó súrlódási "döccenés" nélkül indítható legyen a mozgás. Kevesen tudják ugyanis, hogy a tapadási és a mozgási súrlódás felületi nyomóerő szerint ábrázolt görbéi bizonyos anyagok esetében metszik egymást (másképp fogalmazva: csak a mozgási súrlódás válik meghatározóvá; teflon is ilyen), tehát a nyomóerő állításával teljesen kiegyenlíthető - bár alapesetben sem esik nagyon távol egymástól.
Ráadásul így még - tapasztalatom szerint - némi kiegyensúlyozatlanság is kezelhetővé válik, bár ehhez természetesen nem elég 2-3cm-es teflon korong átmérő...

Itt egy mérés a fentiekre:

Képkivágás.JPG

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.06.21. 11:39

pisza írta:
2020.06.21. 08:37
András, látom nagy munka, és nagy tapasztalat van már mögötted a dobson - mechanika mozgatása körül. Enyhe nosztalgiával olvasgatom írásodat, arra gondolva amikor a tuti megoldásokat kerestem a dobsonjaim finom-mozgatásához.
Jól írod " Érdekes, hogy első ránézésre mennyire egyszerűnek tűnik a Dobson-szerelés. " Véleményem szerint a legegyszerűbb megépíteni, amennyiben egyszerű igényeid vannak. De ott bukik a dolog, ha valóban nagy nagyítást szeretnél, kézzel finoman követhetőet, nem -olyan ugrálósat. A zenitben való követés meg megérdemelne egy külön litániát.
30 év távcsőépítgetés után én már nem kisérletezem semmilyen súrlódó megoldással. Sok frankónak talált megoldás vérzett el az ég alatt.
Csakis gördülő axiál-radiál csapágyas megoldással építgetek. Mindegyik perfekt mozgású, kottyanásmentes. A fix-kontakt csak a fékezőerőnél van, hogy ne legyen túlságosan lebegős a mozgás.
Én így építettem már forgatható tubust a tubusgyűrűben, nagyszerűen működik, kúphiba nélkül. ( Jusztírozhatóak a csapágyak a tubusgyűrűben)
Most pedig egy nagyobb Newton okulárkihuzatát,és a segédtükröt készítem forgathatóvá, hogy az EQ 6 mechanika alá felé ne kelljen feküdni - létrázni.
Ha érdekel valakit szívesen rakod fel néhány képet róla...

Tisza Csaba

Egy kép többet mond száz szónál ... ;)
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.21. 12:04

Igaz! Ez egy forgatható tubusgyűrű, még rétegelt borovi fenyőből.
GYŰRŰ.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.21. 12:05

GYŰRŰ.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.06.21. 12:59

Csabi: kérhetném, hogy ennek a tubusnak a teljes képét feltedd, a "mutasd távcsöved" topikba? Köszi! :)
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”