Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2022.02.14. 12:31

Sziasztok. 100/1000 körüli refraktor beszerzésén gondolkodom. A kérdésem az lenne hogy pontosan miben mutatkozik meg az optika gyengesége, mondjuk a Holdat nézve 150x-es nagyítással egy L6 és egy L9-es távcsővel?
Kevésbé kontrasztos a kép?
Vagy torzultabb?
Holdra és Napra használnám elsősorban, max 150-170x-es nagyítással, Baader Zoom okulárral. Tehát nem lenne túlhajszolva a nagyítast illetően.
Hogy konkrét példát említsek, egy Bresser 102/1350 és valamilyen Japán 10 centis között vacillálok. De bizonytalan vagyok hogy meglátnám-e a különbséget.
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.15. 12:22

AtiCelestron5091 írta:
2022.01.23. 13:06
Sziasztok. Lauer.attila@gmail.com
Tud készíteni csöveket. Írjatok neki bátran. Szolnokon lakik
Én még akkor beszéltem az úrral telefonon többször is, kedves volt, küldtem neki email-ben paramétereket, azt mondta majd küld ajánlatot ... de azóta még nem küldött. Szerintem elfoglalt emberke, sok dolga van, nincs sok ideje ilyesmivel foglalkozni. Gondolom jó szakember, tehát belefullad a munkába.

Sajnos egyre kevesebb itthon az olyan szakember, akinek megvan a tudása is valamihez és az ideje is. Ez logikus, mert aki jól dolgozik, azt elárasztják a megrendelések, annak nem lesz ideje nekünk egy-egy tubussal vacakolgatni. Aki meg szarul dolgozik, annak van ideje bőven ... csak azzal meg én sem szeretnék dolgoztatni.

Azért köszi a segítő szándékot...

GyP
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2022.02.15. 12:26

gyulaipal írta:
2022.02.15. 12:22
AtiCelestron5091 írta:
2022.01.23. 13:06
Sziasztok. Lauer.attila@gmail.com
Tud készíteni csöveket. Írjatok neki bátran. Szolnokon lakik
Én még akkor beszéltem az úrral telefonon többször is, kedves volt, küldtem neki email-ben paramétereket, azt mondta majd küld ajánlatot ... de azóta még nem küldött. Szerintem elfoglalt emberke, sok dolga van, nincs sok ideje ilyesmivel foglalkozni. Gondolom jó szakember, tehát belefullad a munkába.

Sajnos egyre kevesebb itthon az olyan szakember, akinek megvan a tudása is valamihez és az ideje is. Ez logikus, mert aki jól dolgozik, azt elárasztják a megrendelések, annak nem lesz ideje nekünk egy-egy tubussal vacakolgatni. Aki meg szarul dolgozik, annak van ideje bőven ... csak azzal meg én sem szeretnék dolgoztatni.

Azért köszi a segítő szándékot...

GyP
Valóban sok a munkája. Nekem is kb 1 hónap után válaszolt messengeren 😀 De már nem is aktuális számomra
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.02.16. 14:32

gyulaipal írta:
2022.02.15. 12:22
AtiCelestron5091 írta:
2022.01.23. 13:06
Sziasztok. Lauer.attila@gmail.com
Tud készíteni csöveket. Írjatok neki bátran. Szolnokon lakik
Én még akkor beszéltem az úrral telefonon többször is, kedves volt, küldtem neki email-ben paramétereket, azt mondta majd küld ajánlatot ... de azóta még nem küldött. Szerintem elfoglalt emberke, sok dolga van, nincs sok ideje ilyesmivel foglalkozni. Gondolom jó szakember, tehát belefullad a munkába.

Sajnos egyre kevesebb itthon az olyan szakember, akinek megvan a tudása is valamihez és az ideje is. Ez logikus, mert aki jól dolgozik, azt elárasztják a megrendelések, annak nem lesz ideje nekünk egy-egy tubussal vacakolgatni. Aki meg szarul dolgozik, annak van ideje bőven ... csak azzal meg én sem szeretnék dolgoztatni.

Azért köszi a segítő szándékot...

