Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.08.06. 10:56

Ne agyalj ezen. Kipróbálod, hol a legjobb a flattener szemre és kész.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.06. 12:04

Vizi Péter írta:
2020.08.06. 10:56
Ne agyalj ezen. Kipróbálod, hol a legjobb a flattener szemre és kész.
Gondoltam erre, de ebben a 115 mm körüli távolságban elég nehéz stabil, de egyben változtatható hosszúságú összekötést tenni az okulár meg a korrektor közé.
Vagy van ötleted, hogy hogyan lehetne ezt megtenni? Ideálisan olyan kellene, aminél 60 és 115 mm között tudnám változtatni az okulártubus vége és a korrektor közötti távolságot - ha minden lehetőséget ki akarnék próbálni. (És ez egy 1 kg-os, 2"-es okulár.)

A mostani zenittükrömre rácsavarva a korrektort kb. a 72 és 85 mm közötti tartományt tudom megnézni, attól függően, hogy milyen pozicióban rögzítem az okulárt a kihuzatban. Ezzel mondjuk legalább azt megláthatom, hogy ennek a tartománynak melyik végén jobb a fókusz. És az már adhat némi támpontot.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.06. 12:18

Nah, kaptam egy linket, ahol legalább az okulár fókuszsíkjának a helyét megtaláltam:

https://www.explorescientific.de/out/me ... 28086a.pdf

Ez alapján a mostani zenittükrömmel a korrektor és az okulár fókuszsík távolsága 121 mm, ami még éppen benne van az 5%-os tűrésben a 115mm-hez képest. (Már ha tényleg a fókuszsíktól kell mérni a távolságot.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.06. 16:43

Ankalimon írta:
2020.08.06. 12:18
Ez alapján a mostani zenittükrömmel a korrektor és az okulár fókuszsík távolsága 121 mm, ami még éppen benne van az 5%-os tűrésben a 115mm-hez képest. (Már ha tényleg a fókuszsíktól kell mérni a távolságot.)
Ez egy jó összefoglaló tábla, de hol látod benne azt az adatot, amit kerestél?
Azaz a fókuszsík helyzetét bármely okulár alkatrészhez képest.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.06. 17:06

Attila írta:
2020.08.06. 16:43
Ez egy jó összefoglaló tábla, de hol látod benne azt az adatot, amit kerestél?
Azaz a fókuszsík helyzetét bármely okulár alkatrészhez képest.

MDA
Utolsó előtti oszlop: "Field stop position"
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.08.12. 11:38

Egy kis cikk a Jénai Zeiss csillagászati távcsövekről:
https://www.astrotest.it/category/rifr ... matici/
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2021.01.27. 11:58

Sziasztok,

Tanácsot kérnék az alábbiakban:
Vettem egy 152/760 F/5-ös Bresser refraktort. Kifejezetten mélyéghez, de persze a Holdat, bolygókat is észlelném vele (utóbbiakat ritkábban).
Rengeteg cikket, kommentet, reviewt elolvastam már, tudom, hogy színez, tudok a blenzéséről, nagyításról stb., de konkrét, tapasztalatom sajnos nemsok van, mivel az elmúlt 2 hónapban kb. 3X volt felhőmentes felénk az égbolt.
Eddig csak a Holdon és a Marson tudtam tesztelni. 2" dielektrikus zenittükröt használok hozzá. A Hold egy 87.5%-os holdfényszűrővel teljesen vállalható, szép képet ad minden nagyításon (26mm Super Plössl és 6mm Planetarym van).
A Mars csalódás volt, pici, homályos, színezett. Ennek oka, hogy már erősen távolodik, nincs hozzá elég nagy nagyításom, rossz volt a légkör is és színez a lencse.
A kérdéseim:
- A blendézést mire vigyem le, hogy boylgóra már elég jó legyen a fényerő, 60-70-80-90mm legyen az átmérője? Fekete kartonpapírból készíteném. Valóban jobb lesz a látható képe emiatt? Van alap színszűrő készletem, tegyek fel ehhez valamelyiket, mondjuk a sárgát?
- Okulár témában, van valami amit az F/5-höz nem javasoltok különféle okok miatt? Pl. torzít, színez akármi. Egy 26mm-es 70 fokos Lacertát tervezek venni hozzá mélyégre, ez 29X nagyítást adna. Ehhez jön még egy 9mm-es Redline 68 fokos. A Lacertának van UWA82 fokos okulárja is, a 4mm-esben gondolkozom, az viszont már 190X nagyítás, annak lenne létjogosultsága? Holdra, bolygókra, mélyégre?
- Szűrők: van ugye a holdfényszűrőm, van egy 1.25"-os UHC szűrőm, de az nem megy fel a 26mm-es Lacertára, csak a többi okulárra. A 2"-es zenittükörhöz vennék egy 2" CLS méylég szűrőt, így azt bármelyik okulárt beletéve tudnám használni. Ez jó ötlet? Van értelme a kis nagyítás miatt (26mm Lacerta) vennem 2"-es méretben egy másik UHC-t?
Fotózás: egyelőre csak mobilról teszt jelleggel megy, szinte csak Holdra, de arra jó. Van értelme DSLR-t vennem és azt primér fókuszban rátenni az F/5-ös refraktorrra? Vagy azt felejtsem el? Ha van, akkor UV/IR szűrőt érdemes venni hozzá?
Mechanika: EQ5 van jelenleg motor és vezetés nélkül. Mi a minimum szett, ami szükséges a fotózáshoz? Tudom, hogy hosszú expos képeket enélkül nem lehet, meg sok is lenne minden egyszerre, de a tervezés miatt kérdezem. Goto lenne majd később hozzá, de egyelőre okulár + szűrő upgrade a cél és a vizuális észlelés.
Elnézést a sok kérdésért és előre is köszönöm a válaszokat.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.01.27. 15:40

