Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2019.05.21. 12:37

Lovász András írta:
2019.05.21. 08:37
Attila írta:
...Ez viszont vajpuhán fut...
Tetszik ez a kifejezés! Ezt az állapotot keresem én is. :P
A vertikális tengelyen már rég megtaláltam. A múltkor írtam, hogy kísérletezem a száraz, viasz nélküli horizontális csapággyal. Pénteken kint voltam kettősözni és időnként felmentem 600x-os nagyításig, ráadásul a HD-orthóval, amelynek a LM-je 42 foknál biztosan nem nagyobb. A száraz teflon-munkalap kombinációval küzdöttem, mint malac a jégen. Borzalmas volt, nem vált be. Visszatértem a viaszos megoldáshoz + még egy kicsit finomítottam a támcsapágy illesztésén. Úgy tűnik, most már illik rá a fenti kifejezés Attilától :D

Üdv, András
Sziasztok!

Ugyanezzel a problémával küzdök én is egy orion dobsonnal. Azimut forgatás esetén elég darabos a mozgatása. Esetleg teflonos szilikonzsírral, ha átmennék a zsámolyon, ahol a teflon fut eredményezhet javulást? Nem tudom mennyire szedné össze a port és a koszt. Persze,ha könnyen tisztítható vagy eltávolítható, nem gond minden észlelés előtt újrakenni.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.21. 13:01

Én fényes munkalapot használok és azon csúsznak a teflonok. Már kentem mindenfélével, de csak a viasz vált be. Olyan érzés forgatni, mintha úszna a zsámoly az alaplap tetején :) Csak persze nem olyan könnyű forgatni. Azonban ez kell is a platform miatt, mivel az enyhén kiforgatja a vízszintes helyzetből az egész cuccot. Szóval pengeélen táncolok, de most valahogy jól elkaptam! Igaz, hogy csak akkor az igazi, ha 5-6 észlelésenként újrakenem. Ha össze is szedi a port, lakkbenzinnel pillanatok alatt lemosom, a viasz pedig filléres dolog.

Egyébként nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire aranyat ér a platform, amit Horváth Tamás csinált! Pénteken a szokásos 2 perces pólusraállás után 510-600x-os nagyításokat használva negyed óráig meg se moccant a kép (tovább meg nem néztem). Még csak ki sem mozdult az optikai tengelyből a keresett objektum! Tuti, hogy még fotózni is tudtam volna, ha lett volna felszerelésem.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
adam.gali
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2014.03.17. 08:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: adam.gali » 2019.05.22. 15:36

Lovász András írta:
2019.05.21. 13:01
Én fényes munkalapot használok és azon csúsznak a teflonok. Már kentem mindenfélével, de csak a viasz vált be. Olyan érzés forgatni, mintha úszna a zsámoly az alaplap tetején :) Csak persze nem olyan könnyű forgatni. Azonban ez kell is a platform miatt, mivel az enyhén kiforgatja a vízszintes helyzetből az egész cuccot. Szóval pengeélen táncolok, de most valahogy jól elkaptam! Igaz, hogy csak akkor az igazi, ha 5-6 észlelésenként újrakenem. Ha össze is szedi a port, lakkbenzinnel pillanatok alatt lemosom, a viasz pedig filléres dolog.

Egyébként nem győzöm hangsúlyozni, hogy mennyire aranyat ér a platform, amit Horváth Tamás csinált! Pénteken a szokásos 2 perces pólusraállás után 510-600x-os nagyításokat használva negyed óráig meg se moccant a kép (tovább meg nem néztem). Még csak ki sem mozdult az optikai tengelyből a keresett objektum! Tuti, hogy még fotózni is tudtam volna, ha lett volna felszerelésem.

Üdv, András
András, megkérdezhetem milyen viaszt használsz? Vagy viaszspray? Hátha nálam is javít a helyzeten, egy próbát mindenképp megér.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.05.22. 19:21

Egyszerűen gyertyaviasszal bedörzsölöm.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2019.06.10. 19:26