GyP
Én is írtam neki, de sajnos még én sem kaptam választ...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.21. 20:34

A fórum életben tartása végett és talán lesz is akit érdekel,írok egy kis szösszenetet ;)

Van ugye a "kispiros" tubusom. Sajnos be kell(et) látni,hogy egy ilyen fényerős,volt binokulár lencse, nem képes csodákra. Teljes átmérőben(80mm) bizony erősen gömbi hibával terhelt és kómázik is rendesen. Nem volt mit tenni,szűkíteni kellett az átmérőt. Először 70mm lett,de az nem hozott markáns változást. Aztán csak úgy elé tartottam a nagyobb lencsés kupakját,amin van egy szűkített 55mm nyílás és látszott,hogy ez lesz a vállalható méret. Csináltam hát egy blendét 55mm-es nyílással és a lencsék elé rögzítettem.
Ma végre sötétedéskor ki tudtam vinni egy próbára,mit is tud.
Azt kell mondjam,hogy így már teljesen vállalható.

18mm BCO,20x nagyítás:
-M35,nagyon szép,sok pontszerű csillaggal.
-M42,ködösség szépen formálódik, trapéz tisztán látszik.
-M36-37-38, szintén nagyon szépek, pontszerű csillagok mindenhol.
-Plejádok,Hyadok,ragyogóan néz ki,sokáig bámulnám,de nagyon fúj a szél.

11mm ES,32x nagyítás:
-Jupiter szépen fókuszálható,,két egyenlítői sávja látható,holdjai pontszerűek. Itt már némi hiba előjön, kétirányú enyhe,felfénylés a bolygón.
-Vényusz szintén élesre fókuszálható,de tüskés kitörések minden irányban.
-Eta Cas szépen, határozottan két tagra bomlik.
-Castor szintén bontható.
-M42 a trapézzal itt is látványos.
- Perseus ikrek nagyon szépen mutatnak, számtalan csillag látható.

Minden nagyításra igaz,hogy a minimális képsík görbülettől eltekintve,teljesen szép,formás csillagok vannak az egész látómezőben.
32x nagyításnál már a nagyon fényes objektumoknál előjőn egy enyhe,halvány,egyik irányba látható fénykitörés.
Gyanakszom arra, hogy talán mégsem sikerült teljesen pontosan centírozni a lencséket a foglalatban vagy,a távtartó nem egyenletesen tart mindenhol.
De én ehhez már nem nyúlok,eddig terjedt az optikai tudásom,úgyis elrontanám. :)

Összességében így,ebben a formában már elégedett vagyok a kis tubussal. Mondhatnák egyesek,hogy vegyek binokulárt,kis nagyításra az is jó. Igaz,de: ennél a távcsőnél változtatható a nagyítás valamint az általam eddig próbált binók,mind nagyon kezdtek elhúzni a látómezőben ahogy távoltam a közepétől,a szélső periférián pedig teljesen vállalhatatlan volt a képük.
Egy ED talán jobb lenne,de az 100e-nél kezdődik.

Tanulság mindebből a számomra: csodák bizony nincsenek.
Rövid amcsill pályafutásom alatt sajnos többször (és most is) megtapasztaltam,hogy - ritka kivételtől eltekintve - ha az ember jót akar kompromisszum nélkül,akkor bizony mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
Egy akromát teljes átmérőben bizony akkor lesz jó,ha drága,minőségi darab. Miden egyéb esetben vagy elfogadjuk és együttélünk a hibáival,vagy addig veszünk el az átmérőből amíg számunkra elfogadható nem lesz. Érdekes módon az esetek nagy részében mindig a külső perem van elrontva.
Vettem már 83/910 akromátot is foglalatban és hát attól sem dobtam egy hátast. F/11 létére úgy tud színezni,mint egy fényerős akromát és erősen alulkorrigált. A nagy átlaghoz képest,az is filléres dolog,de nekem azért fájt egy kicsit. :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2023.02.22. 10:23-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.22. 08:09

Elgondolkodtató, amit írsz.

Sokszor megkísért a gondolat, hogy vegyek egy F/5-ös akromátot 10-12 centis átmérővel. Szinte az összes, a Newtonom által elérhetetlen kiterjedésű objektumot teljes terjedelmében láthatnám vele. Viszont tudom, hogy más nagyítást nem használnék, csak a legkisebbet (20x körülit); feljebb nem mennék, arra ott a Dobson.