1) Blendézés: 60 mm-nél már nagyon kevés a fény, 100-nál meg már erős lesz a színezés. Magyarul próbálgasd, mindenkinek máshol van az optimum, a próbához bármilyen kidobandó kartonpapír is jó, ha sajnálod a fekete fotokartont :-)
2) Okulár: f/5-nél csak a legdrágább okulárok nem húznak el a széleken, de pl. az 50-60-ezres ES 82 fokosok szerintem már abszolút tolerálható elhúzással rendelkeznek, én ott megállnék, ha valóban észlelésről van szó. A sokszor és méltán emlegetett SW Panorama 82 fokos 7 mm-est mindenképpen javaslom, alap. Mivel elsősorban mélyegező a távcső és te is inkább azt szeretnél, inkább az áteresztésre menj rá, mint a látószögre, ami a rövid fókusz (750 mm) miatt úgyis tetemes lesz. Ilyen szempontból kitűnő az ES 62 fokos sorozata. Nagy nagyítás meg ismét személyfüggő, kinek mennyi leképezési hiba tolerálható. 150x-ig biztosan elmennék, ha már ennyi fényem van.
3) Szűrők: Ha már van UHC, egyszerűen a szemed és az okulár közé tartva próbáld ki, a 26-os 2" okulárhoz érdemes-e annyiért venni egy saját 2"-os szűrőt. Szerintem nem, hacsak nincs koromfekete eged, ahol annyira érdemes kis nagyítással mélyegezni. Színszűrőkből érdemes egy sárga-kék-vörös kombót beszerezni 1,25" méretben, ezek kb. minden feladathoz adnak megoldást. Ha színez a távcsöved, még csodát is tesznek.
4) Fotózás: ha kicsit is komolyan gondolod és nem elégszel meg a facen kapott likeokkal egy-egy Holdért, akkor vezetés+komolyabb mechanika mindenképpen kell. A kameráról majd a szakik nyilatkoznak, illetve nézd meg az MCSE észlelésfeltöltőjét, ki mit használ és mekkora sikerrel.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.01.27. 16:32

Yrkalla írta:
2021.01.27. 11:58
Sziasztok,

Tanácsot kérnék az alábbiakban:
Vettem egy 152/760 F/5-ös Bresser refraktort. Kifejezetten mélyéghez, de persze a Holdat, bolygókat is észlelném vele (utóbbiakat ritkábban).
Én egy egyszerűbb megoldást javasolnék: mivel ez egy f/5-ös akromát, használnám arra, amire kitalálták, készítették és alkalmas. Kis és közepes nagyításokkal, nagy látómezővel nagy kiterjedésű mélyegek megfigyelése. Nem blendézném le sehova, mi értelme venni egy 15 centis lencsét és kartonnal készíteni belőle egy 8 centist?
Mintha vennék egy fűnyírót és azon törném a fejem, hogy lesz belőle hólapát.