Sikerült még jobbá tennem a május 14-én bemutatott zsámolyomat. Úgy kezdtem, hogy a horizontális tengelyen a munkalapot bekentem vazelinnel. Ezzel már kis erőkkel is lehetett forgatni a zsámolyt, de mindig ugrással indult. Ehhez képest a viasz éppen ellenkező hatást eredményezett, tehát nagy erőkkel, de ugrásmentesen forgott. Gondoltam a kettőből jönne össze az igazi, ezért raktam egy tégelybe kb. gyűszűnyi vazelint, és ugyanennyi viaszt, majd hőlégfúvóval megolvasztottam őket. A vazelin hamar megolvad, a viasznak több idő kell. Miután mindkettő folyékonnyá vált, folyamatos kevergetés közben hagytam kihűlni. Azért láttam fontosnak folyamatosan keverni, hogy a viasz ne ülepedjen le. Miután kellően lehűlt az elegy (kifehéredett), ujjbeggyel bekentem a munkalapot azon az íven, ahol a teflonok futnak, majd azzal, ami az ujjamon maradt, bedörzsöltem picit a teflonokat is. A keverék négyféle kimenetelt eredményezhetett volna, szerencsére a legjobb eredményt kaptam. Kis erőkkel forgatható, és megugrás sincs. Az arányokkal talán lehetne kísérletezni. Aki kipróbálná, annak azt javaslom többet keverjen, hogy a tesztek után a maradékot tudja módosítani vazelin, vagy viasz hozzáadásával.
A vertikális csapágy íveit megpróbáltam impregnálni az előbb leírt eleggyel. (Korábban már megtettem viasszal.) Nem hozta ugyan azt az eredményt, mint a horizontális csapágynál.
Újabb próbálkozásban teflon-szalagot ragasztottam fel az ívekre. A zsámolyon maradt az oldalanként 2-2 darab teflon blokk. Ezt még nem tudtam kipróbálni ég alatt, de az biztos, hogy kisebb a súrlódás mint eddig, mert kómakorrektor-szűrőváltó-okulár hármas nélkül a főtükör felé billen. Némi ugrást érzek, de talán csak a kiegyensúlyozatlanság miatt.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.04. 08:39

Nálam a csak viaszozás bevált ugyan, de azért meglehetősen nagy erő kellett a horizontális csapágy mozgatásához. Most gondoltam egyet és vettem 2 bútorgörgőt, összesen talán 300 Ft-ért. Az egyik teflonkorongot meghagytam és oda tettem, ahol fogni szoktam a zsámoly fülét, amikor forgatni akarom. A másik 2 korongot pedig kiváltottam a görgőkkel (gumiból van a futófelületük). Továbbra is a középső támcsapágyhoz vannak szintezve a görgők és a korong is, a zsámolyt 5 mm-re emelik a munkalap fölé. A korongot a középponthoz picit közelebb tettem, a görgőket pedig a munkalap szélére, hogy ne a viaszban fussanak (lásd fotók). Ebből már ki is találtátok, hogy a korong továbbra is viaszozott pályán csúszik.

A végeredmény: könnyedén, vajpuhán fut, 2-3 N erő elég a fülnél, hogy elinduljon, soha nem ugrik meg, bármilyen lassan tudom mozgatni! Egészen biztos, hogy a platformot még kikapcsolt állapotban sem rántja meg, ráadásul az erőszükséglet állítható a középső szorítócsavar meghúzásával. Viszont ha meghúzom, akkor is lágy az indulása, csak éppen nagyobb forgatóerő szükséges hozzá. Ha pedig nem húzom meg, akkor is tudom szabályozni a fékezőerőt a fül - és ezáltal alul a korong - enyhe emelésével, vagy lenyomásával.

Szóval tökéletes lett, akár a kihuzat mozgatásával is tudok finoman navigálni, mert a magassági és horizontális csapágy erőszükséglete kb. egyenlő! Nem gondoltam volna, hogy ennyire jól be lehet szabályozni! Simán tudok követni egy repülőt, vagy műholdat is (eddig ez nem nagyon ment), viszont a viasz fékezőereje elég ahhoz, hogy az eq platform végállásainak közelében se forduljon el magától a zsámoly.

Most tényleg célba értem! :)

Elnézést kérek a fotók minőségéért :oops:
IMG_20190703_125904.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2019.07.05. 06:41-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.05. 07:27

.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.07.05. 07:30

András, képeidet átméreteztem (100% -> 30%), így jóval kevesebb helyet foglal a fórum tárhelyén, és ugyanúgy látszik minden (sőt, jobban is áttekinthető, mintha az egész monitort kitölti a kép egy részlete).
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.05. 07:43

Köszönöm :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.07.14. 16:45

A végeredmény: könnyedén, vajpuhán fut, 2-3 N erő elég a fülnél, hogy elinduljon
Tévesen becsültem meg az erő nagyságát, valójában 3,5 N szükséges az induláshoz. Ha meghúzom a leszorító csavart, akkor 8 N-ra módosul. Négyszer mértem meg.
Kevesebbnek tűnik a gyakorlatban.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”