Szóval amikor jön ez a gondolat, akkor azonnal eszembe jut a 15x70-es binokulár és rögvest kifújja a fejemből. Tudom, nem tökéletes a kép a teljes LM-ben, viszont a kétszemes élmény teljes mértékben felülírja ezt a hiányosságot (mint ahogyan a Dobson binobenézőjében a Bariumok hibáit).

4,66 mm a kilépő pupilla és 4,4° a LM. Ideális paraméterek.

2 szemmel minden nagyobbnak tűnik, a hatékonyság mind felbontásban, mind fénygyűjtésben kb. másfélszeres szorzóval bír az egyszemes nézelődéshez képest.

A binokulár alatt fekve - aminél kényelmesebb pozíciót nehezen tudok elképzelni - élvezem a remegésmentes képet. Elképedek, mennyire halvány tárgyakat is látok vele. Fátyol köd, Rák köd, Gyűrűs köd, Bagoly köd és sorolhatnám. (Az olyan nagyágyúkról nem is beszélve, mint az M31, M42...) Minden objektum, aminek már van néhány ívperces kiterjedése, ugyanolyan fényesnek látom, mint a Dobsonnal, csak kisebbnek.

Persze van színi hibája, mint minden akromátnak. Viszont ennél a kilépő pupillánál kizárólag a Holdon veszem észre és ott is a korong szélein van egy kis sárgás-zöldes kontúr. Mivel úgysem azt nézem, ez sem zavar.

Anti, ha a 80-as lencsét le kellett szűkítened 55-re, lehet olcsóbban jöttél volna ki egy SpringLoad keresővel? Egyszer betettem az okulárja helyébe a 4 mm-es orthómat és kb. 45x-ös nagyítással nekem hibátlannak tűnt a kép. Arra a kérdésre, hogy az akromátok lencséjének pont a szélét rontják-e el, vagy csak egyszerűen a "túlzott" nyílásviszony-e a ludas, nem tudom. Gyanítom, hogy ok-okozati összefüggés van a kettő között.

Vizi Péter nagyon elégedett a 80/900-as lencsésével. Lehet, hogy "belenyúltál"? :?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.22. 09:54

Azért nem minden téren ilyen gáz a helyzet. ;)
Ott van például a 102/500 akromát; annak semmi baja azon kívűl,hogy színez egy bizonyos nagyításon túl,de ilyen nyílásviszonynál ez természetes. Ezt leszámítva - az én jelenlegi tudásomra hagyatkozva - nem mutat semmilyen egyéb hibát. Még azt is megkockáztatom,hogy egészen jól sikerült példány mind a látványt nézve,mind az extra-intra képeket összehasonlítva.
A binokuláros élményt ezzel is meg tudom élni, ha meglesz a benéző(márpedig ez a következő terv). :)

Én is kipróbáltam már az amicis keresőt okulárral;nem volt rossz,de nem is az igazi. Az én ízlésemhez úgy is túlságosan elhúzott a külső kb,30%-on.(lehet, hogy én vagyok túlságosan finnyás?)
.. lehet olcsóbban jöttél volna ki egy SpringLoad keresővel..
Nem valószínű,mert kb, kereső árában vettem meg a kispirost.
Az,hogy később még gyártattam hozzá Pistivel ezt-azt,már az én igényeim miatt volt. :)
Vizi Péter nagyon elégedett a 80/900-as lencsésével. Lehet, hogy "belenyúltál"? :?
Ha jól emlékszem vissza,akkor azért az övé sem a legjobban sikerült példány.
Olvastam Babcsán Gábor írását az objektívek tesztjéről. Ő is írta,hogy elég vegyes képet mutattak. Volt köztük igazán jó is ami hozta az elvárhatót,de olyan is ami nem igazán. Ő megtartotta a legjobbat magának,távcső készült belőle,ami ha jól tévedek , jelenleg "vgabriel" fórumtársunk tulajdonában van.
De ismerek olyan kollégát is aki szintén nem a javából kapott, konkrétan azt mondta,hogy sz...r. :)

Én továbbra is úgy látom(vélem),hogy amíg az alsó szegmensből válogat az emberfia,addig lutri marad; vagy lesz egy kiváló 2 tagú lencsése,vagy lesz olyan amilyen.
Ez már csak azért is elszomorító,mert többek között itt is olvastam nemegyszer,hogy kis átmérő+kis nyílásviszony=elronthatatlan(hülyebiztos).
Elvileg,odafigyeléssel biztos.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.22. 12:28

