A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.08.10. 20:03

Kedves Csillagvárosiak!
A tarjáni tapasztalataim miatt, miszerint mára kevés távcsőépítő maradt, szeretnék egy cikket írni "Mai távcsőépítők" címmel a jelenleg is aktív, magát építőnek tartó, vagy ez iránt erősen elkötelezett, valószínűleg sajnos szűk közösségről. Ebbe a körbe beletartozik, aki biztosan tudja, hogy építeni szeretne, de még nem fogott hozzá, illetve aki legalább egy ízben már túl van ezen a folyamaton. A körbe tartozik az is, aki az optikákat nem, de a tubust maga készíti, vagy esetleg maga keze munkája mechanika is. Aki kiegészítőket készít, -tekintet nélkül annak professzionális, vagy konyhaeszközökkel való megoldására- az én megítélésemben mind a távcsőépítők körébe tartozik. Nem hozok létre emiatt új topikot, de várom a fentebbi kritérumoknak megfelelő MCSE tagok rövid, vagy hosszú beszámolót a METEOR-ban megtalálható e-mail címemre. Szerintem többen vagyunk, mint az elsőre látszik. Szubjektív okokból az épített távcső mindig jobb, mint az összes többi, de objektív megítélés szerint se biztos, hogy nem így van. :)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.08.11. 16:34

Sidius írta: Aki kiegészítőket készít, -tekintet nélkül annak professzionális, vagy konyhaeszközökkel való megoldására- az én megítélésemben mind a távcsőépítők körébe tartozik.


Ebbe beletartozik a távcsővezérlő utánépítése is? :-)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.11. 18:15

Sidius írta:... A tarjáni tapasztalataim miatt, miszerint mára kevés távcsőépítő maradt, ...


Ezt miből szűrted le?
És mihez képest?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.08.12. 07:09

Az ott megjelent épített/gyári arányból.
Mihez képest? Szerintem a nem olyan rég múlthoz képest is, meg az ízlésemhez képest, -még ha ez utóbbi erősen szubjektív is.
Ezen kívül külfödön szerintem még mindig többen művelik a fúrás-faragást legalábbis létszámarányosan. Persze az is lehet, hogy csak többük mutatkozik meg.
A Meteorban meg szrintem túlnyomórészt nem az én cikkeimet kéne viszontlátni, valahogy csak rá kell venni a közösséget, hogy nyilatkozzon meg. :)

Tamás! Természetesen beletartozik a veérlő babrálása is, meg végülis minden, ami utólagos alakítás, javítás, sőt, még a házi karbantartás is érdekes.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.12. 10:00

Azért kérdeztem, mert szerintem sokkal többen bütykölnek még ma is, mint amennyi ebből megjelenik bármilyen, a közösség által látható formában.
Csak itt, a Csillagvárosban is nagyon sokan kérnek tanácsot a cuccaik bőrözéséhez, de - valószínűleg, mivel magam is több releváns cikket küldtem már MZS-nek a Meteorba - nekem is írtak már többen tanácsért hasonló témákban.

Az igen valószínű, hogy komplett mechanikát jóval kevesebben építenek, mint ahányan a meglévő bolti kínai szutykokat próbálják normális működésre bírni... (Bár a kellő tárgyilagosság kedvéért azt meg kell állapítanom, hogy - szerintem - a kínai bolti felhozatal minősége is javulóban van, csak nagyon lassan-lassan.)

Az a réteg, aki megveszi a műszert és "out-of-box" használni képes elégedetten, minőségi kompromisszumok nélkül, már kialakulóban van, de még elég vékonyka, mert Astro-Physics-et, Paramount-ot, de még csak Celestron CGE Pro-t vagy még olcsóbb Fornax-ot sem tud az átlag magyar amatőr még megvenni. Így aztán szerintem mindenki bőrözik kisebb-nagyobb mértékben.

Ezért nem értettem a megállapításodat.

Tehát - szerintem - inkább a tapasztalatok megosztása terén van elmaradás vagy hiány; arra kellene bátorítani a kollégákat, hogy írják meg a tapasztalataikat, eredményeiket, ezzel segítve a többieket, akik szintén amatőrcsillagászkodnak, de - pl. jogászok, bölcsészek vagy orvosok lévén - kevésbé igazodnak el a csavarmenetek és illesztések birodalmában. Ezért is hoztam létre egy ilyen témájú csoportot itt, a Csillagvárosban anno dacumal, de nem nagyon harapott rá arra se senki... :cry:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.12. 12:07

Attila mond valamit , manapság a tuningolás lehetosége csábit egyáltalán, vételre. "Még ki lehet birni" alapon. Azért az igazi, a saját tukor megcsiszolása. Véramator. Mikor egy asszony pulovert kot, mindig csodáltam, de a bolti gyakran jobban állt. Nem mindenki kot jol.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.12. 15:09

Az elmúlt hetekben többször is észleltünk a hortobágyi Fecskeházban egy CFF 140/915-ös apokromáttal.
Az egyik 9-es egű estén (csak azért kilences, mert Máta utcai fényeit nem lehetett teljesen kiküszöbölni) vizuálisan mélyeget észlelve Nagler és ES okulárokkal megint elért "a legjobb távcső" érzés.
Leborulok Gyulai Pali munkája előtt! :)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.12. 17:58

mephi írta:Az elmúlt hetekben többször is észleltünk a hortobágyi Fecskeházban egy CFF 140/915-ös apokromáttal.
Az egyik 9-es egű estén (csak azért kilences, mert Máta utcai fényeit nem lehetett teljesen kiküszöbölni) vizuálisan mélyeget észlelve Nagler és ES okulárokkal megint elért "a legjobb távcső" érzés.
Leborulok Gyulai Pali munkája előtt! :)
Gratulálok az észleléshez. Valószínüleg hasonló(talán korábbi verzió) tubusa(140/890 GPU) lehet egyik "kollegának" a Zselicben is. Egymás mellett szívesen összehasonlítanám egy ES AR152/988-as akromáttal főleg mélyeges szempontból. Közel hasonló fókusz miatt,még az adott okulárokkal elérhető nagyítás is csak kis mértékben térne el.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.12. 18:35

mephi írta:Az elmúlt hetekben többször is észleltünk a hortobágyi Fecskeházban egy CFF 140/915-ös apokromáttal.
Az egyik 9-es egű estén (csak azért kilences, mert Máta utcai fényeit nem lehetett teljesen kiküszöbölni) vizuálisan mélyeget észlelve Nagler és ES okulárokkal megint elért "a legjobb távcső" érzés.
Leborulok Gyulai Pali munkája előtt! :)
Egyébként tetszik a korábban általad említett ES ED127 Essential tubus is:http://www.skynews.ca/review-explore-scientific-127ed-apo-refractor/ . Valamelyik Meteorban olvastam,hogy van egy ilyen tubus talán a Hortobágyon? Ezek szerint beszerezhető nálunk is. Érdekes,de majdnem kétszer akkora súlya van a tubusának mint az SW BD 120ED-nek. Van benne anyag az biztos. Az ES alá lehet hogy legalább HEQ-5-ös mechanika kellene.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.10.12. 18:48

Mozdonyos írta:... Egymás mellett szívesen összehasonlítanám egy ES AR152/988-as akromáttal főleg mélyeges szempontból. ...


A Fecskeházban lévő távcső fix telepítésű, úgyhogy azzal összehasonlítani bármit csak úgy lehet, ha a kérdéses távcsövet hozod oda.
Mivel viszont sok csillagászati rendezvény van ott (országosak is), ez egy járható út lehet.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”