Egy olcsóbb UHC-t viszont nyugodtan vehetsz, ha amúgy van sötét egű megfigyelőhelyed.
A fotózást is bátran elengedném, ez egy mélyegezős optika. Egyetértek, hogy a FB-on mobillal és kezdő távcsőszettel lőtt 90%-os Holdfotókat már lassan különadóval kéne büntetni.
A Marstól nem kell már sokat várni, nem egy szívmegállás kisebb műszerrel.
(Amúgy nincs ellenemre egy ilyen lencse, simán bevállalnám, de mondjuk másodműszernek vagy speciális feladatra.)
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.01.27. 18:28

Yrkalla írta:
2021.01.27. 11:58
Sziasztok,

Tanácsot kérnék az alábbiakban:
Vettem egy 152/760 F/5-ös Bresser refraktort. Kifejezetten mélyéghez, de persze a Holdat, bolygókat is észlelném vele (utóbbiakat ritkábban).
Rengeteg cikket, kommentet, reviewt elolvastam már, tudom, hogy színez, tudok a blenzéséről, nagyításról stb., de konkrét, tapasztalatom sajnos nemsok van, mivel az elmúlt 2 hónapban kb. 3X volt felhőmentes felénk az égbolt.
Eddig csak a Holdon és a Marson tudtam tesztelni. 2" dielektrikus zenittükröt használok hozzá. A Hold egy 87.5%-os holdfényszűrővel teljesen vállalható, szép képet ad minden nagyításon (26mm Super Plössl és 6mm Planetarym van).
A Mars csalódás volt, pici, homályos, színezett. Ennek oka, hogy már erősen távolodik, nincs hozzá elég nagy nagyításom, rossz volt a légkör is és színez a lencse.
A kérdéseim:
- A blendézést mire vigyem le, hogy boylgóra már elég jó legyen a fényerő, 60-70-80-90mm legyen az átmérője? Fekete kartonpapírból készíteném. Valóban jobb lesz a látható képe emiatt? Van alap színszűrő készletem, tegyek fel ehhez valamelyiket, mondjuk a sárgát?
- Okulár témában, van valami amit az F/5-höz nem javasoltok különféle okok miatt? Pl. torzít, színez akármi. Egy 26mm-es 70 fokos Lacertát tervezek venni hozzá mélyégre, ez 29X nagyítást adna. Ehhez jön még egy 9mm-es Redline 68 fokos. A Lacertának van UWA82 fokos okulárja is, a 4mm-esben gondolkozom, az viszont már 190X nagyítás, annak lenne létjogosultsága? Holdra, bolygókra, mélyégre?
- Szűrők: van ugye a holdfényszűrőm, van egy 1.25"-os UHC szűrőm, de az nem megy fel a 26mm-es Lacertára, csak a többi okulárra. A 2"-es zenittükörhöz vennék egy 2" CLS méylég szűrőt, így azt bármelyik okulárt beletéve tudnám használni. Ez jó ötlet? Van értelme a kis nagyítás miatt (26mm Lacerta) vennem 2"-es méretben egy másik UHC-t?
Fotózás: egyelőre csak mobilról teszt jelleggel megy, szinte csak Holdra, de arra jó. Van értelme DSLR-t vennem és azt primér fókuszban rátenni az F/5-ös refraktorrra? Vagy azt felejtsem el? Ha van, akkor UV/IR szűrőt érdemes venni hozzá?
Mechanika: EQ5 van jelenleg motor és vezetés nélkül. Mi a minimum szett, ami szükséges a fotózáshoz? Tudom, hogy hosszú expos képeket enélkül nem lehet, meg sok is lenne minden egyszerre, de a tervezés miatt kérdezem. Goto lenne majd később hozzá, de egyelőre okulár + szűrő upgrade a cél és a vizuális észlelés.
Elnézést a sok kérdésért és előre is köszönöm a válaszokat.


Isten igazából én nem blendézgetnék a helyedben ill. vennék külön rövid fókuszú okulárt Holdazni , mert annak az árából már lényegében vehetsz egy 90/1200-as tubust , ami pont arra való .
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”