Na,ezt a kis törpét például el tudnám viselni,mint hordozható zsebtávcsövet. :) De 174.000 ft?!
Ennyim nincs rá(sajnos) és megint oda lyukadtam ki, hogy a jó az bizony nem olcsó. :|
Screenshot_2023-02-22-12-23-35-031-edit_com.android.chrome.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.22. 13:19

Én úgy emlékszem - lehet rosszul - hogy amikor Péter megjelent egy szatyor lencsével Babcsán Gábornál vizsgálat céljából, a többségük a "jó" besorolást kapta. Volt pár gyengébb is köztük, de nem egy kiváló is. Talán Péter megcáfol, ha rosszul emlékszem valamire...
Mindenesetre egy ekkora 100 ezer Ft-os tubustól a magam részéről elvárnám az egyenletesen jó minőséget.

A kis 62-es tubust kizárólag fotózáshoz venném.

Vizuálisan kis nagyításhoz jó a "mezei akromát" is nagy fényerővel, de szerintem egy binokulár még jobb (állvánnyal!!!).

Ha pedig az ember feljebb akar menni, szerintem ahhoz egy MINŐSÉGI reflektor való.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.02.22. 13:50

Lovász András írta:
2023.02.22. 13:19
Én úgy emlékszem - lehet rosszul - hogy amikor Péter megjelent egy szatyor lencsével Babcsán Gábornál vizsgálat céljából, a többségük a "jó" besorolást kapta. Volt pár gyengébb is köztük, de nem egy kiváló is. Talán Péter megcáfol, ha rosszul emlékszem valamire...
Mindenesetre egy ekkora 100 ezer Ft-os tubustól a magam részéről elvárnám az egyenletesen jó minőséget.

A kis 62-es tubust kizárólag fotózáshoz venném.

Vizuálisan kis nagyításhoz jó a "mezei akromát" is nagy fényerővel, de szerintem egy binokulár még jobb (állvánnyal!!!).

Ha pedig az ember feljebb akar menni, szerintem ahhoz egy MINŐSÉGI reflektor való.
Hogy mennyire nem vagyunk egyformák. :)
Én ,ha megengedhetném magamnak,simán venném a kis 62-est. Szerintem pont annyira jó vizualizálni mint fotózni.
Azért az ED - és méginkább az APO - objektíveknek megvan az az előnye,hogy jóval kevésbé (vagy egyáltalán nem) színez még akkor is,ha növeljük a nagyítást.
Egy 15x70 binokulárhoz(amilyen neked is van) már kell az állvány(ahogy írtad is) ha nem akarunk folyamatos mozgóképekben gyönyörködni. Egy ilyen kis tubus alá sem kell komoly ,ellensúlyos EQ mechanika. Elég egy masszívabb fotófej vagy egy Stabi Micro mecha és mehet az észlelés.
Egy binokulárnak fix a nagyítása,nem használhatok szűrőket hozzá.
Ha már binokulár,akkor inkább építenék két db jófajta(!) akromátból egy binotávcsövet. Na az már igen!
A binokulárok és a távcsövek minden előnye egyben.

A tükrös távcsöveket azért nem hoztam szóba,mert most pont nem a méreten és a 400x nagyításon volt a hangsúly,hanem egy könnyen hordozható és hamar bevethető(2 órás lehűlési idő nélkül),de akár 100x nagyításig is használható távcsövön.
Én is imádom a Dobsont,de nagyon sokszor(főleg az utóbbi időben) van olyan időjárás,hogy egyszerűen nem éri meg kitenni hűlni, mert mire készen áll,már merevül felhős minden(nemegyszer jártam így :| )
Egy kis tubus viszont,onnantól kezdve,hogy elhatároztam magam 10 perc múlva össze van állítva és mire bedobom a vacsit,már készen áll a munkára.
Vagy ott van egy nyaralás: nagyon nem mindegy hogy melyik távcsövet viszem magammal.

Mindezeken túl,én nem vagyok binokulár ellenes csak a magam számára vannak meggyőző érveim a kistávcső mellett. :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”